Bu wikiHow makalesi cep telefonunun belli bir şebekeye kilitli olup olmadığını nasıl öğreneceğini anlatıyor. Cep telefonun kilitli değilse başka operatörlerin SIM kartlarını da kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Genel Yöntemler

 1. 1
  Bir arama motoruna telefonun adını yazıp sonuna “unlocked” (kilitsiz) sözcüğünü ekle, sonra da arat. Böylece insanların bu konudaki tecrübelerini öğrenebilirsin. Arama sonuçlarını daraltmak için telefonun model numarasını da yazabilirsin (örneğin yalnızca “Samsung Galaxy” yerine “Samsung Galaxy S6”).
  • Tek tük istisnalar dışında normalde tüm Android telefonları kilitsiz olarak gelir.
 2. 2
  Ayarlar menüsünde “Hücresel Veri Ağı” seçeneğini ara. Ayarlara bir iPhone’dan bakıyorsan menünün en üstlerinde yer alan Hücresel (ya da Mobil Veri) seçeneğine bas, sayfanın üst kısmına yakın bulunan Hücresel Veri Seçenekleri (ya da Mobil Veri Seçenekleri) seçeneğine tıkla. Bu sayfada "Hücresel Veri Ağı" (ya da "Mobil Veri Ağı") seçeneğini görebiliyorsan iPhone’un büyük olasılıkla kilitsizdir.
  • Ayarlar menüsünde “Hücresel” seçeneğinin hemen altında “Şebeke” seçeneği varsa bu da iPhone’un kilitsiz olduğunun belirtisidir.
 3. 3
  Telefonunun IMEI numarasını bir IMEI kontrol hizmetine gir. Kimi cep telefonu operatörleri web sitelerinde, telefonunun kilitli olup olmadığını öğrenmek için kullanabileceğin hizmetler sunuyor. Telefonunun Uluslararası Mobil Aygıt Kimliği (IMEI) numarasını şöyle öğrenebilirsin:
  • iPhone için - Ayarlar’ı aç, Genel’e tıkla, Hakkında’ya bas ve "IMEI" kısmını bul. Burada gördüğün on beş basamaklı rakam, telefonunun IMEI numarasıdır.
  • Android için - Ayarlar’ı aç, aşağı kaydır, Aygıt Hakkında’ya tıkla, Durum’a bas ve "IMEI" başlığını bul. Burada gördüğün on beş basamaklı rakam, telefonunun IMEI numarasıdır.
  • Çoğu telefon için – Telefonunun arama uygulamasına *#060# yazarak IMEI numarasını görebilirsin. Bu, bazı operatörlerde çalışmayabilir.
 4. 4
  Operatörünü arayıp telefonunun durumuyla ilgili bilgi iste. Telefonunun SIM kilidi olup olmadığını kendin araştırarak ya da bir IMEI numarası kontrol hizmeti kullanarak öğrenemiyorsan, operatörünü arayıp kişisel hesap bilgilerini ver. Telefonunun kilitli olup olmadığını, kilitliyse de kilidinin açılıp açılamayacağını söyleyebilirler.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Başka Operatörün SIM Kartını Kullanmak

 1. 1
  Farklı bir operatörün SIM kartını satın al ya da birisinden ödünç iste. Telefonuna başka operatörün SIM kartı takılıyken arama yapabiliyorsan telefonun kilitli değil demektir. Ancak arama yapamıyorsan telefonun operatör tarafından kilitlenmiştir ve kilidi kaldırmak için operatörle bağlantıya geçmen gerekir.
  • Yeni bir SIM kart almadan önce, telefonunun hangi boy SIM kart kullandığını öğren. Bunun için telefonun kullanma kılavuzuna bakabilir ya da telefonun modelini internette arayabilirsin.
 2. 2
  Telefonunu kapat. Bu işlem bir telefondan diğerine değişse de genelde bunun için telefonun Güç düğmesine basıp parmağını basılı tutman ya da bir düğmeyi kaydırman gerekir.
 3. 3
  Cep telefonunun SIM yuvasını bul. Telefonun kılıfı varsa bunu çıkarmakla başla. SIM yuvasının yerini bilmiyorsan telefonun kullanma kılavuzuna ya da internete bakman gerekebilir.
  • Bir iPhone’da SIM yuvası ya telefonun kasasının sağ tarafında (iPhone 4 ve yukarısı için geçerli) ya da kasanın üst kısmındadır.
  • Android telefonlarının SIM yuvasının konumu değişiklik gösterebiliyor ama yuva büyük olasılıkla ya kasanın yan tarafındadır ya da pil kapağının altında.
 4. 4
  SIM kartını yuvasından çıkart. Bazı telefonlarda kartı çekmek yeterliyken bazılarında (örneğin iPhone) SIM yuvasının yanındaki küçük deliğe bir ataç ya da SIM çıkarma aleti sokman gerekir.
 5. 5
  Diğer SIM kartını telefona tak. Kartı yanlış takmamak için, asıl SIM kartının yönünü dikkate al.
 6. 6
  Telefonu tekrar aç. Bunu, telefonun Güç düğmesine parmağını basılı tutarak yapabilirsin.
 7. 7
  Arama yapmayı dene. Bu işlem de yine telefondan telefona değişiyor. Telefonunun arama uygulamasını aç, numarayı tuşla, sonra “ara” düğmesine bas. Eğer görüşme yapabiliyorsan telefonun kilitsizdir ve donanımın desteklemesi şartıyla, diğer operatörlerin SIM kartlarıyla da çalışabilir.
  • Eğer arama yapamıyorsan ama aradığın numaranın doğru olduğundan eminsen telefonun kilitli demektir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir iPhone’un kilitli olup olmadığını öğrenmek, genelde Android’li bir telefonun kilit durumunu öğrenmekten daha kolaydır.
 • Telefonun çıkarılabilir bir SIM karta sahip değilse kilidini kıramazsın.
 • IMEI numarasını kontrol eden servislerin iPhone’u kilitli olmadığı halde kilitli sanma olasılığı daha yüksek.
Reklam

Uyarılar

 • Cep telefonunun kilit durumunu söylemek için senden para isteyen her türlü web sitesinden ve uygulamadan uzak dur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 7.195 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.195 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam