Taze toplanmış cevizler iki aşamada kurutulmalıdır. İlki, cevizler hâlâ kabuğundayken yeşil kabukları soyulduktan sonradır. Ardından cevizlerin kabuğunu çıkardıktan sonra, işlemeden veya saklamadan önce ceviz içleri birkaç gün daha kurutulmalıdır. Cevizleri doğru şekilde kurutmaya özen göstermek, kabukların daha kolay kırılmasını sağlayacak ve ceviz içinin bozulmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kısım 1 / 2:
Cevizlerin Kabuğunu Soymak ve Cevizleri Yıkamak

 1. 1
  Cevizleri dış kabukları hâlâ yeşilken topla. Parmaklarınla bastırabileceğin kadar yumuşak olmalı, ancak kahverengi veya benekli değil, yeşil olmalıdır. Bu, cevizin tamamen olgunlaştığını ve kullanıma hazır olduğunu gösterir.
  • Kara ceviz genellikle eylül veya ekim aylarında olgunlaşır.
  • Cevizleri yerden veya bir direkle ağaçtan silkeleyerek toplayabilirsin.
  • Giysileri ve cildi lekeledikleri için kara cevizlerle çalışırken eldiven giy.
 2. 2
  Cevizleri soy. Ceviz olgunlaştığında bile kabuğunu çıkarmak biraz zordur; direkt soyulamazlar. Amaç, kabukları içindeki cevizleri kırmadan soymaktır. Cevizlerin kabuklarını soymak için birkaç popüler yöntem vardır, ihtiyaçlarına en uygun olanı seç:
  • Kabukları soymak için cevizleri ağır bir botun altında yuvarla.
  • Cevizleri bir tahta panelin veya başka bir ağır nesnenin altında yuvarla.
  • Cevizleri bir arabanın tekerleklerinin önüne yerleştir ve ileri geri giderek üzerinden geç. Kabuklar soyulur ama cevizler kırılmaz.
 3. 3
  Kabukları soyulmuş cevizleri yıka. Bir kovayı soğuk suyla doldur ve suyu, su ve kirle kaplanmış olacak cevizleri yıkamak için kullan. Yüzen cevizleri at çünkü bunların içi yoktur (yani “boştur").[1]
 4. 4
  Cevizleri iyi havalandırılmış bir alanda kurut. Cevizleri garajında, bodrum katında veya bol miktarda hava alan ancak doğrudan güneş ışığı almayan başka bir alanda bir muşamba veya başka bir temiz yüzeye ince bir tabaka hâlinde yay. Kabukları tamamen kuruyana kadar cevizleri iki hafta orada bırak.
  • Yağmur tehlikesi yoksa cevizlerini açık havada kurutabilirsin.
  • Hava dolaşımını artırmak için ara sıra cevizleri karıştır.[2]
 5. 5
  Kuru olup olmadıklarını görmek için cevizleri kontrol et. Bir veya iki cevizi aç ve içini kontrol et. Ceviz, içi gevrek hâle geldiğinde ve etrafı gevrek bir doku ile çevrili olduğunda hazırdır. Hâlâ lastiksi ve nemliyse cevizleri kurutmaya devam et. Cevizleri düzgün bir şekilde kurumadan saklamak küf sorunlarına ve çürümeye neden olur. 


 6. 6
  Cevizleri kullanmaya hazır olana kadar sakla. Tamamen kuruduktan sonra cevizleri ağ torbalara veya sepetlere koy. Cevizleri kiler gibi serin ve karanlık bir yerde sakla veya dondurucunda dondur. Cevizler, kalitesine bağlı olarak bir ila iki yıl saklanabilir.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Cevizleri Kırmak

 1. 1
  Cevizlerin kabuklarını kır. Ceviz kabuklarının kırılması çok zor olduğundan, kırıcılar genellikle işe yaramaz (ceviz kırıcını kırman kabuğu kırmandan daha olasıdır). İnsanlar cevizin içine ulaşmak için birkaç farklı teknik geliştirmişlerdir:
  • Cevizleri, kırılmalarını kolaylaştırmak için iki saat suda bekletip gece boyunca kapalı bir kaba koyarak önceden hazırla. Kabukları yumuşak olduğunda kır.
  • Cevizleri bir poşete koy ve bir çekiç yardımıyla kabukları kır. Ceviz içini kırık kabuklardan elle ayırman gerekecek.
  • Cevizleri bir bulaşık havlusuna sarıp çekiçle vurarak birer birer kır.
 2. 2
  Ceviz içlerini iki gün beklet. Cevizler bu süre zarfında biraz daha kurur. Cevizleri kabuksuz olarak saklamak istiyorsan bu adım çok önemlidir çünkü hâlâ çok fazla nemlilerse cevizler bozulur. Ceviz içlerini bir fırın tepsisine veya başka bir tepsiye yerleştir ve kuruyana kadar iyi havalandırılan bir yerde beklet.
 3. 3
  Cevizleri sakla veya kullan. Cevizleri saklamayı planlıyorsan hava almayan bir kaba koy ve kilerde veya buzdolabında sakla. Tercih edersen cevizleri saklamadan önce altın rengine benzer bir kahverengiye dönene kadar kavur.
  Reklam

Uyarılar

 • Giysileri ve cildi lekeledikleri için taze toplanmış cevizlerle çalışırken eldiven giy.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Avokadonun Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Ananasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAnanasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?
Kemiksiz Hindi Göğüs Nasıl PişirilirKemiksiz Hindi Göğüs Nasıl Pişirilir?
Lokum Bonfile Nasıl PişirilirLokum Bonfile Nasıl Pişirilir?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Sosis Nasıl Pişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 16 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam