Birden fazla kullanımdan sonra, cam pipon kurum ve kirle tıkanır, bu da kullanımı zor ve tatsız hâle getirir. Neyse ki biraz sabırla ve bazı standart ev malzemeleriyle piponu temizleyerek yeni gibi görünmesini sağlayabilirsin. Bu yöntemler ve daha fazlası, geleneksel pipoları temizlemek için de kullanılabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İspirto Kullanmak

 1. 1
  Pipodaki gevşek kalıntıları çıkar. Pipoyu baş aşağı tut ve kalan parçacıkları çıkarmak için hafifçe vur. Ardından, ulaşabileceğin büyük, kolayca yerinden çıkabilecek reçine parçalarını çıkarmak için bir pipo temizleyici, pamuklu çubuk, mekanik kurşun kalem, iğne veya benzer ince bir nesne kullan.
  • Şu anda sadece büyük ve kolayca ulaşılabilen şeyleri alman gerektiğinden zorlu noktalara ulaşmak için pipoyu kırma riskini alma. Bu, alkolün piponun geri kalanını daha hızlı temizlemesine yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Kilitli plastik bir torbayı izopropil alkolle (ispirto) doldur. %90'lık izopropili dene ve satın al çünkü bu, pipoyu daha fazla sulandırılmış %71'lik solüsyondan daha hızlı temizleyecektir. Pipoyu sıvıya tamamen daldırıldığından emin olarak torbanın içine yerleştir.
  • Alkol katran ve reçineyi parçalayarak zamanla lekeleri çıkarmayı ve temizlemeyi kolaylaştırır.[1]
 3. 3
  Torbaya 1 yemek kaşığı tuz ekle. Tuz, piponda aşındırıcı bir sünger gibi davranarak bir sünger veya fırça ile asla ulaşamayacağın yerlerdeki reçineyi temizler. Reçineyi ovmak anlamına geldiğinden, bulabileceğin en büyük tuz tanelerini dene ve kullan; iri taneli veya koşer tuzu genellikle en iyi seçeneğindir.
 4. 4
  Torbanın içindeki pipoyu salla, tuzun piponun içine işlediğinden emin ol. Mümkünse tuzu pipoya koy, ardından pipoya giden açıklıkları kapatmak için parmaklarını kullan. Daha sonra, haznenin içindeki tuzu sallayak, mümkün olduğunca fazla reçineden kurtulabilirsin. Torbayı 1-2 dakika veya pipo gözle görülür şekilde temizlenene kadar salla.
 5. 5
  Pipoyu birkaç saat sıvıda beklet ve çok kirli pipoları temizlemek için bunu sabahları tekrarla. Bir miktar taze izopropil ekle ve pipoyu tekrar çalkalamadan önce birkaç saat sıvıya batırılmış hâlde beklet. %71'lik izopropil alkol kullanıyorsan tuzunun bir kısmı çözülmüş olabilir, bu nedenle tuz eksik gibi görünüyorsa daha fazlasını eklemeyi unutma.
 6. 6
  Pipoyu sıcak suyla durula. Pipodaki tüm alkol ve tuzu bir miktar sıcak su ile boşalt ve bunun kalanını tuvalete at çünkü öylece bırakılırsa lavabonu ve borularını kokutabilir.[2]
 7. 7
  Kalan lekeleri bir pipo temizleyicisi veya pamuklu çubuklarla temizle. Kalıcı lekelerden kurtulmak için aletinin ucunu biraz temiz alkole batırarak küçük lekeleri sil. Su lekelerini veya reçine olmayan lekeleri çıkarmak için, pipoyu 10-15 dakika ılık su ve limon suyu karışımına batır.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kaynar Su Kullanmak

 1. 1
  Kalan kalıntı veya külü at. Herhangi bir gevşek reçineyi çıkararak ve herhangi bir büyük kalıntı parçasını silmek veya yerinden çıkarmak için pamuklu çubuk kullanarak pipoyu hızlı ve basit bir şekilde temizle. Pipoyu ılık suyla durula. Soğuktan kaynar suya geçiş pipoyu kırabileceğinden soğuk su kullanma.
 2. 2
  Küçük bir tencerede su kaynat. Tencereyi ocağın üzerine koy ve suyu kaynat. Güvende olmak için tüm pipoyu, tercihen en az 7,5–10 cm kaplamaya yetecek kadar su bulunduğundan emin ol.
  • Kaynama, suyun yüzeyine ulaşan sürekli, ancak aşırı olmayan bir kabarcıklar dizisi olduğunda meydana gelir.[4]
 3. 3
  Pipoyu suya daldır. Piponun tamamen suya daldırıldığından emin ol. Kaynarken su buharlaşacaktır, bu yüzden gözünü tencerenin üzerinde tut, böylece piponun sıcak bir tencerede tek başına kalmamasını sağla, bu onu çatlatabilir.
 4. 4
  Pipoyu kaynayan suda 20-30 dakika beklet. Tencereyi ateşten al, suyu boşalt ve fazla kalıntı olup olmadığını kontrol etmek için pipoyu incele. Pipo aşırı derecede sıcak olacaktır, bu yüzden bir fırın eldiveni kullan ve kontrol etmek için çok dikkatli ol. Sıcak camı asla soğuk suya batırma; bu kırılmasına neden olur.
  • Pipo iyice temizlenene kadar bu işlemi taze bir kap temiz su ile tekrarlaman gerekebilir.
 5. 5
  Kalan kalıntıları temizlemek için bir pipo temizleyici veya pamuklu çubuk kullan. Pamuklu çubuk veya pipo temizleyici al ve kalan kalıntıları sil. Su lekeleri varsa piponu limon suyu ve 2–3 yemek kaşığı (30–45 ml) temiz su karışımına birkaç dakika batır ve ardından kurumaya bırak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Alternatif Temizleme Çözümleri Kullanmak

 1. 1
  Takma diş temizleme tabletleri kullanmayı dene. Piponu bir Tupperware kabın altına koy ve kabı, piponun üstünü kaplayacak kadar sıcak su ile doldur. 2-3 protez tabletini kabın içine at ve yarım saat beklet. Köpürme çok fazla reçineyi çıkarır ve formül, lekeleri ve artıkları çıkarmak için tasarlanmıştır.[5] Diğer alternatif ev temizleme çözümleri şunları içerir:
  • Tuz ve sirke.
  • Kabartma tozu ve sirke.
  • Kum ve su.
 2. 2
  Özel temizlik solüsyonları satın al. Sigara içenler için özel olarak pazarlanan, cam pipolardaki reçineleri temizleyen ürünler al. Ancak bunlar, basit evde-yap solüsyonlarından biraz daha pahalıdır ve birçok insan bunları daha etkili bulmaz. Bununla birlikte bu ürünler, reçineyi genellikle basit ıslatma yoluyla çıkardığı için sallama ihtiyacını veya dağınıklığı ortadan kaldırır.
 3. 3
  Sert birikintileri gidermek için pipoyu dondur. Dondurma, reçinenin sertleşmesine ve kurumasına neden olarak yerinden çıkmasını kolaylaştırır. Pipoyu 30 dakika ila bir saat arasında dondur, ardından reçineyi çıkarmak için hızlı bir şekilde bir iğne veya benzeri keskin, ince bir nesne kullan. Reçinenin tekrar ısınması ve yapışkan hâle gelmesi uzun sürmez, bu yüzden hızlı çalışman gerekir.
 4. 4
  Piponu düzenli olarak temizle. Haftada bir kez yapılan hızlı bir durulama ve biraz izopropil içinde bekletme sadece 5 dakika sürer. Ancak bu seni derinlemesine temizlikten veya gece boyunca sıvıda bekletme zorunda kalmaktan kurtaracak ve parçanın parlak ve ışıltılı kalmasını sağlayacaktır. Bazı lekeler cama sinerse çıkmaz ancak bu yalnızca birkaç ay veya birkaç yıl üst üste temizlemeyi ihmal edersen olur. Şimdi temizlemek için zaman ayır; gelecekte işin çok daha kolay olacaktır.[6]
  Reklam

İpuçları

 • Parçaya doğrudan dokunacaksan lateks eldiven kullanmayı düşün. Alkol ve reçine karışımı, ellerine yapışacak keskin bir kombinasyon oluşturur.
 • Kürdanlar pipoları açmak için gerçekten çok işe yarıyor ve bunları her yerden alabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Kaynatma yöntemi mutfağın/ evini güçlü bir koku ile doldurabilir.
 • Parçalanabileceği için asla soğuk bir pipoyu kaynar suya koyma. Önce onu ellerinde ısıt.
 • Tencereni kullanmayı bitirdikten sonra iyice yıkadığından emin ol.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İspirto
 • Tekrar kapatılabilir plastik torba
 • Tuz
 • Pipo temizleyicileri/pamuklu çubuklar
 • Küçük bir tencere
 • Pipo temizleyicileri/pamuklu çubuklar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Perspektif Nasıl Çizilir?
Evde Mum Nasıl Yapılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
El Yazısı Nasıl Geliştirilir?
Ana Renkler Kullanılarak Nasıl Kahverengi Elde Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 34 kişi çalıştı. Bu makale 6.024 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 6.024 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam