Birkaç tane ceviz ağacın varsa ve cevizlerini nasıl değerlendireceğini bilmiyorsan, işte onları toplamak için yararlanabileceğin temel yöntemler burada! Cevizler tek başına yenebilir, cevizli kek yapmak için kullanılabilir, hatta pişirilebilir veya çok fazla ceviz gerektirmeyen diğer tariflere eklenebilir. Cevizlerini toplamak ve yenmeye hazır hale getirmek için bu adımları izle.

Kısım 1 / 3:
Cevizleri Toplamak

 1. 1
  Düşen cevizleri topla. Bazı ceviz ağaçlarının boyu çok uzun olur. Bu nedenle cevizleri dallardan toplamak imkansızdır. Ayrıca onları koparmak bazen ağaç dallarına zarar verebilir. Bu yüzden düşmelerini bekle ve düşenleri topla. Dayanıklı lastik eldivenler giymeyi unutma, ucuz tek kullanımlık eldivenler işe yaramayacaktır.
 2. 2
  Cevizin yeşil kabuğunu soy. Kara cevizler olgunlaştıkça kabukları koyu yeşilden sarıya çalan yeşile döner. Cevizin suyu koyu leke bırakır. Bu yüzden ya eldiven giy ya da kabuksuz cevizlerle uğraşırken bir maşa kullan. Başparmağınla cevizin kabuğuna baskı uygula; olgunlaşmış cevizlerde bir çukurlaşma olacaktır. Kabuk büyük bir çakı yardımıyla etrafı kesilerek soyulabilir. Cevizleri evin önündeki yola serip üstlerinden arabanla da geçebilirsin! Kabukları kırılıp açılana kadar onları ayağının altında yuvarlamak da çok kolaydır, sonra onları toplar kabuklarını soyarsın. Bu yöntemlerden herhangi biri işe yarayacaktır.
  • Kabukların kolayca ayrılması için, cevizleri suyun içine koy. Kabuklar suyun yüzeyine çıkacak, cevizler altta kalacak. Nasıl yapıldığını görmek için videoyu izle.
 3. 3
  Kabukları değerlendir. Kara cevizler, pek çok bitki türünün büyümesini engelleyen juglon isimli bir bileşen içerir. Juglon, ısıya, güneş ışığına ve havaya maruz kaldığında etkisi azalır. Haftalar veya aylar geçtikten sonra ise gübre yığınının içinde etkisini tamamen kaybeder. İyi yapılandırılmış ve korunmuş bir yığından gelen zararsız gübre, patlıcangiller gibi hassas ürünlerin büyümesi için bile kullanılabilecektir (domates, patates, biber, patlıcan, vb.).
 4. 4
  Sert, kahverengi kabuklu cevizlerini kurumaları için ser. Onları bir gazete kağıdının üzerine yerleştirip birkaç gün ya da daha uzun süre kurumaları için bekletebilirsin. Bazı insanlar çok daha uzun süre bekletir. Ceviz ne kadar kuru olursa ceviz içini çıkarmak o kadar kolay olur. Ayrıca onları kabuklu bir şekilde, sincapların ulaşamayacağı bir yerde de saklayabilirsin. Cevizleri sincapların bulabilecekleri bir yerde bırakma. Bulurlarsa hepsini alacaklardır.
 5. 5
  Cevizlerin kabuklarını kırıp açmak için bir çekiç ya da tezgah mengenesi kullanabilirsin. Tezgah mengenesi ceviz içine fazla zarar vermez. Bu kısım biraz zorlu olabilir ve zaman alabilir. Eğer zamanın yoksa cevizleri toplama işi pek hoşuna gitmeyecek. Bu adımda aceleci davranamazsın, acele edersen ceviz içlerine zarar verirsin.
 6. 6
  Ceviz içini çıkar. Eğer çıkartırken zorlanıyorsan, bir ceviz açacağı kullanabilirsin (bu aleti ve ceviz kıracağını marketlerden ya da mutfak araç gereçleri satılan dükkanlardan alabilirsin). Cevizleri sadece cevizli kek yapmak için kullanacaksan parçalanmaları önemli değil. Keke koyacağın için öyle olmaları çok daha iyi olur.
 7. 7
  Ceviz kabuklarını istediğin gibi değerlendirebilirsin. Oldukça sert olduklarını ve keskin olabileceklerini unutma. Bu yüzden onları birinin basabileceği bir yerde bırakma. Kabuklar cilalama malzemesi olarak cilalama makinesinde kullanılabilir ve genellikle pirinçten yapılmış eşyaları cilalamak için kullanılırlar. Eğer yeterince fazla ceviz topladıysan, kabukları, kışın ısınmak için odun sobasına atarak değerlendirmeyi düşünebilirsin.
 8. 8
  Ceviz içlerini taze taze ye veya sonraya sakla. Bazı ceviz ağacı türlerinin tatları farklıdır. Bazılarının tadı diğerlerine göre daha keskindir.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Yeşil Kabuklu Cevizleri Haşlayarak Kabuklarını Soymak

 1. 1
  Cevizleri kaynamış suda 30 saniye - 1 dakika arası bir süre kadar haşla.
 2. 2
  Dayanıklı plastik eldivenler giyerek, yeşil kabukları sıkarak kırıp aç. Çok fazla çabalaman gerekmeyecek. Sonra da kabuğu cevizden kolayca sıyır.
 3. 3
  Kabuklardaki ısıyı yok etmek için soyulmuş cevizleri soğuk suya batır.
 4. 4
  Cevizleri kurut.
 5. 5
  Sonra da yukarıdaki kabuk soyma yöntemlerini izle.
  Reklam

İpuçları

 • Dayanıklı plastik eldivenler tak. Cevizlerin üzerindeki ceviz yağının lekesi oldukça kötüdür. Eğer bu uyarıyı dinlemezsen uzun bir süre sararmış eller ve parmaklarla dolaşırsın!
 • Kabuklara dokunman üstündekileri kalıcı olarak lekeleyeceği için eski kıyafetler giy. Eldivensiz toplarsan ellerinde de lekeler kalacaktır.
 • Cevizleri yapraklardan ayırmak için, yaprakları ve cevizleri yığın halinde tırmıkla topla, yığını bir leğenin içine koy ve eğimli tel süzgecin üzerine dök, cevizler kabukların ayıklanması için hazırlanan kaba yuvarlansın.
 • Ceviz kabuklarından ahşap boyası veya eskiden kullanılan mürekkeplerden yapabilirsin. Kabukları bir miktar taze yağmur suyuna batır, sonra da ısıt, mümkünse dışarıda ısıtman daha iyi olur çünkü kabukların kokusu oldukça keskin! Metal bir tava kullanmalı ya da boyayı daha kalıcı yapmak için, karışıma, renk sabitleyecek metal bir madde (mesela birkaç demir çivi veya bir parça bakır) eklemelisin. Karışımı soğumaya bırak, sonra bir süzgeçten geçir. Daha yoğun bir kahverengi mürekkep elde etmek için boyanın içindeki suyun buharlaşmasına izin ver. Geleneksel olarak mürekkebi siyah yapmak için is eklenirdi.
 • Genellikle yaprakları ve kabukları gübre yaparak onlardan kurtulmak iyi bir yöntemdir. Ohio State University Uzatma Servisi’ne göre “Ceviz yaprakları gübre olarak kullanılabilir, çünkü havaya, suya ve bakteriye maruz kaldığında toksin parçalanır. Toksik etki iki ile dört hafta arası bir sürede azaltılabilir. Toprakta toksinin parçalanması iki ayı bulabilir.”
Reklam

Uyarılar

 • Gözlerine veya ağzına eldivenlerinle dokunma. Cevizlerin bıraktığı leke oldukça keskin ve güçlüdür. Gözlerinin yanmasına sebep olabilir. Hatta tüketilirse zehirleme ihtimali bile olabilir. Cevizleri toplama işlemini çocukların yapmasına izin verme.
 • Bitki köklerini korumak için ceviz kabuklarını veya yapraklarını kullanma. Cevizler, pekan ve amerikan cevizi ağaçları, otsu bahçe bitkilerini öldüren ya da bu bitkilerin büyümelerine engel olan juglon isimli bir bileşen içerirler.
 • Araştırma yap ve cevizlerin hayvanlarını veya senin için önemli olan diğer canlıları zehirlemeyeceğinden emin ol. Dokunmaları sakıncalı değil de yemeleri sakıncalı ise onları uzak tut. Eğer tam tersiyse yine de ağaçların yakınında olmalarına izin verme. Bir şey yaparken her zaman onun yaratabileceği sonucu göz önünde bulundur. Bizim yaptığımız şeylerin sevdiğimiz hayvanları etkilemeyeceğinden emin olmalıyız!
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kaliteli dayanıklı plastik eldivenler
 • Bir kova veya bir kap (renginin bozulmasını istemediğin bir şeyi kullanma)
 • Bir tezgah mengenesi veya bir çekiç
 • Kabukları kesmeyi tercih ediyorsan büyük bir çakı (isteğe bağlı)
 • Bir ceviz açacağı (bu alet kullanılabilir, onun yerine sivri uçlu bir şey kullanmak da yeterli olacaktır) (isteğe bağlı)
 • Lezzetli bir cevizli kek tarifi! (isteğe bağlı)


Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 37 kişi çalıştı. Bu makale 16.244 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 16.244 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam