Kendini tehlikeli bir biçimde bir dağ aslanıyla yüz yüze bulursan en iyisi hazırlıklı olmaktır; özellikle de büyük kedilere ev sahipliği eden bir bölgede yaşıyorsan. Bu makalede kendini nasıl koruyacağına dair bilgiler bulacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kendini Agresif Bir Dağ Aslanından Korumak

 1. 1
  Yaklaşan bir saldırının işaretlerini tanı. Eğer bir dağ aslanı sana 25 metreden daha yakınsa ve doğrudan sana bakıyorsa saldırmaya hazırlanıyor demektir. Kendini yere yapıştıracak ve kuyruğunu hızlı hareketlerle öne arkaya sallayacaktır.
 2. 2
  Yavaşça gerile. Asla bir dağ aslanından kaçmaman gerektiği söylenir çünkü bu, hayvanın av kovalama içgüdüsünü tetikleyecek ve sana saldırıp boynunu ısırmasına yol açacaktır. Ancak yakın tarihli araştırmalar gösteriyor ki bir dağ aslanının önünde, olduğun yerde kalakalmaktaki ağır ya da ölümcül yaralanma riski, yavaşça gerilemeye ve hatta hızla koşup kaçmaya kıyasla daha fazla. En düşük ölüm oranının, aslandan yavaşça, geri geri uzaklaşıldığında olduğu kanıtlanmıştır.[1]
  • Kaçmayı seçersen (bu, tavsiye edilmez) araziyi kontrol et ve güçlü bir şekilde, düz koşu yapabileceğinden emin ol. Engebeli arazide ya da yokuş yukarı koşman gerekirse dağ aslanı senin yaralı olduğunu, bu yüzden daha iyi bir av olacağını düşünebilir.
 3. 3
  Gürültü çıkar. Eğer dağ aslanının önünde durup kendini savunmaya karar verirsen bunu sessizce yapma. Dağ aslanına doğru çok yüksek ve kararlı bir sesle konuş; hatta onu tehdit etmek için bağırmayı bile deneyebilirsin. Korkmuşçasına haykırma ya da feryat etme; onun yerine, avazın çıktığınca bağır.
 4. 4
  Kendini daha büyük göster. Dik dur, kollarını başının üstüne kaldırıp montunu aç ki mümkün olduğunca büyük ve tehditkâr gözükesin. Eğer yanında küçük çocuklar varsa onları kucağına al. (Böylece hem kendini daha iri göstermiş hem de çocuğu korumuş olursun.) Göğsünü şişir, omuzlarını dikleştir. Sakın dağ aslanının önünde eğilme çünkü bunu bir zayıflık ifadesi olarak görecektir.
 5. 5
  Kendini koruyacak bir silahın olsun. Eğer yanında bir baston, av bıçağı, taş ya da dağ aslanını caydıracak herhangi bir büyük silah varsa saldırı anında kullanmalısın. Biber spreyi de hayvanı caydırmada etkili olabilir.
  • Eğer dağ aslanı agresif davranırsa üstüne ya da yakınına taş fırlat; onu, tehlikeli olabileceğine ikna et.
  • Dağ aslanı üstüne saldırırsa av tüfeğiyle ya da tabancayla da ateş edebilirsin. Aslan saldırmadan önce, korkutup kaçırma amaçlı bir uyarı atışı yapmalısın.
 6. 6
  Başını, boynunu ve boğazını koru. Dağ aslanı muhtemelen seni yere yıkıp kafatasını kırmaya ya da boğazını ısırmaya yeltenecektir. Dağ aslanına vururken, onun senin yüzüne ve gözlerine vurmasına imkân vermemeye çalış. Karşı koymak için elinden ne geliyorsa yap.
  • Ortalama bir yetişkin, karşı koyarak bir dağ aslanına karşı kendini koruyabilir çünkü dağ aslanları gayet küçük hayvanlardır. Hayvanın başına, ağzına ve gözlerine nişan al.
 7. 7
  Olayı rapor et. Bulduğun ilk fırsatta yetkililere bir dağ aslanıyla karşı karşıya geldiğini rapor etmelisin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Dağ Aslanının Varlığını Saldırıdan Önce Saptamak

 1. 1
  İzlere karşı gözünü dört aç. Bir dağ aslanından sakınmanın en iyi yolu, varlığına dair gördüğün ilk belirtide o bölgeyi terk etmektir. Doğa yürüyüşüne çıktıysan ya da kamp yapıyorsan dağ aslanı izlerine karşı tetikte ol. Pati izlerinde hafifçe üçgen biçimli bir topuk ve dört parmak görünecektir. Topuğun üst kısmında iki çıkıntı, alt kısmında üç çıkıntı olacaktır. Parmaklar ise hafifçe uzundur, o yüzden uzatılmış ovallere benzerler. Genelde dağ aslanları pençe izi bırakmaz.[2]
  • Dağ aslanları köpeklerden ya da çakallardan çok daha yavaş hareket eder, o yüzden izler birbirinin hemen arkasında ve daha fazla aralıklı olacaktır. Sakın bunları köpek ya da çakal izi sanıp geçme.
 2. 2
  Gözün dağ aslanı dışkısında olsun. Bu, bir dağ aslanının yakınlarda olduğunun işaretidir! Bu dışkı çapı 2,5-3 cm’lik parçalara bölünmüş hâldedir (yani kabaca köpek dışkısı büyüklüğündedir). Daha yakından bakacak olursan içinde dağ aslanının en son avına ait diş, kemik ve kılları da görebilirsin.[3]
 3. 3
  Pençe izlerine dikkat et. Bunlar, erkek dağ aslanlarının bölgelerini işaretlemek ve varlıklarını duyurmak için çoğu zaman ağaç gövdelerine bıraktıkları işaretlerdir. Bunlar genelde ağaçla 120 ila 240 cm yüksekliktedir. Yaşadığın yerde dağ aslanları yaygınsa, onlardan birinin en sevdiği yolun üstünde olduğunu gösterebilir.
  • Bu tür izler bırakan tek hayvan dağ aslanı değildir. Ayılar da çoğu zaman benzer izler bırakır ama ağaç kabuklarının daha fazla kısmını sökerler. Bazen de geyikler boynuzlarını ağaç gövdelerine sürter ama bunlar daha küçük ve daha yatay izler bırakır.[4]
 4. 4
  Dağ aslanının alanına saygı göster. Eğer uzakta (100 metreden fazla) bir dağ aslanı görürsen peşinden koşma, özellikle de senden uzaklaşıyorsa. Eğer yanında çocukların varsa aslanın peşinden gitmelerine izin verme. Aslanların ve diğer büyük kedilerin aksine, dağ aslanları insan toplumlarının etrafında onlarla sosyalleşmemiştir; o yüzden senden kaçınmak yerine saldırması daha büyük bir ihtimaldir.[5]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Dağ Aslanıyla Karşılaşmaktan Kaçınmak

 1. 1
  Gruplar hâlinde doğa yürüyüşü ve kamp yap. Dağ aslanları yalnız canlılardır. Sürü hâlinde avlanmazlar. O yüzden, grup hâlinde doğa yürüyüşü ya da kamp yaparsan saldırma ihtimalleri, tek başına olduğun zamana kıyasla çok daha düşük olacaktır.[6]
 2. 2
  Alacakaranlıkta ya da şafakta doğa yürüyüşüne çıkmaktan kaçın. Dağ aslanlarının en aktif olduğu zaman alacakaranlıkla şafak arasıdır; gece görüşleri çok iyidir ve bunu av sırasında kendi lehlerine kullanmak isterler. Eğer dağ aslanlarının bulunduğu bilinen bir yerdeysen gece, sabahın erken saatlerinde ya da akşamüzeri tek başına gezme.
 3. 3
  Evini geyiklerden koru. Dağ aslanları geyik yemeye bayılır; o yüzden, dağ aslanlarının yaşadığı bir bölgedeysen geyiklerin arazine girmesini önlemen gerekir. Geyikler de gül, krizantem ve dutsu meyveleri sever; o yüzden bunları dikmekten kaçınmalı ya da kapalı bir yerde tutmalısın. Otomatik su fıskiyeleri ve dış mekân aydınlatması da geyikleri ve dolayısıyla dağ aslanlarını uzaklaştıracaktır.[7]
 4. 4
  Ev hayvanlarını içeride tut. Genelde bir dağ aslanı daima geyik, mus ya da kirpi yemeyi tercih eder ama yiyecek kıtlığı olan bir yerde sürü hayvanlarına ve evcil hayvanlara da saldırırlar. Köpeklerini ve kedilerini içeride tut ya da dışarıdalarsa bağla ki dağ aslanının dikkatini çekmesinler. Sürü hayvanlarıysa koruma amacıyla çitle çevrili ya da kapalı (ambar ya da ahır gibi) alanlarda tutulmalıdır. [8]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Valiz Kilidi Nasıl SıfırlanırValiz Kilidi Nasıl Sıfırlanır?
Dubai'de Nasıl GiyinilirDubai'de Nasıl Giyinilir?
Kırışıklıklar Ütüsüz Nasıl Giderilir?
Enlem ve Boylam Nasıl YazılırEnlem ve Boylam Nasıl Yazılır?
Çanta veya Valiz Verimli Şekilde Nasıl YerleştirilirÇanta veya Valiz Verimli Şekilde Nasıl Yerleştirilir?
Ateş Nasıl YakılırAteş Nasıl Yakılır?
Yankesicilik Nasıl ÖnlenirYankesicilik Nasıl Önlenir?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
İtalyancada Teşekkür Ederim Nasıl Söylenirİtalyancada Teşekkür Ederim Nasıl Söylenir?
Kanada'ya Nasıl TaşınılırKanada'ya Nasıl Taşınılır?
Tek Başına Uzun Mesafe Araba Yolculuğu Nasıl YapılırTek Başına Uzun Mesafe Araba Yolculuğu Nasıl Yapılır?
Yeni Bir Ülkede Sıfırdan BaşlaYeni Bir Ülkede Yeni Bir Hayata Nasıl Başlanır
Kuzey Kutbuna Nasıl GidilirKuzey Kutbuna Nasıl Gidilir?
Bir Avrupalı Gibi Nasıl YaşanırBir Avrupalı Gibi Nasıl Yaşanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı.
Kategoriler: Seyahat
Bu sayfaya 762 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam