Bluetooth kulaklıklar, sürekli hareket hâlindeki günümüz insanlarının yaygın kullandığı aksesuarlardır. Telefonuna bağlı bir Bluetooth kulaklık kullanarak telefonuna dokunmana veya onu elinde tutmana gerek kalmadan arama yapıp gelen aramaları karşılayabilirsin. Bu özellikleri sayesinde Bluetooth kulaklık, işe gidip gelirken, alışveriş yaparken ve hatta sabah koşusu sırasında kullanılmak için çok uygundur. Telefonunun Bluetooth özelliği olduğu sürece, telefonunu Bluetooth kulaklıkla eşleştirmek çok kolay.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Bluetooth Kulaklığını Hazır Hâle Getirmek

 1. 1
  Kulaklığını şarj et. Her iki cihazı da tam şarj ettiğinde işlemin, düşük pil nedeniyle kesintiye uğramasını önlemiş olursun.
 2. 2
  Kulaklığını "eşleştirme moduna" getir. Bu işlem tüm Bluetooth kulaklıklarda benzerdir ancak modele ve üreticiye bağlı olarak küçük değişiklikler olabilir.
  • Bu işlemi, hemen hemen tüm kulaklıklarda önce kulaklığı kapatıp sonra çok işlevli düğmeye (aramaları cevaplamak için bastığın düğme) birkaç saniye basılı tutarak yapabilirsin. İlk olarak, cihazın açık olduğunu (düğmeyi basılı tut) gösteren bir ışık yanıp söner ve birkaç saniye sonra kulaklıktaki LED, değişen renklerde yanıp söner. Bu renkler genellikle kırmızı-mavidir ama bunlar dışında herhangi bir renk de olabilir. Yanıp sönen ışıklar kulaklığın eşleştirme modunda olduğunu gösterir.
  • Kulaklığının kaydırmalı açma/kapama düğmesi varsa çok işlevli düğmeyi basılı tutmadan önce bunu “açık” konuma kaydır. [1]
 3. 3
  Kulaklığı telefonuna yaklaştır. Eşleşmesi için cihazların birbirine yakın olması gerekir. Cihaza göre mesafe değişebilir, en iyi sonucu almak için cihazları maksimum 1.5 metre mesafede tut. [2]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Telefonunu Hazır Hâle Getirmek

 1. 1
  Telefonunu şarj et. Bluetooth, şarjının bitmesine neden olabilir. Bu nedenle işleme cihazlar tam şarj olduğunda başla.
 2. 2
  Telefonunda Bluetooth'u başlat. Telefonun 2007'den sonra piyasaya sürüldüyse büyük olasılıkla Bluetooth özelliği vardır. Aşağıdaki işletim sistemlerinden herhangi birinde bir “Bluetooth” menüsü görebiliyorsan her şey hazır demektir. [3]
  • iPhone kullanıyorsan Ayarlar simgesine dokun ve Bluetooth adlı menü ögesini bul. Bluetooth menü ögesini burada görüyorsan cihazında Bluetooth özelliği vardır. Bluetooth'un yanında “kapalı” yazıyorsa açmak için dokun.[4]
  • Android kullanıcıları, uygulama menüsündeki Ayarlar simgesine dokunabilir ve orada Bluetooth'u arayabilir. Bluetooth menüde ise telefonunda Bluetooth özelliği vardır. Bir kere dokunarak Bluetooth menüsünü aç ve anahtarı “açık” konuma getir.[5]
  • Windows Phone kullananların, Bluetooth menüsünü bulmak için uygulama listesini açmaları ve Ayarlar'ı seçmeleri gerekir. Bluetooth menüsünü görürsen telefonun Bluetooth özelliğine sahiptir. Bluetooth'u etkinleştirmek için menüyü aç. [6]
  • Akıllı telefon olmayan ama Bluetooth özelliği olan bir telefon kullanıyorsan Bluetooth menüsünü bulmak için cihazın ayarlar menüsüne git. Bu menüde Bluetooth'u aç.
 3. 3
  Telefonundan diğer Bluetooth cihazlarını tara. Telefonunda Bluetooth'u etkinleştirince telefonun, bağlanabileceğin Bluetooth cihazlarını otomatik olarak arayacak. Arama tamamlandığında, bağlanabileceğin cihazların listesi ekranda görünecek.
  • Normal özellikli telefonlarda (akıllı telefon olmayanlar) ve eski Android modellerde cihazları manuel olarak taraman gerekebilir. Bluetooth menüsünde “Cihazları tara” veya benzeri bir öge varsa taramak için ona dokun.
  • Bluetooth'u açmana rağmen herhangi bir cihaz görünmüyorsa kulaklığın eşleştirme modunda olmayabilir. Kulaklığını yeniden başlat ve eşleştirme modunu yeniden etkinleştir. Kulaklığının eşleştirme yaparken özel bir işlem gerektirmediğinden emin olmak için Bluetooth kulaklığınla birlikte gelen kullanma kılavuzunu iki kez kontrol et.
 4. 4
  Eşleştirmek için kulaklığını seç. Bağlanabilir Bluetooth cihazlar listesinde bulunan kulaklığının adına dokun. Bu, kulaklık üreticisinin adı (örneğin Sony, JBL) olabilir veya basitçe “Kulaklık” gibi bir şey yazabilir.
 5. 5
  Sorulursa bir PIN kodu gir. Telefon kulaklığı "bulduğunda" bir PIN kodu istenebilir. İstendiğinde kodu gir, ardından "Eşleştir" seçeneğini tıkla.
  • Kulaklıkların çoğunda bu kod "0000", "1234", "9999" veya "0001" şeklindedir. Bunların hiçbiri işe yaramazsa kulaklığının seri numarasının son 4 basamağını dene. Bu, pilin altındadır, “s/n” veya “seri numarası” olarak etiketlenmiştir. [7]
  • Telefonun kulaklığa herhangi bir kod istemeden bağlanırsa kod girmene gerek yoktur.
 6. 6
  "Eşleştir" seçeneğini tıkla. Kulaklığın ve telefonun eşleştiğinde telefonunda buna dair bir onay göreceksin. "Bağlantı Kuruldu" ile başlayan bir cümle yazacaktır ama buradaki mesaj cihazına bağlı olarak değişebilir.
 7. 7
  Ellerini hiç kullanmadan telefon görüşmeleri yapabilirsin. Kulaklık ve telefon artık eşleşti. Kulaklığın işlevselliği, cep telefonunun yazılımına ve çalışmasına bağlı olarak değişecektir ancak cihazı, kulağına rahat hissedeceğin şekilde yerleştirerek telefonuna dokunmadan telefon görüşmeleri yapabileceksin.
  Reklam

Uyarılar

 • Şehrindeki veya ülkendeki mobil cihaz kullanım yasalarını iyi bil. Bluetooth kulaklıklar belirli yerlerde veya belirli koşullarda yasaklanmış olabilir.
 • Bluetooth kulaklıklar, birçok dikkat dağıtıcı unsur karşısında sürücülerin dikkatinin dağılmaması konusunda işe yarasa da bir telefon görüşmesinin, sürücünün dikkatini yoldan uzaklaştırması yine de mümkün. Taşıt sürmenin en güvenli yolu, etrafta hiç dikkat dağıtıcı unsur bulundurmamaktır. [8]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 8.839 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.839 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam