Canının sıkılması (hiç şüphesiz) çok usandırıcı bir durum ama can sıkıntısını eğlenceye dönüştürmek için başvurabileceğin kimi yollar var. Tek yapman gereken zamanını dolduracak şeyler bulmak. Bunu yapınca bir de bakacaksın ki can sıkıntısı falan [1] kalmamış!

Adımlar

 1. 1
  Fırında ya da ocakta bir şeyler pişir. Fırında bir şeyler pişirmenin ya da yemek yapmanın güzel yanı, hem zaman geçirmene yardımcı olması hem de sonunda yiyeceğin lezzetli (umutlar bu yönde) şeylerin ortaya çıkması. İyisi mi, yemek tarifleri kitabının tozunu al ya da İnternet'ten harika tarifler bulup bir tanesini dene.
  • Kurabiye iyi bir fikirdir çünkü hem lezzetlidir hem de yapması kolaydır.
  • Sıfırdan çabucak bir şeyler yapmaya zamanın ya da malzemen elvermiyorsa hazır pasta ya da çikolatalı kek karışımları da bir seçenek.
 2. 2
  Süslen. Nasıl durduğuna bakmak için farklı makyaj stilleri dene. Giysilerini gözden geçir ve sonraki birkaç gün boyunca giyebileceğin giysileri bir araya getir. Takılarını ve makyajını giysilerinle eşleştir, sonra da bunlara uygun aksesuarlar bul.
  • Tırnaklarını süsle. Tırnak kalemleriyle şık şekiller yap ya da her bir tırnağı farklı renge boya.
 3. 3
  Film izle. İnternet'ten film bulabilirsin ya da televizyondaki filmi izleyebilirsin Hatta yola koyulup yaşadığın yerdeki sinemaya bile gidebilirsin. Belki belgesel ya da gerilim filmi gibi normalde izlemeyeceğin şeyler izleyebilirsin.
 4. 4
  Bir konuda alıştırma yap. Yapacak daha iyi bir işin olmadığında, geliştirmeye çalıştığın becerilerine eğilmenin tam zamanıdır. Futbol oynuyorsan topu alıp arka bahçene çık ya da yakındaki parka git, orada top sürme ya da şut egzersizi yap. Piyano çalıyorsan oturup birkaç parça çalabilirsin. Gam egzersizlerine bile gerek yok; onun yerine, sevdiğin bir parçayı ya da şarkıyı çalmaya çalışabilirsin.
 5. 5
  Odanı temizle. Her şeyi pırıl pırıl ve derli toplu yap. Odanın temiz olması, becerikli ve düzenli hissetmene yardımcı olur. Temiz bir oda, can sıkıntının üstesinden gelip başka şeyler yapmak için de sana enerji verir.
  • Gardırobunu düzenle. Canın sıkıldığında, gardırobunu düzenlemek gibi normalde yapmayabileceğin şeyleri yapmanın tam zamanıdır. Kıyafetlerini gözden geçir ve hangi giysilere sığmadığını ya da hangilerini artık giymediğini gör. Yeni şeyler için yer açtığında kendini iyi hissedeceksin.
 6. 6
  Temizliğe başla. Normalde temizlemeyeceğin yerleri temizle. Tavan arasını ya da garajı gözden geçirip neleri atabileceğini ya da temizleyebileceğine bir bak. Temizlik sırasında, daha önceden kaybettiğin şeyleri de bulabilirsin.
  • İnsanların çoğunlukla temizlemeyi unuttukları şeyler, uzaktan kumanda, buzdolabının arkası, tuvalet kâğıdı tutacağı, ışık düğmeleri ve bulaşık makinesidir. Eline bir temizlik bezi al ve bunları bir güzel sil.
 7. 7
  Evde bir proje yap. Fazladan biraz zamanın olduğunda erteleyip durduğun o ev projelerinden birini yapabilirsin. Biraz müzik de açarsan bu, daha eğlenceli hale gelir ve bir şey başarmana yardımcı olur!
  • Dekorasyon yap. Yılın yarısını bodrumda geçiren o resmi nihayet duvara as. İznin varsa yaşam alanlarını yeniden dekore et. Mobilyaların yerini değiştir ya da duvarlarını yeniden boya.
  • Evindeki eşyaları tamir et. Belki lavabon su sızdırıyordur ve tamir edilmesi gerekiyordur ya da evin merdiveninin basamakları çökmüştür. Ya da bu zamanı, gıcırdayan o kapıyı tamir etmek için kullan. Böylece, canın sıkılacağına kendini becerikli hissedersin!
 8. 8
  Evcil hayvanınla bir şeyler yap. Eğer evcil hayvanın varsa banyo yaptırarak ya da tırnaklarını keserek onu güzelleştir. Ona aileni ve arkadaşlarını etkileyecek yeni numaralar öğret.
  Reklam

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Bir Video Çekmek

 1. 1
  Bir arkadaşını ara ya da mesaj at. Ondan birlikte video çekmek için sana uğramasını iste. Bu, her zaman konuştuğun ya da çok nadiren konuştuğun bir arkadaşın bile olabilir.
 2. 2
  Düşüncelerini organize et. Evine geldiklerinde arkadaşlarına bulduğun video fikirlerini anlat. 'Sıkıldığında neler yapabilirsin?' videosu çekmek istediğini söyle.
 3. 3
  Yapacak 10 ila 50 şeyi listele. Sayı, aklına kaç tane geldiğine bağlı.
 4. 4
  Kamerayı ayarla. Bunun için iPad kamerası, video kaydedebilen bir fotoğraf makinesi ya da iPhone kullanabilirsin; hiç fark etmez. Videoları düzenlemek ve birleştirmek için gereken uygulamalara sahip olmalısın. App Store’da bunları yapabilecek bir sürü uygulama mevcut.
 5. 5
  Kaydet. İki farklı video kaydederek birinizin aktivitenin ne olduğunu söylemesi, ondan sonra diğerinin de aktiviteyi yapması daima en iyisidir.
 6. 6
  App Store’dan bir uygulama kullanarak videoları birleştir. Unutma, indirip deneyebileceğin bir sürü uygulama var. Uygulamayı sevmezsen ya da düşündüğün gibi çıkmazsa silip başka bir tane bul.
 7. 7
  Eserini düzenle. Videonu sevmezsen hoşnut kalmadığını kısımlarını yeniden kaydet ya da hepsini yeni baştan çek. Sevdiysen Facebook, Google+, Instagram, Twitter, hatta YouTube’da paylaş ve neler yapabildiğini arkadaşlarına göster.
 8. 8
  İleride canın sıkıldığında videoyu izle. Bu sana, can sıkıntısı yaşamak yerine nasıl harika şeyler yapabileceğini hatırlatacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Seyahat Ederken Kendini Eğlendirmek

 1. 1
  İnsanları izle. Seyahat etmenin en iyi yanlarından biri, izleyecek bir sürü insan olan yerlerde olmaktır. Kalabalık bir yerde (tren istasyonu, havaalanı, otobüs terminali, kafe gibi yerlerde) canın sıkılınca, bulunduğun yerdeki insanları izle.[2]
  • Gördüğün insanlar hakkında hikâyeler uydur. Hani şu zebra desenli tayt giyen kadın var ya? Amiriyle buluşmaya giden uluslararası bir casus o. Dikkatleri yüzünden uzaklaştırmak için cafcaflı giysiler giymiş.
 2. 2
  Konuşmalara kulak kabart. Etrafında konuşulanları dinle. Dinlemek için en acayip sohbetleri bulmaya çalış ve insanların, gizlice onları dinlediğini fark etmemelerini sağla. Kitap ya da dergi okuyormuşsun gibi yap.
  • Duyduklarını yaz [3] ve bunları bir hikâyeye ya da şiire dönüştür.
  • Biriyle birlikte yolculuk ediyorsan bunu bir oyuna dönüştür. Bak bakalım, kim en tuhaf konuşmayı ya da cümleyi duyabilecek.
 3. 3
  Yeni bir kişilik yarat. Seyahat ederken istediğin kişi olabilirsin. Biraz inandırıcı bir kişilik yarat ve uçaktayken, otobüs terminalindeyken, tren beklerken bu kişi ol. Bak bakalım, insanları o kişi olduğuna inandırabiliyor musun?
 4. 4
  Oyunlar uydur. İster çocuk ol ister yetişkin, bazen kendini eğlendirmenin tek yolu budur. Özellikle de arabadaki çocuklar için biçilmiş kaftan olan geleneksel “Nesi var?” oyununu oynayabilirsin. Nerede olduğuna bağlı olarak kendi oyunlarını da uydurabilirsin.
  • Sinir bozucu insanlar için bir puanlama sistemi bul. Bu, kalabalık tatil dönemlerinde bir yerde sıkışık kalırsan işe yarayabilir. Daima çok sinir bozucu insanlar vardır ve onların sinir bozucu alışkanlıklarını bir oyuna dönüştürmek onları daha çekilir kılabilir. Mesela, birisi sırada önüne geçerse 10 puan ya da bir çocuk tüm uçak yolculuğu boyunca avazı çıktığı kadar bağırırsa 5 puan alırsın.
 5. 5
  Bir arkadaşını ara ya da ona mesaj at. Arkadaşının hâlini hatırını sor ve tuhaf yolculuk deneyimlerini ona anlat. Vaktini doldurmanın yollarını bulmak için beyin fırtınası yapabilirsin. Konuşacağın biri olacak ve zamanını dolduracaksın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Kendini Evin Dışında Eğlendirmek

 1. 1
  Egzersiz yap. Egzersiz yapmak can sıkıntını geçirmenin harika bir yoludur. Vücudun endorfin salgılar; bu da kendini daha iyi hissetmene ve mutlu olmana yardımcı olur. Koş, bisiklete bin, yürüyüş yap, yaşadığın kasabayı ya da şehri keşfe çık, yoga yap, ip atla, hulahup çevir.
  • Bu zamanı, yaşadığın kasabayı ya da şehri keşfetmek için kullan. Hem egzersiz yaparsın hem can sıkıntınla mücadele edersin hem de belki bazı gizli yerler bulursun.[4]
 2. 2
  Maceraya çık. Arabanı, otobüs kartını ya da bisikletini al ve yaşadığın kasabanın ya da şehrin yollarına düş. Normalde belki de gitmeyeceğin bir yere otobüsle git, zengin insanların yaşadığı o caddeye bisikletinle git ve gizli bir park yeri bul.
 3. 3
  Yaşadığın yerdeki hayır kurumuna bağış yap. Özellikle de evini gözden geçirip ihtiyacın olmayan şeyleri kenara ayırdıysan bunları bir hayır kurumuna bağışlayabilirsin: ihtiyacın olmayan giysiler (ama iyi durumda olan, lekeli ya da yırtık olmayan giysiler) ya da konserve gıda bağışlayabilirsin.
  • Zamanını bir aşevine bağışlayabilir, alışveriş yapmalarına ya da yemek servis etmelerine yardım edebilirsin. Bu, bir şeyleri değiştirmeye çalışmanın ve normalde hiçbir şey yapmadan geçireceğin zamanı değerlendirmenin iyi bir yoludur.
 4. 4
  Yaşadığın yerdeki hayvan barınağında zaman geçir. Hayvanların bakımına yardım et, köpekleri yürüyüşe çıkar ve temizliklerini yap. Hayvan barınakları çoğunlukla yardım edecek gönüllülere ihtiyaç duyar. Bu, hayvanlarla oynamak için harika bir yoldur (özellikle de bir evcil hayvanın yoksa). Hem, yararlı bir şey de yapmış olursun.
 5. 5
  Bir arkadaşına ya da ebeveynlerine bir konuda yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sor. Sadece yabancılara değil tanıdığın insanlara da yardım edebilirsin. Bahçe işlerinde ya da ev temizliğinde onlara yardım etmeyi öner. Bu, boş zamanını iyi bir iş için kullanmanı sağlar, birlikte vakit geçireceğin biri olur ve birisi için güzel bir şey yapmış olursun. Can sıkıntını geçirmek için hiç fena bir yol değil.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Kendini İşte ya da Sınıfta Eğlendirmek

 1. 1
  Bir şeyler karala. Bu, dikkatini öğretmenine verirken ellerini oyalamanın harika bir yoludur. Bunu iş yerinde, hangi proje üstünde çalışman gerektiğini düşünürken ya da sadece patronuna boş durmadığın izlenimini vermeye çalışırken de yapabilirsin.[5]
  • Eğer fark ettirmezsen sınıf ya da iş arkadaşınla resim çizme yarışması bile yapabilirsin. Fantastik çizimlerle birbirinizi yenmeye çalışın ya da ikiniz birden bir resme eklemeler yaparak gerçekten çılgın bir şeyler yaratın.
 2. 2
  Yaratıcı bir proje bul. İş yerinde ya da sınıfta sıkılıyorsan ve kendini biraz zorlamak istiyorsan demek ki yeterince meşgul değilsin. Seni hem zorlayacak hem de ilgini çekecek bir proje bulmaya çalış ve bunu patronuna ya da öğretmenine teklif olarak götür.[6]
 3. 3
  Yeniden düzenle. İşte ya da okulda biraz boş zamanın varsa biraz düzenleme yapmak için harika bir zaman. Bazen bu, üretkenliğini yeniden keşfetmene bile yardımcı olabilir. Çalışma alanını ya da okul dosyanı elden geçir. [7] Her şeyin yerli yerinde olmasını ve kolayca bulunmasını sağla.
 4. 4
  Bilgisayarını temizle. Ekranı, tuşların aralarını temizle. Bilgisayarın eskiden beyazsa onu eski temiz hâline geri döndürmek için elinden geleni yap.
  • İstediklerini bulabilmek için bilgisayarının masaüstünü düzenle. Resimleri, etiketlenmiş resim klasörlerine yerleştir ve tüm belgelerinin düzgün biçimde etiketlenmiş klasörlerde olduğundan emin ol.
 5. 5
  Meditasyon yap. Biraz zamanın varsa ve canın sıkılıyorsa bu zamanı meditasyon yaparak kullanabilirsin. Bu, zihninin rahatlamasına ve önündeki işe odaklanmana yardımcı olabilir. Bu, kendine yeniden enerji vermek için harika bir taktiktir.[8]
  • Masanda sessizce otur ve gözlerini kapat (ya da çalışıyormuşsun gibi yap). Derin derin nefes alıp ver ve dikkatini soluklarına yönelt. Aklına düşünceler gelirse onların farkında al ve zihninden kov.
 6. 6
  Oku. Okumak eğlencelidir. Bir kitap, dergi ya da gazete seçebilirsin. Bir şeyler okumak, sana beynini meşgul edecek bir şeyler vererek zaman geçirmene yardımcı olur. Biraz boş zamanın varsa bunu yeni bir şeyler denemek için kullanabilirsin.
  • Kitabı sınıfta ders kitabının, işteyse masanın altına saklayabilirsin. Aslında ders çalışıyormuş ya da işinle ilgileniyormuş gibi görünürsün ama aslında çok daha eğlenceli bir şey yapmış olursun.
  • Bir polisiye romanı oku ve çözüme detektiften önce ulaşmaya çalış. Fantezi veya bilim kurgu da okuyabilirsin. İstersen kurgusal olmayan manevi, felsefi, doğaüstü ve hatta İncil ya da Kur'an gibi kutsal kitaplara bakabilirsin.
  • Kütüphaneden hangi kitapları alabildiğini öğren ve işe ya da okula giderken veya buralardan dönerken bu kitapları al. Bazı kütüphanelerin bir kitabı evinden ya da işinden çıkmak zorunda kalmadan da alabildiğin çevrim içi veri tabanları var!
 7. 7
  Yeni bir şeyler öğren. Biraz boş vaktin varsa bu, yeni ve ilginç bir şey öğrenmek için harika bir fırsattır. Sonra, arkadaşlarını ve aileni etkileyebilirsin. Sihirbazlık yapmayı, ateş yutmayı ya da örme zincir zırh yapmayı öğren!
 8. 8
  İnternet'te gezin. Önünde bilgisayar varsa çevrim içi olup İnternet'te gezinebilirsin. Sadece patronuna ya da öğretmenine yakalanmamaya dikkat et. Bu zamanı, eğlenmek ya da yeni bir şeyler öğrenmek için kullanabilirsin.
  • Craigslist ya da eBay gibi bir siteye gir ve bulabileceğin en acayip şeyi bul. Bunu Twitter’da, Facebook’ta ya da Tumblr hesabında paylaş.
  • Instagram'a, Facebook'a ya da Vine'a gir. Fotoğraflar yükle, hikayeler paylaş, başkalarının paylaştıklarına ya da fotoğraflarına bak.
  • Rastgele YouTube videoları izle. Neşelenmek için komik videolar izle, eğlenmek ve güncel kalmak içinse viral videoları tercih et.
  • Pinterest kullan. Hoşuna giden bir konu seç ve bir pano yapıp hoşuna giden resimleri ekle. Ya da başkalarının resimlerine bak.
 9. 9
  İş arkadaşınla sohbet et. Bazen canın sıkıldığında neşelenmenin en iyi yolu biriyle sohbet etmektir. Hakkında pek bir şey bilmediğin birini seç ve ona kendisiyle ilgili sorular sor (nereli? hangi okula gitmiş? işten sonra neler yapmayı sever?). Böylece yeni bir arkadaş bile edinebilirsin.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Kendini Bir Arkadaşınla Eğlendirmek

 1. 1
  Orta yol bul. Tamam, her şeye evet diyemezsin. Yapmak istediğin bir şeyi seç ve arkadaşının yapmak istediği şeyle birleştir. Diyelim ki film izlemek istiyorsun, arkadaşınsa yeni bir oyun oynamak istiyor. Bu durumda, film izlerken oyun oynayabilirsiniz ya da önce oyun oynayıp sonra oyun oynayanlarla ilgili bir film izleyebilirsiniz (ya da hangi filmi izlemek istiyorsanız onu izlersiniz).
 2. 2
  Müzik dinle. Belki sevdiğin şarkıda sana ilham verecek bir şey vardır. Bu tuhaf bir fikir gibi gelebilir ama bir dene! Tanıdığın bir şeyi betimleyen bir şarkıdan yola çık ve ilerle.
 3. 3
  Bir şeyler ye. Bu, kalori yüklü bir alışkanlık olabilir ama arkadaşınla birlikte bir şey pişir. Sonra, ekstra kalorileri egzersizle yak. Eğer sonrasında yakarsan canın sıkıldığında bir şeyler yemek, özellikle de sağlıklı şeyler yemek kötü bir alışkanlık değildir. Ama egzersiz yapacaksan öncesinde mutlaka yeterince su iç. Egzersizi bir oyuna da çevirebilirsin! Arkadaşınla bisiklet yarışı ya da koşu yarışı yap.
 4. 4
  Meydan oku. Buna kendini kaptırma. Kalabalık bir yerdeysen bu harika. Örneğin, arkadaşına bir yabancının yanına gidip kalan limonatanı ister mi diye sorması için meydan oku. Okuldaysan öğle yemeklerini daha ilginç kılmanın bir yolu, dostlarını her zamankinden farklı, düşmanlarının ya da karşı cinsten birinin oturduğu masalara oturmaya ve doğal davranmaya ikna etmek.
 5. 5
  Bir arkadaşınla dans koreografisi yap. Önce, iyi bir şarkı seç, sonra figürlerini belirle ve son olarak kostümünü seç. Sonra, dans rutinini sergilemek için bir tarih belirle ve her gün dans koreografinin pratiğini yap!
  Reklam

İpuçları

 • Zihnini meşgul edecek bir şeyler yap. Örneğin, 5 dakikadan daha kısa sürede Türkiye’deki 81 ilin ismini yaz.
 • Bir arkadaşını davet et ya da bir arkadaşına git.
 • Bazen bir kalemin varsa ritim tutabilirsin! Bu çok eğlencelidir ve kalemle en iyi kimin davul çaldığını belirleyecek bir yarışma düzenleyebilirsin! Okuldaysan öğretmenini kızdırmamaya çalış.
 • Ölmeden önce yapılacaklar listesi yap ve bunları bir arkadaşınla ya da kardeşinle yap. İstediğin kadar yaratıcı ol.
 • Pinterest’ten ya da Tumblr’dan bir şeyler yapmak eğlenceli olabilir. Bu İnternet sitelerinde binlerce proje var.
 • Tekerlemeler bul ve bunları söylemeye çalış!
 • Kendine meydan oku: Daha önce asla yapabileceğini düşünmediğin bir şey yap.
 • Evde, sana yapabileceklerin konusunda fikir verebilecek bir şeyler araştır. Örneğin, bir kalem görürsen sana yazman için ilham verebilir.
 • Bir kitap yaz ya da bir şarkı yap. Bu hem eğlenceli olur hem de yazdıklarını yayımlayabilirsin, yazdığın şarkıyı da söyleyebilirsin.
 • Arkadaşlarınla ya da ailenle alışverişe çık ve arkadaşlarını ya da aileni Subway, McDonald’s, KFC gibi yerlere ya da belki bir restorana götür.
Reklam

Uyarılar

 • Canın ne kadar sıkılırsa sıkılsın asla İnternet'te ya da iş hayatında güvensiz ya da tehlikeli şeyler yaparak can sıkıntından kurtulmaya çalışma. Sıkıntı yasa dışı eylemlerde bulunmak için bir bahane olarak kullanılmamalıdır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Bilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit GeçirilirBilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit Geçirilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Nasıl Dans EdilirNasıl Dans Edilir?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicolette Tura, MA
Ortak yazarlar :
Sağlıklı Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicolette Tura, MA. Nicolette Tura, San Francisco Körfez Bölgesi'nde on yıldan fazla bir süredir kendi sağlık merkezini işleten bir otantik yaşam uzmanıdır. Nicolette, Ulusal Spor Hekimliği Akademisi (NASM) sertifikalı bir düzeltici egzersiz uzmanı ve Psikoloji ve Farkındalık alanından mezun 500 saatlik kayıtlı yoga öğretmeni olup otantik yaşam konusunda uzmandır. Berkeley California Üniversitesi'nden Sosyoloji alanında lisans derecesine ve San José Eyalet Üniversitesi’nden Sosyoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Sürekli olarak kendi yaralarından ve mücadelelerinden yararlanarak şifa sanatları ve sosyoloji alanındaki eğitimiyle, kişisel ve kurumsal düzeyde ilham verici yükselme konusunda etkili içerikler, güçlü meditasyonlar ve oyunun kurallarını değiştiren seminerler sunuyor. Bu makale 19.053 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 19.053 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam