Cep Telefonunda IMEI Numarası Nasıl Bulunur?

Bu Makalede:Bir Kodu TuşlayarakiPhone KullanarakAndroid Telefon KullanarakPilin Altına BakarakKutuyu Kontrol EderekReferans

Cep telefonunun IMEI numarası, bu cihaza özel bir kimliktir. İki cihaz aynı IMEI numarasına sahip olamaz, bu nedenle bu numaralar kayıp veya çalıntı telefonları çok kolay bir şekilde takip edilebilmesini sağlar. Telefonunun IMEI numarasını cihaza bağlı olarak birkaç farklı yolla öğrenebilir ve kayıt edebilirsin.

1
Bir Kodu Tuşlayarak

 1. 1
  IMEI kodunu tuşla. IMEI numarasını herhangi bir telefondan evrensel kodu çevirerek öğrenebilirsin. Telefondan *#06#’yı tuşla. IMEI numarası Ara veya Gönder düğmesine dokunmana gerek kalmadan, numarayı tuşladığın anda görünecektir.[1]
 2. 2
  Numarayı not et. IMEI numaran telefonunda yeni bir pencerede gözükecek. Numara ekranda kopyalanamadığı için, bunu bir yere not et.

2
iPhone Kullanarak

 1. 1
  iPhone 5’in veya ilk iPhone’unun arkasına bak. iPhone 5, 5c, 5s ve ilk iPhone’da IMEI numarası telefonun arka alt kısmına işlenmiştir.
  • Daha eski bir iPhone kullanıyorsan, aşağıdaki adımlara göz at.
 2. 2
  iPhone 3G, 3GS, 4, veya 4s’nin SIM kart yuvasını çıkart. Sahip olduğun modelde SIM kartının nasıl çıkarılacağına dair şu rehbere göz at. IMEI numaran sim kart tepsisinin üzerine yazılmıştır.
 3. 3
  Ayarlar uygulamasını aç. Bu, iPhone’un ana ekranında bulunabilir. Bu adım, herhangi bir iPhone veya sim kartlı iPad için kullanılabilir.
 4. 4
  Genel’e dokun. Genel menüsündeki "Hakkında"ya dokun.
 5. 5
  IMEI’ye dokun. Bu, IMEI numaranı gösterecektir. Eğer bunu iPhone’unun panosuna kopyalamak istiyorsan, Hakkında menüsündeki IMEI düğmesine birkaç saniye basılı tut. Numaranın kopyalandığına dair bir mesaj gözükecek.
 6. 6
  iTunes kullanarak IMEI numarasını bulmak. Eğer iPhone’un açılmazsa, telefonunu bilgisayarına bağlayabilir ve IMEI numarasını öğrenmek için iTunes’u kullanabilirsin.[2]
  • iPhone’unu bilgisayarına bağla ve iTunes’u aç.
  • iTunes’un sağ üst köşesindeki aygıt menüsünden iPhone’unu seç ve Özet sekmesine tıkla.
  • iPhone'unun resminin yanındaki "Telefon Numarası" girişine tıkla. Bu, cihazının kimlik numaralarını gösterecektir.
  • IMEI numarasını kopyala.

3
Android Telefon Kullanarak

 1. 1
  Android Ayarlar menüsünü aç. Bunu uygulamalar çekmecesinden Ayarlar uygulamasına dokunarak veya telefonunun Menü düğmesini kullanarak yapabilirsin.
 2. 2
  "Telefon Hakkında"ya dokun. Bunu bulmak için Ayarlar menüsünü en altına bakman gerekebilir.
 3. 3
  "Durum"’a dokun. IMEI girişini bulana kadar aşağı kaydır.
 4. 4
  Numarayı yaz. Numarayı telefonun panosuna kopyalama şansı yok, bu yüzden numarayı bir yere not etmen gerekecektir.

4
Pilin Altına Bakarak

 1. 1
  Telefonunu kapat. Pili çıkarmadan önce Güç düğmesine basarak kullandığın telefonu kapat. Bu, güç kaynağı kesildiğinde verilerin kaybolmasını ve uygulamaların bozulmasını önler.
 2. 2
  Telefonun arka kapağını çıkar. Bu metot sadece pili çıkarılabilen telefonlar için geçerli. iPhone veya yerleşik pili olan diğer telefonlarda bunu yapmak mümkün değil.
 3. 3
  Pili çıkar. Pili telefondan yavaşça çıkar. Genelde, pili çıkarmadan önce yavaşça aşağı doğru ittirmek gerekir.
 4. 4
  IMEI numarasını bul. Konumu telefondan telefona değişecektir, fakat IMEI numarası genelde pilin altında, telefona sabitlenen bir etiketin üzerinde yazar.

5
Kutuyu Kontrol Ederek

 1. 1
  Mobil cihazının orjinal kutusunu bul. İçindeki kitapçıklar önemli değil; kutuyu bul.
 2. 2
  Kutunun üzerindeki barkod etiketini bul. Mühür görevi görmesi açısından kutunun açıldığı yere yerleştirilmiş olabilir.
 3. 3
  IMEI numarasını ara. Açık bir şekilde etiketlenmiş olmalıdır ve genellikle barkod ve seri numarası ile birlikte bulunur.

İpuçları

 • Telefonunu kaybetmeden veya çaldırmadan önce IMEI numaranı bir yere not et.
 • Eğer cep telefonun çalınırsa, IMEI numarasını telefonunu kilitlemeleri için, arayarak veya giderek en yakın servis merkezine bildirebilirsin.
 • Eğer Güney Afrikalıysan, telefonunun çalındığını servis sağlayıcına ve polise (İl veya ilçe Emniyet Müdürlüğüne) bildirmen kanuni zorunluluktur. Bir suça alet edilmemesi için telefon tüm ağlarda kara listeye alınacaktır. Eğer bulunursa, telefonun sahibi olduğuna dair kanıt sağlaman durumunda telefonu kara listeden çıkarabilirsin.
 • Amerika’daki çoğu ön ödemeli veya kontratsız telefonların IMEI numarası yoktur; aynısı Avrupa, Asya ve Afrika’daki kullan at telefonlar için de geçerli.
 • Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM ağları IMEI numarası kullanır. ABD’deki Sprint, Verizon ve US Cellular gibi CDMA ağları da MEID numaralarını kullanır.

Uyarılar

 • IMEI numarası ile çalınan veya kaybolan bir telefonu kilitlemek telefonun ve operatörün arasındaki tüm iletişimi keser, telefonun takip edilerek bulunmasını imkansız kılar. Bu yönteme, telefonunda hassas bilgiler olması durumunda son çare olarak başvur.
 • Bazı hırsızlar çaldıkları telefonların IMEI numaralarını başka telefonların IMEI’leriyle değiştiriyorlar. Eğer pek güvenmediğin birinden veya bir yerden telefon satın aldıysan, IMEI numarasının telefonun modeliyle uyuşup uyuşmadığını araştırmaya çalış.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 118 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Find the IMEI or MEID Number on a Mobile Phone, Français: trouver l’identifiant IMEI sur un téléphone, Español: saber el IMEI, Deutsch: Die IMEI Nummer eines Handys herausfinden, Português: Descobrir o Número IMEI de um Celular, Italiano: Trovare il Codice IMEI di un Telefono Cellulare, Русский: найти номер IMEI на мобильном телефоне, 中文: 查找手机的IMEI或MEID号, Nederlands: Het IMEI nummer van je telefoon vinden, Bahasa Indonesia: Mencari Nomor IMEI pada Ponsel, 한국어: 휴대폰의 IMEI 혹은 MEID 번호 확인하는 법, العربية: معرفة رقم IMEI أو MEID لهاتفك المحمول, हिन्दी: एक मोबाइल फ़ोन पर IMEI या MEID नंबर का पता लगाएं, Čeština: Jak zjistit číslo IMEI nebo MEID mobilního telefonu, ไทย: หาเลข IMEI หรือ MEID ในมือถือ, Tiếng Việt: Tra số IMEI/MEID trên điện thoại di động, 日本語: 携帯電話のIMEI、またはMEIDを確認する

Bu sayfaya 9.794 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?