Amacın cilt rengini açmaksa birkaç ton açmanı sağlayacak doğal çözümler mevcut. Çoğu ticari krem etkisiz olduğu ya da bunları kullanmak sağlıksız olduğu için, daha açık bir cildi doğal yöntemlere başvurarak elde etmek akıllıca bir seçim. Evlerde yaygın olarak bulunan limon suyu, cilt rengini açmak için birebirdir. Güneşten uzak durmak ve doğal yüz maskeleri kullanmak da cildinin koyulaşmasını önler. Sadece doğal yöntemler kullanarak cilt rengini açmakla ilgili daha çok şey öğrenmek için, ilk adımdan başlayarak oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Rutinini Değiştirmek

 1. 1
  Kendini güneşten koru. Çoğu zaman, cildin koyulaşmasının ve renginin bozulmasının nedeni, güneşin morötesi (UV) ışınlarına maruz kalmaktır. Eğer cildinin daha açık renk olmasını inanılmaz derecede istiyorsan dışarıya çıkmamak, cildinin mümkün olduğunca açık renk kalmasını sağlayacaktır. Bu mümkün olmadığında cildini minimum 30 güneş koruma faktörlü bir güneş kremiyle koru.
  • Çoğu dermatolog, 15 güneş koruma faktörünün artık yeterli olmadığı konusunda hemfikir. Tehlikeli UVA ve UVB ışınları yine de cildine ulaşır. Güneş ışınlarının %98’inin ya da daha fazlasının engellenmesi gerekir.
  • Dışarıdayken yüzünü korumak için şapka tak. Özellikle de yazın. Günümüzde öyle şık şapkalar var ki hem cildini koruyup hem moda ikonu olabilirsin.
 2. 2
  Cildine haftada birkaç kez peeling yap. Elle peeling yapmak, cilt rengini açmak için gerçekten işe yarayabilir çünkü bu işlem, ölü deri hücrelerini temizler. Peeling’in yalnızca hâlihazırdaki cilt renginin normal cilt renginden koyu olması durumunda işe yarayacağını aklında bulundur çünkü peeling, güneşin etkileyemediği, alttaki taze deriyi ortaya çıkarır.
  • Cildine bir vücut peeling’iyle ya da cilt soyucu partiküllü bir yüz yıkama jeliyle peeling yapabilirsin. Kendi peeling’ini yapmak için, her zamanki temizleyicine sadece bir tatlı kaşığı çekilmiş badem ya da yulaf ezmesi ekle.
  • Peeling fırçası ya da kuru bir fırça kullanmak, tüm vücuduna peeling yapmanın harika bir yoludur. Yüzün içinse, hassas deriye zarar gelmesin diye daha yumuşak kıllı özel bir fırça kullan.
  • Clarisonic gibi, cildin üst katmanını tamamen kaldırmak için biraz daha aşağıya inen peeling makineleri de vardır.
 3. 3
  Beklentilerin konusunda gerçekçi ol. Doğal rengi koyu olan bir cildi, bir iki tondan daha fazla açmak çok zordur, özellikle de doğal yöntemleri kullanarak. Cildini güneşten koruyarak sağlıklı kalmasını sağlamak, peeling yapmak ve doğal renk açıcı yöntemler kullanmak cilt rengini açmak için yapabileceğinin en iyisi. Tutarlılığın kilit nokta olduğunu unutma ve yüz bakımlarını haftada birkaç kez uygula.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Doğal Renk Açıcı Bakımlar

Limon suyuyla yıkamak

 1. 1
  Limon suyuyla cildini yıka. Limon suyu, güçlü bir renk açıcıdır çünkü doğal soyucu görevi gören alfa hidroksi asitler (AHA) içerir; bunlar, cildin yüzeydeki katmanını soyarak alttaki daha açık renk cildi ortaya çıkarır. Limon suyundaki sitrik asit de hafif bir ağartıcı etki yaratır (tıpkı saçına sürdüğünde yaptığı gibi). Cildini limon suyuyla yıkayarak cilt rengini biraz açabilir, daha açık renk bir cilt rengi elde edebilirsin.[1]
  • Yarım limonu sık ve aynı miktarda su ekle. Cildini tahriş etmemesi ya da çok yapışkan olmaması için yarı yarıya seyreltmen iyi olur.
  • Pamuğu karışıma batır ve yüzüne, boynuna, göğsüne, kollarına ve cildinin daha açık renk olmasını istediğin diğer yerlerine sür.
  • Bunu cildinde 20 dakika beklet, sonra da ılık suyla durula. Dışarıya çıkma çünkü cildin limon suyu yüzünden güneşe karşı hassas olacaktır.
  • Bakımdan sonra nemlendirici sür çünkü limon suyu cildini kurutabilir.
  • En iyi sonuçlar için bunu haftada üç kez tekrarla. Bunu çok sık yapma, yoksa cildin tahriş olur.

Patatesle ovmak

 1. 1
  Cildini çiğ patatesle ov. Çiğ patatesin hafif renk açıcı özellikleri olduğuna inanılır çünkü yüksek miktarda C vitamini içerir. Patatesin yoksa C vitamini bakımından zengin olan, domates ve salatalık gibi diğer sebzeler de işe yarayabilir. C vitamini çoğunlukla reçetesiz renk açma kremlerinde kullanılır ama patatesi doğrudan cildine sürerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsin. Haftada birkaç kez şunları yap:
  • Bir patatesi kalın dilimlere ayır.
  • Dilimleri, cildinin aydınlatmak istediğin yerlerine sür.
  • Islaklığın tamamen kurumasını bekle, sonra da ılık suyla durula.
  Reklam

Zerdeçallı macun

 1. 1
  Zerdeçallı macun yap. Zerdeçal, yüzyıllardır cilt rengini açmak için kullanılan bir Hint baharatıdır. Cilde koyu rengini veren melanin üretimini engellediğine inanılır. İşe yaradığına dair kesin bir kanıt yoksa da çoğu kişi, cilt rengini birkaç ton açmak için kullandığı zerdeçallı macundan aldıkları sonuçlardan mutlu. Zerdeçallı macun yapmak için şunları yap:
  • Zerdeçalı yeterince zeytinyağıyla karıştırıp macun yap.
  • Cildine sür ve aydınlatmak istediğin yerlere ince bir tabaka halinde yay.
  • 20 dakika beklet, sonra da ılık suyla durula.
  Not: Zerdeçal cildinde geçici olarak sarı lekeler bırakabilir ama bu çabucak kaybolacaktır.

Aloe vera

 1. 1
  Saf aloe vera kullan. Bu rahatlatıcı madde, yandıktan sonra cildinin iyileşmesine yardım etmesiyle bilinir ama içinde, deri hücrelerinin üst katmanını soyarak cildi nazikçe aydınlatan, antrakinon adlı bir bileşim de bulunur. Aloe’nin birçok farklı krem ve losyonda içerik olarak kullanıldığını göreceksin ama en iyi sonuçlar için, aloe vera bitkisi kullan ya da bir şişe saf aloe vera al.
  • Aloe verayı cildinin her yerine bolca sür.
  • Kuruyup cildin tarafından emilmesi için 20 dakika bekle.
  • Durulayabilirsin ya da gününe bu şekilde devam edebilirsin. Aloe, cilt için birçok bakımdan faydalıdır, o yüzden yıkamakta acele etmeye hiç gerek yok!
  Reklam

Yeşil Hindistan cevizi suyu

 1. 1
  Cildini yeşil Hindistan cevizi suyuyla yıka. Çoğu doğal çözümde olduğu gibi, Hindistan cevizi suyunun cilt rengini açabildiğini kanıtlayan bir çalışma yoktur. Ama kullanan kişiler, Hindistan cevizi suyuyla ciltlerini yıkamanın, cilt rengini açabildiğini ve cildi yumuşak ve pürüzsüz yaptığını görmüşlerdir.[2]
  • Bir şişe %100 Hindistan cevizi suyu al ya da kendi olgunlaşmamış Hindistan cevizini kırıp suyunu çıkar.
  • Pamuğu Hindistan cevizi suyuna batır ve yüzüne ve rengini açmak istediğin diğer yerlere sür.
  • 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durula.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Peeling Maskeleri

Limonlu bal maskesi

 1. 1
  Limonlu bal maskesi yap. Doğal cilt rengi açıcıları soyucularla karıştırınca hem koyu renkli üst hücre tabakasını soyarak hem de alttaki taze cildin rengini hafifçe beyazlatarak cilt tonunu açabilirsin. Limon suyu, bal (limonun kurutucu etkilerini telafi eden doğal bir nemlendiricidir) ve bir tatlı kaşığı çekilmiş yulaf ezmesi. Bunu yüzüne ve istediğin başka yerlerine sür ve 20 dakika beklettikten sonra durula.
  • Maskeyi yıkarken parmak uçlarını kullanarak nazik, dairesel hareketler yap. Çekilmiş yulaf ezmesi yüzündeki üst, ölü deriyi soyar ve alttaki daha açık renkli deriyi ortaya çıkarır.
  • Cildin kuruysa limon yerine salatalık kullan. Eşit miktarlarda salatalık suyuyla balı yüzüne ve tüm vücuduna sürüp 15 dakika bekler, sonra da durula.
  Reklam

Yulaf zerdeçal maskesi

 1. 1
  Yulaf zerdeçal maskesi yap. Cildin yağlıysa bu iyi bir bakımdır çünkü cildi hem temizler hem de rengini açar. 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ununu, bir tutam zerdeçalı ve birkaç damla limon suyunu karıştırıp yoğun bir macun yap. Cildine sürüp kurumasını bekle. Maskeyi suyla yıkayarak temizle ve yıkama sırasında peeling yapmak için nazik, dairesel hareketler yap.

Papaya maskesi

 1. 1
  Papaya maskesi yap. Papaya meyvesinde, cildi soymaya yardımcı olan ve yeni cilt hücrelerinin ortaya çıkmasını sağlayan papain adlı bir enzim bulunur. Papaya, C vitamini de içerir. Maskeni yapmak için yeşil bir papaya seç çünkü papainin en yoğun bulunduğu zaman papayanın yeşil olduğu zamandır. Papaya maskesi yapmak için,
  • Meyveyi karıştırıcıya koy ve pürüzsüz bir macun olana kadar karıştır.
  • Rengini açmak istediğin yerine sür.
  • 20 dakika beklet.
  • Ilık suyla durula.
  Reklam

Yoğurt ya da süt maskesi

 1. 1
  Sade yoğurt ya da tam yağlı süt kullan. Her ikisi de cildi nazikçe soyan alfa hidroksi asit içerir. Sade, şekersiz yoğurdu ya da tam yağlı sütü macun kıvamına gelmesi için yetecek kadar çekilmiş yulaf ezmesiyle karıştır, sonra da cildine sür. 20 dakika beklet, sonra nazik, dairesel hareketler yaparak ılık suyla durula.
  • Tam yağlı süt ya da yoğurt kullanmak önemlidir çünkü gereken enzim yağsız sütte bulunmaz.
  • Yulaf ezmesini fazladan soyucu olarak kullanmadan sadece yoğurda ya da süte batırıp pamuğu batırıp cildine sürebilirsin.

Gül suyu maskesi

 1. 1
  Gül suyu maskesi yap. Gül suyu, koyu halkaları ve cildinin diğer koyu bölgelerini hafifçe aydınlatacak harika özelliklere sahiptir.[3] Gül suyu maskesi yapmak için iki çorba kaşığı sütü, bir çorba kaşığı limon suyunu, bir çorba kaşığı nohut ununu ve 2 çorba kaşığı gül suyunu karıştır. Bütün malzemeleri karıştırıp maske olarak yüzüne sür. 20 dakika beklet, sonra da durula.
  Reklam

Nohut unu maskesi

 1. 1
  Nohut unu kullan. Cildini çizmeden ya da germeden soyacak kadar nazik ve harika bir soyucudur. 2 yemek kaşığı nohut ya da buğday ununu al ve gerektiği kadar suyla karıştırıp macun yap. Yukarı doğru hareketlerle yüzüne sür. Tamamen kurumasını bekle, sonra cildini ılık suyla yıkayıp hafifçe dokunarak kurula. Bu, ölü cilt hücrelerinin yok olmasına yardım eder.
  • Daha etkili olması için 1 çorba kaşığı limon suyu veya 1/2 çorba kaşığı zerdeçal ekle.
  • Cildin kuruysa maskeye 1/4 çorba kaşığı taze krema ekle.

Haldi maskesi

 1. 1
  Zerdeçal, nohut unu ve gül suyunu birlikte kullan. Bu, hem cildi onarır hem de rengini açar:
  • Bir çorba kaşığı toz zerdeçal al. İki yemek kaşığı nohut unu ekle. Bunu su ya da gül suyuyla karıştır.
  • Cildine sürüp 10 ila 15 dakika beklet, sonra da durula.
  • Bunu kullanırken sabun kullanma.
  Reklam

İpuçları

 • Limonla yıkadıktan sonra nemlendirici sürmeyi ihmal etme çünkü limon, cildini kurutur ve hassas bir cildin varsa limon suyunu seyreltmek daha iyi olur. C vitamini tüm cilt tipleri için uygun değildir.
 • Cilt tonunla kontrast oluşturacak koyu renkli ruj ve/veya göz farı renkleri sürmeyi dene. Yüzündeki tek bir özelliğe (gözlere ya da dudaklara) odaklan ki aşırı yapmacık ve palyaço gibi görünmeyesin.
 • Güneş kremi seçerken çinko oksit ya da titanyum dioksit gibi mineralli bloklayıcı içerenleri tercih et. Bunlar hem geniş aralıklı bloklayıcılardır hem de çoğu insanın hoşlanmadığı, hafifçe beyaz bir görünüme sahiptir. Ama daha beyaz görünmeye çalıştığından, aradığın şey tam da bu! Eğer aşırı beyaz durursa rengini biraz eşitlemek için azıcık fondötenle karıştır.
 • Doğal yollarla cilt rengini açmanın aşırı yavaş olduğunu düşünüyorsan hidrokinon içeren renk açıcı bir krem kullan. Senin için hangi yoğunluğun en uygun olduğunu öğrenmek için önce bir dermatoloğa danış.
 • Cildi beyazlatmak için bir çorba kaşığı doğranmış Hindistan cevizi, ılık süt, bir çorba kaşığı pirinç unu ve bir kaşık karbonat kullanarak macun yap ve yüzüne ya da vücuduna sür. Kurumasını bekledikten sonra suyla yıka. Bunu ayda iki kez yaparsan cilt rengin açılabilir.
 • Zerdeçala da alışık olmayabilirsin, o yüzden dikkatli ol.
 • Zerdeçal kullandıktan sonraki en az üç gün güneşten korun çünkü cildinin rengi daha da koyulaşabilir.
 • Taze salatalığı cildine sürmek, cildini yeniler ve ona ışıltı katar. Bu yöntemi her gün 5-10 dakika tekrarlarsan cilt renginin yavaş yavaş açıldığını hissedeceksin.
 • Cildinin pürüzsüz ve güzel kalması için her gün nemlendirici losyon sür.
 • Her gün bol su iç!
Reklam

Uyarılar

 • Unutma, bu, sadece genetik olarak açık renkli bir cildin varsa işe yarar. Doğuştan açık renkliysen ve uzun yıllar güneşte yandıysan yeterli bakımla orijinal rengine dönersin. Ama, doğuştan koyu renkliysen sahip olduklarının kıymetini bil. Hiçbir renk açıcı krem ya da bakım cilt rengini çok fazla açamaz.
 • %2’den yüksek yoğunluklu hidrokinonu doktora danışmadan asla kullanma. Cildin tepki verebilir ya da cilt hasarı oluşabilir.
 • Cildinin rengini açabileceğini düşünerek asla evdeki çamaşır suyunu ya da saç rengi açıcıyı cildinde kullanma. Bunlar, cildindeki melaninin rengini açmak için tasarlanmadığı için işe yaramaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 153.405 defa görüntülenmiştir.

Tibbi Yasal Uyarı

Bu makelenin içeriği profesyonel tıbbi tavsiye, muayene, teşhis ve tedavi yerine geçme amacını taşımaz. Herhangi bir sağlık tedavisine başlamadan, tedaviyi değiştirmeden ya da durdurmadan önce her zaman doktorunla ya da nitelikli bir sağlık görevlisiyle iletişime geçmelisin.

Bu sayfaya 153.405 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam