Dürbünler; avcılık, kuş gözlemciliği, astronomi veya spor etkinliklerinde ya da konserlerde eylemi izlemek için kullanılabilir. Ancak, tüm dürbünler eşit üretilmemiştir ve özel hobin için doğru dürbünü seçebilmen uzun vadede büyük bir fark yaratır. Bir dürbünde neleri arayacağını ve bunları nasıl değerlendireceğini bilerek, kendin için doğru dürbün türünü aldığından emin olabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Ne Tür Dürbün Seçeceğini Bilmek

 1. 1
  Genel kullanım için 7x ila 10x büyütme oranına sahip dürbünleri seç. Dürbünleri tanımlarken "x" işaretinden önce gelen sayı, büyütme faktörünü veya nesnelerin ne kadar yakın görüneceğini ifade eder. Belirli bir hobi yerine sadece genel kullanım için dürbün istiyorsan 7x ila 10x büyütme oranına sahip dürbünler en iyisidir. Bunlar sana çoğu aktivite için yeterli büyütme sağlar ve elin hafifçe sallanırsa dengesizleşmez.[1]
  • Dürbünler, 7 x 35 veya 10 x 50 gibi 2 sayı ile anılır. İkinci sayı, ana (objektif) lenslerin milimetre cinsinden çapıdır; 7 x 35 lens 35 milimetre çapında, 10 x 50 lens ise 50 milimetre çapındadır.
  • Nispeten küçük büyütme faktörlerine sahip dürbünler, daha yüksek büyütme faktörlerine sahip dürbünler tarafından üretilenlerden daha az büyütülmüş görüntüler üretirken, bu görüntüler daha keskin olacak ve görüş alanın (ne kadar geniş görebileceğin) daha geniş olacaktır. Geniş bir görüş alanına ihtiyacın varsa, örneğin bir futbol maçını yüksek koltuklardan izliyorsan düşük bir büyütme oranı seç.
 2. 2
  Uzun menzilli avcılık için yüksek büyütme ara. Dağlarda veya geniş menzillerde avlanıyorsan 10x veya 12x gibi daha büyük büyütme oranlarına sahip dürbünler kullanmak isteyeceksin.[2]
  • Dürbününün büyütme oranı ne kadar yüksek olursa görüntünün o kadar soluk olacağını unutma. Gördüğün görüntü daha büyük olsa da görüş alanın daralacak ve görüntünün odaklanması zorlaşacaktır. 10x veya daha büyük büyütme oranına sahip bir dürbün seçersen gerektiğinde dürbününü takıp sabitleyebilmen için tripod soketli bir dürbün al.
  • Ormanlık bir alanda avlanıyorsan 7x ila 10x büyütme faktörüne sahip dürbünlerin daha uygun olduğunu görebilirsin.
 3. 3
  Kuş gözlemciliği veya düşük ışıklı aktiviteler için daha büyük lenslere öncelik ver. Daha büyük objektifli dürbünler daha geniş görüş alanlarına sahiptir, bu da kuş gözlemciliği sırasında kuşları bulmak ve takip etmek için daha iyidir. Ayrıca, şafakta veya alacakaranlıkta avlanma gibi düşük ışıklı aktivitelerde önemli olan daha fazla ışığı toplayabilirler. Astronomi ile ilgileniyorsan bulutsular gibi büyük, loş nesneleri ve Andromeda (M31) gibi galaksileri görmek için büyük bir objektif mercek (70 mm yaygındır) ve en düşük büyütme oranını al.[3]
  • Daha küçük kuşların ayrıntılarını daha uzak mesafelerden görmekle ilgileniyorsan daha büyük büyütme ve daha küçük lenslere sahip dürbünleri tercih edebilirsin.
  • Lensler ne kadar büyükse dürbün muhtemelen o kadar ağır olacaktır.
  • Genel olarak konuşursak standart boyutlu dürbünler 30 mm'den büyük objektif çaplarına sahipken, kompakt boyutlu dürbünlerin lens çapları 30 mm'den küçüktür.
 4. 4
  Fiyat aralığının ne olacağını önceden belirle. Daha pahalı, en üst düzey dürbünlerin daha yüksek görüntü kalitesine sahip olduğu ve aynı zamanda daha dayanıklı olduğu genellikle doğrudur. Bununla birlikte, yeterince dayanıklı ve iyi optik kaliteye sahip çok sayıda daha ucuz dürbün de vardır. Bu nedenle, dürbün satın alırken kendini rahat hissettiğin bir fiyat aralığı seç ve bunun ötesine geçmek zorunda hissetme.[4]
  • Dürbününü nasıl kullanmayı amaçladığını düşün; pencereden dışarı bakmak için evde tutmayı düşündüğün bir dürbünün, doğa yürüyüşüne çıkarken yanına almak istediğin bir dürbün kadar dayanıklı olması gerekmez.
 5. 5
  Ne kadar ağır bir dürbün taşıyabileceğine karar ver. Belirtildiği gibi, yüksek büyütmeli ve geniş lensli dürbünler standart dürbünlerden daha ağırdır. Uzun mesafelere seyahat etmeyi planlıyorsan veya çok fazla saklama alanın yoksa daha az güçlü ancak daha hafif dürbünler tercih edebilirsin.[5]
  • Dürbünü bir tripoda monte ederek veya boynunda taşımana izin veren bir kayışla ağırlığı telafi edebilir ve sabitleyebilirsin.
  • Dürbünü nasıl kullanmayı düşündüğün burada özellikle önemlidir. Yürüyüş sırasında boynunda taşımayı planlıyorsan ağır dürbünler gerçek bir yük olabilir.
 6. 6
  Suya dayanıklı dürbünler yerine su geçirmez dürbünleri düşün. Dürbünlerini kötü havalarda veya çok sık ıslanacakları koşullarda kullanmayı planlamıyorsan suya dayanıklı dürbünlerle idare edebilirsin. Dürbününü akarsu raftingi veya kayağa götürmeyi planlıyorsan bunun yerine su geçirmez dürbün al.[6]
  • Su geçirmez dürbünlerin genellikle suya dayanıklı dürbünlerden daha pahalı olduğunu unutma.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Bir Dürbünü Değerlendirmek

 1. 1
  Daha kaliteli görüntüler için cam lensleri seç. Çoğu dürbün, genellikle daha iyi görüntü kalitesi sağlayan cam merceklere sahiptir. Cam aynı zamanda kendisine çarpan ışığı da kısmen yansıtır ancak bu doğru kaplama ile telafi edilebilir. Görüntü kalitesi en yüksek önceliğinse satın almayı planladığın dürbünün cam lenslere sahip olduğundan emin ol.[7]
  • Cam merceklerin tipik olarak plastik merceklerden daha pahalı olduğunu unutma.
  • Ekstra Düşük Dağılımlı (ED) camdan yapılan dürbünler en yüksek kaliteli görüntüyü üretir ancak bunlar aynı zamanda dürbünlerde kullanılan en pahalı lens malzemesi türlerinden biridir.
  • Lens kaplamaları şu kodlarla açıklanmaktadır: C, yalnızca bazı yüzeylerin tek bir kaplama tabakası ile kaplandığı anlamına gelir; FC, diğer tüm cam lens yüzeylerinin kaplandığı anlamına gelir; MC, bazı yüzeylerin birden çok katmanla kaplandığı anlamına gelir ve FMC, tüm cam lens yüzeylerinin birden çok katmanla kaplandığı anlamına gelir. Çok katmanlı kaplamalar genellikle tek kaplamalardan daha üstündür ancak dürbün maliyetini artırır.
 2. 2
  Dayanıklılık için plastik lensleri tercih et. Plastik lensler sana en kaliteli görüntüyü vermeyebilir ancak cam lenslerden çok daha sağlamdır. Dürbününü çoğunlukla dış mekânlarda ve dayanıklılığın önemli bir faktör olduğu zorlu koşullarda kullanmayı düşünüyorsan plastik lensli bir dürbün seç.[8]
  • Örneğin, plastik lensli dürbünler doğa yürüyüşü ve dağcılık gibi aktiviteler için veya ilk kez dürbün kullanan çocuklar için en iyi seçimdir.
  • Plastik lensler genellikle ucuz olsa da bir cam lens setiyle aynı görüntü kalitesini sağlayan bir plastik lens setinin daha pahalıya mal olacağını unutma.
 3. 3
  Okülerleri değerlendir. Oküler lensleri, gözlerinden rahat bir mesafede durmalıdır ve hatta gözlük takıyorsan daha da uzağa yerleştirilmelidir. Buna "göz rölyefi" denir ve normalde 5 ila 20 milimetredir. Gözlük takıyorsan çoğu gözlük gözden 9 ila 13 milimetre uzaklıkta durduğundan, 14 ila 15 milimetre veya daha büyük bir göz rölyefine ihtiyacın olacaktır.[9]
  • Pek çok dürbün, dürbünü kullanırken okülerleri gözlerinin üzerine oturtmana yardımcı olmak için okülerlerin etrafında lastik göz kapakları içerir. Gözlük takıyorsan geri çekilen veya çıkan göz kapaklı dürbünlere bak.
 4. 4
  Odaklama işlevini test et. Mağazadaki dürbünleri ne kadar yakına odaklayabileceğine bak ve baktığın nesne ile aralarındaki mesafeyi ölç. Ufak ayrıntıları uzaktan görmeyi istiyorsan dürbünün iyi odaklanma yeteneğine sahip olduğundan emin olman gerekir.[10]
  • Dürbünler iki odaklanma biçiminden birine sahiptir. Çoğu dürbün, bir gözünün diğerinden daha güçlü veya daha zayıf olması durumunda bir diyoptri düzelticinin yanı sıra bir merkez odak mekanizmasına sahiptir. Bununla birlikte, su geçirmez dürbünler genellikle her mercek için ayrı odaklama özelliğine sahiptir ve her bir oküler üzerinde kontroller bulunur.
  • Bazı dürbünler "odaksızdır" ve odağı herhangi bir şekilde ayarlama yeteneği yoktur. Bu dürbünler, önceden belirlenmiş mesafeden daha yakın bir şeye odaklanmaya çalışırsan göz yorgunluğuna neden olabilir.
 5. 5
  Görüntülerin ne kadar iyi olacağını ölçmek için prizma tasarımına bak. Çoğu dürbün, kullandıkları Porro prizmalar sayesinde okülerlerden daha geniş ana lenslere sahiptir. Bu, dürbünleri daha büyük yapar ancak yakındaki nesnelerin daha 3 boyutlu görünmesini sağlar. Çatı prizmalarını kullanan dürbünler, ana lenslerin göz mercekleriyle aynı hizada durmasına izin vererek dürbünleri daha kompakt hâle getirir ancak genellikle görüntü kalitesinden ödün verir. Bununla birlikte, Porro prizma dürbünlerine eşit kalitede görüntüler sunacak ancak daha yüksek maliyetli çatı prizma dürbünleri yapılabilir.[11]
  • Daha ucuz dürbünler, görüntünün bir tarafını kare yapma eğiliminde olan BK-7 prizmalarını kullanırken daha pahalı dürbünler daha fazla ışık ve daha keskin, daha yuvarlak görüntüler sağlayan BAK-4 prizmalarını kullanır.
 6. 6
  Üreticinin itibarını ve garantilerini kontrol et. Üreticinin ne kadar süredir faaliyet gösterdiğini, varsa diğer hangi optik ürünleri ürettiğini ve dürbün hasar görürse sorunu nasıl ele alacağını göz önünde bulundur. Üreticinin dürbün için bir garanti sunup sunmadığını da not et.[12]
  • Pahalı bir dürbün satın alırsan ve hasar görürse üreticiden garantinin olması, onu değiştirmeni çok daha kolay hâle getirir.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı dürbünler, görüntüleri farklı büyütme oranlarıyla görüntüleme özelliğine sahiptir, bu da manzaranın tamamını izlemene veya en sevdiğin bölümünü yakınlaştırmana olanak tanır. Büyütmeyi artırdıkça, görüş alanının daralacağını ve resme odaklı kalmanın daha zor olacağını unutma.
 • Bazı daha pahalı, yüksek büyütme oranlı dürbünler, bir görüntüye odaklı kalmana yardımcı olmak için yerleşik sabitleyiciler içerir. Genel olarak, bu dürbünlerin maliyeti 8,000 TL veya daha fazladır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.485 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 1.485 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam