Zamanla tüm cam filmleri eskir ve sökülmesi gerekir. Cam filminin ömrünün dolduğunu gösteren iki yaygın belirti, o çok korkulan "mor film" ve "kabarcıklı film"dir. Mor film, cam filmindeki metalik olmayan boyanın parçalanıp renk değiştirmesiyle olur. Filmin kabarmasıysa otomobilin camına film çekmek için kullanılan yapıştırıcının etkisini yitirdiğini gösterir. Önce tek bir kabarcık oluşur, sonra onu daha birçokları takip eder. Eğer cam filmini sadece tutup çekerek sökersen camın üstünde, kazıması muhtemelen saatler sürecek yapış yapış bir rezaletle karşı karşıya kalırsın. İşte bunu önlemek için yapılması gerekenler:

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Güneş ve Amonyak Kullanmak

Bu teknik için, havanın güneşli olması gerekir. Havanın arabanın arka camını ısıtmayacağı kadar bulutlu olduğu bir yerdeysen aşağıdaki alternatif teknikleri dene.

 1. 1
  İki adet siyah çöp poşetini kabaca pencereyle aynı biçimde kes. Pencerenin dışına sabunlu su püskürt, sonra pencereyi siyah çöp poşetlerinden biriyle kapla. Elinle bastırarak poşeti düzleştir.
 2. 2
  Bir muşambayla pencereye yakın tüm yüzeyleri koru. Bunlar hoparlörler, arka stop lambası ve döşemeli yüzeyler. Sonra amonyağı püskürt. Yüzüne maske tak çünkü amonyak buharı tehlikeli olabilir ve herkesin amonyak buharına tepkisi farklıdır.
 3. 3
  Amonyak hâlâ ıslakken, bir başka çöp torbası ya da streç film kullanarak amonyağı cam filminin üstüne hapset. Güneşin altında bırakınca, çöp torbaları ısıyı emecek ve cam filminin tek parça hâlinde sökülmesini sağlayacaktır.
 4. 4
  Cam filmini sökmeye başla. Cam filminin köşesini tırnağınla ya da jiletle kaldır, sonra filmi tek parça hâlinde sökmeye çalış. Rezistans çizgilerini kesmemeye özen göster. Filmi soyarken bir yandan da amonyakla ıslat. Çekince gelmeyen film parçalarınıysa jiletle kazı.
 5. 5
  Arta kalan yapışkanı amonyakla ve çok ince çelik yünüyle çıkar, sonra yüzeyi, kurumadan önce kâğıt havluyla sil. Dıştaki çöp torbasını çıkar, sonra pencereyi cam temizleyiciyle bir güzel sil.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Buhar Makinesi Kullanmak

Cam filmini sökmenin muhtemelen en kolay ve hızlı yöntemi budur.

 1. 1
  Bir buharlı temizlik makinesi al. Fiyatı 150 liradan başlasa da bu makine çok büyük zaman tasarrufu sağlayacaktır!
 2. 2
  Buhar makinesini suyla doldur, çalıştır ve pencereye buhar tut.
 3. 3
  Sen bir süre buhar püskürtünce yapışkan eriyecek ve cam filmi tıpkı selofan gibi sökülecektir.
 4. 4
  Cam filmini çıkardıktan sonra yapışkan sökücü bir ürün kullan, ardından camı silerek temizle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Sabun ve Gazete Kâğıdı Kullanmak

 1. 1
  Sabunlu suyu, evde kullandığın temizlik süngeriyle cama sür, sonra üstünü gazete kâğıdıyla kapla. Yaklaşık bir saat öyle kalsın (gazete kâğıdını her 20 dakikada bir sabunlu suyla ıslat ki nem, kâğıdın altına nüfuz edebilsin).
 2. 2
  Yapı marketten alabileceğin jiletli bir cam kazıyıcıyla uzun hareketler yaparak cam filminin üst katmanını kazı. Eğer cam filminin üst katmanı uzun şeritler hâlinde çıkmazsa sabunlu suyu tekrar uygulayıp yarım saat kadar daha bekle.
 3. 3
  Jileti cam filmine sürt. Hiç çaba göstermeden çıkacaktır. Filmin sen sprey sıktıkça, kazımana gerek kalmadan çıkması gerekiyor.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Isı Kullanmak

Eğer hava yeteri kadar güneşli ya da sıcak değilse veya jiletle, amonyakla uğraşmak istemiyorsan yaklaşık 150 TL’ye alabileceğin bir buharlı temizleyiciyi kullanarak cam filmini, sökmeden önce "hazırlayabilirsin".[1] İstersen saç kurutma makinesi ya da ısı tabancası da kullanabilirsin ama ölçülü davran. Bunlar buhar makinesinden daha fazla ısı üretir.

 1. 1
  Buharlı temizleyiciyi camdan 1,5-5 cm uzakta tutarak cam filminin bir köşesine buhar püskürt; ta ki cam filmi, tırnağınla kalkar hâle gelene kadar.
 2. 2
  Aynı anda hem filmi soy hem de buhar ver. Yapışkanı buharla zayıflat ve hemen arkasından filmi çek. Yavaş çekmeye dikkat et. Hızlı çekersen cam filmi kopabilir ya da daha beteri, filmin sadece üst katmanı sökülebilir ve geriye yapış yapış, temizlemesi zor bir yapışkan tabakası kalabilir.
 3. 3
  Geriye kalan yapışkanı havluyla sil. Havluyu iyice bastır ki yapıştırıcı topaklanmak ya da bulaşmak yerine havluya yapışsın. Silmeden önce yapışkana buhar tutmak işe yarayabilir.
 4. 4
  Pencereyi cam temizleyici ile iyice temizle.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Islatıp Kazımak

Başka yöntemleri kullanamıyorsan ya da cam filmi sadece küçük bir bölgeye uygulanmışsa bu yönteme başvurabilirsin (ama biraz zaman alıcıdır).

 1. 1
  Jiletle filmde küçük bir kesik aç ve tutup çekebileceğin bir parça yap.
 2. 2
  Filmi sök. Film düzgün biçimde çıkmayacaktır. Yırtılabilir ya da birkaç parçaya ayrılabilir.
 3. 3
  Yapışkana sabunlu su püskürt.
 4. 4
  Yapışkanı jiletle kazı. Hepsini çıkarttığından emin ol.
 5. 5
  Pencereyi cam temizleyiciyle iyice sil.
  Reklam

İpuçları

 • Camı kazırken jiletin körlendiğini fark edebilirsin. Bu işi tamamlamak için muhtemelen birden çok jilete ihtiyacın olacak.
 • Buz çözücü rezistansına ya da anten çizgilerine yakın yerdeki filmi çıkarırken, bunları jiletle kazımaktansa tamir bandıyla filmi kaldırmayı tercih et. Eğer yapışkan kalıntı kaldıysa, amonyak ya da Camsil sık, sonra eski bir havluyla sil.
 • Isı için bir ısı lambası ya da ışıldak (örneğin 500 Watt’lık ressam ışıldağı) kullan. Lambayı camın dışından yaklaşık 30-45 cm uzakta tut. Cam filminin olduğu tarafı amonyakla ıslat ve lambayla ısıtırken üstünü çöp torbasıyla kapla. 30-45 dakika kadar ısıt, sonra cam filmini tek parça hâlinde sökmeye çalış. Geriye kalan yapışkan genelde sabunlu ılık su ve karbonsuz çelik jiletle kazınabilir.
 • Bir buharlı temizleyiciyi 150 liradan başlayan fiyatlarla satın alabilirsin ve iş görür. Tutup çekebileceğin bir parça yakalayınca, buradan yavaş yavaş çekerken filmin altına buhar tut. Avucunla tutabileceğin kadar filmi kaldırınca, bir havlu ya da fırın eldiveni kullan ki buhar elini yakmasın.
Reklam

Uyarılar

 • Asla camdaki rezistans çizgilerinin üstünü kazıma, onlara paralel kazı. Havluyla temizlerken bile rezistans çizgilerine zarar vererek iletkenin artık çalışmamasına yol açabilirsin.
 • Arka camdaki buz çözücü rezistans çizgilerine (aynı materyalden yapılmış olduğu için belki radyo antenine de) kalıcı zarar verme ihtimalin var. Eğer rezistanslar zarar görürse iletken boyayla tamir edilebilir. Bu zor olsa da imkânsız değildir.
 • Jilet kullanırken dikkatli olmazsan kendini yarayabilir ya da pencere camını çizebilirsin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Siyah çöp poşetleri
 • Amonyak (seyreltilmemiş)
 • Çok ince çelik yünü
 • Keskin bıçak ya da maket bıçağı
 • Cam temizleyici
 • Buhar makinesi ya da saç kurutucu (buhar yöntemi kullanılacaksa)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 40 kişi çalıştı. Bu makale 16.594 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 16.594 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam