Düz Ekran Televizyon Nasıl Temizlenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Mikrofiber Bezle TemizlemekSirke ve Su Solüsyonuyla YıkamakDüz Ekran Televizyonlardaki Çizikleri Yok EtmekReferans

Plazma ve LCD düz ekran televizyonlar, cam televizyon ekranlarından daha çok bakım gerektirir. Bu wikiHow makalesi, düz ekran televizyonu temizlemek için üç yöntem sunuyor: mikrofiber bir bez, sirke solüsyonu ve çizik giderici teknikler kullanmak.

1
Mikrofiber Bezle Temizlemek

 1. 1
  Televizyonu kapat. Pikseller hâlâ çalışırken temizlik yapman iyi olmaz ve televizyonu kapatmak, koyu renkli bir yüzeyle çalışacağın için kirleri, tozları ve pislikleri daha iyi görmeni sağlar.
 2. 2
  Mikrofiber bez bul. Bu yumuşak, kuru bezler, gözlük temizlerken kullandığın bezlerle aynıdır. Bu bezler, LCD ekranlar için harikadır çünkü hav bırakmaz.
 3. 3
  Ekranı sil. Görünen kir ve pislikleri mikrofiber bezle nazikçe sil.
  • Kir ve pislikler hemen çıkmazsa ekrana sertçe bastırma. Sadece aşağıdaki diğer yönteme geç.
  • Temizlik bezi olarak kâğıt havlu, tuvalet kâğıdı ya da eski tişört kullanma. Bu materyaller, mikrofiber bezden daha çok aşındırıcıdır, ekranı çizebilir ve hav bırakabilir.
 4. 4
  Ekranı incele. Artık temiz gözüküyorsa, yıkamaya gerek olmayabilir. Kurumuş sıvı, birikmiş toz ya da başka yapışkan maddeler görürsen düz ekranına ekstra parlaklık vermek için aşağıdaki yönteme geç.
 5. 5
  Ekran çerçevesini temizle. Sert plastik çerçeve, ekranın kendisinden daha az hassastır. Ekran çerçevesini silmek için mikrofiber bez ya da toz bezi kullan.

2
Sirke ve Su Solüsyonuyla Yıkamak

 1. 1
  Televizyonu kapat. Yine piksellere müdahale etmen iyi olmaz ve kapatmazsan pislikleri iyi göremezsin.
 2. 2
  Eşit miktarlarda sirke ve sudan solüsyon yap. Sirke, doğal bir deterjandır, bu da onu diğer temizleyicilerden daha güvenli ve daha ucuz bir seçenek haline getirir.
 3. 3
  Mikrofiber bezi sirke solüsyonuna batır ve ekranı nazikçe sil. Gerekirse hafif bir baskı uygula ve ekstra temizlik gerektiren noktaları dairesel hareketlerle ov.
  • Sirke solüsyonunu televizyon ekranına doğrudan dökme ya da sıkma. Ekranın kalıcı olarak zarar görmesine neden olabilir.
  • LCD ekran temizleyici solüsyonu satın almayı tercih edersen bilgisayar mağazalarından satın alabilirsin.
  • Amonyak, etil alkol, aseton ya da etil klorür içeren temizlik solüsyonlarını kullanma. Bu kimyasallar, biraz fazla temizleyerek ekrana zarar verebilirler.
 4. 4
  Ekranı kurulamak için ikinci bir mikrofiber bez kullan. Sıvının ekranın üstünde kurumasına izin vermek, izler bırakabilir.
 5. 5
  Ekran çerçevesini yıka. Sert plastik çerçevenin tozunun alınmasından daha fazlasına ihtiyacı varsa kâğıt havluyu sirke solüsyonuna batır ve ekranı silip temizle. Kurulamak için ikinci bir kâğıt havlu kullan.

3
Düz Ekran Televizyonlardaki Çizikleri Yok Etmek

 1. 1
  Garantini kontrol et. Garanti kapsamında olan geniş bir çizik varsa en iyi seçeneğin, televizyonu yenisiyle değiştirmek olabilir. Çiziği kendin tamir etmeye girişirsen garanti kapsamında olmayan daha büyük bir hasara yol açabilirsin.
 2. 2
  Çizik tamir kiti kullan. Bu, ekranındaki çiziği gidermenin en güvenli yoludur. Tamir kitleri, televizyonların satıldığı yerlerden satın alınabilir.
 3. 3
  Vazelin kullan. Pamuklu çubuğu vazeline batır ve çiziğe sür.
 4. 4
  Vernik kullan. Renksiz vernik al ve doğrudan çiziğin üzerine az miktarda sık. Kurumasını bekle.

İpuçları

 • Ekranınla birlikte gelen kitapçıkta temizleme talimatlarını ara.
 • Aynı teknikler, bilgisayar ekranlarını temizlemek için de kullanılabilir.
 • Çoğu bilgisayar mağazasında bulunan özel ekran mendilleri de kullanabilirsin.

Uyarılar

 • Bez yeterince kuru değilse damlatabilir ve bu da kısa devreye yol açabilir.
 • Ekranın arkadan yansıtmalı türdense çok ince olduğu için, gereğinden daha sert bastırmak ekrana zarar verebilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Clean a Flat Screen TV, Español: limpiar una televisión de pantalla plana, Italiano: Pulire un Televisore a Schermo Piatto, Português: Limpar uma TV de Tela Plana, Deutsch: Einen Flachbildfernseher reinigen, Français: nettoyer un écran plat de télévision, Русский: очистить телевизор с плоским экраном, 中文: 清洁平板电视, Nederlands: Een flatscreen TV schoonmaken, Bahasa Indonesia: Membersihkan TV Layar Datar, ไทย: ทำความสะอาดทีวีจอแบน, हिन्दी: फ्लैटस्क्रीन टीवी साफ करें, العربية: تنظيف شاشة تلفزيون مسطحة, Tiếng Việt: Lau chùi Tivi màn hình phẳng, Čeština: Jak umýt obrazovku plazmové a LCD televize, 한국어: 평면 티비 청소하는 법, 日本語: 薄型テレビを掃除する

Bu sayfaya 1.067 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?