CSV Dosyası Kullanılarak Gmail'e Kişi Nasıl Eklenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Bir CSV Dosya Şablonu Oluşturmakİnternet Tarayıcısı Üzerinden CSV Dosyasını İçe AktarmakReferans

Bir .CSV (comma separated value - virgülle ayrılmış değer) dosyasını Google hesabına aktararak e-posta kişilerini toplu olarak ekleyebilirsin. Kişileri içeren CSV dosyaları sıfırdan yapılabilir veya tercih ettiğin e-posta istemcisinden dışa aktarılabilir. Kabul edilebilir alanları görmek için boş bir Gmail CSV dosyasını şablon olarak kullanabilir, ardından kendi kişilerini ekleyebilirsin. Tamamlandığında, Google Kişilerine giriş yap ve CSV dosyasını içe aktar. Doğru olması açısından içe aktarılan kişileri iki kez kontrol etmeyi unutma.

Kısım 1
Bir CSV Dosya Şablonu Oluşturmak

 1. 1
  Gmail’den Bir CSV dosyası dışa aktar. Böylece, Gmail’in CSV içe aktarma işlemi için kabul edeceği alanların bir şablonunu elde etmiş olursun.
  • Eğer herhangi bir kişi olmadan dışarı aktarmada sorun yaşıyorsan dışarı aktarma dosyası oluşturmak için tek bir kişiyi el ile eklemeyi dene.
  • CSV'yi başka bir e-posta servisinden içe aktarıyorsan içe aktarma yöntemine geçebilirsin.
  • Sıfırdan CSV dosyası oluşturmak istiyorsan alan başlıklarının tam listesini burada bulabilirsin.
 2. 2
  CSV dosyasını bir çizelge veya metin programı ile aç. CSV'nin ilk satırı veri girişi için farklı kategorileri gösterecektir (ör., First Name (Ad), Last Name (Soyad), email (e-posta), vb.). Çizelgeler bu kategorileri farklı hücrelere ayırırken, metin editörleri bu değerleri virgülle ayrılmış ilk satırda listeler.
  • Microsoft Excel veya Google E-Tablolar çizelgelerle çalışmayı, Not Defteri veya TextEdit bir düz metin dosyasıyla çalışmayı sağlar.
 3. 3
  Kişilerini CSV'ye ekle. İlgili hücreye veya liste değerlerine bilgileri sırayla gir. Belirli bir alan için değer gerekmiyorsa hücre boş bırakılabilir veya bir metin dosyası ise “,” (virgül) ile doldurulabilir.
  • Örneğin; First Name (Ad), Last Name (Soyad), Telephone (Telefon), email (e-posta) bilgileri bir metin dosyasında “John,,,john@email.com” şeklinde olabilir.
  • Metin dosyasından herhangi bir alanı kaldırmadığından veya boş bir alana virgül eklemediğinden emin ol. Gmail tüm alanları tarar, bu nedenle eksik alanlar içe aktarma sırasında sorunlara neden olur.
 4. 4
  “Dosya” menüsünü aç ve “Kaydet”i seç. CSV dosyasındaki değişiklikler Gmail hesabına alınmadan önce kaydedilmelidir.

Kısım 2
İnternet Tarayıcısı Üzerinden CSV Dosyasını İçe Aktarmak

 1. 1
  İnternet tarayıcından Google Kişiler’e git.
 2. 2
  Google/Gmail hesabına giriş yap. Kullanıcı adını ve şifreni gir ve “Giriş yap”a tıkla. Google Kişiler sayfana yönlendirileceksin.
 3. 3
  “İçe aktar” düğmesine tıkla. Bu düğme sol panelde listelenir ve tıkladığında bir pencereyi açar.
  • Yeni Rehber önizlemesini kullanıyorsan bu düğmenin adı “Rehber”dir. Önizleme şu anda kişileri içe aktarmayı desteklemiyor, bu nedenle eski kişiler arayüzüne yönlendirileceksin ve bu adımı yinelemen gerekecek.
 4. 4
  ”Dosya seç” düğmesine tıkla.
 5. 5
  Yükleyeceğin .CSV dosyanı seç. Dışa aktardığın veya oluşturduğun dosyaya göz at ve “Aç” düğmesine tıkla. Dosya açılan içe aktar penceresine eklenecektir.
 6. 6
  ”İçe aktar” düğmesine tıkla. Bir süre sonra yükleme tamamlanacak ve kişilerin Kişiler sayfasında listelenecektir.[1]
  • Kişilerinin doğru şekilde içe aktarılmadığını tespit edersen (yani bilgiler yanlış alana aktarılırsa) CSV dosyandaki bir alanı kaldırmış veya bir virgülü gözden kaçırmış olabilirsin. Çok sayıda kişiyi içe aktardıysan her kişiyi birer birer düzenlemek yerine CSV dosyasını düzeltmek, içe aktarılan tüm kişileri silmek ve yeniden içe aktarmak daha kolay olabilir.

İpuçları

 • CSV dosyaları henüz mobil cihazlardan içe aktarılamıyor.
 • Kişilerini başka bir e-posta hizmetinden dışa aktarırken CSV muhtemelen seçenekler arasında yer alacaktır. Bu dosyalar kişilerinin bilgileri ile önceden biçimlendirilecek ve Google hesabına aktarılmaya hazır olacaktır.

Uyarılar

 • Kendi CSV dosyanı oluşturduysan bilgilerin doğru alanlara aktarıldığını iki kez kontrol edilmek iyi bir fikirdir. Örneğin; isimlerin ve e-postaların doğru alanda göründüğünden ve doğru kişilerle ilişkili olduğundan emin ol.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Add Contacts to Gmail Using a CSV File, Español: agregar contactos a Gmail usando un archivo CSV, Italiano: Aggiungere Nuovi Contatti a Gmail Utilizzando un File CSV, Русский: добавлять контакты в Gmail при помощи CSV файла, Português: Importar Contatos para o Gmail Usando um Arquivo CSV, Bahasa Indonesia: Menambahkan Kontak ke Gmail dengan Berkas CSV, Français: ajouter des contacts sur Gmail en utilisant un fichier CSV, العربية: إضافة جهات اتصال إلى جيميل باستخدام ملف سي اس في, Nederlands: Contacten aan Gmail toevoegen met een CSV‐bestand, ไทย: เพิ่ม Contacts ใน Gmail โดยใช้ไฟล์ CSV, Deutsch: Mit einer CSV Datei Kontakte zu Gmail hinzufügen, 中文: 使用CSV文件向Gmail添加联系人, Tiếng Việt: Thêm danh bạ vào Gmail bằng tệp CSV, 日本語: CSVファイルを使ってGmailに連絡先を追加する, 한국어: CSV 파일을 사용해서 지메일에 연락처를 더해주는 방법, हिन्दी: CSV फ़ाइल का यूज करके जीमेल पर कॉन्टेक्ट्स (contacts) एड करें

Bu sayfaya 1.536 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?