Döngüsel artıklık denetimi (CRC) bilgisayarın diskler (sabit disk ya da CD/DVD gibi optik diskler) üzerindeki veriyi denetlerken kullandığı bir veri doğrulama yöntemidir. Bir döngüsel artıklık denetimi hatası; kayıt defterinin bozulması, başarısız bir program kurulumu ya da yanlış yapılandırılmış dosyalar gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Kesin sebebi ne olursa olsun, döngüsel artıklık denetimi hatası ciddi bir sorundur ve potansiyel veri kaybını, hatta sistemin tümden bozulmasını önlemek için giderilmesi gerekir. Neyse ki bu sorunu (ücretsiz) disk yardımcı yazılımları kullanarak çözmenin birkaç basit yolu var.[1]

Yöntem 1 / 2:
CHKDSK Yardımcı Aracını Kullanmak

 1. 1
  CHKDSK yardımcı yazılımını kullan. CHKDSK (ya da "check disk") bilgisayarının sürücülerindeki hataları tarayıp onaran dâhili bir Windows yardımcı programı. CHKDSK bir dizi küçük hatayı ya da döngüsel artıklık hatasına yol açan dosya bozulmalarını bulup giderebiliyor. Denetlemek istediğin sürücüye farenin sağ tuşuyla tıkla, sonra Özellikler->Araçlar seçeneğini işaretle. “Hata Denetimi” kısmından “Şimdi Denetle”ye tıkla.
  • Bu hatayı bir CD ya da DVD veriyorsa sebebi, disk üzerindeki çizikler ya da toz olabilir. Başka bir şey yapmadan önce diski yumuşak bir bezle temizlemeyi dene.
  • Optik disk hatalarının onarılması çoğu zaman mümkün değildir.
  • Bu hatayı bir Mac’te alıyorsan (bu daha az görülen bir durum) öncelikle dâhili Disk Utility yazılımını çalıştır ve diski “Onar” seçeneğine bas.
 2. 2
  Basit taramayla gelişmiş tarama arasında seçim yap. Kutucukları işaretleyerek, basit tarama ve onarma ile gelişmiş olanı arasında tercihini belirt. Varsayılan seçenek basit taramadır.
  • Basit tarama yaklaşık 15-20 dakika sürerken, gelişmiş tarama saatler alabilir. Bunun için zaman ayırabileceğinden emin ol ve denetleme başladıktan sonra bilgisayara dokunma.
 3. 3
  Taramaya başlamak için bilgisayarı yeniden başlat. Bilgisayarın (önyükleme için kullandığın) ana sürücüsünü tarıyorsan CHKDSK hemen çalışmaz; onun yerine, taramayı, bilgisayarı tekrar başlattığında çalışacak biçimde planlar.
  • Bu noktada bilgisayarı normal biçimde kullanmaya devam edebilirsin. Tam taramaya zaman bulduğunda bilgisayarı yeniden başlat.
  • Eğer sabit diskin miadını doldurduğundan şüpheleniyorsan taramayı başlatmadan önce verilerinin yedeğini al. Verilerin bir kısmı daha şimdiden erişilmez hale geldiyse bile, ne olur ne olmaz deyip yedekleyebildiğin ne varsa yedekle.
 4. 4
  CHKDSK yardımcı yazılımına alternatif yoldan ulaş. Bazen CHKDSK yazılımını farenin sağ tuşuyla tıklayarak çalıştırdığında, düzgün biçimde tarama ve onarım yapamazsın. Eğer ilk tarama sorunu gidermezse CHKDSK programını çalıştırmanın alternatif yöntemine başvur.
 5. 5
  Komut istemini aç. Programı Donatılar başlığı altında “komut istemi” adıyla bulabilirsin.
  • Unutma ki tarama yapmak için gereken ayrıcalıklar, CHKDSK komutlarını yönetici olarak çalıştırmanı gerektiriyor.
 6. 6
  Komut istemine “chkdsk /f x:” yaz. Buradaki “x” harfinin yerine, taramak istediğin sürücünün harfini koymalısın. Şimdi Enter tuşuna bas.
  • Bir önceki adımdaki komut, basit tarama içindi. Gelişmiş tarama için "chkdsk /r x:” komutunu gir ve "x" yerine sürücünün harfini yaz.
 7. 7
  Taramanın tamamlanmasını bekle. Tarama bitince CHKDSK sana bir rapor verecek ve bilgisayarı yeniden başlatacak. Eğer CHKDSK sorunu giderebildiyse başka bir şey yapmana gerek yok.
  • Eğer /r (onarım) seçeneğiyle çalıştırdığında CHKDSK takılır ve (bilgisayar gece boyunca açık kalsa bile) işini tamamlayamazsa muhtemelen hasar görmüş dosyalar çok fazladır ve program hepsini onaramıyordur. Durum buysa bir sonraki yönteme başvur.
  • Zaman içinde, sabit diskinde çeşitli nedenlerden ötürü önemsiz dosya bozulmaları ya da diğer küçük hatalar oluşabilir. CHKDSK birçok küçük sorunu giderebilir ama daha ciddi problemlerin üstesinden gelemez.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Bir 3. Parti Disk Yardımcı Yazılımı Kullanmak

 1. 1
  Ücretsiz bir disk yardımcı yazılımı kur. Sabit diskindeki sorunları CHKDSK gideremezse, 3. parti bir disk tarama yazılımının faydası dokunabilir. HDDScan ya da SeaTools gibi popüler seçenekler CHKDSK’e alternatif oluşturuyor ve CHKDSK başarısız olduysa sorunu çözmeye yardım edebilir. [2]
  • Birçok yardımcı yazılımın farklı işletim sistemleri için farklı yazılım sürümleri bulunuyor (örneğin Mac OS ya da PC/Windows).
  • Güvenilir olmayan kaynakların “Sistem temizleyicilerine” ihtiyatla yaklaş. Bilinen markaların “disk yardımcı yazılımlarına” bak.[3]
 2. 2
  Yazılımı çalıştır ve taramayı başlat. Döngüsel artıklık denetimi hatasını veren sürücüde tarama yapmak için, talimatları takip et. Yazılım, bulduğu tüm sorunları kısa bir rapor halinde listeleyecektir.
 3. 3
  Tüm sorunları gider. Bu süreç başında kimsenin beklemesi gerekmeden tüm gece devam edebilir. Onarımın tamamlanmasını beklemen çok önemli ve sabit diskinin durumuna bağlı olarak bu işlem 2 saati geçebilir.
  • Tarama başlayalı 4 saatten fazla geçtiği halde onarım hâlâ tamamlanmadıysa bu, diskin bozulmakta olduğunun belirtisidir. Taramayı iptal et ve kurtarabildiğin tüm veriyi yedekle.
 4. 4
  Bilgisayarını tekrar tarat. Bu işlem sadece birkaç dakikanı alır ve başka hata kalmadığından emin olmanı sağlar.
  Reklam

İpuçları

 • CD’ler ve DVD’ler, disk üzerinde kir ya da çizik varsa CRC hatası verebilir. Yumuşak bir bezle silmeyi dene ya da disk senin için önemliyse bir çizik giderme kiti satın al.

Reklam

Uyarılar

 • Sabit disklerde CRC hataları, diskin yakında bozulacağının işareti olabilir. Daima en önemli verilerini yedekle.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 22.787 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 22.787 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam