Kireçli su lekeleri suda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerden dolayı oluşur. Bir yüzey ıslandığında su buharlaşır ve mineral kalıntıları o yüzeyde kalır. Su püskürtücüler, araba yıkama makineleri ve duşlar camda kireçli su lekesi kalmasına sebep olabilir. Kimyasal olarak bakıldığında bu kalıntılar alkalidir dolayısıyla bunları çıkarmak için bir asit gereklidir. Birkaç ev temizlik malzemesiyle mineral kalıntılarını temizleyebilir ve ileride mineral kalıntıları oluşmasını önleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Sirke Çözeltisi Kullanmak

 1. 1
  Bir sprey şişesinin yarısını suyla yarısını sirkeyle doldur. Burada kullanılabilecek en iyi sirke sade, beyaz damıtılmış sirkedir. Bu sirke hem ucuzdur hem de etkilidir.[1] Yüksek sirke konsantrasyonu daha etkili bile olabilir. Bu nedenle su lekelerinin durumuna bağlı olarak sirke ve su oranını ayarla.
 2. 2
  Sirke çözeltisini cama püskürt. Çözeltiyi cama püskürtüp çözeltinin, inatçı su lekelerine ya da yoğun lekeli alanlara iyice yayıldığından emin ol. Sirkenin lekelere nüfuz etmesini bekle ve özellikle de kirli bölgelere birkaç kere tekrar sirke uygula.
 3. 3
  Bir havluyu sirke çözeltisiyle ıslat. Bir havluyu sirkeli su çözeltisinde ıslatıp çözeltiyi camdaki spreyli bölgeye yay. Havluyu camdaki spreyli bölgeye koyup orada bekleterek sirkenin lekelere nüfuz etmesini sağlayabilirsin.[2]
 4. 4
  Camı hafifçe havluyla silerek temizle. Sirke çözeltisi emdirilmiş havluyu camı temizlemek için kullan. Çok sert silmene gerek yok. Havludaki tümsekler lekeleri çıkarmada aşındırıcı işlevi görür ve sirkenin, mineral kalıntılarına nüfuz etmesini sağlar.
 5. 5
  Sirke çözeltisinin beklemesini sağla. Lekeler ne kadar kötüyse sirkenin işe yaraması da o kadar zaman alır. Sirkenin kalıntılara nüfuz etmesini bekle, eğer çözelti kurumaya başlarsa tekrar uygula.[3]
 6. 6
  Sirke çözeltisini kuru bir havluyla ya da cam sileceğiyle temizle. O bölgeye bir kez daha sirke çözeltisi ya da sadece su püskürtmek isteyebilirsin. Ardından o bölgeyi temiz ve kuru bir havluyla (veya kâğıt havluyla) silebilir veya bir cam sileceği kullanarak temizleyebilirsin. Sirke çözeltisinin veya suyun camda kuruyup kalmadığından emin ol çünkü bu daha fazla lekeye sebep olur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Diğer Doğal Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Sirke yerine limon suyu kullan. Limon suyu, sirkeyle aynı asidik özelliklere sahiptir ve aynı etkiyi yapabilir.[4] Şişelenmiş limon suyundansa taze limon daha çok işe yarar.
  • Limonu kesmeden önce sert bir zeminde biraz baskı uygulayarak yuvarlamaya çalış. Bu, limonun suyunun çıkmasını kolaylaştırır.
  • Limonu sıkıp suyunu, içinde su olan spreyli bir şişeye koy. Ya da bir havlu yardımıyla limon suyunu cama uygula.
  • Alternatif olarak limonun kendisini cam yüzeyinde uygulayabilirsin. Limonu ortadan kes ve limonun iç kısmını biraz basınç uygulayarak cama sür.
  • Limonun lekelere nüfuz etmesini bekle. Ardından su ya da normalde kullandığın cam temizleyiciyi kullanarak limonu camdan temizle.
 2. 2
  Limon ya da portakal yağı kullanmayı dene. Uçucu yağlar, sıkça konuşulan sağlık ve temizlik alanındaki faydalarından dolayı gittikçe yaygınlaşıyor. Limon ve portakal gibi narenciye bazlı uçucu yağlar kireçli su lekelerini temizleyebilir. Bunun artı bir faydası daha vardır, o da şudur: Yağın su tutmaz özelliği vardır dolayısıyla bu, ileride oluşabilecek lekeleri önleyebilir.
  • Suya birkaç damla yağ damlat ve bu çözeltiyi cama sürmek için bir sünger ya da havlu kullan.
  • Lekelere nüfuz etmesini bekle, ardından havluyla ya da süngerle hafifçe ov.
  • Bu çözeltiyi, su ya da her zaman kullandığın cam temizleyiciyi kullanarak camdan temizle.
 3. 3
  Bölgeye beyaz diş macunu uygula. Bu ne kadar tuhaf gelse de diş macunu, kalıntıları gidermek için üretilmiştir dolayısıyla kireçli su lekelerinde gayet işe yarar.[5]
  • Diş macununa biraz su katarsan cama daha kolay sürülebilir ve daha az diş macunu kullanmış olursun.
  • Diş macununu cama sürüp lekelere nüfuz etmesini bekle.
  • Bir fırça, havlu ya da sünger kullanarak hafifçe ov.
  • Camdaki diş macununu suyla temizle.
  • Camı suyla ya da her zaman kullandığın bir cam temizleyiciyle temizle. İyice kuruladığından emin ol ki yeniden su lekesi oluşmasın.
 4. 4
  Karbonat ve sirke kullanarak bir macun hazırla. Bu iki malzemeyi karıştırınca macun köpürür. Köpürmenin geçmesini bekleyebilir ya da köpürmekte olan macunu doğrudan cama uygulayabilirsin. Sirkeyi ve karbonatı kapalı bir kap içinde birleştirme çünkü bu ikisi karıştığında ortaya çıkan gaz, kapağın kuvvetli bir şekilde fırlamasına sebep olabilir.
  • Macunu cama uygulayıp lekelere nüfuz etmesini bekle.[6]
  • Bir fırça, havlu ya da sünger yardımıyla hafifçe ov.
  • Camdaki macunu su kullanarak temizle.
  • Camı suyla ya da her zaman kullandığın bir cam temizleyiciyle temizle. İyice kuruladığından emin ol ki yeniden su lekesi oluşmasın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Aşındırıcı Temizlik Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Toz hâlinde aşındırıcı temizlik ürünü bul. Karbonatın yanında marketten farklı aşındırıcı temizlik ürünleri bulabilirsin.[7] Bu temizlik ürünlerinin hepsi toz şeklindedir ve yüzeye serpiştirilebilir.
 2. 2
  Cam yüzeyini ıslat. Önce camı ıslatmak en kolay işlemdir, ardından tozu uygula. Bu sayede toz, cam yüzeyine yapışacaktır. Su ve aşındırıcı temizlik malzemesi bir çeşit macuna dönüşerek birlikte işlev görür.
  • Ekstra temizlik gücü için, camı ıslatmak doğrudan sirkeyle ya da bir ölçü suya bir ölçü sirke olacak şekilde sirkeli su karışımıyla ıslat.
 3. 3
  Toz hâlindeki temizlik ürününü cama serp. Özel amaçlı, toz hâlindeki temizlik ürünlerinin çoğunun kapağında tozun serpilmesini kolaylaştıracak delikler vardır. Seninkinde yoksa ya da karbonat kullanıyorsan tozu küçük bir baharatlığa (veya delikli bir kaba) koymayı deneyip yüzeye bu şekilde serpebilirsin.
 4. 4
  Biraz “gayret et”. Aşındırıcı temizleyicilerin en büyük faydası temizlik ürünündeki granüllerin sağladığı mikro ovalama hareketidir.[8] Bu granüllerin işlevini yerine getirebilmesi için biraz hareketli ovalama yapman gerekir. Bir taşla iki kuş vurduğunu düşün; bunlar tek seferde hem temizlik sağlar hem de egzersiz yapmış olursun!
 5. 5
  Camdaki temizleyiciyi suyla yıka. Bazı temizlik ürünleri camda kalabilir. Aşındırıcı temizlik ürünleri, özel olarak cam temizleme amacıyla üretilmediği için büyük ihtimalle camda kalıntı bırakır. Temizlik maddesinin suyla iyice çıkmasını sağlayıp ardından camı her zaman kullandığın cam temizleyiciyle temizlemek, aşındırıcı temizlik malzemesinin camda leke bırakmamasını garantiye almanın en iyi yoludur.
 6. 6
  Camı kurula. Temizlik maddesini camdan arındırıp camı suyla ya da cam temizleyiciyle temizledikten sonra ileride oluşabilecek su lekelerini önlemek için yüzeyi iyice kuruladığından emin ol.
 7. 7
  Aşındırıcı sünger kullan. Aşındırıcı temizlik malzemesine alternatif olarak aşındırıcı bir sünger kullanabilirsin. Sünger, aslında camdaki kalıntıları ve lekeleri çıkarmak için çok ince bir zımpara işlevi görür. Bazı yaygın kullanılan aşındırıcı süngerler şunlardır: bulaşık teli,[9] yeşil bulaşık süngerleri ve çok ince bir süngere sahip, sihirli sünger olarak bilinen sünger.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Temizlik Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Kireçli su kalıntılarını ve lekelerini temizlemek için kullanılan bir ürün bul. Özel olarak camdaki ve diğer yüzeylerdeki kireçli su lekelerini çıkarmak amacıyla üretilmiş ürünler vardır. Tek bir temizlik sorunu için birçok farklı temizlik ürünü almak masraflı olacağından, ilk başta diğer ev temizlik ürünlerini kullanmak isteyebilirsin. Kireçli su lekelerini temizlemeni kolaylaştıracak bazı ürünler şunlar olabilir:

  • Cif
  • Marc
  • Mr Muscle
  • Mr Clean
 1. 1
  Ürünü, üzerinde yazan talimatlara göre uygula. Birçok ürünü püskürterek ya da bir sünger veya havlu yardımıyla uygulaman gerekir. Ürünlerin çoğunda, ürünü temizleyeceğin bölgeye uyguladıktan sonra o bölgeye yayılıp nüfuz edebilmesi için beklemen tavsiye edilir.
  • Bazı ürünleri sürüp silmen gerekir çünkü bunları ovaladığında istenmeyen sıçramalar olabilir.[10]
  • Ürünün yüzeye hasar verip vermeyeceğinden emin olmak için ürünü yüzeyin küçük bir bölümünde test etmen iyi olur.
  • Ürünü yalnızca temizlik yaptığın cama uygulamak ve dışarı taşmasını önlemek için gereken dikkati göster. Temizlik ürünü cama bitişik duvarlara, pencere eşiklerine, fayansa, zemin döşemesine ya da arabanın boyasına zarar verebilir.
 2. 2
  Gerektiği durumda koruyucu donanım giy. Birçok temizlik ürünü kostiktir ve hayvanlara, insanlara zarar verebilir. Gerektiği durumda eldiven ve koruyucu gözlük tak.
  • Herhangi bir temizlik maddesine dokunduktan hemen sonra ellerini yıka. Temizlik maddelerine temas ettikten hemen sonra ellerini sakın ağzına, burnuna veya gözlerine sürme.
  • Birçok temizlik ürününün, üründen çıkan gazlardan dolayı bedenin zarar görmemesi için iyi havalandırılmış alanlarda kullanılması tavsiye edilir.
  • Ürünün üzerindeki uyarı etiketlerini dikkatli bir şekilde oku.
 3. 3
  Bölgeyi suyla veya sirke çözeltisiyle temizle. Temizlik ürünü kullandıktan sonra temizlik ürünü kalıntısı kalmaması için camı suyla veya sirke çözeltisiyle temizlemek isteyebilirsin. Camı iyice kuruladığından emin ol.
 4. 4
  Ürünleri güvenli bir şekilde sakla. Temizlik ürünleri daima çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Kapakları iyice kapatılmış olmalı ve şişenin dış tarafına temizlik maddesi dökülmüşse silinmelidir. Çocuk koruması kilidine sahip bir kapı arkasındaki yüksek bir raf uygundur.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Su Lekelerini Önlemek

 1. 1
  Su lekelerini hemen temizle. Kireçli su lekeleri, oluşmaya başladığı an temizlenirse daha az inatçı olur ve daha kolay çıkar. Lekeler oluşmaya başlarken, haftada bir kere sirke çözeltisi sıkmak yeterli olabilir.
 2. 2
  Su kalıntılarını temizle. Kireçli su lekeleriyle başa çıkmanın en kolay yolu bunların oluşmasını önlemektir. Suyun yüzeyde kalmasına ve buharlaşmasına izin vermezsen lekelerin oluşmasını önleyebilirsin.[11]
  • Camda su varsa bunu kuru bir havluyla sil.
  • Camda kalan suyu temizlemek için cam sileceği kullan. Bu sayede cam, temiz ve parlak görünür.[12]
 3. 3
  Pencereleri kuru tut. Su lekelerini önlemenin en kolay yolu öncelikle camın ıslanmasını önlemektir. Araba camlarındaki su lekeleri için aracını garaj gibi kapalı bir alana park etmeye çalış. Mutfak ve banyoya yakın pencerelere panjur ya da perde takmak, pencerelerin kuru kalmasını sağlayabilir.
 4. 4
  Camı su itici özelliği olan bir malzemeyle temizle. Yağ bazlı temizleyiciler ya da rain-x gibi su itici özelliği olan ürünler, camda leke oluşumunu önleyebilir.[13] Araba camının temizliği için üretilmemiş, kuru veya ıslak koşullarda görünürlüğü etkileyebilecek ürünleri araba camlarında kullanma.
  Reklam

İpuçları

 • Kullanacağın yöntemi su lekelerinin durumunu göz önünde bulundurarak seçebilirsin. Uzun süredir camda bulunan lekeler için daha aşındırıcı bir yöntem gerekebilir.
 • Kahve makinesindeki kireç kalıntısını çıkarmak için benzer bir işlem kullanabilirsin. %25 beyaz sirke ve %75 su karışımını kahve makinesinin su haznesine dök ve kahve makinesini çalıştır. Kireç tamamen çıkmazsa işlemi tekrarla.
 • Mineral kalıntıları camda ne kadar uzun süre kalırsa onları temizlemesi de o kadar zor olur.
 • Limona ulaşman daha kolaysa sirke yerine limon suyu kullanabilirsin. Limon, sirkeyle aynı asidik içeriğe sahiptir ve bu asidik içerik sayesinde alkali bileşikler çözünür.
 • Cam set üstü ocak temizleme ürünleri oldukça işe yarar ve camı ileride oluşabilecek lekelere karşı korur.
 • Kireçli su lekesini nemli bir sihirli süngerle ovala ve sonrasında bir sünger üzerine biraz Mr.Clean dökerek üzerinden geç.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michelle Driscoll, MPH
Ortak yazarlar :
Mulberry Maids'in Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michelle Driscoll, MPH. Michelle Driscoll Colorado’da Mulberry Maids’in sahibidir. Driscoll Halk Sağlığı alanındaki yüksek lisans derecesini Colorado Halk Sağlığı Fakültesi’nden 2016 yılında almıştır. Bu makale 120.891 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 120.891 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam