Bir kez kavradıktan sonra düğme dikmek çok kolaydır. Düğme dikmek, sahip olması çok faydalı bir beceridir çünkü düğmeler sık sık düşer.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
İki Delik

 1. 1
  Düğmeni ve ipliğini seç. Uygun bir düğme ve düğmeye, kıyafete ve diğer düğmeleri dikmekte kullanılan ipliğe uyumlu bir iplik seç. Eğer istersen bu işi hızlandırmak için ipliği ikiye katlayabilirsin.
 2. 2
  İpliği iğneye geçir. İpliği iğnenin deliğinden geçirip çek ki deliğin iki yanında da eşit miktarda iplik olsun.
 3. 3
  İpliğin ucuna düğüm at. Düğüm atmanın bir yolu, ipliği gösterildiği gibi parmağına dolamak, sonra da ipliği parmaklarının arasında yuvarlayıp sıkıca çekmektir. İpliği çift kat yaptıysan uçları birlikte düğümle. İpliği çift kat yapsan da tek kat olarak kullansan da geriye uzunca bir iplik bırak.
 4. 4
  Düğmeyi kumaşın üstüne yerleştir. Düğmeyi kıyafetteki diğer düğmelerle hizala. Düğme iliğini de kontrol et. Karşıdaki yakayı ya da düğmenin olması gerektiği yeri kapatıp düğmeyle düğme iliğinin üst üste geldiğinden emin ol.
 5. 5
  İplik geçirilmiş iğneyi kumaşa batır ve düğmenin bir deliğinden çıkar. Her dikişte ipliği sonuna kadar çek.[1]
 6. 6
  Bir toplu iğne yerleştir. Düğmenin altına, yaptığın dikişle bir sonraki dikişin olacağı yer arasına, düğmenin aşırı sıkı dikilmesini önlemek için bir toplu iğne sok. Sonra dikiş iğnesini karşıdaki delikten ve kumaştan geçir. İpliği sonuna dek çek. En iyisi düğme yerinden kıpırdamasın diye elinle tutmaktır.
 7. 7
  İşlemi tekrarla. İğneyi tekrar ilk delikten çıkar ve ipliği kumaşın içinden sonuna kadar çek.[2]
 8. 8
  Düğmeyi sağlamlaştır. Dikiş işlemini düğmenin yerine sağlamca oturduğundan emin olana kadar kaç kez gerekiyorsa tekrarla.[3]
 9. 9
  Son dikişte iğneyi kumaştan çıkar ama düğme deliğinden geçirme.
 10. 10
  Toplu iğneyi çıkart.
 11. 11
  İpliği dola. İpliği, yaptığın dikişi sağlamlaştırmak için düğmeyle kumaş arasındaki ipliğin etrafına altı kez dola.
 12. 12
  İğneyi kumaşa geri batır.
 13. 13
  Sağlamlaştırmak için üç ya da dört dikiş at. Sağlamlaştırmak için düğmenin altına, ileri ve geri giderek dikiş at. Bu ipliği düğümleyip kopart.
 14. 14
  İpliğin fazlasını kes.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Dört delik

 1. 1
  Ne kullanacağını seç. Uygun bir düğme ve düğmeye, kıyafete ve diğer düğmeleri dikmekte kullanılan ipliğe uyumlu bir iplik seç.
 2. 2
  İpliği iğneye geçir. Eğer istersen bu işi hızlandırmak için ipliği ikiye katlayabilirsin. İpliği iğnenin deliğinden geçirip çek ki deliğin iki yanında da eşit miktarda iplik olsun.
 3. 3
  İpliğin ucuna düğüm at. Düğüm atmanın bir yolu, ipliği gösterildiği gibi parmağına dolamak, sonra da ipliği parmaklarının arasında yuvarlayıp sıkıca çekmektir. İpliği çift kat yaptıysan uçları birlikte düğümle. İpliği çift kat yapsan da tek kat olarak kullansan da geriye uzunca bir iplik bırak.[4]
 4. 4
  Düğmeyi kumaşın üstüne yerleştir. Düğmeyi kıyafetteki diğer düğmelerle hizala. Düğme iliğini de kontrol et. Karşıdaki yakayı ya da düğmenin olması gerektiği yeri kapatıp düğmeyle düğme iliğinin üst üste geldiğinden emin ol.[5]
 5. 5
  İplik geçirilmiş iğneyi kumaşa batır ve düğmenin bir deliğinden çıkar. Her dikişte ipliği sonuna kadar çek.
 6. 6
  Bir toplu iğne yerleştir. Düğmenin altına, yaptığın dikişle bir sonraki dikişin olacağı yer arasına, düğmenin aşırı sıkı dikilmesini önlemek için bir toplu iğne sok.
 7. 7
  Dikiş iğnesini sıradaki delikten ve kumaştan geçir. İpliği sonuna dek çek.
 8. 8
  İşlemi bu deliklerde iki kez tekrarla, sonra diğer deliklere geç.
 9. 9
  Düğme sıkıca oturana dek karşılıklı çiftler arasında gidip gel.
 10. 10
  Son dikişte iğneyi kumaştan çıkar ama düğme deliğinden geçirme.
 11. 11
  Toplu iğneyi çıkart.
 12. 12
  İpliği dola. İpliği, yaptığın dikişi sağlamlaştırmak için düğmeyle kumaş arasındaki ipliğin etrafına altı kez dola.
 13. 13
  İğneyi kumaşa geri batır.
 14. 14
  Sağlamlaştırmak için üç ya da dört dikiş at. Sağlamlaştırmak için düğmenin altına ileri ve geri giderek birkaç dikiş at. Bu ipliği düğümleyip kopart.
 15. 15
  İpliğin fazlasını kes.
 16. 16
  Bu kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Sondaki ipliği düğümlemenin bir yolu da arka yüze küçücük bir dikiş atmak, bunu neredeyse kumaşa kadar çekmek, sonra iplikle iğneyi bu ilmeğin içinden geçirip sıkıca çekmektir. Bunu aynı noktada iki kez yaparsan çift düğüm olur. Ardından ipliği düğüme yakın yerden kesebilirsin.
 • Düğmenin arkasının karman çorman değil de önü kadar düzgün olmasını sağla. İplik aşağı yukarı aynı bölgeden girip çıkmış olsun.
 • Normal iplik kullanabilirsin ama düğme ipliği diye bir şey de vardır. Bu, normal iplikten daha kalın ve daha sağlamdır. Diktiğin düğmeler palto düğmesi gibi, ekstra sağlamlık gerektiriyorsa düğme ipliği kullan.
 • Geçirdiğin ipliğin en az 13 cm olduğundan emin ol.
 • İğneden, her birini iki kat yaptığın iki parça iplik geçirebilir, böylece işlemi hızlandırmak için bir defada dört iplik kullanabilirsin.
 • Yoğun biçimde kullanılan düğmeler için, iğnenin uzun ipliğini düğmeyi tutan ipliklerin etrafına en aşağı 4 ya da 5 kez sıkıca dola, sonra iğne ve ipliği, ortaya çıkan sımsıkı iplik yığınının içinden zorla geçir. Dirençle karşılaşmamak için, iğneyi düğme deliklerine paralel olarak itmeye çalış. İğneyi iterken yüksük kullan (bunun sebebi basit: ipliğin yıpranması, açığa çıkmış ipliklerin etrafını koruyucu bir sarımla kapatmadığın sürece düğmenin düşmesine yol açacaktır). İğneyi zorlayarak geçirdikten sonra tekrar kumaşa geri batır ve başlangıç düğümünde bıraktığın uzun iplikle düğümle. Dikişlerin etrafını sardıkça düğme daha sağlam olacak ve düğmeyi tutan dikişler daha uzun süre dayanacaktır.
 • Mevcut düğmelerdeki ipliğin rengini tutturmaya çalışmak iyi bir fikirdir. Kimi dükkânlar düğme üzerine uzmanlaşmıştır ve düğmenin aynısı yoksa bile çok benzer bir şey bulabilirsin. Eğer sadece benzer bir düğme bulabildiysen diğer düğmelerin hepsini yenilemeyi düşün. Böylece kıyafetin çok daha iyi gözükecektir.
 • Düğmeyi sağlamlaştırmak için deliklerden geçirme sayısını azaltmak istiyorsan ipliğini iki kat yap.
 • İpliğini iğneye geçirdikten sonra balmumu uygularsan düğme ipliği kullanmak çok daha kolay olur. Hatta dört kat yapılmış düğme ipliği bile kullanabilirsin ve bu palto düğmeleri için idealdir.
 • Bazıları düğmeyi dikmeye başlamadan önce ipliği kumaşa birkaç dikişle tutturmayı tercih eder.
 • Dört delikli bir düğmeyi yeniliyorsan diğer düğmelerin kıyafete nasıl dikildiğine bak. Diğer düğmelerdekiyle aynı deseni (çapraz ya da paralel) kullan.
Reklam

Uyarılar

 • İğneyi kendine batırmamaya özen göster. Eğer kalın bir kumaşı dikiyorsan iğneyi batırırken yüksük kullan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsünİstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?
Sigara Nasıl Sarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Minecraft'te Nasıl IşınlanılırMinecraft'te Nasıl Işınlanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Seleh Rahman
Ortak yazarlar :
Profesyonel Terzi ve Kürkçü
Bu makaledeki ortak yazarlar Seleh Rahman. Seleh Rahman bir terzi, kürkçü ve Baltimore, Maryland'deki Seleh de Federal Hill'in sahibidir. Seleh, 45 yılı aşkın tecrübesiyle kürk, tadilat ve moda çiziminde uzmanlaşmıştır. Seleh, Bay College of Maryland'de Moda Tasarımı ve Terzilik okumuştur. Kürk, tasarım ve terzilik sertifikalarına sahiptir. Bu makale 4.245 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 4.245 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam