Isı yönetimi, bilgisayarın sağlığını korumada önemli rol oynar. Eğer bilgisayarın aşırı ısınıyorsa hatalarla, performans düşmesiyle ve bilgisayarın beklenmedik biçimde kapanmasıyla karşılaşabilirsin. Bu wikiHow makalesi sana CPU sıcaklığını nasıl izleyeceğini öğretecek.

Yöntem 1 / 3:
BIOS’u Kullanarak

 1. 1
  Bilgisayarını yeniden başlat. BIOS, bilgisayarın temel ayarlarını yapmana izin veren bir menüdür. Birçok BIOS arabiriminin dâhili donanım izleyicisi vardır, yani sıcaklığı öğrenmene izin verir. BIOS’a, bilgisayarın ilk açılışı sırasında erişmen gerekir.
  • Eğer Windows 8 kullanıyorsan Power (Güç) menüsünü aç ve Restart’a (Yeniden Başlat) tıklarken Shift tuşunu basılı tut. Bu, bilgisayarı Gelişmiş Başlangıç Modu’nda açar ve burada Troubleshooting (Sorun Giderme) menüsünden ana kart ayarlarına (UEFI) ulaşabilirsin.
 2. 2
  BIOS tuşuna bas. Bu tuş, donanım üreticisine göre değişir. Genelde F2, F10 ve Del tuşlarıdır. Basman gereken tuş, üretici logosunun olduğu ekranda gösterilir.
  • Tuşa zamanında basmazsan bilgisayarın normal olarak açılır ve yeni baştan denemen gerekir.
 3. 3
  Donanım İzleyici’yi bul (Hardware Monitor). Farklı BIOS programlarında farklı bölüm etiketleri var. H/W Monitor, Status, PC Health, vb. yaygın kullanılan etiketlerdir.
 4. 4
  CPU sıcaklığını kontrol et. CPU’nun sıcaklık limiti modelden modele değişebilir ama genelde sıcaklığın 75° C’den düşük olması iyidir. CPU’nun belgelerine bakarak olması gereken sıcaklık eşiğini tam olarak öğrenebilirsin.
  • Diğer sıcaklıkları kontrol et. Hazır CPU sıcaklığını kontrol ederken sistemin geri kalanının nasıl çalıştığına da bak. Birçok donanım izleyici sana anakart sıcaklığını, grafik kartı sıcaklığını ve muhtemelen kasa içi genel sıcaklığı da gösterir.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Program Kullanarak

 1. 1
  Bir donanım izleme programı kur. Çoğu anakartın kurulum diskinde ya da İnternet sitesinde donanım izleme programları bulunur. İstersen BIOS’un sıcaklık ölçümlerini okuyup sana rapor verebilecek ücretsiz programlar da indirebilirsin. Bu popüler programlardan bazıları şunlar:[1]
  • Open Hardware Monitor
  • Speedfan
  • Core Temp
  • HWMonitor
  • Real Temp
 2. 2
  Programı çalıştır. İstediğin programı indirip kurduktan sonra, çalıştırarak bilgisayarının sıcaklığını öğrenebilirsin. Çoğu program, tüm sıcaklık ölçümlerini, fan hızlarını ve voltaj ölçümlerini bir arada gösterecektir. Bunları, sistem belgelerinde önerilen düzeylerle karşılaştır.
  • Bazı programların çalışması için bilgisayar ayarlarına özel erişim sağlaması gerekebilir ve söz konusu programlar çalışmadan önce, bunun için seni uyaracaktır.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
CPU Sıcaklığını Düşürmek

 1. 1
  Bilgisayarına nefes aldır. Hiçbir havalandırma deliğinin ya da fanın önünün kapalı olmadığından emin ol. Bilgisayarının kasasını aç ve sıkıştırılmış hava kullanarak tozdan arındır. Eğer hava, bilgisayar bileşenlerinin üstünden akamazsa ısı birikimi başlar.
 2. 2
  Yeni termal macun uygula. Termal macun, CPU’nun ısısını soğutucuya aktarır. Termal macun zamanla işlevini yitirir. Termal macununun hangi sıklıkla yenilenmesi gerektiğine ilişkin farklı görüşler var. Ama bilgisayarında normalden yüksek sıcaklıkla karşılaşıyorsan başlamak için en kolay yer burası.
  • Sakın termal macunu gerekenden fazla kullanma çünkü bu macunun fazlası, ısıyı iletmek yerine CPU’yu yalıtabilir. Macunu kullanmanın en etkili yöntemi CPU’nun üstüne küçük bir nokta hâlinde sürmek ve bunu yüzeye eşit bir şekilde yaymaktır.
 3. 3
  Soğutucuyu değiştir. Eğer CPU sürekli ısınıyorsa mevcut soğutucun ve fanın bu işin altından kalkamıyor olabilir. Kasana sığacak ve mevcut düzenekten daha fazla hava taşıyabilecek bir soğutucu/fan bileşimi bul. Büyük fanlı olanlar ortam gürültüsünü artırabilir.
 4. 4
  Kasaya daha fazla fan ekle. Eğer kasanda iyi bir hava akışı yoksa havayı düzgün biçimde hareket ettirmek için daha fazla fan eklemen gerekebilir. Taze hava bilgisayara kasanın önünden ve arkasından girmeli ve bilgisayarın arkasından dışarı atılmalıdır.
 5. 5
  Donanımını değiştir. Eski bileşenler uzun süreli kullanımdan sonra aşırı ısınmaya meyillidir ve bunları değiştirmekten başka çıkar yol yoktur. Eğer anakartını ya da CPU’nu değiştirmek zorundaysan tüm sistemi sıfırdan toplayabilirsin, çünkü ne de olsa her şeyi baştan kurman gerekecek.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

WhatsApp'ta QR Kodu Nasıl Taranır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Hack Nasıl Yapılır?

wikiHow

AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı. Bu makale 3.528 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.528 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam