İster bilgisayar ister mobil bir cihaz kullanıyor ol, Chrome tarayıcısında etkili bir şekilde sekme değiştirmenin birkaç yolu vardır. Bilgisayarında sıklıkla çok sekme açık oluyorsa bir sekmeyi "sabitlemek" veya yeni kapattığın bir sekmeyi tekrar açmak gibi fazladan püf noktalar öğren.

Yöntem 1 / 3:
Bilgisayardayken Chrome’da Sekme Değiştirmek

 1. 1
  Bir sonraki sekmeye geç. Pencerede bir sonraki sekmeye geçmek için Ctrl+Tab tuşlarına bas. Bu seni mevcut sekmenin sağındaki sekmeye götürür. Zaten en sağdaki sekmedeysen en soldaki sekmeye gidersin. Bu yöntem Windows’ta, Mac’te, Chromebook’ta veya Linux’ta çalışır; ama bazı işletim sistemlerinde fazladan seçenekler bulunur: [1] [2]
  • Ctrl + PgDn tuşlarını da kullanabilirsin. MacBook kullanıyorsan bunu Fn + Control + Aşağı Ok tuşlarıyla yapabilirsin.
  • Mac’ta ayrıca Command + Option + Sağ Ok tuşlarını kullanabilirsin. Ek olarak, yukarıdaki evrensel kısayollar için, Mac klavyelerindeki tuşta ctrl yerine genelde control yazar.
 2. 2
  Bir önceki sekmeye geç. Pencerede bir önceki sekmeye, yani mevcut sekmenin solundaki sekmeye geçmek için Ctrl+Shift+Tab tuşlarına bas. En soldaki sekmedeysen en sağdaki sekmeye gidersin.
  • Ctrl + PgUp tuşlarını da kullanabilirsin. MacBook kullanıyorsan bunu Fn + Control + Yukarı Ok tuşlarıyla yapabilirsin.
  • Mac kullanıyorsan Command + Option + Sol Ok tuşlarını da kullanabilirsin.
 3. 3
  Belli bir sekmeye geç. Bu kısayol işletim sistemine göre değişir:
  • Windows’ta, Chromebook’ta veya Linux’ta pencerendeki ilk (en soldaki) sekmeye geçmek için Ctrl+1 tuşlarını kullan. Ctrl + 2 tuşları ikinci sekmeye geçirir ve bu Ctrl + 8’e kadar böyle devam eder.
  • Mac kullanıyorsan bunun yerine Command + 1’den Command + 8’e kadarki kombinasyonları kullan.
 4. 4
  En son sekmeye geç. Kaç tane sekme açık olursa olsun bir penceredeki en son (en sağdaki) sekmeye geçmek için Ctrl + 9 tuşlarına bas. Mac kullanıyorsan bunun yerine Command + 9 tuşlarını kullan.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Telefondan veya Tabletten Chrome’da Sekme Değiştirmek

 1. 1
  Telefonda sekme değiştir. Android veya iOS ile çalışan ve Chrome mobil tarayıcısını kullanan tüm telefonlarda şu adımları uygula: [3]
  • Sekme genel bakışı simgesine dokun. Bu, Android 5 ve üzeri sürümlerde kare şeklindedir, iPhone’larda da üst üste iki kare şeklindedir. Android 4 veya daha alt sürümlerde bir kare veya üst üste iki dikdörtgen görünebilir.
  • Sekmeler arasında dikey bir şekilde gezin.
  • Kullanmak istediğin sekmeye bas.
 2. 2
  Kaydırma komutlarını kullan. Android veya iOS telefonların çoğunda Chrome tarayıcısı, sekmeleri parmak hareketleriyle değiştirebilir:
  • Android’de hızlı bir şekilde sekme değiştirmek için en üstteki araç çubuğunda parmağını yatay bir şekilde kaydır. Alternatif olarak, sekme genel bakışını açmak için parmağını araç çubuğundan aşağı doğru dikey bir şekilde sürükle. [4]
  • iOS’ta parmağını sol veya sağ kenara koyup içeri doğru kaydır. [5]
 3. 3
  Tablette veya iPad’de sekme değiştir. Tabletlerde, açık olan tüm sekmelerin ekranın en üstünde görünüyor olması gerekir; aynı bilgisayarlardaki gibi. Geçiş yapmak istediğin sekmeye dokun.
  • Sekmeleri yeniden düzenlemek için bir sekmenin adına basılı tut, ardından onu farklı bir konuma sürükle.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Kullanışlı Başka Kısayollar ve Püf Noktalar Öğrenmek

 1. 1
  Kapanmış bir sekmeyi yeniden aç. Windows’ta, Chromebook’ta veya Linux’ta yeni kapanmış bir sekmeyi açmak için Ctrl + Shift + T tuşlarına bas. Mac’te bunun yerine Command + Shift + T tuşlarını kullan.
  • Kapanmış son on sekmeyi açmak için bu komutu tekrarlamaya devam edebilirsin. [6]
 2. 2
  Yeni bir arka plan sekmesinde bağlantılar aç. Çoğu işletim sisteminde, bir bağlantıyı o sekmeye geçmeden yeni bir sekmede açmak için bağlantıya tıklarken Ctrl tuşunu basılı tut. Mac kullanıyorsan bunun yerine Command tuşunu basılı tut.
  • Yeni bir pencerede açmak için bunun yerine Shift tuşunu basılı tutabilirsin.
  • Bir bağlantıyı yeni bir sekmede açıp o sekmeye geçmek için Ctrl + Shift tuşlarına basılı tut. Mac’te Command + Shift tuşlarını kullan.
 3. 3
  Yerden kazanmak için sekmeleri sabitle. Bir sekmenin adına sağ tıkla ve "Sekmeyi sabitle"yi seç. Bu, sekmeyi simge boyutuna küçültüp, sen ona sağ tıklayıp "Sekmenin sabitlemesini kaldır"ı seçene kadar onu sekmelerinin sol tarafında tutar. [7]
  • İki tuşlu bir faren yoksa tıklama yaparken Control tuşunu basılı tut. Dokunmatik alanlar içinse iki parmakla tıklamayı etkinleştir.
 4. 4
  Tek seferde birden fazla sekmeyi kapat. Bir sekmenin adına sağ tıkla ve baktığın sekme dışındaki her şeyi kapatmak için "Diğer Sekmeleri Kapat"ı seç. Hâlihazırda açık olan sekmenin sağındaki tüm sekmeleri kapatmak için "Sağdaki Sekmeleri Kapat"ı seç. Birkaç düzine sekmenin İnternet’te gezinmeni yavaşlatması durumunu sık sık yaşıyorsan bunu alışkanlık hâline getirmek sana fazlasıyla zaman kazandırabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir sekmeye fareyi kullanarak geçmek için, tarayıcı penceresinin en üst kısmında bulunan sekmenin adının üstüne tıklaman yeterli.

Reklam

Uyarılar

 • Bir sekmeye tıklarken X’e tıklamaktan kaçın; aksi hâlde sekme kapanır.
 • Çoğu telefonda ve tablette azami sekme sınırı bulunur. Bu sınıra ulaşıldıysa yeni bir sekme açmak için bazı sekmeleri kapatman gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı. Bu makale 1.990 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.990 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam