Düşük karbonhidratlı diyetler kilo vermek için harikadır ama böyle bir diyete başlamak bunaltıcı olabilir. Yeme alışkanlıklarında köklü değişiklikler yapman gerekir ve nasıl başlayacağını bilemeyebilirsin. Basit karbonhidratlardan ve rafine şekerlerden yavaşça kompleks karbonhidratlara, sonra da düşük karbonhidratlı seçeneklere geçiş yap. Akıllı yemek seçimleri yaparak tok kalmanı da sağlayabilirsin. Düşük karbonhidratlı bir diyeti uzun vadeli sürdürmek istiyorsan o zaman belirli bir diyet planı seç ve destek için bazı faydalı araçlara ve insanlara eriş.

Kısım 1 / 4:
Beslenmendeki Karbonhidratları Azaltmak

 1. 1
  Rafine şekerleri ve basit karbonhidratları kes. Belli başlı bütün karbonhidrat zanlılarını kesmek, düşük karbonhidratlı yaşam tarzı için atılan büyük bir adımdır. Hepsini bir anda kesmene gerek yok. Bunu daha başa çıkılabilir yapmak için her defasında birini kesebilirsin. Örneğin şekerli içeceklerin yerine suyu ve şekersiz içecekleri koyabilirsin. Bazı rafine şeker ve basit karbonhidrat kaynakları arasında şunlar bulunur:[1]

  Uzak Durulması Gereken Yiyecekler:
  Şekerler
  Kurabiyeler, pastalar ve diğer şekerli ve unlu gıdalar
  Şekerli içecekler, örneğin meşrubatlar
  Beyaz ekmek
  Pasta
  Pirinç
  Patates

 2. 2
  Karbonhidratlardan uzaklaşırken tam tahıllara geçiş yap. Tamamen düşük karbonhidratlı beslenmeye geçmeden önce karbonhidratların yerine tam tahıllar gibi daha iyi karbonhidrat seçenekleri koymak iyi olabilir. Azar azar başla ve her gün ya da her hafta, her zamanki karbonhidratlı yiyeceklerinin bir porsiyonunu, tam tahıllı alternatifinin bir porsiyonuyla değiştir. Bir ya da iki hafta sonra, daha az basit karbonhidrat ve daha çok kompleks karbonhidrat yiyor olacaksın. Bu gerek genel olarak aldığın karbonhidrat miktarını azaltacak gerekse de daha uzun süre tok kalmanı sağlayacak. Bazı iyi kompleks karbonhidrat seçenekleri arasında şunlar bulunur:[2]

  Denenebilecek Tam Tahıllar:
  Tam buğdaylı makarna ve ekmek
  Esmer pirinç
  Çelik kesim (kırılmış) yulaf ezmesi
  Bol lifli, az şekerli kahvaltılık gevrek

 3. 3
  Beyaz patatesin yerine tatlı patates ya da diğer kök sebzeleri ye. Patates, basit karbonhidratların bir diğer ana kaynağıdır, o yüzden bunların yerine alternatiflerini tüketmek düşük karbonhidratlı yaşam tarzına geçişinde sana yardımcı olacaktır.
  Tatlı patatesi ya da diğer kök sebzeleri, beyaz patates gibi pişirebilir ve yemeklerde kullanabilirsin.
  İyi seçeneklerden bazıları şunlardır:[3]
  • Fırında tatlı patates ya da Hint yer elması
  • Kızarmış havuç, Alman turpu ya da pancar
  • Turp ya da şalgam püresi
  • Kereviz kökü ya da Japon turpu kızartması[4]
 4. 4
  Karbonhidrat alımını azaltmak için bazı kolay değiş tokuşlar dene. Düşük karbonhidratlı bir diyete geçiş yapmaya başlamaya hazır olduğunda karbonhidratların yerine düşük karbonhidratlı alternatifler koymak için basit değiş tokuşlar yapmaya başla.[5]

  Kolayca Değiştirebileceğin Şeyler:
  Pirinci karnabahar pirinciyle değiştir. Bir mutfak robotun ya da renden varsa bir karnabaharın başını küçük, pirince benzeyen parçalara ayır. Mikrodalga fırında 3-4 dakika pişir, sonra da pirinç gereken bütün yemeklere bunu ekle!
  Makarnayı kabak noodle ya da spagetti kabakla değiştir. Kabağı bir mutfak doğrayıcısı ya da sebze soyucuyla noodle gibi ince şeritler hâlinde kesebilirsin ya da spagetti kabağı fırında pişirip tohumlarını ayırabilir, şeritleri kazıyarak çıkarabilirsin. Sevdiğin makarna sosunu ekle ve afiyetle ye.
  Patates cipsi yerine sert kabuklu yemişler ya da çiğ sebzeler ye. Bazen canın çıtır çıtır bir şeyler atıştırmak ister. Kızarmış patates cipsi paketinin içindeki boş karbonhidratları yemek yerine, bir avuç tuzlu sert kabuklu yemiş ya da taze havuç veya kereviz ye.
  Tatlı yerine dutsu meyve ye. Dutsu meyveler besin maddeleriyle doludur, düşük karbonhidratlıdır ve şekerleme kadar tatlı bir atıştırmalıktır. Tatlı isteğini tatmin etmek için bir avuç çilek, yabanmersini ya da ahududu yemeyi dene.

  Reklam

Kısım 2 / 4:
Tok Kalmak

 1. 1
  Proteinleri öğünlerinin odak noktası yap. Düşük karbonhidratlı bir diyet uygularken yağsız proteinleri tercih etmek kolesterolünü yükseltme riskini düşürmeye yardım edebilir, o yüzden bunu yapman iyi olur. Yağsız proteinler, aşağıdakiler gibi yağ içeriği daha az olan proteinlerdir:[6]
  • Derisiz tavuk
  • Hindi kıyması
  • Yağsız dana kıyma
  • Suda ton balığı konservesi
  • Yumurta beyazı
  • Az yağlı lor peyniri
  • Tofu
 2. 2
  Nişastasız sebzelerle doy.
  Çoğu düşük karbonhidratlı diyetlerde nişastasız sebzeleri limitsiz yiyebilirsin; bunlar tok kalmana yardım eder.
  Nişastasız sebze seçeneklerinden bazıları şunlardır:[7]
  • Salatalık
  • Brokoli
  • Karnabahar
  • Ispanak
  • Kabak
  • Biber
  • Patlıcan
  • Lahana
 3. 3
  Buzdolabını ve kilerini düşük karbonhidratlı atıştırmalıklarla doldur. Buzdolabını ve kilerini düşük karbonhidratlı atıştırmalıklarla doldurmak tok kalmana yardım edecektir.[8] Bazı kolayca bulunan düşük karbonhidratlı atıştırma seçenekleri arasında şunlar bulunur:
  • Kereviz, brokoli, biber ve diğer kesilmiş sebzeler
  • Haşlanmış ve soyulmuş yumurta
  • Kurutulmuş et
  • Çiğ badem
  • Sade yoğurt
 4. 4
  Su ve başka şekersiz içecekler iç. Düşük karbonhidratlı bir diyette susuz kalmamak tok kalmana yardımcı olur ve dehidrasyon gibi olumsuz yan etkilerin görülme riskini azaltmayı da sağlayabilir.
  Tatlandırıcılı meşrubatları ve diğer tatlandırıcılı içecekleri içmekten kaçın çünkü bunlar, tatlı isteğini tetikleyebilir.
  [9] Sudan ve diğer şekersiz içeceklerden şaşma. İyi düşük karbonhidratlı seçeneklerden bazıları şunlardır:
  • Şekersiz çay (sıcak ya da buzlu)
  • Kahve (kafeinli ya da kafeinsiz)
  • İçine bir dilim limon ya da misket limonu eklenmiş maden suyu
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Uzun Süre Uygulanabilecek Bir Diyet Seçmek

 1. 1
  Klasik bir düşük karbonhidratlı diyet için Atkins diyetini seç. Bir süredir gündemde olan düşük karbonhidratlı bir diyet denemek istersen Atkins diyeti harika bir seçenektir. Bu diyet ilk 2 hafta 7 kilo vermeni sağlayacağını da iddia ediyor, o yüzden kısa sürede çok kilo vermeyi umuyorsan Atkins harika bir diyet planıdır.[10]

  Atkins Planını Denemek
  İlk 2 hafta: aldığın karbonhidrat miktarını günde 20 grama indir. Ayrıca, basit karbonhidratlara ve rafine şekerlere ek olarak meyveleri, patates, brokoli ve mısır gibi nişastalı sebzeleri, sert kabuklu yemişleri ve tam tahılları da keseceksin. Planı uygularken bunları yavaş yavaş tekrar ekleyeceksin.
  Her öğünde protein ye. Birkaç akşamda bir yeni tür proteinler deneyerek Atkind diyetini ilginç kıl. Sağlıklı ve lezzetli öğünler için tavukla, balıkla, hindiyle ve hatta tofuyla yeni şeyler dene.
  Bazı sağlık sorunların varsa Atkins diyetini uygulayabilirsin. Atkins programı, metabolik sendromu, yüksek tansiyonu, şeker hastalığı ya da kalp- damar hastalığı olanlar için faydalı olabilir. Atkins diyeti sağlık durumunu iyileştirebilir ve bazı durumlarda hastalığı geriye bile çevirebilir.

 2. 2
  Daha sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmak için South Beach diyetini seç. South Beach diyeti bir kardiyolog tarafından geliştirildi. Bu diyet, hem daha sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmana yardım ettiğini hem de kilo vermeni sağladığını iddia ediyor. Ayrıca, South Beach diyeti karbonhidratları diğer bazı diyetler kadar yoğun bir şekilde kısıtlamıyor, o yüzden takip edip bağlı kalması daha kolay olabilir.[11]

  South Beach Diyetinin Aşamaları
  İlk aşama: Bütün karbonhidratları kes.
  İkinci aşama: 1-2 porsiyon sağlıklı karbonhidratı günlük diyetine yeniden kat.
  Üçüncü aşama: Karbonhidratları diyetine makul ölçüde tekrar ekle.
  Öğreneceğin şeyler: Bu diyet kan şekerini ve açlığını dengeleyen, glisemik endeksi düşük karbonhidratları seçmene yardım eder. Kalbin için daha iyi olan mono doymuş yağları ve makul ölçüde yağsız proteinleri, sebzeleri ve meyveleri yemeni de teşvik eder.

 3. 3
  Yağ oranı yüksek ve doyurucu bir yemek planı için Ketojenik diyeti dene. Bu diyet planının odak noktası
  günlük besininin %75’inin yağ, %20’sinin protein ve %5’inin karbonhidrat olmasıdır.
  Bu, vücudunu enerji için yağ kullanmaya zorlar ve hızlı kilo vermeyi teşvik eder.
  • Ketojenik diyetin epilepsi hastaları için faydalı olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Ama, bu diyeti uygulamak Alzheimer’ı, inmeyi, bunamayı ve travmatik beyin yaralanmasını önlemeye de yardım edebilir.[12]
  • Bazı insanlar çok düşük karbonhidratlı bir diyete geçerken zihin bulanıklığı, bitkinlik ve aksilik gibi olumsuz yan etkiler yaşayabilirler.
 4. 4
  Sistemli şeyleri seviyorsan Dukan diyetini yap. Dukan diyeti
  en sistemli düşük karbonhidratlı diyetlerden biridir ve bazı insanlar bu diyetin faydalı bulduğu düşünüyor.
  Bu diyetin ilk 10 gününde sadece yağsız protein, yulaf kepeği ve su tüketebilirsin. Ondan sonra, nişastasız sebzeleri, bir porsiyon meyveyi ve sert peynirleri de diyete dâhil edebilirsin. İlk 2 hafta 4,5 kg ya da daha fazla, sonra da yaklaşık 1 ila 2 kilo verebilirsin.[13]
  • Bir diyetin birçok kısıtlaması varsa beslenme yetersizliği riskiyle karşı karşıya olduğunu aklında bulundur.
 5. 5
  İşlenmemiş gıdalara ağırlık vermek istiyorsan Paleo diyetini seç. Bu diyette süt ürünleri, tahıllar, patates ya da işlenmiş gıdalar tüketemezsin, ama bir sürü et, sebze, kök, meyve ve sert kabuklu yemiş yiyebilirsin.
  Bu diyetin işlenmemiş gıdalar yaklaşımı sağlıklıdır ve tok kalmak için bol bol yiyecek yiyeceksin.
  [14]
  • Paleo diyeti, insanların bugün karşılaştığı birçok sağlık sorununun (obezite dâhil) süt ürünleri ve tahıl içeren modern tarım beslenmesinden kaynaklandığı görüşündedir.
  Reklam

Kısım 4 / 4:
Sağlıklı ve Motive Kalmak

 1. 1
  Bir diyete başlamadan öne doktorunla konuş. Herhangi bir kilo verme programına başlamadan önce doktorunla konuşmak iyi bir fikirdir. Bu,
  diyabet ya da kalp hastalığı gibi tıbbi bir sorunun varsa özellikle önemlidir.
  Doktorun düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamanın senin için güvenli olup olmadığını sana söyleyebilir ve durumun için en iyi olan düşük karbonhidrat diyetini önerebilir.[15]
  • Diyabetin varsa karbonhidratları tümüyle kesmek güvenli olmayabilir.
   Onun yerine, doktorun tam tahıllar ve meyveler gibi sağlıklı karbonhidratları seçmeni önerebilir.
  • Kolesterolün yüksekse doymuş yağı ve kolesterolü yüksek yiyecekler yemek, kolesterolünü çok daha fazla yükseltebilir. Onun yerine, doktorun derisi alınmış kümes hayvanları, az yağlı lor peyniri ve yumurta beyazı gibi yağsız proteinler seçmeni tavsiye edebilir.
 2. 2
  Karbonhidrat alımını takip etmek için bir takip uygulaması indir. Karbonhidratlarını her gün belirli bir sayının altında tutman ya da makrolarını dengelemen gerekiyorsa bir kalori takip uygulaması kullanmak faydalı olabilir. Telefonunda ya da tabletinde kullanmak için bir uygulama indir. Karbonhidrat alımını ve yağ ve protein gibi diğer makro besinleri takip etmek için her gün tüm yediklerini uygulamaya kaydet. Öğünleri planlamak, alışveriş listeleri yapmak ve yemek tarifleri saklamak için de bir uygulama kullanabilirsin.[16]
  • MyFitnessPal ücretsiz olan popüler bir yiyecek takip etme uygulamasıdır.
  • Yiyecekleri yazmayı tercih ediyorsan bir günlük satın al ve her gün yediğin her şeyi kaydet. Besinsel bilgileri bulmak için yiyecek etiketleri kullan. Ayrıca, internetten araştırarak beslenme rehberinden karbonhidratlara, yağa ve proteine bakabilirsin.
 3. 3
  Diyet yapan başka insanlarla iletişim kur. Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan insanların oluşturduğu bir ağa katılarak motivasyonunu koru. Diyete başlamak ya da bağlı kalmakla ilgili sorularını onlara sorabilirsin.[17] Düşük karbonhidratlı diyet için oluşturulan bir Facebook grubu ya da sub-Reddit gibi internet topluluklarını ara. Gruba katıl ve dâhil ol.
  • Gruba katıldığında kendini tanıt ve insanlara diyete yeni başladığını bildir.
  • Diyet yaparken sorun yaşarsan grup üyelerinden yardım iste. Örneğin, canın tatlı istiyorsan diğer grup üyelerine bu isteğin üstesinden gelmek için neler yaptıklarını sor.
  Shira Tsvi

  Shira Tsvi

  Kişisel Antrenör ve Fitness Eğitmeni
  Shira Tsvi, 7 yıldan fazla kişisel antrenörlük ve 2 yıldan fazla grup eğitim departmanına önderlik etme deneyimine sahip bir Kişisel Antrenör ve Fitness Eğitmeni’dir. Shira, Ulusal Egzersiz Uzmanları Fakültesi’nden (NCEP) ve İsrail’deki Orde Wingate Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü’nden sertifikaya sahiptir. Çalışmalarını San Francisca Bay Bölgesi’nde sürdürmektedir.
  Shira Tsvi
  Shira Tsvi
  Kişisel Antrenör ve Fitness Eğitmeni

  Sonuçları ilk 2 haftada göreceksin. Herkesin sonuçları farklı olacaktır ama çoğu insan diyetin ilk 2 haftasında bir fark görür.

 4. 4
  Yolundan sapmamak için haftalık yemeğini hazırla. Haftalık yemeğini hazırlamak ve yemek hazırlamak için haftada bir gün birkaç saat harcamak bütün hafta boyu diyete bağlı kalmanı sağlayabilir.[18] Birkaç saat boş vaktin olan bir gün seç ve düşük karbonhidratlı yemek tarifleri ve önerileri ara. Bu zamanı, yemeklerinin bazılarını ya da tümünü yapmak için kullan.

  Yemek Hazırlama İpuçları
  Malzemeleri hazırla. Hafta boyunca yemek yapmak için gerekecek sebzeleri doğra. Bunları tart ve küçük kaplara ya da ağzı kilitli buzdolabı poşetlerine koyarak pişireceğin kadarını porsiyonlara ayır.
  Proteinlerini önceden pişir. Mümkünse proteinini pişir ki yiyeceğin zaman0 sadece ısıtman gereksin. Yumurtaları haşlayabilirsin, tavuğu ızgarada pişirebilirsin, somon balığını fırında pişirebilirsin vs.
  Yemeklerini porsiyonlara ayır. Öğünlerini doğru porsiyonlara ayır ve giderken yanına alabileceğin plastik kaplara koy. Örneğin, 35 gram derisiz ızgara tavukla 1 su bardağı (90 gram) buharda pişmiş brokoliyi ve 1 su bardağı (15 gram) fırında kabağı dene.

  Reklam

İpuçları

 • Daima kahvaltı et ve gün içinde hiçbir öğününü atlama.
 • Düşük karbonhidratlı diyetler enerjinin düşmesine ve kronik baş ağrılarına neden olabilir. Düşük karbonhidratlı bir diyete başladıktan kısa bir süre sonra bunlardan biri olursa bir doktorla konuş.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?

wikiHow

Kıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Çikolata Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ev Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?

wikiHow

Votka Nasıl İçilir?

wikiHow

Mango Nasıl Olgunlaştırılır?

wikiHow

Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?

wikiHow

Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?

wikiHow

Ananasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?

wikiHow

Aloe Vera Nasıl Yenir?

wikiHow

Meyve Sinekleri Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Shira Tsvi
Ortak yazarlar :
Kişisel Antrenör ve Fitness Eğitmeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Shira Tsvi. Shira Tsvi, 7 yıldan fazla kişisel antrenörlük ve 2 yıldan fazla grup eğitim departmanına önderlik etme deneyimine sahip bir Kişisel Antrenör ve Fitness Eğitmeni’dir. Shira, Ulusal Egzersiz Uzmanları Fakültesi’nden (NCEP) ve İsrail’deki Orde Wingate Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü’nden sertifikaya sahiptir. Çalışmalarını San Francisca Bay Bölgesi’nde sürdürmektedir. Bu makale 1.544 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 1.544 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam