Dövme yaptırmak acı verici olmakla birlikte heyecanlı bir deneyim olabilir. Dövme deneyiminin başarılı ve mümkün olduğunca acısız olmasını sağlamak için ön hazırlık olarak yapabileceğin bazı şeyler var. Süreci iyice anlamak, vücudunu gerektiği gibi hazırlamak ve dövme randevuna giderken kafandaki tasarımdan mutlu olmak gibi.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Fiziksel Olarak Hazır Olduğundan Emin Olmak

 1. 1
  Yeterince sıvı al. Dövme yaptırmadan önce bol sıvı aldığından emin ol. Dövme yaptırmadan önceki 24 saat boyunca bol su iç ve susuz kalmaktan kaçın.
  • Bol sıvı almak için ne kadar su içmen gerektiği kendi vücuduna göre değişir.[1] Bazı uzmanlar günde 8 bardak tavsiye ederken vücudun bundan daha fazlasına ihtiyaç duyabilir.[2]
  • Bol sıvı alan bir cilt dövme yaptırmak için daha iyi bir durumda olacaktır çünkü cildin yüzeyi mürekkebi daha kolay kabul edecektir ve böylece dövme işlemi, susuz kalan bir ciltte yapılan işlemden daha kolay olacaktır.
 2. 2
  Kanını sulandırmaktan kaçın. Kanamayı azaltmak için dövme yaptırmadan önceki 24 saat içinde kanını sulandıran ürünlerden uzak durmalısın. Yani, dövme yaptırmadan önce alkolden uzak durmalısın.[3]
  • Dövme yaptırmadan önceki 24 saat içinde aspirin de alma. Aspirin bir kan sulandırıcıdır, o yüzden aspirin almak dövmenin daha fazla kanamasına neden olur.
 3. 3
  Rahat giysiler giy. Dövmenin boyutuna bağlı olarak dövmecide saatlerce kalabilirsin. Dövme işlemi rahatsız edici olduğundan üstünde rahat kıyafetler olması daha iyi olabilir.[4]
  • Ayrıca, dövmecinin dövme yaptırdığın yere ulaşabilmesi için bol giysiler giymen gerekebilir. Dövmeyi genellikle giysilerin kapattığı bir yerine yaptırıyorsan randevunda dövmecinin o bölgeye kolaylıkla ulaşmasını sağlayacak bir şey giymeye dikkat et.
  • Örneğin, dövmeyi bacağına yaptırıyorsan şort ya da etek giy ki dövmeci o bölgeye kolayca erişebilsin. Benzer şekilde, kolunun üst kısmına dövme yaptırıyorsan kolsuz bir gömlek giy.
 4. 4
  Randevundan önce yemek ye. Dövme yaptırırken başının dönmemesi için randevundan önce yeterince beslenmen önemlidir. Dövmenin acısı zaten yeterince kötü; bir de buna baş dönmesi ya da bayılma eklensin istemezsin.[5]
  • Kan şekerinin düşük olması dövmeye karşı fiziksel reaksiyonu arttırabilir ve böylece acı yüzünden bayılma ihtimalin yükselir.
  • Randevundan önce sağlam bir yemek yemek, dövme yaptırmanın acısına dayanmak için gereken enerjiyi ve gücü verecektir. Sana randevunu atlatmak için gereken gücü verdiği sürece tam olarak ne yediğinin bir önemi olmasa da şeker yerine protein bakımından zengin bir yemek yemek seni daha uzun süre ayakta tutacaktır.[6]
  • Dövme randevun aşırı uzunsa yanına tahıl barı gibi hızlı bir atıştırmalık al. Dövmecin bir şeyler yiyebilmen için seve seve kısa bir ara verecektir.
 5. 5
  Cildini hazırla. Dövme öncesi cildine çok fazla bir şey yapmana gerek yok. Cildin kuruysa iyi durumda olmasını sağlamak için bir hafta öncesinden başlayarak her zamanki nemlendiricini sür. Ayrıca, dövme yaptıracağın yerin güneşten yanmasını engelle. Bu amaçla evden her çıkışında güneş kremi sür.
  • Dövme yaptıracağın yerin tıraş edilmesi gerekse de çoğu dövmeci bunu önceden yapmanı istemez. Onun yerine, dövme yapmadan hemen önce tıraş ederler ki cildin tahrişi dövme sürecini etkilemesin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mükemmel Dövmeyi Planlamak

 1. 1
  Bir desen düşün. Dövme deseni, senin bir parçanı yansıtır ve bu parçan her gün dünyayla yüzleşecektir. Bunu aklında tutarak hayal gücünü serbest bırak ve hem sana özgü olacak hem de dünyaya ifade etmesini istediğin şeyi anlatacak bir tasarım düşün. Örneğin, bu desen senin için özel bir anlamı olan bir sembol, her zaman sevdiğin bir hayvan içerebilir ya da yaşamında önemli bir dönemi simgeleyen renklerde olabilir.
  • Dövmeciden randevu almadan önce aklında bir desen olsun.
  • Bir desen düşünürken boyutunu da düşünmelisin. İlk dövmen için küçük bir tane yaptırman iyi olabilir. Bu, dövmeci koltuğunda saatler geçirmeden dövme yaptırmanın acısını ve nasıl tepki verdiğini anlamanı sağlayacaktır.[7]
  • Gelecekte taşımaktan mutlu olacağın bir desen düşün. Dövmeyi sildirebilirsin ama bu aşırı acı veren bir işlemdir ve hem çok pahalı hem de zaman alan bir şey olabilir.[8] Bu yüzden, dövmeleri baştan kalıcı olarak düşün ve gelecekte seni mutlu edecek bir dövme yaptır.
  • Tasarımı tam olarak planlayabilirsin ya da dövmecinden senin için özel bir tasarım yaratmasını isteyebilirsin. Bu, sana kalmış.
 2. 2
  Dövmecine danış. Aklındaki desenle birlikte çalışmayı isteyeceğin bir dövmeci ara. Etraftan duyduğun, örneğin arkadaşının birlikte çalıştığı ve memnun kaldığı bir dövmeci bulabilirsin ya da İnternet’ten, yaşadığın yerdeki dövmecileri arayabilirsin. Bir dövmeci bulunca İnternet’teki yorumlara veya İnternet’teki ya da dükkânındaki dövme portföyüne bak. Tarzı ve hakkında söylenenler hoşuna giderse ve tarzının aklındaki desene uygun olacağını düşünürsen o zaman bir danışma randevusu al.[9]
  • Çoğu dövmeci, asıl dövme randevunun başında, onaylayabilmen için yaptıracağın dövme desenini çizer. Desenle ilgili hoşuna gitmeyen bir şey varsa tam istediğin gibi yapabilmesi için dövmecinle bunu konuşmaktan çekinme.
  • Bazı dövmeciler çok rağbet görür ve hemen randevu vermeyebilir. Bunun yerine, onlardan aylar öncesinden randevu alman gerekir. Ama, dövmecinin işleri çok hoşuna gidiyorsa yüksek kaliteli bir iş beklemeye değebilir.
 3. 3
  Dövmenin yerini düşün. Dövmeyi cildinin istediğin yerine yaptırabilirsin ama bazı yerler diğerlerinden daha çok acı verir. İlk dövmeni daha etli ve hassas olmayan bir yere yaptır. Yani, kemiğin hemen üstündeki ya da hassas bir yer olmasın.
  • Örneğin, ayağındaki bir dövme baldırındakinden daha çok acı verebilir çünkü ayaktaki dövme kemiğe daha yakındır.
  • Özellikle hassas olan yerler arasında ayak, kolların ve uylukların iç kısmı ve kaburgalar vardır. Genel olarak, kemiklerin cilde yakın olduğu ve az güneş gören yerlere dövme yaptırmaktan kaçın. Düzenli olarak güneş görmeyen yerler daha hassas olmaya meyillidir ve bu yüzden oralara yapılan dövmeler daha çok acıtır.[10]
 4. 4
  Acıyı hesaba kat. Başlamadan önce acının neye benzeyeceğini anlamak en iyisidir. Bu, işlem için kendini zihnen hazırlamana yardım eder. Birçok insan hissettikleri acıyı, tırnakların güneşten yanmış deriyi çizmesine benzetir. Acı çoğunlukla hafiftir ama iğne bir sinire denk geldiğinde ya da aynı yerden defalarca geçtiğinde şiddetlenebilir.
  • Acı senin için çok fazlaysa dövmecilerin acıyı azaltmak için cilde sürdükleri topikal anestezikler vardır. Ama, anestezikler dövmenin renginin daha donuk olmasına ve dövmenin iyileşmesinin daha uzun sürmesine neden olabilir. Dövmecine bunu sor ama bütün dövmecilerin anestezik kullanmayı istemeyeceğinin farkında ol.
 5. 5
  Dövme sonrası bakım için hazırlık yap. Dövme yaptırdıktan sonraki birkaç hafta suya girmemeyi ve dövmeni güneşten uzak tutmayı planla. Yani, dövme yaptıracağın zamanı önceden belirle ki planlarını dövmenin iyileşmesi yüzünden değiştirmek zorunda kalmayasın. Örneğin, yakında bolca yüzeceğin bir tatile çıkacaksan dövmeni hemen bundan önce yaptırman iyi olmaz.[11]
  • Dövmecin sana işlem sonrası bakım için ek talimatlar verecektir. Bunların arasında bandajın ne zaman çıkarılacağı, dövmenin ne zaman, neyle temizleneceği ve iyileşmenin doğru şekilde ilerlediğinden emin olmak için nelere bakılması gerektiği olabilir. Hâlâ dükkândayken başka soruların olursa dövmecine sormaktan çekinme ya da daha sonra soruların olursa dükkânı ara.
  Reklam

Uzman Soru Cevap

 • Acıyı hafifletmek için dövme öncesinde ne yapabilirim?

İster inan ister inanma, dövme yaptırmadan önce uykunu iyi almanın ve güzel bir yemek yemenin cidden faydası dokunur.

 • Dövme yaptırmadan önce tıraş olmalı mıyım?

Olmak zorunda değilsin. Sen tıraş olsan da olmasan da dövmeci o bölgeyi zaten tıraş edecektir.

 • En çok nereye dövme yapmak acıtır?

Her insan farklıdır; o yüzden bazılarının acı verici bulduğunu bir başkası bulmayabilir. Ama genelde kaburgalar, göğüs kafesi ve karın hassas bölgelerdir. Şunu aklından çıkarma ki kısa süreli rahatsızlığa katlanarak ömür boyu havalı bir dövmeye kavuşacaksın.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sasha Blue
Ortak yazarlar :
Piercing Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Sasha Blue. Sasha Blue, Kaliforniya San Francisco’da lisanslı bir Piercing Uzmanı’dır. Çıraklığına 1997 yılında başladığı profesyonel vücut piercing’i konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Bu işe başladığından beri müşterilerini takılarla süslemektedir ve şu anda Mission Ink Tattoo & Piercing’de piercing uzmanı olarak çalışmaktadır. Bu makale 4.360 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.360 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam