Dâhilî numaralar, büyük şirketleri arayan kişileri onlarca birim ve çalışana bağlamaya imkân sağlar. Şirket dâhilî numaralarını ararken zaman kazandıracak birkaç kısayol vardır. Gelişmiş işletim sistemleri sayesinde akıllı telefonları senin için dâhilî numaraları arayacak şekilde programlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Akıllı Telefon Kullanmak

 1. 1
  Aramak istediğin numarayı çevir. Telefon uygulamasını aç ve aramak istediğin numarayı gir.
 2. 2
  Arama cevaplandığı anda dâhilî numarayı gireceksen bir "duraklama" ekle. Eğer aradığın numara telefona cevap verildiği anda dâhilî numara girmeye izin veriyorsa "duraklama" işlevi otomatik olarak bir süre bekleyip dâhilî numarayı çevirecektir:[1]
  • Numaranın sonuna virgül (,) eklemek için * düğmesine basılı tut. Bu sembol, dâhilî numara girilmeden önce iki saniyelik bir fasıla ekler. Eğer * düğmesine basılı tutmak işe yaramazsa numaranın yanındaki (⋮) düğmesine dokun ve "Duraklama ekle" seçeneğini seç. Eğer bu da işe yaramazsa ekran klavyeni açmak için numara alanına dokun, ardından bir virgül ekle.
  • Daha uzun beklemek için birden fazla virgül koyabilirsin. Bu, dâhilî numara girişinden önce bir süre beklenmesini gerektiren telefon sistemleri için kullanışlıdır.
  • Windows telefonlarda, virgülü başka bir uygulamada yazıp kopyalamalı, sonra onu numaranın sonuna yapıştırmalısın.
 3. 3
  Eğer dâhilî numara sadece tüm menü oynatıldıktan sonra çevrilebiliyorsa bir "bekleme" ekle. Bazı dâhilî numaralar otomatik menü servisinin tamamı oynatılana ya da belirli bir seçenek seçilene kadar girilemez. "Bekleme" işlevi dâhilî numarayı ekranında gösterecek ve sen de numaranın ne zaman girilmesi gerektiğini belirteceksin.
  • Numaranın sonuna noktalı virgül (;) eklemek için # düğmesine basılı tut. Bu sembol "bekleme" anlamında gelir ve sen söylemedikçe sonraki dâhilî numara çevrilmez.
  • Eğer bir Windows telefon kullanıyorsan ";" yerine "w" eklemelisin. Bunun başka bir uygulamada yazıldıktan sonra kopyalanıp yapıştırılması gerekir.
 4. 4
  Sembolden sonra dâhilî numarayı yaz. Bekleme ya da duraklama sembolünü ekledikten sonra telefonunun otomatik olarak çevirmesini istediğin dâhilî numarayı yaz.
 5. 5
  Numarayı ara. Telefonun numarayı çevirecektir. Kullandığın sembole bağlı olarak, numarayı çevirdikten sonra telefonun ya girdiğin dâhilî numarayı çevirecektir (,) ya da dâhilî numaranın ne zaman çevrilmesi gerektiğini belirtmen senden istenecektir (;).
  • Eğer bekleme (;) seçeneğini seçersen önce dâhilî numarayı girmene izin veren menü kısmına geçebileceksin. Doğru menü kısmına geldikten sonra dâhilî numarayı çevirmek için "Gönder"e dokun.
 6. 6
  Numaraları kişilerine dâhilî numaraları ile kaydet. Eğer bu dâhilî numarayı çok arıyorsan kişilerine ekleyebilirsin. Numara ve tüm dâhilî sembolleri numarayla birlikte kaydedilecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Sabit Hat Kullanmak

 1. 1
  Numarayı normal bir şekilde çevir. Sabit hatlarda duraklama özelliği bulunmaz, bu nedenle numarayı normalde olduğu gibi çevirmen gerekecek.
 2. 2
  Dâhilî numarayı telefona cevap verildiği anda girmeyi dene. Çoğu menü sisteminde dâhilî numarayı telefona cevap verildiği anda girmeye başlayabilirsin. Çevrildiğini görmek için dâhilî numarayı şimdi girmeyi dene.
 3. 3
  Eğer dâhilî numara işe yaramazsa menü seçeneklerini dinle. Dâhilî numarayı hemen giremiyorsan menü seçeneklerini dinle. Dâhilî numarayı girebilmek için bir seçenek seçmen gerekebilir.
 4. 4
  Hızlı aramana bir bekleme ve dâhili numara ekle (mümkünse). Hızlı arama özelliği olan bazı telefonlarda ayrıca hızlı arama numarasını programlarken kullanabileceğin bir Pause (duraklama) düğmesi bulunur. Bu düğmenin olup olmaması ve konumu modelden modele değişir. Eğer bekleme ekleyebiliyorsan asıl numarayı gir, iki bekleme ve sonrasında dâhilî numarayı ekle. Tamamını hızlı aramaya kaydet. Eğer aradığın numara hemen dâhilî numara girişine izin veriyorsa bu hızlı aramayı doğrudan dâhilî numarayı aramak için kullanabilirsin.
 5. 5
  Asıl numaranın son hanelerini dâhilî numara ile değiştirmeyi dene. Eğer dâhilî numara dört haneli ise asıl numaranın son dört hanesini dâhilî numara ile değiştirerek doğrudan çevirebilirsin. Örneğin, şirket numarası 1-800-555-2222 ve dâhilî 1234 ise 1-800-555-1234 numarasını aramayı dene.
  Reklam

İpuçları

 • Skype gibi çevrimiçi arama sağlayıcılarını kullanırken dâhilî numaraları da arayabilirsin. Şirket numarasını ara. Noktalarla dolu bir kare olan tuş takımı simgesine tıkla. Belirtildiğinde tuş takımından dâhilî numaranı gir.[2]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 35.877 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 35.877 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam