Birçok insan, daha açık renkli, daha aydınlık ve sağlıklı gözüken bir cilde kavuşmak ister. Cilt rengini açmak istiyorsan her gün cildine nasıl düzgün bir bakım yapacağını öğrenmek, cildinin aydınlık ve sıkı kalmasına yardımcı olacaktır; daha sağlam ve bilimsel olarak kanıtlanmış cilt rengi açıcı ürünler de yaygın bir şekilde mevcuttur. Hatta, daha fazla seçenek istersen tedbirli biçimde keşfe çıkabileceğin, bilimsel olarak araştırılmamış kocakarı çözümleri de var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kanıtlanmış Ürünler ve Tedaviler

 1. 1
  Cilt rengi açıcı bir krem dene. Reçetesiz satılan birçok cilt rengi açıcı krem mevcuttur. Bu kremlerin hepsi, güneşte yanmaya ve güneş lekelerine neden olan melanin adındaki pigmenti azaltarak işe yarar. Kojik asit, glikolik asit, alfa hidroksi asitler, C vitamini ya da arbutin gibi etkili cilt rengi açıcı maddeleri içeren ürünleri ara.[1]
  • Bu ürünleri kullanmak oldukça güvenlidir ama mutlaka ambalajdaki talimatlara uy ve cildin kötü tepki verirse hemen kullanmayı bırak.
  • Aktif içeriği cıva olan cilt rengi açıcı kremleri asla kullanma. Cıva bazlı cilt kremleri Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklandı ama dünyanın başka yerlerinde hâlâ mevcut.
 2. 2
  Retinoid kullan. Retinoidli kremler, A vitamininin asitli bir formundan yapılır ve cildi soyarak ve hücre yenilenmesini hızlandırarak cilt rengini etkili bir şekilde açabilir.
  • Retinoidli kremler, hem cilt rengini açar ve renk bozulmasını giderir hem de ince çizgileri ve kırışıklıkları gidermekte çok etkilidir, böylece cilt daha dolgun olur ve daha parlak ve genç gözükür. Daha yüksek konsantrasyonları, akneleri gidermeye de yardım edebilir.
  • Retinoidli kremler ilk başta kuruluğa, kızarıklığa ve pul pul dökülmeye neden olabilir ama cildin ürüne alışınca bu belirtiler azalır. Retinoid, cildinin güneşe karşı daha hassas olmasına da neden olur, o yüzden sadece gece kullanmalısın ve gün içinde mutlaka güneş kremi kullanmalısın.
  • Retinoidler sadece reçeteyle alınabilir, o yüzden bu tedaviyle ilgileniyorsan dermatoloğundan randevu almalısın. Ama retinoid kremin daha az etkili retinol adlı versiyonu, reçetesiz satılan birçok güzellik ürününde mevcuttur.[2]
 3. 3
  Kimyasal peeling yaptır. Kimyasal peeling, cilt rengini açmakta çok etkili olabilir. Cildin aşırı pigmentli ya da rengi bozulmuş üst katmanlarını yakarak yok eder ve alttaki daha taze, daha açık renkli cildi ortaya çıkarır.[3]
  • Kimyasal peeling’de asitli bir madde (örneğin alfa hidroksi asit) cilde sürülür ve 5 ila 10 dakika bekletilir. Bu madde karıncalanma, batma ya da yanma hissine neden olabilir ve uygulamadan sonra birkaç gün cildin kızarıp kabarabilir.
  • Kimyasal peeling’i 2 ila 4 hafta aralıkla arka arkaya yaptırman önerilir. Bu süre içinde güneşe çıkmaktan kaçınmak ve güneş kremi sürmek çok önemlidir çünkü cildin aşırı hassastır.[4]
 4. 4
  Mikrodermabrazyonu dene. Mikrodermabrazyon cildi asitli soyuculara ve kremlere karşı hassas olan insanlar için iyi bir alternatiftir. Bu uygulama temelde cildin üst tabakasını kaldırır ya da cildi "cilalar" ve donuk renkli koyu katmanları kaldırıp yerine daha parlak, daha taze görünen cildi açığa çıkarır.
  • Tedavi sırasında dönen elmas uçlu küçük bir kapalı vakum yüze uygulanır. Ölü cilt hücreleri parçalanır ve vakum tarafından emilir.
  • Tedavi genellikle 15 ila 20 dakika sürer ama gözle görülür sonuç almak için 6 ila 12 tedavi gerekebilir.
  • Bazı insanlar tedaviden sonra hafif bir kızarıklık ve cilt kuruluğu yaşayabilir ama genelde mikrodermabrazyonun diğer tedavilerden daha az yan etkisi vardır.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Cildine Her Gün Bakım Yapmak

 1. 1
  Her gün güneş kremi sür. Güneşe maruz kalmak, cildine çillerden ve kahverengi lekelerden, ciddi güneş yanıklarına ve cilt kanserine kadar her türlü zararı verebilir. Cildinin daha açık renkli olmasını istiyorsan güneşten koruma faktörü (GKF) yüksek bir güneş kremi kullan.[5]
  • Cildin, mor ötesi A ve mor ötesi B ışınlarına maruz kalınca, vücudun melanin üretir; bu da cildinin daha koyu renkli gözükmesine neden olur. Bu yüzden, cildinin rengini açmak için yapabileceğin en önemli şey, hava çok sıcak ya da güneşli değilse bile her gün dışarı çıkarken güneş kremi sürmektir.
  • Cildini, uzun süre güneşte kaldığında açık renkli ve uzun kollu giysiler giyerek ve şapkayla gözlük takarak da koruyabilirsin.
 2. 2
  Cildini her gün temizle ve nemlendir. Cildine iyi bakmak için, cildinin iyice temizlendiği, soyulduğu ve nemlendirildiği sıkı bir cilt bakımı rutini gerekir. Cildini bir kez sabah ve bir kez akşam olmak üzere günde iki kez iyice temizle. Cildini yıkamak kiri ve yağı giderir ve bu, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için önemlidir. Cilt tipine uygun bir nemlendiriciyle nemlendir.
  • Yağlı ya da akneye meyilli bir cildin varsa hafif losyonları tercih etmelisin, çok kuru ciltli kişilerse daha yoğun kremleri seçmeli.
 3. 3
  Daha çok su iç ve sağlıklı beslen. Su içmek ve doğru beslenmek, cildinin rengini sihirli bir şekilde açmayacaktır ama bu, cildinin kendini yenilemesine yardım edecektir.
  • Cilt yenilenince, eski ve pigmentli katmanlar yavaş yavaş yok olur ve ortaya taze ve yeni cilt çıkar, böylece cildin daha parlak ve daha sağlıklı gözükür. Daha çok su içmek bu süreci hızlandırır, o yüzden günde altı ila sekiz bardak su içmeye çalış.
  • Sağlıklı beslenmek de cildinin ihtiyacı olan vitaminleri ve besin maddelerini sağlayarak taze ve sağlıklı kalmasına yardım eder. Mümkün olduğunca çok taze meyve ve sebze (özellikle de A, C ve E vitamini bakımından zengin olanları) yemeye ve işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalış.
  • Antioksidan özellikleri olan üzüm çekirdeği özütü ve her ikisi de Omega-3 içerdiği için saçlar, cilt ve tırnaklar için mükemmel olan keten tohumu ya da balık yağı gibi maddeler için bir vitamin takviyesi almayı da düşünmelisin.
 4. 4
  Sigarayı bırak. Herkes, sigaranın sağlığına zararlı olduğunu bilir ama herkes cildine vereceği zararın farkında değildir. Sigara içmenin, ince çizgilere ve kırışıklara neden olarak erken yaşlanmaya yol açar. Yüz bölgesine kan akışını da engelleyerek kül rengi ya da gri gözükmesine neden olur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kanıtlanmamış Ev Çözümlerini Kullanmak

 1. 1
  Limon suyunu dene. Limon suyundaki sitrik asit, dikkatli kullanıldığında cildin rengini açmaya yardımcı olabilen doğal bir ağartıcıdır. Ancak cildinde limon suyu varken güneşe çıkmaman çok büyük önem taşıyor zira bu, adına "fitofotodermatit" denen ve çok can yakan bir tepkimeye yol açabilir.
  • Yarım limonun suyunu sık ve aynı miktarda su ekleyerek seyrelt. Bu sıvıya bir makyaj pamuğu batır, sonra limon suyunu yüzüne ya da cildinin aydınlanmasını istediğin yere sür. Limon suyu 15 ila 20 dakika cildinde kalsın. Bu süre içinde güneşe çıkma çünkü limon suyu, cildini güneş ışığına karşı aşırı hassas duruma getirir.
  • İşin bitince cildini iyice durula, sonra da iyi bir nemlendirici kullan çünkü limon suyu cildi aşırı kurutabilir. En iyi sonuçlar için bu tedaviyi haftada 2 ila 3 kez kullan (daha fazla değil). [6]
 2. 2
  Zerdeçalı dene. Zerdeçal binlerce yıldır cilt rengini açmak için kullanılan bir Hint baharatıdır. Etkileri bilimsel olarak incelenmemiş de olsa zerdeçalın melanin üretimini önlediği, böylece cildin renginin koyulaşmasına engel olduğu düşünülmektedir.
  • Zerdeçalı biraz zeytin yağı ve nohut unuyla karıştırarak bir macun elde et. Bu macunu nazikçe, dairesel hareketlerle cildine uygula. Bu, cildinin üst katmanını soymaya da yardımcı olacaktır.
  • Zerdeçal macunu 15 ila 20 dakika durduktan sonra cildini durula. Zerdeçal cildini hafifçe sarıya boyayabilir ama bu kısa sürede geçer.
  • En iyi sonuçlar için bunu haftada bir veya iki kez tekrarla. Zerdeçalı yemeklerde de kullanabilirsin! [7]
  • Zerdeçalı yemeklerde kullanabilir, çaya ya da smoothie’ye katabilirsin. Ağızdan alındığında cildine çok faydalıdır.
 3. 3
  Çiğ patatesi dene. Çiğ patatesin, içerdiği yüksek C vitamini nedeniyle hafif ağartıcı özelliği olduğuna inanılır. C vitamini birçok reçetesiz kremde cilt rengi açıcı olarak kullanılır.[8] Kullanmak için:
  • Çiğ bir patatesi ikiye böl, sonra cildinin rengini açmak istediğin kısmına sür. Patatesin suyu cildinde 15-20 dakika kalsın, sonra durula.
  • Faydasını görmek için bu tedaviyi haftada birkaç kez tekrarlaman gerekiyor. Patates yerine domates ya da salatalık da kullanabilirsin çünkü bu gıdaların ikisi de yüksek C vitamini içeriğine sahiptir.[9]
 4. 4
  Aloe verayı dene. Aloe vera çok rahatlatıcıdır ve kızarıklığı giderip renk koyulaşmasını hafifletebilir. Aynı zamanda cilt için harika bir nemlendiricidir ve cildin yenilenmesine katkıda bulunur.
  • Aloe verayı kullanmak için, aloe vera bitkisinden bir yaprak kopar ve jeli andıran özünü cildine sür.
  • Aloe vera cilde zarar vermez, o yüzden de durulaman gerekmez. Yine de cildin yapış yapış olduysa yıkamayı tercih edebilirsin.
 5. 5
  Hindistan cevizi suyunu dene. Kimileri Hindistan cevizi suyunun etkili bir cilt rengi açıcı olduğunu, aynı zamanda cildi esnek ve pürüzsüz hâle getirdiğini öne sürüyor.
  • Kullanmak için bir makyaj pamuğunu sıvıya batır, sonra Hindistan cevizi suyunu, cildinin aydınlatmak istediğin kısmına sür. Hindistan cevizi suyu çok doğal ve zararsızdır, o yüzden durulaman gerekmez.
  • Hindistan cevizi suyunu, vücudundaki sıvı düzeyini yükseltmek ve bazı temel minerallerin alımını artırmak amacıyla içebilirsin de.
 6. 6
  Papayayı dene. Bazı dermatologlara göre papayayı yorgun görünümlü cildi sıkılaştırmak, aydınlatmak ya da iyileştirmek için kullanmak mümkün. A, E ve C vitamini bakımından zengin olan papaya, aynı zamanda yaşlanma karşıtı cilt formüllerinin ortak bir bileşeni olan alfa hidroksi asitlerle (AHA) doludur.[10] Papaya yemenin sağlığa birçok faydası olsa da, papayayı cilt bakımı için kullanmak istiyorsan şunu yap:
  • Olgun bir papayayı ikiye böl, sonra kabuğunu soy ve tohumlarını çıkar. Üstüne yarım su bardağı su ekle ve püre hâline gelene kadar karıştırıcıda karıştır. Püreyi küçük bir kaba koy ve buzdolabında muhafaza et. En iyi sonuçlar için haftada üç defa cildine sür.
 7. 7
  Hidrokinon kullanmayı düşün. Hidrokinon cildin geniş bölgelerinin rengini açmakta kullanılabilen, güneş lekelerini ve benleri aydınlatabilen çok etkili bir cilt aydınlatma kremidir. Hidrokinon ABD’de FDA tarafından cilt rengi açıcı olarak onaylandıysa da potansiyel bir kanserojen olduğunu öne süren araştırmalar yüzünden Avrupa’nın ve Asya’nın büyük kısmında yasaklıdır. Hidrokinon kalıcı cilt rengi bozulmasına da neden olabilir, o yüzden dikkatli kullan.
  • Tedaviyi önce doktorunla ya da dermatologla görüş. %2’ye kadar hidrokinon içeren kremler reçetesiz satılırken daha güçlü konsantrasyonlar (%4’e kadar) reçete gerektirir.[11]
  Reklam

İpuçları

 • Ağartıcı ürünleri seçerken dikkatli ol çünkü bazıları zararlı kimyasallar içerir.
 • Yatmadan önce yüzünü yıkamak ve su içmek, cildinin rengini açmak istiyorsan daima iyi bir fikirdir.
 • Yüzünü sabunla sertçe yıkama çünkü bu cilde zarar verir ve cildin kurumasına yol açar. Doğru yüz yıkama ürününü almayı unutma, bunu herhangi bir kozmetik ürünleri mağazasında ya da markette bulabilirsin.
 • Ölü cilt hücrelerini uzaklaştırmak için iyi bir cilt soyma ürününe yatırım yap. Ya da böyle bir ürünü bal, limon ve şeker kullanarak kendin yap. Bu hem harika iş çıkarır hem de istersen yiyebilirsin!
 • Yüzünde sivilceler varsa sakın limonu yüzüne sürme çünkü tahriş olacak ve yanmaya başlayacaktır. Cildin aniden yanmaya başlarsa hemen yüzünü soğuk suyla yıka.
 • Limon ve şeker kullanarak yaptığın soyma ürününü yüzünde ve vücudunda kullanabilirsin. Sadece cildinin rengini açmakla kalmaz, üst katmanı soymaya yardımcı olur ve yumuşatır.
 • Zerdeçalla misket limonunu karıştırıp yüzüne sür. Kuruyana kadar bırak, sonra durula.
 • Cildin üst katmanını haftada bir kez soymak ölü cilt hücrelerini temizleyerek cildinin parlamasını ve renginin açılmasını sağlayacaktır. İki çorba kaşığı yulafla iki çorba kaşığı esmer toz şekeri çeyrek su bardağı süte ekle ve macun hâlini alana kadar karıştır. Bunu yüzüne nazikçe sür, sonra yüzünü durula ve nemlendir.
 • Zerdeçal maskesi koyu lekelerin rengini açmada ve cilt kusurlarını gidermede gerçekten faydalıdır.
 • Bal ile limon suyunu bir kapta karıştırıp doğrudan yüzüne uygula. 3-5 dakika kadar cildine masaj yap, kurumasına izin ver, sonra soğuk suyla yıka.
Reklam

Uyarılar

 • Cilt beyazlatan kremler uzun süre bırakılırsa cilde zarar verebilir, o yüzden bunları dikkatli kullan ve mutlaka talimatlara uy.
 • Hidrokinon içeren ürünleri kullanırken dikkatli ol çünkü bunlar uzun vadede kansere yol açabilir.
 • Kalifiye bir doktor tarafından verilmediği sürece cilt beyazlatan kremleri kullanma. Bu kremler genellikle zararlı içerikler barındırır ve bunlardan bazıları daha sonra kansere yol açabilir.
 • Herhangi bir kozmetik ürününü kullanırken cildinde rahatsızlık hissedersen kullanmayı bırak. Daima iyi cilt ürünlerini tercih et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Aanand Geria, MD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Dermatoloji Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Aanand Geria, MD. Dr. Aanand Geria; kurul sertifikalı bir dermatoloji uzmanı, Mt. Sinai'de klinik eğitmeni ve New Jersey'nin Rutherford şehrinde bulunan Geria Dermatology'nin sahibidir. Dr. Geria'nın yazıları Allure, The Zoe Report, NewBeauty ve Fashionista gibi mecralarda yayımlandı. Ayrıca Journal of Drugs in Dermatology, Cutis ve Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery için yazdığı hakemli makaleleri vardır. Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden lisans derecesine sahiptir ve Rutgers New Jersey Tıp Okulu'ndan tıp doktoru unvanını almıştır. Sonrasında Lehigh Valley Health Network'te stajını tamamlamış ve Howard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde dermatoloji ihtisası yapmıştır. Bu makale 5.540 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.540 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam