Bu wikiHow makalesi, Microsoft Excel'de bir hücrenin karşılık gelen bilgilerini DÜŞEYARA formülünü kullanarak nasıl bulacağını öğretir. DÜŞEYARA formülü, çalışanların maaş rakamları veya belirli bir tarihteki bütçen gibi şeyleri bulmak için kullanışlıdır. DÜŞEYARA'yı Excel'in hem Windows hem de Mac sürümlerinde kullanabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Excel belgeni aç. DÜŞEYARA fonksiyonunu kullanmak istediğin verileri içeren Excel belgene çift tıkla.
  • Eğer belgeni henüz oluşturmadıysan Excel'i aç, Boş çalışma kitabı'na (yalnızca Windows) tıkla ve sütunlara verilerini gir.
 2. 2
  Verilerinin doğru biçimlendirildiğinden emin ol. DÜŞEYARA yalnızca sütunlar hâlinde (yani dikey bölümlerde) düzenlenmiş verilerle çalışır. Verilerin sütunlar hâlinde düzenlenmiş olması demek, veri başlıklarının büyük olasılıkla hücrelerin en sol sütununda değil de en üst satırında bulunması demektir.
  • Verilerin, sütunlar yerine satırlara göre düzenlenmişse bir değer bulmak için DÜŞEYARA fonksiyonunu kullanamazsın.
 3. 3
  DÜŞEYARA formülünü her yönüyle anla. DÜŞEYARA formülü, her biri çalışma sayfandaki bir bilgiyi ifade eden dört ana bölümden oluşur:[1]
  • Aranan Değer - Aramak istediğin veriler bu hücrenin devamındadır. Örneğin, F3 hücresindeki verileri aramak istiyorsan aranan değerin çalışma sayfasının 3. satırında olacaktır.
  • Tablo Dizisi - Tüm tablonun en sol üst hücresinden en sağ alt hücresine kadar olan aralığıdır (başlıklar hariç). Örneğin, tablon A2 ile başlayıp A20 ye doğru iniyor ve F sütununa kadar yayılıyorsa tablon A2 ile F20 arasındadır.
  • Sütun İndis Sayısı - Aramak istediğin değerin bulunduğu sütunun dizin numarasıdır. Bir sütunun "indis sayısı" onun sıra numarasını belirtir. Örneğin; A, B ve C sütunlarında veri bulunan bir çalışma sayfasında, A sütununun indis sayısı 1, B sütununun 2 ve C sütununun 3 olur. İndis sayısı en soldaki veri sütunu için 1'den başlar. Bu nedenle verilerin F sütunundan başlıyorsa F sütununun indis sayısı 1'dir.
  • Aralık Bak - Genelde DÜŞEYARA'da kesin sonucu bu değer yerine YANLIŞ yazarak elde edersin. Yaklaşık sonuç için bunun yerine DOĞRU yazabilirsin.
 4. 4
  Boş bir hücre seç. DÜŞEYARA formülünün sonucunu tutmak istediğin bir hücreye tıkla.
 5. 5
  DÜŞEYARA formül etiketini ekle. DÜŞEYARA formülünü başlatmak için =DÜŞEYARA( yaz. Formülün geri kalanı, açmış olduğun ve en sonunda kapatacağın bu parantezin içerisinde olacaktır.
 6. 6
  Aranan değeri gir. Aranan değerin yazıldığı hücreyi bul, ardından DÜŞEYARA formülüne hücrenin adını gir ve sonuna bir virgül ekle.[2]
  • Örneğin, aranan değer A12 hücresinde yer alsaydı formüle A12, yazardın.
  • Formülün her bir bölümünü virgülle ayıracaksın, ancak boşluk kullanman gerekmiyor.
 7. 7
  Tablo dizisi değerini gir. Verilerin depolandığı en sol üstteki hücreyi bul ve adını formüle girerek sonuna iki nokta üst üste ekle (:). Sonra, veri grubundaki en sağ alttaki hücreyi bul ve adını formüle girerek sonuna bir virgül ekle.
  • Örneğin, tablon A2 hücresinden C20 hücresine gitseydi DÜŞEYARA formülüne A2:C20, yazardın.
 8. 8
  Sütun indis sayısını gir. DÜŞEYARA'nın görüntülemesini istediğin değeri içeren sütunun indis sayısını bul ve ardından virgülle formüle yaz.
  • Örneğin, tablon A, B ve C sütunlarını kullansaydı ve istediğin veriler C sütununda olsaydı buraya 3, yazardın.
 9. 9
  Formülü kapatmak için YANLIŞ) yaz. Bu, DÜŞEYARA fonksiyonunun seçilen öge için belirttiğin sütunda tam istediğin değeri bulmasını sağlar. Formülün aşağıdaki gibi görünmelidir:
  • =DÜŞEYARA(A12,A2:C20,3,YANLIŞ)
 10. 10
  Enter tuşuna bas. Bunu yapmak formülünü çalıştırır ve sonucu formül hücresinde görüntüler.
  Reklam

İpuçları

 • Bir envanter sayfası için yaygın bir DÜŞEYARA uygulamasında, bir ögenin adı "aranan değer" bölümüne eklenir ve ögenin maliyet sütunu "sütun indis sayısı" değeri olarak kullanılır.
 • Tablona yeni bir hücre eklediğinde veya hücreleri düzelttiğinde DÜŞEYARA kodunda hücre değerinin değişmesini önlemek için, hücre adlarının her harfinden ve rakamından önce bir '$' işareti koy. Örneğin, A12 ifadesi $A$12 olur ve A2:C20 ifadesi $A$2:$C$20 olur.

Reklam

Uyarılar

 • Sütun indis sayısını DÜŞEYARA formülüne eklenmeden önce iki kez kontrol et. Çünkü sütun indis sayısı, sütunların sırasına göre değil, verilerin hangi sütunda başladığına bağlı olarak değişir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Facebook'ta Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Windows 10'da Windows Defender Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Instagram Nasıl Güncellenir?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 695 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam