Cep Telefonunun SIM Kilidi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Genel YöntemlerBaşka Operatörün SIM Kartını Kullanmak

Bu wikiHow makalesi cep telefonunun belli bir şebekeye kilitli olup olmadığını nasıl öğreneceğini anlatıyor. Cep telefonun kilitli değilse başka operatörlerin SIM kartlarını da kullanabilirsin.

1
Genel Yöntemler

 1. 1
  Bir arama motoruna telefonun adını yazıp sonuna “unlocked” (kilitsiz) sözcüğünü ekle, sonra da arat. Böylece insanların bu konudaki tecrübelerini öğrenebilirsin. Arama sonuçlarını daraltmak için telefonun model numarasını da yazabilirsin (örneğin yalnızca “Samsung Galaxy” yerine “Samsung Galaxy S6”).
  • Tek tük istisnalar dışında normalde tüm Android telefonları kilitsiz olarak gelir.
 2. 2
  Ayarlar menüsünde “Hücresel Veri Ağı” seçeneğini ara. Ayarlara bir iPhone’dan bakıyorsan menünün en üstlerinde yer alan Hücresel (ya da Mobil Veri) seçeneğine bas, sayfanın üst kısmına yakın bulunan Hücresel Veri Seçenekleri (ya da Mobil Veri Seçenekleri) seçeneğine tıkla. Bu sayfada "Hücresel Veri Ağı" (ya da "Mobil Veri Ağı") seçeneğini görebiliyorsan iPhone’un büyük olasılıkla kilitsizdir.
  • Ayarlar menüsünde “Hücresel” seçeneğinin hemen altında “Şebeke” seçeneği varsa bu da iPhone’un kilitsiz olduğunun belirtisidir.
 3. 3
  Telefonunun IMEI numarasını bir IMEI kontrol hizmetine gir. Kimi cep telefonu operatörleri web sitelerinde, telefonunun kilitli olup olmadığını öğrenmek için kullanabileceğin hizmetler sunuyor. Telefonunun Uluslararası Mobil Aygıt Kimliği (IMEI) numarasını şöyle öğrenebilirsin:
  • iPhone için - Ayarlar’ı aç, Genel’e tıkla, Hakkında’ya bas ve "IMEI" kısmını bul. Burada gördüğün on beş basamaklı rakam, telefonunun IMEI numarasıdır.
  • Android için - Ayarlar’ı aç, aşağı kaydır, Aygıt Hakkında’ya tıkla, Durum’a bas ve "IMEI" başlığını bul. Burada gördüğün on beş basamaklı rakam, telefonunun IMEI numarasıdır.
  • Çoğu telefon için – Telefonunun arama uygulamasına *#060# yazarak IMEI numarasını görebilirsin. Bu, bazı operatörlerde çalışmayabilir.
 4. 4
  Operatörünü arayıp telefonunun durumuyla ilgili bilgi iste. Telefonunun SIM kilidi olup olmadığını kendin araştırarak ya da bir IMEI numarası kontrol hizmeti kullanarak öğrenemiyorsan, operatörünü arayıp kişisel hesap bilgilerini ver. Telefonunun kilitli olup olmadığını, kilitliyse de kilidinin açılıp açılamayacağını söyleyebilirler.

2
Başka Operatörün SIM Kartını Kullanmak

 1. 1
  Farklı bir operatörün SIM kartını satın al ya da birisinden ödünç iste. Telefonuna başka operatörün SIM kartı takılıyken arama yapabiliyorsan telefonun kilitli değil demektir. Ancak arama yapamıyorsan telefonun operatör tarafından kilitlenmiştir ve kilidi kaldırmak için operatörle bağlantıya geçmen gerekir.
  • Yeni bir SIM kart almadan önce, telefonunun hangi boy SIM kart kullandığını öğren. Bunun için telefonun kullanma kılavuzuna bakabilir ya da telefonun modelini internette arayabilirsin.
 2. 2
  Telefonunu kapat. Bu işlem bir telefondan diğerine değişse de genelde bunun için telefonun Güç düğmesine basıp parmağını basılı tutman ya da bir düğmeyi kaydırman gerekir.
 3. 3
  Cep telefonunun SIM yuvasını bul. Telefonun kılıfı varsa bunu çıkarmakla başla. SIM yuvasının yerini bilmiyorsan telefonun kullanma kılavuzuna ya da internete bakman gerekebilir.
  • Bir iPhone’da SIM yuvası ya telefonun kasasının sağ tarafında (iPhone 4 ve yukarısı için geçerli) ya da kasanın üst kısmındadır.
  • Android telefonlarının SIM yuvasının konumu değişiklik gösterebiliyor ama yuva büyük olasılıkla ya kasanın yan tarafındadır ya da pil kapağının altında.
 4. 4
  SIM kartını yuvasından çıkart. Bazı telefonlarda kartı çekmek yeterliyken bazılarında (örneğin iPhone) SIM yuvasının yanındaki küçük deliğe bir ataç ya da SIM çıkarma aleti sokman gerekir.
 5. 5
  Diğer SIM kartını telefona tak. Kartı yanlış takmamak için, asıl SIM kartının yönünü dikkate al.
 6. 6
  Telefonu tekrar aç. Bunu, telefonun Güç düğmesine parmağını basılı tutarak yapabilirsin.
 7. 7
  Arama yapmayı dene. Bu işlem de yine telefondan telefona değişiyor. Telefonunun arama uygulamasını aç, numarayı tuşla, sonra “ara” düğmesine bas. Eğer görüşme yapabiliyorsan telefonun kilitsizdir ve donanımın desteklemesi şartıyla, diğer operatörlerin SIM kartlarıyla da çalışabilir.
  • Eğer arama yapamıyorsan ama aradığın numaranın doğru olduğundan eminsen telefonun kilitli demektir.

İpuçları

 • Bir iPhone’un kilitli olup olmadığını öğrenmek, genelde Android’li bir telefonun kilit durumunu öğrenmekten daha kolaydır.
 • Telefonun çıkarılabilir bir SIM karta sahip değilse kilidini kıramazsın.
 • IMEI numarasını kontrol eden servislerin iPhone’u kilitli olmadığı halde kilitli sanma olasılığı daha yüksek.

Uyarılar

 • Cep telefonunun kilit durumunu söylemek için senden para isteyen her türlü web sitesinden ve uygulamadan uzak dur.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Find Out if Your Phone Is Unlocked, Français: savoir si un téléphone est débloqué, Italiano: Scoprire se il Tuo Telefono è Sbloccato, Español: saber si tu teléfono es libre, Deutsch: Herausfinden ob ein Handy entsperrt ist, Português: Saber se o seu Celular é Desbloqueado, Русский: узнать, что ваш телефон был разблокирован, 中文: 鉴别你的手机是否有锁, Bahasa Indonesia: Mengetahui Apakah Ponsel Anda Tidak Terkunci, Nederlands: Nagaan of je mobiel simlockvrij is, ไทย: เช็คว่ามือถือปลดล็อคเครือข่ายหรือยัง, Tiếng Việt: Xác định nếu điện thoại đã được mở khóa, 日本語: スマートフォンのSIMロックが解除されているかを確かめる, العربية: معرفة ما إن كانت شبكة هاتفك مفتوحة أم لا, 한국어: 휴대폰이 공기계인지 확인하는 법

Bu sayfaya 1.645 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?