Dinamik Bağlantı Kitaplık veya DLL dosyası geleneksel Windows programlamanın ana kaynağıdır. Bu dosyalar, programın içinde bulunmalarına gerek kalmadan ek işlevselliğe ve kitaplıklara sahip olmak için programlar tarafından kullanılır. DLL dosyaları genelde birçok farklı program tarafından kullanılır. Çoğu kullanıcı için DLL’ler arka planda çalışır ve bu dosyalarla nadiren işin olur. Ama arada bir, yüklediğin bir programın doğru çalışması için bir DLL dosyası kaydetmen gerekebilir. Kodlamaya ilgin varsa DLL’lerin yapısını keşfetmek seni aydınlatabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
DLL Dosyalarını Kullanmak

 1. 1
  Bir DLL dosyasının ne olduğunu anla. Bir DLL (dinamik bağlantı kitaplık) dosyası, mevcut fonksiyonları çağırmak için program tarafından kullanılan bir Windows dosyasıdır. Bu dosyalar temelde Windows’un ve diğer programların bazı fonksiyonlara, bu fonksiyonları bünyesinde barındırmasına gerek duymadan erişmesini sağlar.
  • DLL dosyaları Windows programlamanın temel bir parçasıdır ve programların daha derli toplu ve verimli olmasını sağlar.
 2. 2
  Normal bir kullanıcının DLL dosyalarını açmasına veya bu dosyalarla uğraşmasına gerek olmadığını bil. Çoğu kullanıcı için DLL dosyaları arka planda bulunur. Programlar bu dosyaları yükler ve otomatik olarak çağırır. Ayrıca bu dosyaların yerlerini değiştirmek sistemde ciddi problemlere neden olabilir.
  • Topluluk kaynaklı programlar yüklerken bazen DLL dosyalarını belli konumlara yerleştirmen istenebilir. Bu yönergelere uymadan önce programa güvendiğinden emin ol; çünkü DLL dosyaları zararlı olabilir.
  • DLL dosyalarının yapısını öğrenmek istiyorsan bir sonraki bölüme bak.
 3. 3
  Yeni bir DLL dosyası kaydet. Bir programın kullanması için bir DLL dosyasını elle kopyalamak zorunda kaldıysan, kullanılabilir hâle gelmesi için dosyayı Windows Kayıt Defteri'ne kaydetmen gerekebilir. Bu adımı uygulamanın gerekip gerekmediğine karar vermek için programın dokümantasyonuna bak (bu çoğu Windows programı için son derece az rastlanan bir şeydir).[1]
  • Komut İstemi’ni aç. Bunu Başlat menüsünde bulabilirsin veya Windows tuşu + R tuşlarına basıp cmd yazarak açabilirsin. Yeni DLL dosyasının konumuna git.
  • Windows 7 veya daha üst bir sürüm kullanıyorsan yeni DLL dosyasının içinde bulunduğu klasörü aç, Shift tuşuna basılı tut, dosyada sağ tıkla ve "Komut penceresini buradan aç"ı seç. Komut İstemi doğrudan o klasörde açılır.
  • regsvr32 dlladı.dll yazıp Enter’a bas. DLL dosyası böylece Windows Kayıt Defteri’ne eklenir.
  • DLL dosyasını Windows Kayıt Defteri’nden silmek için regsvr32 -u dlladı.dll yaz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
DLL Dosyalarını Geri Derlemek

 1. 1
  Bir geri derleyici indir ve yükle. "Geri derleyici", bir dosyayı veya programı oluştururken kullanılan kaynak kodunu görmeni sağlayan bir programdır; mevcut durumda bu bir DLL dosyası oluyor. Bir DLL dosyasını çalıştıran kodu görmek adına, dosyayı okunabilir kod haline geri döndürmek için bir geri derleyici kullanman gerekir. Bir DLL dosyasını geri derleyici olmadan açmak (Not Defteri’yle açmak gibi) ortaya okunamaz, karmaşık karakterler çıkarır.
  • dotPeek, nispeten sık kullanılan ücretsiz geri derleyicilerden biridir. jetbrains.com/decompiler/ adresinden indirilebilir.
 2. 2
  DLL dosyasını geri derleyicinde aç. dotPeek’i kullanıyorsan "File (Dosya)" → "Open (Aç)"a tıkla, ardından geri derlemek istediğin DLL dosyasını bul. DLL dosyalarının içeriğini sistemine zarar vermeden inceleyebilirsin.[2]
 3. 3
  DLL dosyasının düğümlerini incelemek için "Assembly Explorer'ı (Derlenmiş Dosya Gezgini)" kullan. DLL dosyaları "düğümler"den veya DLL dosyasını oluşturmak için bir arada çalışan kod modüllerinden oluşur. Düğümlerin her birini, içeriyor olabileceği alt düğümlerini görmek için genişletebilirsin.
 4. 4
  Kodunu görmek için bir düğüme tıkla. Seçtiğin düğümün kodu dotPeek’in sağ penceresinde görünür. İncelemek için kod sayfasını aşağı-yukarı kaydırabilirsin. dotPeek kodu C# dilinde gösterir veya orijinal kaynak kodunu görmen için ek kütüphaneler indirebilir.
  • Düğüm, görüntülenebilmesi için ek kütüphanelere ihtiyaç duyuyorsa dotPeek bunları indirmeyi otomatik olarak dener.
 5. 5
  Kodun farklı parçacıklarının ne işe yaradığını öğren. Anlamadığın bir kod parçacığı bulduysan komutun ne yaptığını görmek için Quick Documentation (Hızlı Dokümantasyon) özelliğini kullanabilirsin.
  • Fare imlecini Code Viewer (Kod Görüntüleyicisi) penceresinde, dokümantasyonuna ihtiyacın olan kod parçacığının üzerine getir.
  • Quick Documentation penceresini açmak için Ctrl + Q tuşlarına bas.
  • İncelediğin kodun her bir yönü hakkında daha fazla bilgi almak için köprüleri takip et.
 6. 6
  Kodu Visual Basic dilinde dışa aktar. Dosyayı değiştirmek, düzenlemek ve kendin oluşturmak istiyorsan dosyayı Visual Studio için dışa aktarabilirsin. Aktarılan kod, orijinal halinde farklı bir dille yazılmış olsa bile C# dilinde olur.
  • Assembly Explorer’da (Derlenmiş Dosya Gezgini) DLL dosyasına sağ tıkla.
  • "Export to Project'i (Proje için dışa aktar)" seç.
  • Dışa aktarma seçeneklerini belirle. Dosya üzerinde çalışmaya hemen başlamak istiyorsan projeyi hemen Visual Studio’da açtırabilirsin.
 7. 7
  Kodu Visual Studio’da düzenle. Proje Visual Studio’da yüklendiğinde DLL dosyasını kendi yaratıcılığına göre düzenlemek ve oluşturmak için tam kontrole sahip olursun.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Yaffet Meshesha
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Yaffet Meshesha. Bilgisayar uzmanı olan Yaffet Meshesha, tam donanımlı bir bilgisayar toplama, bilgisayar tamiri ve teslimat hizmeti olan Techy'nin kurucusudur. Sekiz yılı aşkın tecrübesiyle Yaaffet, bilgisayar tamiri ve teknik destek konusunda uzmanlaşmıştır. Techy, TechCrunch ve Time'da yer aldı. Bu makale 45.878 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 45.878 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam