Bir kez kavradıktan sonra düğme dikmek çok kolaydır. Düğme dikmek, sahip olması çok faydalı bir beceridir çünkü düğmeler sık sık düşer.

Yöntem 1 / 2:
İki Delik

 1. 1
  İğneni ve ipliğini seç. Düğmeni ve ipliğini seç. Uygun bir düğme ve düğmeye, kıyafete ve diğer düğmeleri dikmekte kullanılan ipliğe uyumlu bir iplik seç. Eğer istersen bu işi hızlandırmak için ipliği ikiye katlayabilirsin.
 2. 2
  İpliği iğneye geçir. İpliği iğnenin deliğinden geçirip çek ki deliğin iki yanında da eşit miktarda iplik olsun.
 3. 3
  İpliğin ucuna düğüm at. Düğüm atmanın bir yolu, ipliği gösterildiği gibi parmağına dolamak, ipliği parmaklarının arasından geçirip sıkıca çekmektir. İpliği çiftleşen de tekli de kullansan geriye uzunca bir iplik bırak.
 4. 4
  Düğmeyi kumaşın üstüne yerleştir. Düğmeyi kıyafetteki diğer düğmelerle hizala. Düğme iliğini de kontrol et. Karşıdaki yakayı ya da düğmenin olması gerektiği yeri kapatıp düğmeyle düğme iliğinin üst üste geldiğinden emin ol.
 5. 5
  İplik geçirilmiş iğneyi kumaşa batır ve düğmenin bir deliğinden çıkar. Her dikişte ipliği sonuna kadar çek.[1]
 6. 6
  Bir toplu iğne yerleştir. Düğmenin altına, yaptığın dikişle bir sonraki dikişin olacağı yer arasına, düğmenin aşırı sıkı dikilmesini önlemek için bir toplu iğne sok. Sonra dikiş iğnesini sıradaki delikten ve kumaştan geçir. İpliği sonuna dek çek. En iyisi düğme yerinden kıpırdamasın diye elinle tutmaktır.
 7. 7
  İşlemi tekrarla. İğneyi tekrar ilk delikten çıkar ve ipliği kumaşın içinden sonuna kadar çek.[2]
 8. 8
  Düğmeyi sağlamlaştır. Dikiş işlemini düğmenin yerine sağlamca oturduğundan emin olana kadar kaç kez gerekiyorsa tekrarla.[3]
 9. 9
  Son dikişte iğneyi kumaştan çıkar ama düğme deliğinden geçirme.
 10. 10
  Toplu iğneyi çıkart.
 11. 11
  İpliği dola. İpliği, yaptığın dikişi sağlamlaştırmak için düğmeyle kumaş arasındaki ipliğin etrafına altı kez dola.
 12. 12
  İğneyi kumaşa geri batır.
 13. 13
  Sağlamlaştırmak için üç ya da dört dikiş at. Sağlamlaştırmak için düğmenin altına, öne ve arkaya birkaç dikiş at. Bu ipliği düğümleyip kopart.
 14. 14
  İpliğin fazlasını kes.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Dört delik

 1. 1
  İğneni ve ipliğini seç. Düğmeni ve ipliğini seç. Uygun bir düğme ve düğmeye, kıyafete ve diğer düğmeleri dikmekte kullanılan ipliğe uyumlu bir iplik seç.
 2. 2
  İpliği iğneye geçir. Eğer istersen bu işi hızlandırmak için ipliği ikiye katlayabilirsin. İpliği iğnenin deliğinden geçirip çek ki deliğin iki yanında da eşit miktarda iplik olsu.
 3. 3
  İpliğin ucuna düğüm at. Düğüm atmanın bir yolu, ipliği gösterildiği gibi parmağına dolamak, ipliği parmaklarının arasından geçirip sıkıca çekmektir. İpliği çiftleşen de tekli de kullansan geriye uzunca bir iplik bırak.[4]
 4. 4
  Düğmeyi kumaşın üstüne yerleştir. Düğmeyi kıyafetteki diğer düğmelerle hizala. Düğme iliğini de kontrol et. Karşıdaki yakayı ya da düğmenin olması gerektiği yeri kapatıp düğmeyle düğme iliğinin üst üste geldiğinden emin ol.[5]
 5. 5
  İplik geçirilmiş iğneyi kumaşa batır ve düğmenin bir deliğinden çıkar. Her dikişte ipliği sonuna kadar çek.
 6. 6
  Bir toplu iğne yerleştir. Düğmenin altına, yaptığın dikişle bir sonraki dikişin olacağı yer arasına, düğmenin aşırı sıkı dikilmesini önlemek için bir toplu iğne sok.
 7. 7
  Dikiş iğnesini sıradaki delikten ve kumaştan geçir. İpliği sonuna dek çek.
 8. 8
  İşlemi bu deliklerde iki kez tekrarla, sonra diğer deliklere geç.
 9. 9
  Düğme sıkıca oturana dek farklı çiftler arasında gidip gel.
 10. 10
  Son dikişte iğneyi kumaştan çıkar ama düğme deliğinden geçirme.
 11. 11
  Toplu iğneyi çıkart.
 12. 12
  İpliği dola. İpliği, yaptığın dikişi sağlamlaştırmak için düğmeyle kumaş arasındaki ipliğin etrafına altı kez dola.
 13. 13
  İğneyi kumaşa geri batır.
 14. 14
  Sağlamlaştırmak için üç ya da dört dikiş at. Sağlamlaştırmak için düğmenin altına, öne ve arkaya birkaç dikiş at. Bu ipliği düğümleyip kopart.
 15. 15
  İpliğin fazlasını kes.
 16. 16
  Bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Sondaki ipliği düğümlemenin bir yolu da yanlış tarafa küçücük bir dikiş atmak, neredeyse kumaşa kadar çekmek, sonra iplikle iğneyi içinden geçirip sıkıca çekmektir. Bunu aynı noktada iki kez yaparsan çift düğüm olur. Ardından ipliği düğüme yakın yerden kesebilirsin.
 • Düğmenin arkasının karman çorman değil de önü kadar düzgün olmasını sağla. İplik aşağı yukarı aynı bölgeden girip çıkmış olsun.
 • Normal iplik kullanabilirsin ama düğme ipliği diye bir şey de vardır. Bu, normal iplikten daha kalın ve daha sağlamdır. Diktiğin düğmeler palto düğmesi gibi, ekstra sağlamlık gerektiriyorsa düğme ipliği kullan.
 • Geçirdiğin ipliğin en az 13 cm olduğundan emin ol.
 • İğneden her birini çiftlediğin iki parça iplik geçirebilir, böylece işlemi hızlandırmak için bir defada dört iplik kullanabilirsin.
 • Yoğun biçimde kullanılan düğmeler için, iğnenin uzun ipliğini düğmeyi tutan ipliklerin etrafına en aşağı 4 ya da 5 kez sıkıca dola, sonra iğne ve ipliği, ortaya çıkan sımsıkı iplik yığınının içinden zorla geçir. Dirençle karşılaşmamak için, iğneyi düğme deliklerine paralel olarak itmeye çalış. İğneyi iterken yüksük kullan. (Bunun sebebi basit: ipliğin yıpranması, açığa çıkmış ipliklerin etrafını koruyucu bir sarımla kapatmadığın sürece düğmenin düşmesine yol açacaktır.) İğneyi zorlayarak geçirdikten sonra tekrar kumaşa geri batır ve başlangıç düğümünde bıraktığın uzun iplikle bağla. Dikişlerin etrafını sardıkça düğme daha sağlam olacak ve düğmeyi tutan dikişler daha uzun süre dayanacaktır.
 • Mevcut düğmelerdeki ipliğin rengini tutturmaya çalışmak iyi bir fikirdir. Kimi dükkânlar düğme üzerine uzmanlaşmıştır ve düğmenin aynısı yoksa bile çok benzer bir şey bulabilirsin. Eğer sadece benzer bir düğme bulabildiysen diğer düğmelerin hepsini yenilemeyi düşün. Böylece kıyafetin çok daha iyi gözükecektir.
 • Düğmeyi sağlamlaştırmak için deliklerden geçirme sayısını azaltmak istiyorsan ipliğini çiftle.
 • İpliğini iğneye geçirdikten sonra balmumu uygularsan düğme ipliği kullanmak çok daha kolay olur. Hatta dörtlenmiş iplik bile kullanabilirsin ve bu palto düğmeleri için idealdir.
 • Bazıları düğmeyi dikmeye başlamadan önce ipliği kumaşa birkaç dikişle tutturmayı tercih eder.
 • Dört delikli bir düğmeyi yeniliyorsan diğer düğmelerin kıyafete nasıl dikildiğine bak. Diğer düğmelerdekiyle aynı deseni (çapraz ya da paralel) kullan.
Reklam

Uyarılar

 • İğneyi kendine batırmamaya özen göster. Eğer kalın bir kumaşı dikiyorsan iğneyi batırırken yüksük kullan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
El Yazısı Nasıl Geliştirilir?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Ana Renkler Kullanılarak Nasıl Kahverengi Elde Edilir?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsünİstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?
Cıvık Slime Nasıl DüzeltilirCıvık Slime Nasıl Düzeltilir?
Gün Daha Hızlı Nasıl GeçirilirGün Daha Hızlı Nasıl Geçirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 66 kişi çalıştı.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 541 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam