Sıradan bir dişi sineğin ömrü yaklaşık 1 aydır ama bu süre içerisinde 500’e yakın yumurta bırakabilir. Açıkçası, kapını önündeki bir avuç dişi sinek bile çok kısa bir sürede binlerce sineğe dönüşebilir.[1] Sinekler çöplerden ve dışkıdan beslendikleri için hastalık taşırlar. Bu yüzden sayılarını olabildiğince az tutmak için elinden geleni yapmalısın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Sinekleri Cezbetmekten Kaçınmak

 1. 1
  Bahçeni temiz tut. Her türlü keskin koku sinekleri kendine çeker; eğer kötü kokuları ortadan kaldırırsan evinin dışarısındaki sineklerin sayısını da en aza indirmiş olursun.
  • Köpek dışkısını topla. Çöpe atmadan önce bunu kilitli poşetlere koyduğundan emin ol.
  • Çöp kutusu kapaklarını sıkıca kapalı tut. Eğer bir parti veriyorsan, tek kullanımlık kağıt eşyalar için kullanılan çöp kutusunun, sıkıca kapanan bir kapağı olduğundan emin ol. Misafirlerine de çöplerini attıktan sonra kapağı kapalı tutmalarını söyle.
 2. 2
  Çimlerini sık sık kes. Sinekler uzun çimenlere ve çalılıklara bayılırlar. Bu yüzden çalılarını kısa tut ve kestiğin çimen, yaprak ve çalı yığınlarını sakın bahçede bırakma.
 3. 3
  Gübre kutuna özen göster. Çürüyen şeylerle dolu olan gübre kutun; sinekler için âdeta bir açık büfedir.
  • Gübre yığınını fazla nemli tutma.
  • Gübre yığınını olabildiğince evinin uzağında bulundur.
  • Gübre yığınını layıkıyla muhafaza et. Sinek larvalarının gelişmesine engel olacak kadar sıcak olsun.
 4. 4
  Durağan sulara karşı önlem al. Nemli ortamlar ve durağan sular sinekleri çeker; kuş banyolarındaki suları temiz tut ve kova ya da diğer su kaplarının yağmur suyuyla dolmasına izin verme. Yağmur suyu biriktiren eski tekerlek ve ıvır zıvırı bahçenden at.
 5. 5
  Dışardaki kuş yuvalarına mevye ve meyve kabukları koyma. Eğer arka bahçendeki kuşlara meyve ikram etmek istiyorsan, meyve ve meyve kabuklarını evinden olabildiğince uzağa koy.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Sinekleri Savmak ve Yok Etmek

 1. 1
  Sinek tuzakları kur. Pekmez ile mısır ununu karıştır ve derin olmayan bir tabak veya fincan tabağına koy. Tabağı olabildiğince verandandan uzağa koy. Sen huzur içinde yemeğini yerken sineklerde tabakta toplanırlar.
 2. 2
  Sinek larvaları yiyen avcı böceklerden satın al veya larvaların yaşam döngülerini engelle. Nasonia vitripennis ve muscidifurax zaraptor ikilisini aynı anda dene.
 3. 3
  Geceleri dışarıya sinek öldürücü lamba yerleştir. Sinek öldürücü lamba, elektrikle çalışan bir lamba olup sinekleri kendine çeker ve öldürür. Bunları dinlenme alanlarının üzerine ve kimsenin çarpmaması için de yükseğe asmaya çalış.
  • Lambaları monte ederken dikkatli ol. Sinek öldürücü lambalar kimseye ciddi zarar vermez ama yine de temas ettiğinde canını acıtır.
 4. 4
  Votka poşetleri as. Sinekler votka kokusundan nefret ederler. Bu yüzden vodka poşetlerini verandana veya diğer dinlenme alanlarına asmayı dene.
  • Orta boy bir buzdolabı poşetinin üstüne delik açıp iple bağlamak işe yarar.
  • Herhangi bir ucuz vodka işe yarar.
  • Keskin kokusuna ve derini kurutmasına rağmen, az bir miktar vodkayı cildine sürmeyi de deneyebilirsin.
 5. 5
  Etçil bitkilerle bahçeni düzenle. Bazı bitkiler sinekleri kovarken, bazıları da onları yer: Sinek Kapan ve Su İbriği bitkileri gibi.
 6. 6
  Bahçeni sineksavar bitkilerle güzelleştir. Bazı bitkilerin kokusu sinekleri engeller. Verandanda veya giriş kapına yakın saksılarda Fesleğen, Mürver, Lavanta, Nane ve Çivit Otu gibi sineksavar bitkiler yetiştir.
 7. 7
  Dışarıdaki örümcek ağlarının hepsini yok etme. Örümcekler sinek yer, ama eğer onların ağlarını yok edersen, sinekler bir doğal avcılarını kaybeder.
 8. 8
  Açık hava fanları kur. Sinekler esintiyi sevmezler. Dışarıya fan taktırmak aptalca gözükebilir ama hoşuna giderse, verandaya veya kapı girişine takılan ev tipi küçük bir fan sinekleri caydırabilir.
 9. 9
  Dışarıda yemek yediğiniz alana karanfil koy. Karanfil kokusu sinekleri uzaklaştırır. Yemek masasına dekor şeklinde konulan karanfiller sineklerin yemeklere konmasını engelleyebilir.[2]
 10. 10
  Dışarıda et bırakmaktan kaçın. Sinekler etin kokusuna bayılır. Eti kızartmak için dışarı çıkarır çıkarmaz sinekler mangala hücum eder.
  • Mangalda pişirmediğin etlerin üstünü iyice ört.
  • Et pişerken mangalın kapağını kapalı tut.
  • Mangal maşasını ve malzemelerini koru. Sinekler et kokusunu alınca üzerine konacaktır (eğer sineklerin mangal malzemelerine konduğunu görürsen, malzemeleri tekrar kullanmadan önce içeride yıka).
  Reklam

İpuçları

 • Eğer sineklerin yapıştığı bir sinek tuzağı yapmak istiyorsan fıstık ezmesi, yapıştırıcı ve balı iyice karıştır. Acayip şaşıracaksın!
 • Bazı insanlar bahçelerine asılan parlak nesnelerin sinekleri uzaklaştırdığını söyler. Bunu destekleyen somut bir kanıt yok; ama verandana ya da bahçene alüminyum folyo şeritleri veya yansıtıcı yüzeye sahip başka bir şey asabilirsin.
 • Sineklerin de ekosistemde yerleri vardır. Bu yüzden onları tamamen yok etmek mantıklı değildir. Bal arıları ve yaban arılarından sonra, bitkileri ve çiçekleri en fazla sinekler tozlaştırır. Sinekler ayrıca zararlı böcekleri kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
 • Larvanın geliştiği malzemeyi kaldırmak, sineğin yaşam döngüsünü kırabilir ve daha sonraki yetişkin sinek üretimini durdurabilir. Kimyasal sinek ilaçları yetişkin sineklerin nüfusunu bazı durumlarda azaltmada etkili olabilse de, sineklerin geliştiği alanları adamakıllı temizlemeye ve yok etmeye yarayan bir alternatif değildir. Sinekler bu tür ilaçlara hızlı bir şekilde direnç gösterebilir, hatta evdeki sinekler, kendileri için üretilen pek çok böcek ilacına karşı bağışıklık kazanmıştır bile. Böcek ilaçlarını sadece yetişkin sinekleri acil olarak yok etmek istediğinde son çare olarak kullan. [1]
Reklam

Uyarılar

 • Sinekler tifo, sıtma, sarı humma, uyku hastalığı ve dizanteriye yol açabilirler.[3]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 30 kişi çalıştı. Bu makale 69.133 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 69.133 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam