Evdeki cam eşyalarda gözünü rahatsız eden çizikler mi buldun? Eğer çizik, tırnağının genişliğinden daha küçükse bunu, diş macunu ya da tırnak cilası gibi ev çözümleriyle ortadan kaldırabilirsin. Önce camı temizle, seçtiğin temizleyiciyi mikrofiber bezle uygula, sonra duruladığında camın yepyeni göründüğünü fark edeceksin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Diş Macunuyla Cilalamak

 1. 1
  Camı temizle. Temiz bir bez yardımıyla camı yıka ve üstünde hiç birikinti kalmadığından emin ol. Çiziği tamir etmeye girişmeden önce camı kurumaya bırak.
 2. 2
  Bir mikrofiber bezi hafifçe ıslat. Temiz ve havsız bir bezi musluktan akan ılık suyla ıslat. Sonra su damlamayana kadar bezi iyice sık.
  • Bezin üstündeki kir ya da hav gibi her türden yabancı madde cama sürtünecek ve yüzeyinin dengesiz biçimde aşınmasına ya da daha kötü çizilmesine yol açacaktır.
 3. 3
  Beze küçük bir nokta halinde diş macunu sık. Tüpten bezin üstüne bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu sık. Kullandığın diş macunu konusunda dikkatli davranmanda fayda var. Az gelirse çiziği giderirken tekrar uygulayabilirsin.[1]
  • Çizik giderme için en iyisi jel olmayan beyaz diş macunu, özellikle de içinde karbonat bulunanıdır.
 4. 4
  Diş macununu cama sür. Bezi ve diş macununu çizilmiş bölgeye uygula. Küçük ve dairesel hareketlerle 30 saniye boyunca ovala.[2]
 5. 5
  Yeniden diş macunu sür. Bölgenin nasıl göründüğüne bak. Çiziği en aza indirgemek için diş macununu birkaç kez sürmen gerekebilir. Adımları tekrarla, beze diş macunu sürüp dairesel hareketlerle 30 saniye daha uygula.
 6. 6
  Camı temizle. Yeni ve temiz bir bez alıp musluğun altında ıslat. Suyun fazlasını almak için sık, sonra nemli bezle camı bir kez daha sil. Bu, camı parlatacaktır.
  • Çok sert bastırma ya da daireler çizerek hareket etme yoksa diş macunu camın içine iyice işler.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Karbonatla Aşındırmak

 1. 1
  Camı temizle. Çiziğe yabancı maddelerin dolmasını önlemek için, temiz bir mikrofiber bez kullan. Bezi ılık suyla ıslat ve camı normal biçimde yıka.
 2. 2
  Eşit miktarda suyla karbonatı karıştır. İkisinden de birer kaşık yeterli. En iyisi bu işi bir kâsede yapmak. Bu sayede ikisini bir kaşıkla karıştırabilir ve karbonatın topaklanmasını önleyebilirsin. Karıştığında ortaya puding yoğunluğunda bir macun çıkacak.[3]
 3. 3
  Macunu bir mikrofiber beze al. Bu sefer de yeni bir bez kullan. Bezi parmaklarının etrafına dolayıp macuna iyice bastır. Bu sayede macundan küçük bir miktar almış olacaksın.
 4. 4
  Macunu dairesel hareketlerle sür. Macunu cama sür ve dairesel hareketlerle çiziği ovala. Bunu sakın 30 saniyeden fazla yapma ve çiziğin geçip geçmediğine bak.[4]
 5. 5
  Çiziğin olduğu bölgeyi durula. Camı durula ya da temiz bir bezle sil. Bezi ılık suda ıslat ve çiziğin olduğu bölgeyi, hiç karbonat macunu kalmadığından emin olana kadar iyice temizle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Metal Cilasıyla Parlatmak

 1. 1
  Camı temizle. Temiz bir mikrofiber bezi ılık suyun altına tutarak ıslat. Bezi sık; bezden su damlamamalı. Şimdi bu bezle camdaki yabancı maddeleri temizle, sonra camı kurumaya bırak.[5]
  • Metal cilası, otomobillerin ön camı gibi büyük ve hassas yüzeyleri hafifçe zımparalamak için idealdir.
 2. 2
  Bir mikrofiber bezi parmaklarına dola. Camda hav bırakmayacak bir bez seç. Makyaj pamuğunu da alternatif olarak kullanabilirsin.
 3. 3
  Bezi cilaya batır. Bezi cilaya batır ya da tüpteki ciladan bezin üstüne azıcık koy. Kullandığın miktara dikkat et çünkü cama fazla cila uygulamak çizikleri artırabilir.[6]
  • En çabuk etki gösteren cila, içeriğinde seryum oksit bulunandır. Mücevherci cilası daha pahalı bir cila seçeneğidir.
 4. 4
  Cilayla çiziği ovala. Bezle cilayı çiziğin üstüne sür. Yaklaşık 30 saniye boyunca bezi daireler çizerek hareket ettir. Çizik azalmış ya da tümüyle kaybolmuş olmalı. Daha fazla cila ekleme çünkü böyle yapmak büyük olasılıkla cama zarar verir.
 5. 5
  Cilayı yıka. Temiz bir bezi ılık suda ıslat. Metal cilasını çıkarmak için, cilalanmış bölgeyi sil.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Tek Başına Çiziklerde Tırnak Cilası Kullanmak

 1. 1
  Camı temizle. Camı normal bir şekilde, cam temizleyiciyle ya da nemli mikrofiber bezle sil. Cam yüzeyinde hiç yabancı madde kalmadığından emin ol, sonra camı kurumaya bırak.[7]
 2. 2
  Fırçayı cilaya batır. Çatlakları gidermek için yalnızca şeffaf tırnak cilası kullanmalısın. Şişeyle gelen uygulama fırçasını cilaya batır. Çatlağın üstünü az miktarda cilayla kaplaman gerekiyor.
 3. 3
  Cilayı çatlağın üstüne yay. Fırçayı cilanın üstüne sür. Fırça, çatlağın etrafındaki cama olabildiğince az değmeli. Cila fırçadan ayrılınca çatlağın içine dolacak ve gözle görülür kusurları ortadan kaldıracaktır.[8]
 4. 4
  Cilayı bir saat kurumaya bırak. Cilaya dokunma ki çatlağın içine sızabilsin. Bir saat kadar sonra gelip cilayı çıkarmaya hazırlan.
 5. 5
  Bir mikrofiber beze oje çıkarıcı dök. Oje çıkarıcının şişesini hafifçe temiz bir beze doğru eğip küçük bir damla damlat. Tırnak cilasını giderecek kadarı yeterli.[9]
 6. 6
  Çiziği bezle sil. Bezi kullanarak oje çıkarıcıyı çiziğin üstüne uygula. Hiç tırnak cilası kalmadığından emin olduğunda yenilenmiş camın keyfini çıkarabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı durumlarda, düşme ya da kırılma riskini azaltmak için, cam nesneyi bir başkasının tutması ve senin onarmaya çalışman daha iyi olabilir.
 • Kaplanmış ya da üstüne film uygulanmış camlar, mesela bazı gözlükler bu yolla tamir edilemez. Öncelikle kaplamayı bir cam kazıyıcı ürünle kaldırman gerekir.
 • Tereddüde düştüysen ürünün üreticisinden ya da profesyonel bir camcıdan fikir al.
Reklam

Uyarılar

 • Sürekli çizikli bölgeyi ovalama. Bu, cama daha fazla zarar verir.
 • Çizik, içine tırnağını sokabileceğin kadar derinse gidermek için bu yöntemlerden herhangi birine başvurmamalısın. Camı yenilemek ya da onarmak için bir profesyonele danış.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Jel olmayan, beyaz diş macunu
 • Metal cilası ya da karbonat
 • Birkaç adet temiz ve yumuşak bez
 • Su

Tırnak cilası yöntemi:

 • Şeffaf tırnak cilası
 • Sürmek için fırça
 • Oje çıkarıcı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 130.512 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 130.512 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam