Bu wikiHow makalesi ile Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurmasını nasıl yiyeceğini öğrenecek ve diğer yemeklerine nasıl ekleyebileceğin konusunda fikirler edineceksin.

Yöntem 1 / 4:
Cennet Hurmasının Çeşidini Belirlemek

 1. 1
  Şeklini incele. Cennet hurmasının şekli, Batı ülkelerinde satılan hurmaların çeşidini belirlemek için genellikle yeterlidir. Özellikle de her türlü şekle sahip birçok çeşidin bulunduğu Doğu Asya'da tek yol göstericin buysa cennet hurmasını dikkatli bir şekilde azar azar ısır.
  • Tatlı cennet hurmalarının birçoğu, domatese benzer şekilde, tabanı düz ve tombulcadır. Bir kısmı, gövdeden tabana doğru hafif girintili çıkıntılı çizgilere sahipken bir kısmı da pürüzsüzdür.
  • Kekremsi cennet hurmalarının çoğu, büyük bir meşe palamuduna benzer şekilde olup daha uzundur ve küt burnu daha sivridir.
 2. 2
  Çeşit adını kontrol et. Batı'da, cennet hurması iki isimle satılır. Fuyu cennet hurması tatlıdır (kekremsi değildir) ve sertken yenir. Hachiya cennet hurması olgunlaşmadığında tadı kekremsi (buruk) olur ve tamamen yumuşadığında yenilebilir.[1] Doğu Asya'daki bazı marketlerde daha birçok farklı tür göze çarpar:
  • Diğer tatlı cennet hurması çeşitleri arasında Jiro, Izu, Hanagosho, Midia, Suruga ve Shogatsu ile birlikte sonu "Maru", "Jiro" veya "Fuyu" ile biten türleri sayılabilir.[2]
  • Cennet hurmasının tadı kekremsi olan onlarca çeşidi vardır. Tanenashi, Eureka, Tamopan ve Gailey en yaygın olanlarından birkaçıdır.[3] [4] Tereddütte kaldığında meyvenin kekremsi olduğunu varsay.
 3. 3
  Kusurlarına veya belirli şekillere bak. Hala karasız kaldıysan meyvenin şekli veya büyüme biçimi ipuçları verebilir. Birçok cennet hurması bu tür ayırt edici izleri taşımayabilir ama yine de göz atmaya değer:
  • Amerikan cennet hurması veya "possum apples", Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu tarafına özgüdür. Bunlar tipik olarak çok küçüktür ve yabani ağaçlardan hasat edilir. Bunlar kekremsidir.[5]
  • Dört kenarı olan bir cennet hurması kekremsidir.
  • Çiçek ucunun etrafında (yapraklara benzeyen) iç içe halkalar olan bir cennet hurması muhtemelen kekremsidir.
  • Çiçek ucuna yakın çatlaklar olan bir cennet hurması genellikle tatlıdır veya her iki türün çürümüş bir meyvesi olabilir.
 4. 4
  Belirgin çeşitleri düşün. Birkaç çeşitte dikkate alınması gereken belirgin özellikler vardır:
  • Triumph cennet hurması (Sharon cennet hurması olarak da bilinir), bakımı nedeniyle ticari olarak satıldığında genellikle tatlıdır.[6] Doğrudan ağaçtan alındığında kekremsi çeşitlerdendir. (Dikkatli ol çünkü bazı bölgelerde, tüm cennet hurmalarına Sharon hurması denir.)
  • Bazı çeşitlerin, iç kısmı çekirdeksiz ve açık renkli ise kekremsidir. Tozlaşırlarsa tatlı, çekirdekli, koyu etli hâle dönüşür. Bunlara Çikolata, Giombo, Hyakume, Nishimura Wase, Rama Forte ve Luiz de Queiroz çeşitleri de dahildir.[7]
  • Japonya'da yaygın olan Hiratanenashi cennet hurması, yumuşak ve olgunken bile kekremsi kalabilir. Doğru ambalajlama bunu önler. Bu nedenle güvendiğin bir satıcıdan satın al.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Tatlı Cennet Hurması Yemek

 1. 1
  Cennet hurmasının tatlı olduğunu kesinleştir. Tatlı cennet hurması tipik olarak domates şeklindedir ve genellikle Batı'da Fuyu adıyla satılır. Cennet hurması bu tanımla pek uyuşmuyorsa yukarıda bahsi geçen çeşit belirleme kılavuzunu oku. Çeşidini yanlış belirlediğin bir cennet hurmasından bu talimatlara göre hareket edersen pek de hoşlanmayacaksın.
 2. 2
  Sert ve turuncuyken ye. Tatlı cennet hurmaları, sert ve çıtır çıtır olduğunda en iyi tadı verir. Olgun bir cennet hurması turuncu veya koyu turuncu-kırmızı renktedir.[8]
  • Sarı bir cennet hurması yenebilir ama tamamen olgun değildir. Ağzında kekremsi bir tat bırakacağından olgunlaşmamış, yeşil renkli cennet hurması yeme.[9]
  • Bir kaşıkla çok olgunlaşmış cennet hurması da yiyebilirsin. Bunun tadı farklı olur ama muhtemelen hoşuna gidecek.
 3. 3
  Cennet hurmasını yıka. Cennet hurmasını akan suyun altında ovalayarak temizle. Kabuğu yenilebilir olduğundan cennet hurmasını iyice yıka.
 4. 4
  Yapraklarını kopar ve dilimle. Keskin bir bıçak kullanarak yaprağa benzeyen çiçeğini ve sapını kes. Cennet hurmasını, domatesi yaptığın gibi elma dilimleri veya ince dilimler şeklinde kesebilirsin.
  • Kabuğu yenilebilir ve genellikle incedir. Kabuğunu soymayı tercih ediyorsan tüm meyveyi kısa bir süreliğine sıcak suya daldır. Maşa ile çıkarıp soy. Bu, kabuklarını soymak için domatesleri hafifçe haşladığın işlemle aynıdır.
 5. 5
  Çiğ ye. Tatlı cennet hurması, hoş bir aroma ile birlikte sert ve çıtır çıtır olmalıdır. Çekirdekleri varsa çıkarıp at.
  • Limon suyu veya krema ve şeker eklemeyi dene.[10]
  • Daha başka neler yapabileceğini görmek için aşağıdaki tariflere göz at.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Cennet Hurması ile Yemek Yapmak

 1. 1
  Salataya tatlı cennet hurması ekle. Sert, çıtır tatlı cennet hurması hem meyve salatalarında hem de yeşil salatalarda harika olur. Fındık, peynir veya nar içeren güz salatalarına ekle veya bu eşsiz tarifi dene:[11]
  • Soyulmuş fındıkları, hoş bir koku alana dek kuru bir tavada yaklaşık 12 ila 15 dakika kavur.[12]
  • Rezeneyi ince dilimler hâlinde kes.
  • Cennet hurma(ları)nı dörde böldükten sonra ince dilimler hâlinde kes. Fındık ve rezene ile karıştır.
  • Üzerine rendelenmiş Parmesan ve beyaz şarap vinaigrette sosunu ilave ederek servis et. Tatlılığını dengelemek için gerekirse tuz ekle.
 2. 2
  Tatlı bir salsa sos yap. Tatlı cennet hurmalarını kabaca doğra. Kırmızı soğan, kişniş ve pul biber gibi standart salsa sos malzemeleriyle karıştır.[13] Favori bir tatlı salsa sos tarifin yoksa bu tarifi dene, mango ve domates yerine cennet hurması kullan.
 3. 3
  Reçel yap. Herhangi bir meyveyi yaptığın gibi cennet hurmasını da reçel yapabilirsin. En iyi sonucu elde etmek için yumuşak, kekremsi çeşitleri kullan ve meyveleri tencereye koymadan önce her bir meyvenin tadına bak. Hatta bir tane kekremsi hurma bile belirgin alışılmadık bir lezzet katacaktır.[14]
  • İsteğe bağlı olarak tarçın, Hindistan cevizi ve/veya portakal kabuğu rendesi ekleyebilirsin.
  • Pişirmeden önce meyvelerin kabuklarını soy.
 4. 4
  Tatlıya olgun meyveler ekle. Her iki cinsten de yumuşak, olgun cennet hurması tatlılar için mükemmel olacaktır. Cennet hurmasını, yoğurt veya dondurma ile karıştır. İstersen şu seçenekleri de deneyip görebilirsin:
  • Hurmanın etini püre hâline getir ve krem peynir, portakal suyu, bal ve tuz ile karıştır.[15]
  • Bir sorbe (donmuş şerbet) tarifinde meyve olarak cennet hurması kullan.
  • Cennet hurmasından pasta, kek veya kurabiye yap. Doğru miktarı bulmanın en kolay yolu, çok olgunlaşmış muzlarla yapılması gereken bir tarif kullanmaktır ve muzların yerine eşit miktarda cennet hurması koymaktır.[16] Banana bread (muzlu ekmek) veya muzlu muffin dene. Karbonat, kekremsiliği azaltacak ve posaya kıvam verecek. Aynı zamanda cennet hurmasıyla reaksiyona girerek kek hamurunu daha hafif ve kabarık hâle getirecek.[17] Daha tok, içi dolu bir ekmek istiyorsan karbonatın miktarını yarıya indir veya hiç kullanma.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Kekremsi Cennet Hurması Yemek

 1. 1
  Kekremsi cennet hurmasının tamamen olgunlaşmasını sağla. Kekremsi cennet hurması, genellikle meşe palamudu şeklindedir ve Asya'nın dışında "Hachiya" olarak etiketlendirilir. Yumuşak olduğunda, hatta pelteleştiğinde yenmelidir. [18] Kabuğu pürüzsüz ve yarı saydam, koyu turuncu renkte olmalıdır.
  • Cennet hurmasının cinsinden emin değilsen yukarıdaki çeşit belirleme kılavuzunu oku.
  • Hachiya cennet hurmasını tamamen olgunlaşmadan yersen kekremsiliğinden dolayı hayatının en büyük ağız kamaşması deneyimini yaşarsın.[19] [20] Bu uyuşma hissi geçicidir. Diğer yiyeceklerden yiyip içmek, ağız kamaşmasını gidermene yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Olgunlaşmayı hızlandır. Kekremsi cennet hurmaları satın aldıktan sonra 7 ila10 gün içinde olgunlaşır ancak bu, bazen bir ay sürebilir. Olgunlaşmayı hızlandırmak için kapalı bir kâğıt torbada veya hava geçirmeyen bir kapta sakla[21] . Hava geçirmeyen bir kapta saklanırsa küflenebilir. Kâğıt torbaya veya kaba olgun bir elma, armut ya da muz ekle. İstersen yaprak gibi gelişen her bir yerine birkaç damla rom veya diğer alkollü içeceklerden damlat.[22]
  • Aşırı yumuşamaya neden olmadan cennet hurmalarını olgunlaştırmak için her meyveyi gözeneksiz streç film ile üç kat sar. (Geri dönüşüm sembolü 4 olan veya "LDPE" ile etiketlenmiş streç filmlerden kaçın.) Bir fırında minimum sıcaklıkta veya sadece pilot alevi açıkken 50 ºC'den fazla olmamak şartıyla cennet hurmalarını ısıt. Ara sıra kontrol ederek 18 ila 24 saat fırında beklet.[23]
 3. 3
  Soğuduktan sonra bir kaşıkla ye. Meyve yumuşadıktan sonra buzdolabına koy. Yemeye hazır olduğunda yaprağa benzeyen çiçek sapını kes ve sonra boylamasına dilimle. Varsa çekirdeklerini ve içteki sapı kaşıkla çıkar. Gerisini de bir kaşıkla ye.[24]
  • Cennet hurmasının kabuğu da yenebilir ancak meyve olgunlaştığında kabuğunu yemek biraz zordur.
  • Bazı insanlar, krema ve şeker ekler ya da limon suyu sıkar.
 4. 4
  Olgunlaşmamış cennet hurmalarını yemek için pratik yöntemler dene. Olgunlaşmamış bir hurmanın kekremsiliğini gidermek için kullanabileceğin birkaç püf noktası vardır. Bunlar meyvenin tadını ve dokusunu değiştirecek ancak yemek için günlerce beklemek zorunda kalmayacaksın:
  • Sorbe benzeri bir doku oluşturmak için yumuşak meyveyi dondur.[25] Sıcak tercih edersen donmuş cennet hurmasını mikrodalgada çözdür.
  • Alternatif olarak cennet hurmasını yaklaşık bir dakika tuzlu suda beklet.
  Reklam

İpuçları

 • Kuzey yarım kürede cennet hurmasının mevsimi eylülden aralık ayına kadardır. Bu bölgeye göre değişebilir.
 • Tatlı cennet hurması 30 güne kadar oda sıcaklığında iyi bir şekilde kalır.
 • Karbonat olgunlaşmamış bir hurmanın kekremsiliğini giderecektir.[26] Eğer cennet hurması olgunlaşmak üzereyse kekremsi kısımlarının kalmış olması ihtimaline karşı karbonat iyi bir fikirdir.
 • Ayrıca cennet hurması suyu alınarak veya güneşte kurutulabilir. Suyunu aldırma (kurutma) işlemi, kekremsi cennet hurmalarını olgunlaştırır. Yumuşak olmalarını bekleme!
Reklam

Uyarılar

 • Nadir de olsa cennet hurması, sindirim sistemini tıkayan bezoarlara veya topaklara katkıda bulunur. Sindirim sorunların varsa veya gastrik bypass ameliyatı geçirdiysen cennet hurmasını az miktarda ye.
 • En az bir kişi hurma çekirdeği yemekten baş dönmesi ve kusma bildirmiştir.[27] Geleneksel olarak çekirdekler öğütülür ve kahvenin miktarını arttırmak için kavrulur. Ne olur olmaz diye bunu az miktarlarda dene ve ham çekirdekleri yeme.
 • Hayvanları asla cennet hurması ile besleme. Sindirim tıkanıklığına neden olabilir ve meyvenin çekirdekleri özellikle köpekler, atlar ve diğer tüm hayvanlar için tehlikelidir.[28] [29]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kesme tahtası ve bıçak
 • Kabuğunu soymak istersen haşlama kabı ve sıcak su
 • Sebze ve meyve yıkama sıvısı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Votka Nasıl İçilir?
Meyve Sinekleri Nasıl Yok EdilirMeyve Sinekleri Nasıl Yok Edilir?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Ananasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAnanasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Aloe Vera Nasıl Yenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 65 kişi çalıştı. Bu makale 16.258 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Diğer dillerde
Bu sayfaya 16.258 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam