Cheat Engine Nasıl Kullanılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi ile bazı bilgisayar oyunlarına yetkisiz erişim kazanmak ve onları kendi yararına kullanmak için Cheat Engine'i nasıl kullanacağını öğreneceksin.

Kısım 1 / 3:
Cheat Engine'in İşleyişini Anlamak

 1. 1
  Cheat Engine'in nasıl çalıştığını öğren. Cheat Engine, bilgisayarının RAM'inde depolanan ve bazıları oyun içi değerlere ait olan veri parçalarına erişebilir. Örneğin, oyun karakterinin sağlık durumuna atanmış bir sayı varsa (örneğin 100) "100" sayısı bir değer olarak kabul edilir. Değerleri, bilgisayarının RAM'inde bulmak ve listelenen değeri değiştirmek için Cheat Engine'i kullanabilirsin.
  • Bir değeri değiştirmek, kendine daha fazla eşya vermek, sağlığını artırmak ve benzeri şeyler yapmanı sağlar.
 2. 2
  Cheat Engine'in birçok oyunda çalışmayacağını bil. Bir tür hile koruması veya çevrim içi çok oyuncu özelliği olan oyunlar Cheat Engine'de çalışmaz ve bu tür oyunlarda Cheat Engine'i kullanmaya çalıştığında genellikle hesabının veya profilinin çevrim içi oyuna erişimi yasaklanır.
  • Cheat Engine'i genellikle gerçek parayla satın alınan kaynakları elde etmek için kullanabiliyorsan hırsızlıktan yargılanabilirsin.
  • Cheat Engine iyi bilinen bir yazılımdır. Bu yüzden çoğu oyunda bu yazılıma karşı koruma mevcuttur.
 3. 3
  Cheat Engine ile hangi oyunların çalışabileceğini bil. Daha eski tek oyunculu oyunlar ve bazı tek oyunculu Steam oyunları Cheat Engine ile çalışabilir ancak söz konusu oyunlarda ekranda görüntüleyebileceğin ve değiştirebileceğin bazı değerler olmalıdır.
  • Topluluk bağlantısına sahip olmayan birçok çevrimiçi flash oyun da (örneğin çok oyunculu ve yüksek puansız oyunlar) Cheat Engine ile uyumludur.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Cheat Engine'i Kurmak

 1. 1
  Cheat Engine sayfasını aç. Bilgisayarının İnternet tarayıcısında https://cheatengine.org/downloads.php adresine git.
 2. 2
  Download Cheat Engine (Cheat Engine'i İndir) linkine tıkla. Bu, sayfanın ortasındaki büyük linktir.
  • Bu butonda Cheat Engine'in güncel sürümü de listelenmiştir (örneğin Download Cheat Engine 6.7 (Cheat Engine 6.7'yi İndir)).
  • Cheat Engine'i Mac'te kullanmaya çalışıyorsan bunun yerine Download Cheat Engine 6.2 For Mac (Mac için Cheat Engine 6.2'yi İndir) linkine tıkla.
 3. 3
  Ek yazılım kurulumu isteğini reddet. Pencerede Decline (Reddet) butonuna tıkla ve ardından istendiğinde tekrar Decline butonuna tıkla. Bu, Cheat Engine kurulum dosyasının bilgisayarına indirilmeye başlamasını sağlayacak.
  • Mac'te bu adımı atla - İndirme bağlantısına tıkladığında Cheat Engine DMG dosyası otomatik olarak indirilecek.
 4. 4
  Cheat Engine'i kur. Bu işlemi yapmak bilgisayarının işletim sistemine bağlı olarak değişecektir:
  • Windows - Cheat Engine kurulum dosyasına çift tıkla, istendiğinde Yes (Evet) butonuna tıkla, Next (İleri) butonuna tıkla, "I agree" (Kabul ediyorum) kutusunu işaretle ve Next (İleri) butonuna tıkla, Next (İleri) butonuna üç kere daha tıkla, "I agree to install McAfee WebAdvisor" (McAfee WebAdvisor'ı yüklemeyi kabul ediyorum) kutusunun işaretini kaldır ve Next (İleri) butonuna tıklayıp Install (Kur) butonuna tıkla. Kurulum tamamlandığında, istenirse Next (İleri) butonuna tıklayıp ardından Finish (Bitir) butonuna tıkla.
  • Mac - Cheat Engine DMG dosyasına çift tıkla, istenirse kurulumu doğrula, Cheat Engine logosuna tıklayıp onu "Uygulamalar" klasörüne sürükle ve ekrandaki talimatları izle.
 5. 5
  Cheat Engine'i aç. Cheat Engine'in kurulumu bittikten sonra Başlat'ı (Windows) veya Launchpad'i (Mac) aç, ardından Cheat Engine seçeneğine tıkla.
  • Cheat Engine açılmadan önce Yes (Evet) veya Open (Aç) butonuna tıklaman gerekebilir.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Cheat Engine'i Kullanmak

 1. 1
  Bir oyunu başlat. Cheat Engine ile kullanmak istediğin oyunu aç.
  • Unutma, bu çevrim içi çok oyunculu veya sunucu tabanlı bir oyun olamaz.
 2. 2
  Oyunda değiştirmek istediğin durumu belirle. Oyundaki bir durumu değiştirebilmen için bu duruma atanmış bir sayı olmalıdır (örneğin ekranda üzerinde sayı olan bir sağlık çubuğu).
  • Sayı ekranda olmalıdır. Örneğin, envanterindeki belirli bir eşyanın sayısını değiştirmek istiyorsan önce eşyanın sayısının olduğu sayfada envanterini açman gerekir.
 3. 3
  Oyun penceresini küçült. Oyun penceresini küçültürken Cheat Engine penceresini açman gerekir.
  • Bunu yaparken oyunu durdurma.
 4. 4
  "Processes" (İşlemler) simgesine tıkla. Cheat Engine penceresinde, sol üst köşedeki bilgisayar şeklindeki simgeye tıkla. Bu, bilgisayarındaki mevcut programların olduğu bir açılır pencere açar.
 5. 5
  Oyunun işlemini seç. Oyunu bulana kadar işlem listesinde ilerle ve ardından oyunun adına tıkla. Cheat Engine'i tarayıcıda oynanan bir oyunda kullanmaya çalışıyorsan bunun yerine tarayıcının adını seçmelisin.
  • Oyun "Processes" (İşlemler) listesinde görünmüyorsa onu Cheat Engine'de düzenleyemezsin.
  • Önce pencerenin üstündeki Processes (İşlemler) sekmesine tıklaman gerekebilir.
 6. 6
  OK (TAMAM) butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt tarafındadır. Tıkladığında, oyun Cheat Engine'de açılacak.
 7. 7
  Ekrandaki sayıyı ara. Cheat Engine penceresinin üst kısmının yakınındaki "Value" (Değer) metin kutusuna tercih ettiğin duruma atanan sayıyı yaz ve ardından First Scan (İlk Tarama) butonuna tıkla.
  • Örneğin ekranda hacklemeye çalıştığın eşyanın değeri 20 ise "Value" (Değer) metin kutusuna 20 yazman gerekir.
 8. 8
  Oyunun ekrandaki sayısını değiştir. Bunu nasıl yapacağın oyuna bağlı olarak değişecektir. Örneğin kendine daha fazla sağlık vermeye çalışıyorsan sayıyı azaltmak amacına yönelik olarak kendi sağlığına zarar verebilirsin.
  • Sonuçta, ekrandaki sayının önceki sayıdan farklı olması gerekir.
 9. 9
  Oyunu tekrar küçült, ardından güncellenen sayıyı ara. Yeni sayıyı "Value" (Değer) bölümüne yazıp Next Scan (Sonraki Tarama) butonuna tıkla. Bu, pencerenin sol tarafındaki değerlerin sayısını sınırlandıracak.
 10. 10
  4 veya daha az değer elde edene kadar arama işlemini tekrarla. Cheat Engine'in sol tarafında 4'ten fazla değer bulunmayana kadar sayıyı değiştirip güncellenen sayıyı aramaya devam etmelisin.
  • Sonunda, eşyanın mevcut değeri "Value" (Değer) sütununda olurken arama yaptığın önceki sayıyı, her bir değerin sayısının "Previous" (Önceki) sütununda göreceksin.
 11. 11
  Değerleri seç. En üstteki değere tıkla, ardından Shift tuşuna basılı tutup en alttaki değere tıkla. Tüm değerlerin vurgulandığını görmelisin.
 12. 12
  Değerleri adres listesine ekle. Değerler listesinin sağ alt köşesindeki kırmızı, çapraz oku tıkla. Bunu yaptığında değerler, pencerenin altındaki adres listesine yerleştirilir.
 13. 13
  Tüm değerleri seç. Pencerenin altındaki bir değere tıkla, ardından Ctrl+A (Windows) veya Command+A (Mac) tuşlarına bas.
 14. 14
  Enter tuşuna bas. Bastığında içinde metin kutusu bulunan bir açılır pencere açılacak.
  • Bu alanı açmak için bunun yerine bir değere çift tıklaman gerekebilir.
 15. 15
  Kullanmak istediğin değeri gir. Seçtiğin değer için kullanmak istediğin sayıyı açılır pencereye yaz.
  • Örneğin, kendine 1000 eşya vermek istiyorsan buraya 1000 yazmalısın.
 16. 16
  OK (TAMAM) butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt tarafındadır. Sayının okunması için mevcut tüm değerler güncellenecek.
 17. 17
  Oyunda değerin güncellenip güncellenmediği kontrol et. Oyunu yeniden açtığında, düzenlediğin değer girdiğin sayıyı yansıtmalıdır.
  • Güncellemesi için değeri bir kez daha değiştirmen gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Cheat Engine bir oyundaki küçük durumları değiştirmek için kullanışlı olabilir ama daha büyük özellikleri değiştirmeye çalıştığında oyun bozulabilir.

Reklam

Uyarılar

 • Cheat Engine'i bir VAC veya başka bir hile korumalı sunucuda kullanırsan yasaklanırsın.
 • Roblox'da, normal Cheat Engine'i kullanarak oyunu hackleyemezsin. Eğer bunu yaparsan hacklemeye çalıştığın oyundan atılırsın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 8.762 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam