Ücretsiz bir video düzenleme aracı mı arıyorsun? Bu wikiHow makalesi, ücretsiz CapCut mobil uygulamasını kullanarak videoları nasıl düzenleyeceğini öğretecek. Birçok kişi uygulamayı TikTok videolarını düzenlemek için kullanır, ancak olanaklar sonsuzdur! Daha popüler ve önemli özelliklerin bir çoğunu özetleyeceğiz. Uygulamanın arayüz kullanımı gibi temel düzenleme taktiklerinden arka plan müziği ve filtreler ekleme gibi daha özgün özelliklere değineceğiz.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
CapCut’a Giriş

 1. 1
  Uygulamayı indir. CapCut, iPhone ve Android cihazlara indirilebilir. Telefonunun uygulama mağazasına git (yani Apple App Store veya Google Play Store).
 2. 2
  Sağ alt köşedeki ‘Ara’ simgesine dokun. Sonra, üstteki arama çubuğuna dokun ve 'CapCut' yaz.
  • Google Play Store bulunan bir Android cihaz kullanıyorsan arama çubuğuna dokun ve ‘CapCut’ yaz.
  • Arama sonuçlarında, 'CapCut - Video Editor' başlıklı uygulamaya dokun.
 3. 3
  İndir/Yükle düğmesine dokun. İndirmesi tamamen ücretsizdir!
 4. 4
  CapCut'un fotoğraf galerisine erişimine izin ver. Bu, düzenlemek istediğin video klipleri eklemeni sağlar! Uygulamayı aç ve ekranının üst kısmındaki “Yeni Proje” düğmesine dokun.
 5. 5
  Yeşil 'Kabul Et' düğmesine dokun. Bu, CapCut'un fotoğraflarına erişimine ihtiyacı olduğunu bildirir. Bir sonraki açılır pencerede, tüm fotoğraflara erişime izin veren düğmeye dokun.
  • Bu adımı yalnızca uygulamayı ilk açtığında tamamlaman gerekecek!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Arayüzü Tanımak

 1. 1
  Yeni Bir Proje Başlat. Uygulamayı açtıktan sonra, "Yeni Proje" düğmesine dokun; galerindeki videolarını gösteren yeni bir ekran açılır.
 2. 2
  Bir video klip seç. Galerini gösteren yeni sayfada gezinerek projene eklemek istediğin video klibi bul. İstediğin videonun küçük resmine dokun ve ekranının sağ alt köşesindeki "Ekle" düğmesine dokun.
  • Şimdilik sadece bir video klip seçiyorsun. Sonraki adımlarda daha fazla klip eklemeyi göstereceğiz.
 3. 3
  Çalışma alanını tanı. CapCut, ilk klibini yükledikten sonra seni birincil çalışma alanına yönlendirir. Burası, uygulamada zamanının çoğunu geçireceğin yerdir. Yukarıdan aşağıya doğru önizleme paneli, zaman çizelgesi ve araç çubuğu bulunur.
 4. 4
  Önizleme panelini görüntüle. Bu, ekranın üst yarısındadır ve düzenlenen video klibin bir önizlemesini gösterir.
 5. 5
  Zaman çizelgesini ve araç çubuğunu görüntüle. Bunlar ekranının alt yarısındadır. Zaman çizelgesi önizleme panelinin altındadır ve tüm düzenlemelerini burada gerçekleştireceksin. Ekranın en altındaki araç çubuğunda, bölme, ses, metin, çıkartmalar, efektler gibi tüm düzenleme araçları bulunur.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Temel Düzenleme Yapmak

 1. 1
  Video klipleri kırp. Video düzenlemede "kırpma", videonun başını veya sonunu kısaltmaktır. Klibinin başlangıcını kırpmak için, oynatma çizgisi videonun başlamasını istediğin yere gelene kadar parmağını zaman çizelgesinde sağdan sola doğru sürükle. Oynatma çizgisi, oynat düğmesinin altındaki beyaz çizgidir. Sonra, klibe dokun ve soldaki kalın beyaz çizgiyi ayarlanan oynatma çizgisine kadar sürükle. Videon artık oynatma çizgisini koyduğun yerden başlayacaktır.
  • Kırpma, klibinin eskiden kalın beyaz çizgi ile ayarlanan oynatma çizgisi arasında kalan kısmın tamamen kesileceği anlamına gelir.
  • Videonun sonunu kırpmak için bu adımı sağ tarafta da tekrarla. Zaman çizelgesini videonun bitmesini istediğin (oynatma çizgisiyle gösterilen) yere sürükle. Sonra klibe dokun ve sağdaki kalın beyaz çizgiyi oynatma çizgisine doğru sürükle.
 2. 2
  Video klipleri birleştir. Eğer projene daha fazla klip eklemek istiyorsan 'Birleştirme' aracını kullan. Zaman çizelgesinin sağındaki beyaz "artı" düğmesine dokun. Ardından başka bir klip seç, küçük resmine dokun ve sağ alt köşedeki "Ekle"ye tıkla. Yeni klibi zaman tünelinde eski klibin sağ tarafında göreceksin!
  • Kliplerinin kronolojik sırasını değiştirmek istiyorsan zaman çizelgesinde bir klibe basılı tut ve onu istediğin konuma (yani, ilk oynaması için yeni klibi eski klibinin soluna yerleştirmek) sürükle.
 3. 3
  Video klipleri böl. Bir klibi ikiye bölmek için zaman çizelgesini, oynatma çizgisi bölmek istediğin yere gelene kadar sürükle. Klibine ve sonrasında araç çubuğundaki "Böl" düğmesine dokun. Sonuçta artık bir yerine iki ayrı klip gösterilecek.
  • Bu, bir videonun ortasına farklı bir klip yerleştirmek istediğinde yardımcı olabilir. Asıl klibi diğerinin olmasını istediğin yerde böl, sonra yeni bir video eklemek için Birleştir aracını kullan. Bu yeni klibi az önce oluşturduğun bölümün arasına sürükle!
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Daha İleri Seviye Düzenlemeler Yapmak

 1. 1
  Videonun hızını değiştir. Bir klibi hızlandırmak veya yavaşlatmak birçok kişinin TikTok videoları için kullandığı popüler bir özelliktir. Zaman çizelgesindeki bir klibe dokun, sonra araç çubuğundaki "Hız" düğmesine dokun; simge, büyük bir daire içinde küçük bir daire şeklindedir.
  • Bir klibi yavaşlatırken akılda tutulması gereken bir şey, asıl klibin kare hızına bağlı olarak videonun kalitesini etkileyebileceğidir. Yüksek kaliteli bir sonuç elde etmek için videonun 60 fps veya bunun da üzerinde olduğundan emin olmanı öneririz.
 2. 2
  "Normal" hız düzenlemeyi kullan. CapCut'un iki tür hız düzenlemesi vardır: "Normal" ve "Kavis". Tüm klibi hızlandırmak veya yavaşlatmak için "Normal" seçeneğine dokun. 0.1x ile 100x arasında değişen hızlara sahip bir kaydırıcı göreceksin. Mavi daireyi bu kaydırıcı boyunca istediğin hıza sürükle, sonra sağ alttaki onay işaretine dokun.
  • 1.0x'in altındaki seçenekler videoyu yavaşlatır ve 1.0x'in üzerindeki seçenekler videoyu hızlandırır.
 3. 3
  "Kavis" hız düzenlemesini kullan. Klibinin farklı bölümlerinde hızı değiştirmek için "Kavis"e dokun. CapCut'un sağladığı hazır şablonlardan herhangi birine dokun veya kendi kavisini oluştur.
  • Özel bir kavis oluşturmak için "Özel" düğmesine dokun ve dört noktanın her birini yukarı veya aşağı sürükleyerek sarı çizgiyi hareket ettir. Bir noktayı daha yükseğe yerleştirmek (eğrinin yukarı çıkmasına neden olur) klibin o bölümünü hızlandırır ve daha alçağa yerleştirmek (eğriyi aşağı yönlendirmek) onu yavaşlatır. İşin bittiğinde sağ alttaki onay işaretine dokun.
 4. 4
  Bir klibi tersten oynat. Video klibini tersten oynatmak için klibe dokun ve araç çubuğundan "Ters Çevir"i seç; simgesi daire içinde bir üçgen şeklindedir.[1]
 5. 5
  Arka plan sesi eklemek için araç çubuğundaki "Ses"e dokun. CapCut, ek ses türleri için dört seçenek sunar. Müzik için "Sesler"e, ses efektleri için "Efektler"e, galerindeki herhangi bir videodan ses almak için "Çıkartıldı"ya veya bir seslendirme kaydı için "Seslendirme"ye dokun.
 6. 6
  Ses efektleri veya müzik indir. "Efektler" ve "Sesler" için CapCut'un farklı kategorilerine göz at ve sesi önizlemek için herhangi bir ses efektine veya şarkıya dokun. Eklemek istediğin bir şey bulduğunda, seçtiğin sesin yanındaki indir düğmesine dokun. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra ekranda görünecek olan artı işaretine dokun.
  • Tam istediğini bulana kadar farklı seçenekleri denemekten çekinme!
 7. 7
  Ses efektleri veya müzik ekle. "Efektler" ve "Sesler" için CapCut'un farklı kategorilerine göz at ve sesi önizlemek için herhangi bir ses efektine veya şarkıya dokun. Doğru olanı bulana kadar birçok farklı seçeneği denemekten çekinme!
 8. 8
  Galerindeki bir videodan ses aktar. "Çıkartıldı"ya dokunduktan sonra, galerindeki tüm videolarını gösteren bir sayfasını açılacak. Ses almak istediğin videoya dokun, sonra sağ alt köşedeki "Ekle" düğmesine dokun. Bu videonun sesi artık projenin sesi olarak görünecek.
 9. 9
  Bir seslendirme kaydet. Öncelikle, oynatma çizgisini seslendirmenin başlamasını istediğin yere sürükle. "Seslendirme" düğmesine dokun, sonra kaydetmeye başlamak için mikrofonlu mavi daire simgesine dokun ve basılı tut. Kaydı durdurmak için parmağını çek. İşin bittiğinde sağ alttaki onay işaretine dokun.
 10. 10
  Sesini hareket ettir. Eklediğin herhangi bir ses, zaman çizelgesinde kliplerinin altında görünecektir. Sese dokun, basılı tut ve zaman çizelgesinde istediğin konuma sürükle. İstersen klibi kırpabilirsin de. Daha fazla ayrıntı için makalenin "Video klipleri kırp" bölümüne bak!
 11. 11
  Son rötuş için bir filtre, metin veya çıkartma ekle! Yaratıcı becerilerini test et ve videona farklı özelleştirilebilir öğeler yerleştir. Araç kutunda, “Metin”, “Çıkartmalar”, “Efektler” ve “Filtreler” gibi simgelere dokun.[2]
  • CapCut, sürelerini ve konumlarını değiştirmen için bu efektleri zaman çizelgesinde hareket ettirmeni sağlar. Zaman çizelgesinde efektin üzerine dokun ve bir klipte yaptığın gibi hareket ettir.
 12. 12
  Metni yaz. “Metin” seçeneğine dokun, bir şeyler yaz ve ardından önizleme ekranındaki metne dokun. Artık araç çubuğundaki simgelerden herhangi birine dokunarak görünümünü değiştirebilirsin. Bunlar "Stil" (renk, yazı tipi, boyut vb. değiştirme), "Efektler", "Baloncuk" ve "Animasyon" gibi seçeneklerdir.
  • Yerleşimi değiştirmek için önizleme panelindeki metne dokun ve onu istediğin konuma sürükle.
 13. 13
  Çıkartmalara göz at. CapCut’ta, videonun üzerine yerleştirmek için çok çeşitli çıkartmalar bulunur. "Çıkartmalar"a dokunduktan sonra, tüm çıkartmaların gösterildiği paneli sola veya sağa kaydırarak farklı kategorilere göz at. Eklemek için bir çıkartmaya dokun ve sonrasında ekranın sağ tarafındaki onay işaretine dokun.
  • CapCut, çıkartmaların yerini ve boyutunu değiştirmene izin verir. Önizleme panelinde üzerine dokun ve ardından sürükle ve/veya iki parmağınla kıstır.
 14. 14
  Farklı efektler ekle. CapCut efektleri "Video efektleri" ve "Vücut efektleri" şeklinde ayrılır. "Video efektleri" efekti tüm video ekranında uygularken, "Vücut efektleri" klibindeki bir vücudu algılar (özellikle bu şekillere efektler ekler). Bunları test et ve eklemek için sağ alttaki onay işaretine dokun!
 15. 15
  Bir filtre uygula. CapCut ayrıca videonun genel renk görünümünü değiştirmek için çok sayıda filtre sunar. Bir kategori seç ("Yiyecek", Filmler" veya "Retro" gibi), sonra o kategorideki herhangi bir filtreye dokun. Aynı şekilde, uygulamak için sağ alttaki onay işaretine dokun.
 16. 16
  Bir düzenlemeyi geri al. Yaptığın bir düzenlemenin kalmasını istemiyorsan bunu kolayca geri alabilirsin. Bir eylemi geri almak için zaman çizelgesinin üzerinde bulunan geri okuna dokun.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ellie Salyers
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı
Bu makaledeki ortak yazarlar Ellie Salyers. Ellie Salyers, wikiHow’da teknoloji yazarıdır. Ellie, üniversite dersleri için analitik ve yaratıcı yazarlığın yanı sıra bir veri bilimi girişiminde çalışma deneyimine sahiptir. Şu anda New York Üniversitesi'nden Sosyal ve Kültürel Analiz bölümünde okumakta ve Yaratıcı Yazarlık ve Stüdyo Sanatı alanında çift yan dal yapmaktadır. Bu makale 4.508 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.508 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam