Bir anda ses kaydedebilmek modern akıllı telefonların kullanışlı ama genelde göz ardı edilen bir özelliğidir. iPhone telefonların içerisinde önceden yüklenmiş bir ses kaydetme uygulaması vardır, bu çoğu Android telefonlarda da vardır. Daha fazla özellik sunabilen çeşitli ücretsiz ses kaydetme uygulamaları vardır. Bu ses kaydetme uygulamalarını kendi düşüncelerini, derslerini, toplantılarını, gittiğin konserleri ve daha fazlasını kaydetmek için kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
iPhone

 1. 1
  Voice Memos uygulamasını aç. Bu uygulama iPhone’unda ses kaydetmeni sağlar. Bu, "Yardımcı Uygulamalar" etiketli klasörde olabilir. [1]
 2. 2
  Yeni bir kayda başlamak için kırmızı renkli Kaydet butonuna dokun. iPhone’un hemen cihazın mikrofonundan ses kaydetmeye başlayacak.
 3. 3
  iPhone’un alt tarafını sesin kaynağına çevir. Ses kaydın için en iyi sesi almak amacıyla iPhone’un alt tarafını sesin kaynağına çevir. Burada mikrofon vardır. Ellerinin iPhone’un mikrofonunu kapatmadığından emin ol. En iyi ses düzeyini elde etmek için kendinle sesin kaynağı arasında biraz mesafe bıraktığından emin ol.[2]
 4. 4
  Kaydetmeyi durdurmak istediğinde Durdur butonuna dokun. Kaydet butonuna tekrar basarak kayıt işlemine devam edebilirsin. Kaydı nerede yeniden başlatmak istiyorsan zaman şeridini ona göre sürükleyerek ayarlayabilirsin.
 5. 5
  Kaydı yeniden adlandırmak için "Yeni Kayıt" etiketine dokun. Kaydı adlandırmana imkân veren bir metin kutusu ve klavye belirecek.
 6. 6
  "Oynat" seçeneğine dokunarak kaydı yeniden oynat. Bu, kaydı kaydetmeden önce dinlemene imkân verecek. Kaydın nereden başlayarak yeniden oynatılacağını ayarlamak için zaman şeridini hareket ettirebilirsin.
 7. 7
  Ses kaydını kırpmak için "Düzenle" butonuna dokun. Düzenle butonu iki köşeden çıkan çizgiler içeren mavi bir kutu gibi görünür ve kaydın adının sağ tarafında bulunur.
 8. 8
  Kaydından memnun olduğunda "Tamam" butonuna dokun. Kayda bir ad vermemişsen onu adlandırman için yönlendirileceksin.
 9. 9
  Kayıtlarını oynat. Kayıtlarının hepsi Voice Memos uygulamasında listelenecek. Yeniden oynatma denetimlerini açmak için birine dokun. Ayrıca kaydı birine göndermek için, beliren Paylaş butonuna, kaydı kesmek için Düzenle butonuna ya da silmek için Çöp Kovasına dokunabilirsin.
 10. 10
  Ses kaydetmek için başka uygulama kullan. iPhone App Store’da daha çok özelliği olan veya senin ihtiyaçlarına uyan birçok ses kaydetme uygulaması vardır. App Store’u aç ve ses kaydetme uygulamalarının listesine ulaşmak için "ses kaydedici" yazıp arat. Herhangi bir uygulamanın senin işine yarayıp yaramayacağını anlamak için değerlendirmeleri okuduğundan emin ol.
  • Ses kayıt uygulamaları efektler eklemene, kaydı farklı dosya formatında kaydetmene, ses düzeylerini ayarlamana, gelişmiş düzenlemeler yapmana ve daha fazlasına imkân sağlayabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Android

 1. 1
  Cihazında ses kayıt uygulaması var mı, bak. Tüm Android cihazlar farklıdır ve kaydolduğunda farklı operatörler farklı uygulamalar yükler. Bu nedenle iOS’dan farklı olarak Android cihazlarda tek bir standart ses kaydetme uygulaması yoktur. Cihazında önceden yüklü bir uygulama olabilir veya uygulamayı senin indirmen gerekebilir.
  • "Kaydedici", "Ses Kaydedici", "Memo", "Notlar" vb. etiketli uygulamalara bak.
 2. 2
  Google Play Store’dan bir ses kayıt uygulaması indir. Hâlihazırda cihazında yüklü bir ses kaydedici uygulaması bulamazsan hemen bir tane Google Play’den indirebilirsin. Çoğu ses kaydetme uygulaması ücretsizdir.
  • Google Play Store’u aç ve "ses kaydedici" yazıp arat.
  • İhtiyaçlarını karşılayan bir uygulama bulmak için çıkan sonuçların listesine göz gezdir. Çok fazla ses kaydetme uygulaması vardır. Bazıları ücretsizken bazıları ücretlidir. Uygulamanın ne kadar yaygın kullanıldığını hemen anlamak için yıldız derecelendirmesine bak. Kullanıcı değerlendirmeleri ve ekran görüntüleri gibi ayrıntıları görüntülemek için bir uygulamaya dokun.
  • Denemek istediğin bir uygulama bulduğunda "Yükle" butonuna dokun. Uygulama ücretliyse "Yükle" butonuna dokunabilmek için önce fiyata dokunup ardından ödeme yapman gerekecek.
 3. 3
  Ses kaydetme uygulamanı başlat. Bir uygulamayı bulup indirdiğinde onu App Drawer’da (Uygulama Çekmecesi) bul ve açmak için dokun. Ana ekranın altındaki ızgara şeklindeki butona dokunarak App Drawer’ı açabilirsin. Kayıt uygulamasının arayüzü her uygulamada farklı olacaktır dolayısıya bu bölümün devamı genel bir kılavuz niteliğindedir.
 4. 4
  Yeni bir kayda başlamak için Kaydet butonuna dokun. Yeni kayıt uygulamanı başlattığında genelde Yeni Kayıt ekranına veya benzer bir ekrana yönlendirilirsin. Uygulamada ilk başta, mevcut kayıtlarının listesi açılabilir.
 5. 5
  Android cihazının alt tarafını ses kaynağına çevir. Çoğu Android cihazın alt tarafında mikrofon vardır. Kayıt yaparken ellerinin mikrofonu kapatmadığından emin ol.
 6. 6
  Kaydı durdurmak için Duraklat butonuna dokun. Genelde kaydını bitirmeden onu durdurabilirsin, bu da kaydı kaldığı yerden devam ettirmene imkân verir.
 7. 7
  Kaydını bitirmek için Durdur butonuna dokun. Bu genelde kaydı cihazına kaydedecektir ama bu, kullandığın uygulamaya göre değişiklik gösterecektir.
 8. 8
  Kaydı düzenle. Çoğu kayıt uygulamasında basit düzenleme özellikleri vardır yani gereksiz bölümleri kırpmana imkân tanır. Düzenle butonu genelde kaydı bitirdikten sonra ortaya çıkar.
 9. 9
  Kaydını paylaş. Senin kullandığın mesajlaşma uygulamalarından birini kullanan bir kişiye kaydı göndermek için Gönder butonuna dokun. Çoğu kayıt uygulaması WAV veya MP3 formatında kayıt yapar, bu da neredeyse tüm cihazlarda oynatılabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Windows Phone

 1. 1
  OneNote’u aç. Hızlıca sesli not kaydetmek için cihazda yüklü olan OneNote uygulamasını kullanabilirsin. OneNote’u Uygulamalar listende bulabilirsin.
 2. 2
  "+" butonuna dokun. Bu, OneNote’da yeni bir not oluşturacak.[3]
 3. 3
  Notun gövdesine dokun, ardından "Ses" butonuna dokun. Mikrofon gibi görünür. OneNote hemen kaydetmeye başlayacaktır.
 4. 4
  Kaydetmek istediğin şeyi bitirdiğinde Durdur butonuna dokun. Ses, notun gövdesine eklenecektir.
 5. 5
  Kaydettiğin sesli notu dinlemek için "Oynat" butonuna dokun. Ses yeniden oynatılacaktır.
 6. 6
  Daha çok seçeneğe ihtiyacın olursa farklı bir kayıt uygulaması indir. OneNote, ses kaydın için gelişmiş düzenleme veya paylaşma seçenekleri sunmuyor. Dolayısıyla daha güçlü bir kaydediciye ihtiyacın olursa onu Windows Store’dan indirmen gerekecek. Mevcut birçok kayıt uygulaması vardır. En çok kullanılan uygulamalar arasında şunlar yer alır:[4]
  • Voice Memos
  • Mini Recorder
  • Ultimate Recorder
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 15 kişi çalıştı. Bu makale 30.083 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 30.083 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam