Bu wikiHow makalesi sana, Windows veya Mac bilgisayarında bir DAT dosyasını nasıl açacağını öğretir. Bunu, DAT dosyasını dosyayı oluşturmak için kullanılan programda açarak yapabilirsin. Hangi programın kullanıldığını bilmiyorsan DAT dosyasını açabilmek için doğru programı bulman gerekir. Dil kod çözücülerini saklamak için kullanılan dosyalar gibi bazı DAT dosyalarının herhangi bir programla açılamayacağını unutma; bu dosyalar bilgisayarının sistemi tarafından kullanılmaktadır ve değiştirilmemeleri gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bilinen Bir DAT Dosyasını Windows’ta Açmak

 1. 1
  DAT dosyasını yaratan programı bul. Çoğu dosya türünün aksine DAT dosyaları neredeyse tüm programlar tarafından yaratılabilir; bu yüzden, dosyayı hangi programla açacağını bulabilmek için DAT dosyasını hangi programın yarattığını bilmen gerekir.
 2. 2
  Programı aç. DAT dosyasını yaratmak için kullanılan programın uygulama simgesine bir veya iki kez tıkla.
 3. 3
  Dosya’ya tıkla. Bu genelde programın penceresinin sol üst köşesinde bulunur. Bir menü belirir.
 4. 4
  Aç…’a tıkla. Dosya menüsündedir. Bu genelde bir Dosya Gezgini penceresi açar.
  • Microsoft Office kullanıyorsan Dosya Gezgini penceresini açmak için ’a tıkladıktan sonra sayfanın ortasındaki Bu Bilgisayar’a çift tıklaman gerekir.
 5. 5
  Tüm dosyaları Dosya Gezgini’nde göster. "Dosya Adı" metin alanının sağ tarafındaki dosya türü kutucuğuna tıkla, beliren açılır menüde Tüm Dosyalar’a tıkla. Bu, Dosya Gezgini’nin DAT dosyan da dâhil olmak üzere tüm dosyaları görüntülemesini sağlar.
 6. 6
  DAT dosyasını seç. DAT dosyanın konumuna git, ardından seçmek için DAT dosyasına bir kez tıkla.
 7. 7
  ’a tıkla. Pencerenin sağ alt köşesindedir. Böylece DAT dosyası programında açılmaya başlar.
 8. 8
  İstenirse dosyayı görüntülemek istediğini doğrula. Bazı durumlarda, dosyanın içeriğinin dosya uzantısıyla uyuşmadığına veya benzer olmadığına dair bir uyarı alırsın. Durum buysa DAT dosyasını açtırmak için Evet’e veya ’a tıkla.
  • Mesela Excel’de oluşturulan bir DAT dosyasını Excel’de açmak, dosyanın bozuk olduğuna dair bir uyarı verebilir. Dosyayı yine de açmak için Evet’e tıklayabilirsin.
 9. 9
  Gerekliyse DAT dosyasının uzantısını değiştir. Açmak istediğin her seferde DAT dosyasını programına sürüklemek zorunda kalmak istemiyorsan dosyanın uzantısını değiştirebilirsin. DAT dosyası için kullanılan uzantıyı tam olarak bilmen gerektiğini unutma; çünkü uzantıyı biraz bile farklı bir uzantıya dönüştürmek (AVI yerine MP4 gibi) dosyanın bozulmasına neden olabilir.
  • DAT dosyasına sağ tıkla, ardından Yeniden Adlandır’a tıkla.
  • Dosya adının dat kısmını seç.
  • dat bölümünü dosyanın uzantısıyla değiştir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bilinen Bir DAT Dosyasını Mac’te Açmak

 1. 1
  DAT dosyasını yaratan programı bul. Çoğu dosya türünün aksine DAT dosyaları neredeyse her program tarafından oluşturulabilir; bu yüzden, açmak için hangi programı kullanacağını bulmak için DAT dosyasını hangi programın yarattığını bilmen gerekir.
 2. 2
  Programı aç. DAT dosyasını yaratmak için kullanılan programın uygulama simgesine bir veya iki kez tıkla.
 3. 3
  DAT dosyasını programın penceresine sürükle. Bunun için DAT dosyasına tıklayıp dosyayı programın penceresine sürükle.
  • Mac’in genelde DAT dosyasını okunabilir bir biçimde görüntülemeyeceği için DAT dosyasını, seçtiğin programda genelde Dosya > menüsünü kullanarak açabilirsin.
 4. 4
  DAT dosyasını bırak. Bu işlem, DAT dosyasını programında açmayı dener.
 5. 5
  İstenirse dosyayı görüntülemek istediğini doğrula. Bazı durumlarda, dosyanın içeriğinin dosyanın uzantısıyla uyuşmadığına veya benzer olmadığına dair bir uyarı alırsın. Durum buysa DAT dosyasını açtırmak için Evet’e veya ’a tıkla.
  • Mesela Excel’de yaratılmış bir DAT dosyasını Excel’de açmak, dosyanın bozuk olduğuna dair bir uyarı verebilir. Dosyayı yine de açmak için Evet’e tıklayabilirsin.
 6. 6
  Gerekliyse DAT dosyasının uzantısını değiştir. Açmak istediğin her seferde DAT dosyasını programına sürüklemek zorunda kalmak istemiyorsan dosyanın uzantısını değiştirebilirsin. DAT dosyası için kullanılan uzantıyı tam olarak bilmen gerektiğini unutma; çünkü uzantıyı biraz bile farklı bir uzantıya dönüştürmek (AVI yerine MP4 gibi) dosyanın bozulmasına neden olabilir.
  • DAT dosyasını seç.
  • Dosya’ya tıkla, ardından açılır menüde Bilgi Al’a tıkla.
  • "Ad ve Uzantı" kategorisinin yanındaki üçgene tıkla.
  • Gerekliyse "Uzantıyı gizle" kutucuğunun işaret imini kaldır.
  • Dosyanın mevcut adında dat uzantısını, dosyanın uzantısıyla değiştir.
  • Return’e bas, ardından istendiği zaman .uzantısını kullan’a tıkla (mesela bir XLSX dosyası için burada .xlsx uzantısını kullan’a tıklarsın).
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Doğru Programı Bulmak

 1. 1
  Dosyanın bağlamını göz önünde bulundur. Dosyayı açmak için hangi programı kullanman gerektiğini, dosyanın nerede tutulduğuna veya dosyanın adına bakarak bulabilirsin.
  • Mesela DAT dosyasını bir "Adobe" klasöründe bulduysan DAT dosyasını açmak için bir Adobe uygulamasının kullanılması gerektiğini tahmin edebilirsin.
  • Dosya, bilgisayarına ait başka sistem dosyalarının bulunduğu bir klasördeyse bu DAT dosyasını kendi hâline bırakmak muhtemelen en iyisidir; çünkü bu dosya muhtemelen bilgisayarının dâhilî programları veya özellikleri tarafından kullanılıyordur.
 2. 2
  Dosyayı yaratan kişiye sor. DAT dosyasını bir e-postayla aldıysan veya bir siteden indirdiysen DAT dosyasını gönderen veya İnternet’e yükleyen kişiyle iletişime geçip dosyayı yaratmak için hangi programı kullandığını sormayı dene.
  • Eğer kalabalık bir forumda veya bir dosya paylaşım sitesinde soruyorsan bu girişimden sonuç alman pek mümkün değildir; ama bir iş arkadaşından veya arkadaşından e-posta aracılığıyla cevap alabiliyor olman gerekir.
 3. 3
  DAT dosyasını bir metin düzenleyicide aç. DAT dosyasının içeriğinin bir kısmını (veya tamamını) görüntülemek için bilgisayarının dâhilî metin düzenleyicisini kullanabilirsin:
  • Windows – Not Defteri’ni aç, ardından DAT dosyasını Not Defteri penceresine sürükleyip bırak.
  • Mac – Mac’inin "Uygulamalar” klasöründen TextEdit’i aç, ardından DAT dosyasını TextEdit penceresine sürükleyip bırak.
 4. 4
  DAT dosyası hakkında bilgi ara. Dosyadan dosyaya değişmekle birlikte dosyayı açmak için kullanılan programı belirten bir veya iki satırlık bir metin görebilirsin.
  • Kullanman gereken program hakkında herhangi bir yazı göremesen bile DAT içeriğinin olması gereken dosya türünü (video veya metin gibi) belirten bir satır bulabilirsin.
 5. 5
  DAT dosyasını genel bir programda açmayı dene. VLC Media Player, iTunes, Preview ve Notepad++ gibi bazı programlar, dosyanın içeriğini değiştirmeden birçok dosyayı açmak için kullanılabilir.
  • Mesela VLC Media Player çoğu video dosya uzantılarını açabilirken metin temelli neredeyse tüm dosyaları açmak için Windows’ta Notepad++’ı indirip kullanabilirsin.
 6. 6
  Deneme yanılma yöntemini kullan. DAT dosyasının kaynak programını şimdiye kadar bulamadıysan ne yazık ki DAT dosyasını bilgisayarındaki farklı programlarla açma denemelerine başlaman gerekir. Bunu, bir programı açıp DAT dosyasını programın penceresine sürükleyip bıraktıktan sonra dosyanın açılmasını bekleyerek yapabilirsin.
  • Dosya fark edilebilir bir biçimde açılırsa doğru programı buldun demektir.
  • Program, DAT dosyasını anlaşılmaz bir karakter karmaşası olarak görüntülerse veya dosyayı açmayı reddederse seçtiğin program doğru program değildir.
  Reklam

İpuçları

 • Sistem klasörlerinde bulunan DAT dosyaları [PC’lerdeki "Program Files" (Program Dosyaları) klasöründe veya Mac’lerdeki "~Library" (Kütüphane) klasöründe bulunan tüm klasörler gibi] genelde bu dosyaları yaratan programlar tarafından otomatik olarak kullanılır ki bu da o dosyaları açmaya çalışmana gerek olmadığını gösterir.
 • BBEdit, metin dosyalarından PHP dosyalarına kadar her şeyi açabileceğin Mac uyumlu bir Notepad++ alternatifidir. Bu da onu DAT dosyalarının ilişkilerini bulmak için kullanışlı kılar.
Reklam

Uyarılar

 • DAT dosyasının yaratıldığı program bilgisayarınla uyumlu değilse DAT dosyasını açmak için farklı bir bilgisayar kullanman gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Yaffet Meshesha
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Yaffet Meshesha. Bilgisayar uzmanı olan Yaffet Meshesha, tam donanımlı bir bilgisayar toplama, bilgisayar tamiri ve teslimat hizmeti olan Techy'nin kurucusudur. Sekiz yılı aşkın tecrübesiyle Yaaffet, bilgisayar tamiri ve teknik destek konusunda uzmanlaşmıştır. Techy, TechCrunch ve Time'da yer aldı. Bu makale 20.701 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.701 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam