Dağınık topuz, evde kendi kendine yapabileceğin basit bir toplu saç modelidir ve bu makalede nasıl yapacağını öğreneceksin! Dağınık topuzu nasıl topladığının önemi yok; ortaya çıkan sonuç, kendini hem rahat hem de çekici hissetmeni sağlamalı.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Dağınık Topuzunu Yapmak İçin Hazırlanmak

 1. 1
  En iyi saç şekillendirme ürünlerini tercih et. Hâlihazırda evinde olabilecek şeylerin kısa bir listesini aşağıda bulacaksın. Bunlar sende yoksa bile endişelenme; dağınık topuz sadece parmaklarını kullanarak ve bir lastik toka yardımıyla kolayca yapılabilir. Bu ürünlerin tümünü 24 saat açık olan en yakın eczanede de kolaylıkla bulabilirsin. Düğün veya mezuniyet balosu gibi daha önemli bir etkinlik için dağınık topuz yapmayı düşünüyorsan önceden planlama yap ve özellikle saç toplamaya yarayan saç bakım ürünleri ve aksesuarları satan bir yer bul.[1]
  • Hızlı ve basit bir şekilde dağınık topuz toplamak için 5 dakikaya, parmaklarına ve bir lastik tokaya ihtiyacın olacak.
  • Daha çok zamanın varsa yumuşak kıllı bir saç fırçası, geniş dişli bir tarak ve elastik bir atkuyruğu tokası al. Saçının zarar görme ihtimalini azaltmak için tercihen metal parçası olmayan elastik bir toka olmalı.

  İpucu: Saçın dağınık topuz yapmaya en uygun olduğu zaman, ilk yıkamadan iki gün sonradır.[2]

 2. 2
  Daha sofistike bir görünüm yaratmak. Saçının yumuşak, doğal görünümünü ve esnekliğini koruyan, saçı ağırlaştırmayan bir saç spreyi seç. Daha da kabarık olması için içerisinde saça hacim veren maddeler olan bir saç spreyi seç. Bunu sprey şişesinin üzerinde göreceksin. Çok yumuşak ve ince telli saçların varsa veya topladığın dağınık topuzun uzun süre dayanmasını istiyorsan topuzun bozulmadan kalmasını sağlamak için sevdiğin bir saç spreyi al.
  • En doğal görünüm için, saçlarını yıkamana gerek kalmadan tekrar tekrar uygulayabileceğin ve çok az kalıntı bırakan ince uçlu bir sprey tercih et.
  • Çok daha uçuk ve sıra dışı bir görünüm için, saçlarını sertleştirmeden onlara devasa şekilde hacim kazandıran bir saç spreyi seç.
  • Aşırı yumuşak veya yeni yıkanmış saçların varsa hacim kazandırmak için kuru şampuanla veya deniz tuzu spreyiyle denemeler yapabilirsin (isteğe bağlı).
 3. 3
  Dağınık topuz modeline biraz orijinallik, çekicilik ve sofistike bir görünüm kat. Düz tel tokalar, dekoratif çiçekler, değerli taşlarla süslü saç iğneleri, küçük dekoratif saç tokaları ve benzeri saç aksesuarları satın al.[3] Bu tarz aksesuarlara bakarken zarif ve şık olmaları gerektiğini unutma (isteğe bağlı).
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Basit Bir Dağınık Topuz Yapmak

 1. 1
  Hızlı, basit ve şık bir görünüm yarat. Saçlarını açmak için parmaklarını kullan ve saçlarını başının arkasına veya yanına atkuyruğu şeklinde topla. Paket lastiğin elinin altında olsun veya lastik tokanı saçını tutacağın elinin bileğine tak. Saçlarını toplarken çok sıkmadan sabitleyecek şekilde paket lastiğini saçının etrafına iyice sar.[4]
 2. 2
  Topuzu topla. Sonraki aşamada, atkuyruğunu tek bir şerit hâline gelecek şekilde kendi etrafında sararak lastiğin etrafına dolayabilir ve ucunu da tekrar lastiğin altına sıkıştırabilirsin. Başka bir alternatif olarak, atkuyruğu yapma aşamasında lastiği son kez geçirirken bilerek atkuyruğunun tamamını lastikten geçirmeyip saçı kocaman şişkin bir halka şeklinde bırakabilirsin.
  • Topuzun daha büyük görünmesi için saç halkanı elastik atkuyruğu tokasından saçın ucuna kadar gelecek şekilde çek ve/veya tam anlamıyla dağınık bir görünüm yakalamak için saçın uçlarının alttan biraz sallanmasına izin ver.
  • Topuzu yan kısımlarından tut ve uçlarını nazikçe yanlara doğru çekerek topuzun kapladığı alanı genişlet. Daha çok U şekline benzemesi için halkanın ortasındaki saçları dikkatlice çekiştir.
  • Lastiğin altına sıkıştırılan saç uçlarını sağa ve sola çek; böylece başının dışına doğru daha çok açılır. İstemediğin sallanan saç tutamlarını tekrar lastiğin altına sok. Arzu edersen birkaç gevşek saç tutamını lastiğin etrafına sarıp tel tokayla sabitle.
 3. 3
  Topuzu farklı seviyelere getir. Daha yüksek bir topuz için, başını öne eğip saçını aşağıya sarkıt ve ellerinin içinde topla. Bu, saçının hacmini artıracak ve başının üzerinde çıkıntı saçların oluşmasını önleyecek. Daha düşük bir topuz için, saçlarını başının ortasında veya ense köküne daha yakın bir yerde topla. Atkuyruğu olmasını istediğin kadar yüksek veya düşük olabilir.

  Topuzunun atkuyruğunu sabitlediğin yerde duracağını unutma (yüksek atkuyruğu yüksek topuz demektir mesela).

  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Alternatif Yöntemler Kullanarak Dağınık Topuz Yapmak

 1. 1
  Daha sofistike bir modelle daha üst sınıf bir görüntü yarat. Saçlarındaki dolaşıklıkları açmak ve gizli kalmış aksesuarları (klips, tel toka vb.) çıkarmak için geniş dişli tarağınla ve yumuşak kıllı fırçanla saçlarını tara.
  • İki sıkımlık saç köpüğünü al ve saç köklerinden başlayıp uçlarına doğru yayarak uygula.
  • Kabartmak ve daha hacimli hâle getirmek için saçını geriye doğru tara/fırçala. Saçının önünü alnının üzerinden aşağıya doğru fırçala. Sonra fırçayı saçının ortasına yerleştirip nazikçe köklere doğru ilerleyerek saçlarını geriye doğru fırçala. İstenen kabarıklık seviyesi elde edilene kadar bunu yap.
  • Saçlarını kaldırıp tekrar geriye doğru fırçalayarak saçlarının yanlarında da aynı işlemi uygula.
 2. 2
  Çıkıntılardan kurtul. Boşta kalan elinle saçındaki çıkıntıları düzelterek kusursuz bir atkuyruğu yap. İstenmeyen çıkıntıları elinle düzeltmek işe yaramazsa geniş dişli tarağını kullan. Saçını bir elinle olması gereken yerde tut ve diğer elinle de topuz olacak şekilde sabitle.
 3. 3
  Balerin topuzu yap.[5] Atkuyruğu yapmak için lastik tokanı saçının etrafına bir iki kez dola. Saçını balerin topuzu yapıyor gibi atkuyruğunun kökünün etrafında kıvır. Topuzu başına yasla ve aynı lastikle veya başka bir taneyle sabitle (ya da tel tokayla tuttur ki iyi yapıldığında çok güzel görünmesini sağlar bu).
 4. 4
  Topuz saçını kabart. Atkuyruğunu sabitlemek için lastik kullan, atkuyruğunu başının arkasında havada tut ve saçı lastik tokaya doğru aşağı yönde fırçalayarak atkuyruğunu kabart. Arzu edersen saç spreyi sık ve sonra da ikinci bir lastik kullanarak saçını bir kez kıvırıp halka hâline getir. Saçın gevşek uçlarıyla halkanın etrafını doldur ve sonra da lastiğin kalan kısmıyla kıvrılmış topuzun tamamını sabitle. Saç uçlarının dağınık bir saç halkası yaratacak şekilde dışarı çıkmasına izin ver.
 5. 5
  Daha uzun saç üzerinde çalış. Saçların omzunun 3-5 cm aşağısına uzanıyorsa saçını kıvır ve etrafına bir kez lastik toka geçir. İkinci bir halka yapmak için kalan saçı ilk halkanın etrafına doldur. Saçlarının uçlarını tuttuğundan emin ol ki elinden kayıp ikinci halkanın açılmasına neden olmasın. (İkinci bir halka yapmak için saçlarını çekerken ilk halkanın daha da sıkı hâle gelebileceğini unutma.) Halkaları gevşek bir topuz olacak şekilde sabitlemek için lastiğin kalan kısmını her iki halkanın etrafına geçir.

  Saçların çok uzunsa alternatif olarak onları atkuyruğunun kökünün etrafına sar, sonra da ikinci bir lastikle gevşek şekilde sabitle. Saçlarını kıvır ve etrafına bir kez lastik geçir.

 6. 6
  Görünümü tamamla. İşin bittiğinde saçını başının tepesinin üzerinden geriye doğru düzleştir ve daha az dağınık görünmesi için saçının yanlarını fırçala. Şık dağınık topuzunu uzun saatler boyunca veya zor koşullar altında kullanacaksan ince bir katman saç spreyi uygula.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yapılmış Topuzu Belirginleştirmek (İsteğe Bağlı)

 1. 1
  Daha çok hacim ver. Saçını lastiğin gerginliğinden kurtarıp gevşetmek ve ona hacim kazandırmak için parmaklarınla öndeki saçlarının arasında gezin. Bu, daha klasik ve kraliyet tarzı bir görünüm yaratır ve iş yeri için harika bir seçim olur.
 2. 2
  Bir (veya iki) saç bandı ekle. Saç çizginden beş santimetre kadar geriye en sevdiğin veya kıyafetine uygun olan saç bantlarını tak. Saçların sarıysa iki tane siyah veya başka bir koyu renk saç bandı kullan. Kumral veya siyah saçların varsa beyaz veya başka bir açık renk saç bandı kullanmayı dene.[6]
 3. 3
  Dekoratif saç iğneleri, tokalar ve mücevherler ekle. Güzel küçük mücevherler veya çiçekler eklemek tüm dikkatleri üstüne çekmeni sağlayacak. Ancak çok abartmaman da önemli. Dağınık topuz görünümü sadelik ve zarafetle ilgilidir. Çok fazla detay eklemek dağınık topuz görünümünü aşırı gösterişli ve doğal olmayan bir hâle getirecektir.
 4. 4
  Sende en çok neyin işe yaradığını öğren. Kusursuz topuzu yapmayı başarana kadar saçlarınla oyna. Saçının büyük bir kısmını atkuyruğu olarak toplamadan önce birkaç tutam saçı dışarıda bırak. Ana topuzu yaptıktan sonra atkuyruğundaki saçları tutamlara ayırıp farklı tutamlar hâlinde tek tek kıvır ve her bir tutamı topuzun etrafına sarıp tel tokayla sabitle. Sonuç olarak ana topuzun etrafını saran birçok topuz tutamın olacak. Dağınık ve uçarı bir görünüm için saçının önünden ve yanlarından incecik saç tutamları çekip çıkar veya topuzu gevşetip doğal şekilde düşmesini sağlamak için topuzun arkasındaki saçları hafifçe çek.[7]
 5. 5
  Başının her yerine saç spreyi sık. Spreyi yaklaşık yirmi santimetre uzaktan sıktığından emin ol. Gerçekten cesaretin varsa çekici bir ışıltı ve parlaklık ilavesi için simli saç spreyi satın alabilirsin!
 6. 6
  Dağınık topuzunu tamamla. Dağınık topuzdan bir şaheser yaratmanın pek çok farklı yolu bulunur. Kendi tarzınla ne kadar çok oynarsan kendine yakışan o kadar çok tarz bulursun. Dağınık topuz yapmayı seçmenin en önemli nedeni, çok fazla uğraşılmış ve kaskatı bir model olmaması ve doğal görünmesidir. Dağınık topuz görünümünü tamamladığın zaman kendini rahat, çekici ve uçarı hissetmelisin. Modeli yapmakta ustalaştıkça görünümü o kadar iyi kontrol edebileceksin ki insanlar senin kusursuz saç tutamları yaratmak konusunda doğuştan yetenekli olduğunu düşünecek!
  Reklam

İpuçları

 • Yumuşak sabah dalgaları için bir gece önce duş aldıktan sonra saçlarını topuz yap.
 • Unutma ki dağınık topuzun kusursuz olması gerekmez. Gelişigüzel görünüyorsa olmuş demektir.
 • Küçük asma filizleri yaratmak için saç tutamlarını hafifçe kıvırdığın zaman, bu model birden romantik bir görünüme dönüşebilir.
 • Saçların kolayca şekil vermeye müsait değilse ellerini ıslat ve yardımcı olması için saçına biraz su serp.
 • Topuzun çok fazla gevşek olduysa biraz daha desteklemek için öne, arkaya ve yanlara tek toka takman yeterli olacaktır.
 • Bunu yaparken saçını çok fazla geriye tarama. Bu, saç tellerinin kopmasına ve ayrıca kırık saç uçlarına neden olacaktır.
 • Dalgalı olması için saçını geceden ör ve sabah saçlarınla hemence gevşek bir topuz yap. Sonrasında gerekirse birkaç saç tutamını çekip çıkar. Görünümü tamamlamak için saç bandı, bere veya başka bir şapka takabilir ya da saçlarını olduğu gibi bırakabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Saç lastiğini çok sıkı çekme; aksi takdirde saç tellerini koparabilir veya onlara zarar verebilir.
 • Saçlarını geriye tararken sabırlı ol.[8] En iyi sonucu almak ve zamandan kazanmak için saç açıcı kare fırça kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Elastik atkuyruğu tokaları
 • Geniş dişli tarak
 • Yumuşak kıllı fırça
 • İsteğe bağlı:
  • Saç köpüğü
  • Saç spreyi
  • Saç açıcı kare fırça
  • Tel tokalar
  • Renkli saç bantları

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 196 kişi çalıştı.
Bu sayfaya 652 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam