Cildinin daha açık renk olmasını seviyorsan kimyasal beyazlatıcı ürünlerin sert yan etkilerine maruz kalmadan, doğal malzemeler kullanarak da cildinin rengini birkaç ton açabilirsin. Sadece güneşten uzak kalarak da cildinin koyulaşmasını engelleyebilirsin. Cildinin rengini bir ya da iki tondan fazla açacak sihirli bir iksir yok, o yüzden beklentilerini gerçekçi tut ve en önemlisi, esmer cildin de güzel olduğunu unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Doğal Aydınlatıcılar Kullanmak

 1. 1
  Limon suyu solüsyonu sür. Limon suyu binlerce yıldır doğal bir cilt aydınlatıcı olarak kullanılıyor. Cildin rengini hafifçe açan asitler içeren limon suyu, daha koyu renkli cilt hücrelerinin olduğu üst katmanı soyar. Saf limon suyu, cildi tahriş edebildiği için, bir ölçek limon suyunu bir ölçek suyla karıştırarak bir limon suyu solüsyonu yap. Bir makyaj pamuğu al ve solüsyonu cildine yay. 15 dakika beklet, sonra da ılık suyla durula.[1]
  • Limon suyunu cildine haftada iki ya da üç defadan fazla sürme. Daha fazla sürmek, cilt tahrişine yol açabilir. Limon suyunu duruladıktan sonra nemlendirici sür çünkü limon suyu cildini kurutabilir.
  • Solüsyonu dört hafta boyunca haftada birkaç defa kullandıktan sonra sonuçları görmeye başlaman gerek. Limon suyunun anında aydınlatıcı etkileri yoktur ama mevcut olan en etkili doğal solüsyondur.
  • Yüzüne herhangi bir turunçgil suyu sürmeye kalkışırsan dikkatli ol. Morötesi ışıkla turunçgillerde bulunan fotosentez kimyasalları arasında oluşan tepkime, fitofotodermatite yol açabilir.[2] Cildine limon suyu sürmende bir sorun yok ama güneşe çıkmadan önce cildini iyice durulaman gerekir.
 2. 2
  Limon ve süt karışımıyla banyo yapmayı dene. Tüm vücudunu rahatlatan ve aydınlatan bir bakım için, küveti sıcak suyla doldur. İçine bir su bardağı tam yağlı süt dök ve tam bir limonun suyunu sık. Küvete eşit derecede dağılmaları için sütü ve limonu küvette karıştır. Küvette 20 dakika kal, sonra da temiz suyla durulan.
  • Bu karışımdaki sütün, cildin rengini açan enzimleri vardır. Ayrıca, limon suyunun kurutucu özelliklerini telafi ederek cildi nemlendirir.
  • Süt banyosunu haftada bir kez dene. Sonuçları yaklaşık bir ay sonra görürsün.
 3. 3
  Yoğurt bal maskesi yap. Süt gibi, yoğurtta da cildin rengini nazikçe açabilen enzimler bulunur. Balın nemlendirici ve antibakteriyel özellikleri bulunur. Bu iki malzeme birleşince ortaya besleyici bir maske çıkar. Bir ölçek balı bir ölçek yoğurtla karıştır, sonra da karışımı cildine ve vücuduna sür. 15 dakika beklet, sonra da ılık suyla durula.[3]
  • Mutlaka şekersiz, sade yoğurt kullan. Şekerli ya da aromalı yoğurt aşırı yapışkan olacaktır.
  • Bal yerine, bir avokado ezmeyi ya da aloe kullanmayı dene. Her iki malzemenin de muhteşem nemlendirici etkisi vardır.
 4. 4
  Aydınlatıcı bir macun dene. Daha yoğun bir etki için, cildi aydınlatmaya yardımcı olan doğal malzemeleri kullanarak koyu bir macun yapmayı dene. Yeni yıkadığın yüzüne macunu yay, 15 dakika beklet, sonra da ılık suyla durula. İşte doğal aydınlatıcı macunlar için iki tarif:
  • Nohut unu macunu. ¼ su bardağı nohut ununu bir kâseye dök. Koyu bir macun elde etmek için yeterince limon suyu ya da süt ekle.
  • Zerdeçal unu macunu. 1 tatlı kaşığı (15 ml) zerdeçalı bir kâseye dök. Koyu bir macun elde etmek için yeterince limon suyu ya da süt ekle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Daha Aydınlık Bir Cilt İçin Alışkanlıkları Değiştirmek

 1. 1
  Cildine peeling yap. Cildinin yüzeyinde ölü deri hücreleri birikmesi, cildinin biraz donuk görünmesine neden olabilir. Cildini aydınlatmak için düzenli olarak peeling yapmak önemlidir. Cilde peeling yapmanın harika bir yolu, şeker ve tuzdan oluşan bir vücut peeling’i kullanmaktır. Banyoda ya da duşta, cildini ıslat ve peeling’i nazik, dairesel hareketlerle ovarak bütün vücuduna sür. Bu şekilde cildini “parlatırsın”, ta ki sağlıklı bir ışıltısı olana dek.[4]
  • Yüzüne peeling yapmak için, daha nazik bir yüz peeling’i kullan. Çekilmiş yulaf ezmesi ya da bademin, yüzünün hassas derisine zarar vermeyecek iyi peeling özellikleri vardır.
  • Vücudunu ölü deri hücrelerinden arındırmak için kuru bir fırçayla fırçalamak da iyi bir peeling yöntemidir. Doğal liflerden yapılmış bir fırça bul ve vücudunu, banyoya ya da duşa girmeden önce fırçala.
 2. 2
  Cildini nemli tut. Cildini nemli tutmak, ölü deri hücrelerinin birikmesini ve pul pul dökülmesini engeller. Daha aydınlık bir cilt için, banyodan ya da duştan çıktıktan sonra günlük bir nemlendirici kullan. Alkol içermeyen, krem kıvamında bir nemlendirici tercih et çünkü alkol cildini kurutabilir.
  • Hindistan cevizi yağı, cildinin ışıltısını ve gençliğini koruyan harika nemlendiricilerden biridir. Duştan çıktıktan sonra Hindistan cevizi yağını kollarına ve bacaklarına sür. Giysilerini giymeden önce cildinin yağı emmesi için on dakika bekle.
  • Jojoba yağının da nemlendirici özellikleri vardır ve cilt için harikadır. Zeytinyağı ya da badem yağı da harikalar yaratır.
 3. 3
  Güneşe daha az çık. Her gün güneşten uzak kalmak zordur ama güneşe maruz kalmak cildinin rengini koyulaştırır. Ama bunu engellemek için içeriye kapanıp kalmana gerek yok; sadece dışarıya çıkmadan önce biraz zaman harcayıp cildini güneşe hazırla. Cildinin çok fazla koyulaşmasını önlemek için, aşağıdaki önlemleri al:[5]
  • Güneş koruma faktörü yüksek olan bir güneş kremi kullan. 30 koruma faktörü en iyisidir çünkü daha düşük koruma faktörleri, güneş ışınlarının cildine gelmesine izin verir. Gerektikçe güneş kremini gün boyu yenile.
  • Geniş kenarlı bir şapka tak. Bu, güneşin yüzüne, boynuna ve omuzlarına gelmesini engeller.[6]
  • Uzun kollu şeyler ve uzun pantolonlar giy. Yaz boyunca, çok fazla sıcaklamaman için serin tutan, hafif kumaşları tercih et.[7]
  • Güneşten tamamen uzak kalmamaya dikkat et. Vücudunun, kemik sağlığı ve diğer hayati fonksiyonlar için çok gerekli olan D vitamini üretmek için biraz güneş alması gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Nelerden Kaçınmak Gerektiğini Bilmek

 1. 1
  Cildine asla çamaşır suyu ya da başka tehlikeli kimyasallar sürme. Cildi beyazlatmak için çamaşır suyu, amonyak ve diğer ev temizleme ürünlerini kullanmakla ilgili birtakım tehlikeli efsaneler var. Bu kimyasallar cilde son derece zararlıdır ve cilde uzun vadeli hasar da verebilir. Hasar gören cildin rengi koyulaşır, o yüzden bu kimyasalları kullandığında istediğinin tersi bir sonuçla karşılaşırsın. Bunlardan uzak dur.[8]
 2. 2
  Sahte güzellik standartlarına kanma. Cilt rengin ne olursa olsun, olduğu şekliyle güzel. Cildinin rengini biraz açmak için limon suyu gibi güvenli şeyler kullanmakta bir sorun yok ama cildinin doğal rengini tamamen değiştirmeye kalkışma. Farklı bir cilt tonu elde etmeye çalışmak yerine, kendini olduğun gibi kabul et. Doğuştan koyu tenliysen güzelliğini kucakla ve kimsenin sana değişmen gerektiğini söylemesine izin verme.[9]
  • Dünyadaki birçok kadın, açık teni koyu tene göre daha üstün gören güzellik standartlarına sahip. Birçok kadın da daha esmer bir tene sahip olmak için denemedik yol bırakmıyor, cildini birkaç ton koyulaştırmak için solaryuma para ödüyor ve kanser olma riskine giriyor. Kulağa pek mantıklı gelmiyor, değil mi?
  • Konu, güzel bir cilde sahip olmak olduğunda, yapabileceğin en önemli şey, cildini sağlıklı tutmaktır. Cildin, vücudunun en büyük organıdır ve çok iyi bakılmayı hak eder. İyi beslen, susuz kalma ve cildinin ışıltılı ve sağlıklı gözükmesi için peeling yapıp cildini nemlendir.
  Reklam

İpuçları

 • Yüzüne domates püresi sürebilir, 20 dakika bekletebilirsin.
 • Güneşten tamamen uzak kalma. Güneş ışığının zararlı morötesi dalgaları vardır ama vücudun D vitamini yapmasına da yardımcı olur. Sadece dışarıdayken mutlaka güneş kremi sür!
 • Bol su iç! Güneş kremi kullan.
 • Haftada iki gün, elma sirkesiyle buğday unu macunu kullan. Bu, kesinlikle cilt renginin açılmasına yardımcı olacaktır.
 • Küçük bir kap al. 1 tatlı kaşığı nohut ununu kaba koy. Nohut ununa biraz kaymak karıştır. Bunu yüzüne (ve vücudunun başka yerlerine) sür, 15-20 dakika beklet ve soğuk suyla durula.
 • Karbonat ve limon karışımı kullan. Karışım köpürecektir ama yatışınca bundan iyi bir macun elde et. Maske şeklinde yüzüne yay ve karbonatın yüzeyi sertleşene kadar yüzünde bırak, sonra da ılık suyla durula. Bunu iki günde bir tekrarla.
 • Zerdeçal, nohut unu ve bal karışımı da kullanabilirsin. Bu, cildini arındırıp rengini açacaktır.
 • Çiğ patates dene. Patatesi ikiye böl ve içindeki suyunu alıp yüzünü bu suyla ovala, 15-20 dakika yüzünde bırak, sonra da durula. Bunu her gün tekrarla.
 • Bu karışımı iki gecede bir kullanmak, cilt rengini çarpıcı biçimde açabilir. Cildinin daha fazla koyulaşmasını engellemek için, gün içinde doğrudan güneşe maruz kalmamasını sağlamayı unutma.
 • Bütün cilt tonlarının, oldukları haliyle güzel olduğunu unutma! Cildinin rengini değiştirmeye hiç gerek yok, tabii eğer istediğin bu değilse.
Reklam

Uyarılar

 • Cildi hassas olanlar, cildi kurutabileceği için çok fazla limon suyu kullanmama konusunda dikkatli olmalıdırlar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lydia Shedlofsky, DO
Ortak yazarlar :
Cildiye Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Lydia Shedlofsky, DO. Lydia Shedlofsky, Miami, Florida'daki Larkin Community Hospital'da geleneksel dönüşümlü stajını tamamladıktan sonra 2019 yılının Temmuz ayında Affiliated Dermatology'e katılan asistan cilt doktorudur. Greensboro, Kuzey Carolina'daki Guilford Ünivesitesi'nin Biyoloji bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Beira, Mozambik'e taşınmış ve ücretsiz bir klinikte araştırma görevlisi ve stajyer olarak çalışmıştır. Lisans sonrası eğitim programını tamamlamış ve ardından Lake Erie Osteopatik Tıp Fakültesi’nde Tıp Eğitimi alanında Yüksek Lisansını ve Osteopatik Tıp Doktorasını tamamlamıştır. Bu makale 46.555 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 46.555 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam