Cırcır böcekleri yazları kendine has ötüşleriyle ortalığı neşelendirir ve sayıları azken zararsızdır. Ancak evin içinde üremeye başladılar mı kâğıttan yapılmış nesnelere, kıyafetlere, mobilyalara ve hatta duvarlara zarar verirler. Birkaç basit önlemle evindeki cırcır böceği nüfusunu kontrol altına alabilir, evin bodrumunu istila etmelerini önleyebilirsin.

Kısım 1 / 3:
Cırcır Böceklerini Evden Çıkarmak

 1. 1
  Cırcır böceği yemiyle onları yakala. En etkili kısa vadeli çözüm, böcekleri saklandıkları yerden cezbederek çıkarmak.
  • Derin olmayan bir kaba birkaç kaşık pekmez koy, sonra kabı yarısına kadar suyla karıştır. Kabı, cırcır böceği problemi yaşadığın odaya bırak. Cırcır böceği pekmeze bayılır ve kokusunu alınca dayanamayıp kendini kabın içine atar. Kabı sıkça boşalt.
  • Yapı marketlerde kimyasal cırcır böceği yemleri satılıyor ve onlar da böcekleri yakalamak için aynı temel yöntemi kullanıyor. Bu türden bir yem kullanırsan aile bireylerinin ve ev hayvanlarının yeme yaklaşmasını önle çünkü zehirlidir.
 2. 2
  Tuzak kur. Yapışkan tuzaklar zehir olmadan cırcır böceği yakalamanın harika bir yolu. Özellikle de zehirli böcek spreylerinden etkilenebilecek küçük çocukların ya da ev hayvanların varsa. Cırcır böceği tuzaklarını duvarlar, pencereler ya da kapı ağızları gibi problemli yerlere yerleştir. Bunlar ısıya ve neme ne kadar yakın durursa, oradan geçen böcekleri cezbetmeleri de o kadar kolay olur.
 3. 3
  Böcek spreyi kullan. Çoğu böcek spreyi, cırcır böceklerini de etkili biçimde ortadan kaldırır. Cırcır böcekleri için özel olarak yapılmış ya da genel amaçlı bir sprey alıp köşelere, pencere pervazlarına ve böcek istilasına rastladığın diğer yerlere sık. Sprey kullanırken dikkat et çünkü bunlar toksik kimyasallar içeriyor.
 4. 4
  Yumurtaları yok et. Cırcır böcekleri evin içine yumurtlayabilir ve bu da böcek istilasının kaşla göz arasında kontrolden çıkmasına yol açabilir.
  • Bölgeyi Yüksek Verimli Parçacık Yakalayıcı (HEPA) filtreli bir elektrikli süpürgeyle temizle. Bu güçlü makineler yumurtaları halıdan ya da bırakıldıkları diğer yerlerden sökecektir. Süpürgenin çektiklerini kilitli bir plastik torbaya koyup at.
  • Canlı cırcır böcekleri üstünde kullanılan çoğu sprey, onların yumurtalarını da öldürür. Cırcır böceklerinin genelde yumurtladıkları yerler olan döşemelerin arasındaki boşluklara ve süpürgeliklere de sprey sık.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Cırcır Böceklerinin Kuluçka Alanlarını Yok Etmek

 1. 1
  Evi mühürle. Cırcır böceklerinin istilasından korunmanın en iyi yolu, pencere ve kapıları onların giremeyeceği hale getirmek. Cırcır böcekleri en küçük çatlaklardan bile geçebilir. O yüzden onların girebileceği ya da yuva yapabileceği yerleri özenle kontrol et.
  • Pencere kenarlarını ve duvarlardaki yarıkları macunlayarak bu küçük çatlaklardan kurtul.
  • Kapıların altına takılan ve böceklerin girmesine izin vermeyen altlıklardan alabilirsin.
  • Evdeki havalandırmalara sineklik takılı olduğundan emin ol.
 2. 2
  Çöpün ağzını kapalı tut. Çöp kokusu cırcır böceklerini çeker. Çöpü dışarıda, kapalı bir kap içinde tutmak böceklerin eve girmesini ve içeride çoğalmasını önler.
 3. 3
  Bitkileri seyrelt. Cırcırlar yuvalarını uzun çimenlerin ve diğer bitkilerin arasına yapar. Çimleri biçer, bahçendeki bitkilerin aşırı uzamasına izin vermezsen böcekler de yuva yapacak yer bulamaz.
  • Çimen benzeri bitkilerin evden birkaç metre uzakta olmasını sağla ki yuva yapan cırcır böcekleri eve kolayca ulaşamasın.
  • Sarmaşıkları ve yüzeyleri kaplayan diğer bitkileri kısa tut.
  • Tahta, malç ve kompost yığınları evden bir hayli uzakta olmalı.
  • Giderlerde ve çatı oluklarında birikmiş bitki döküntüleri var mı diye bak. Cırcır böcekleri genelde buralara yuva yapar.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Evi Cırcır Böcekleri İçin Cazip Olmaktan Çıkarmak

 1. 1
  Parlak ışıkları sök. Cırcır böcekleri ışığa gelir. Eğer evi geceleri güçlü ışıklarla aydınlatıyorsan cırcır böceklerini de eve çekiyor olabilirsin.
  • Daha az ışık veren “böcek lambalarını” ya da kehribar rengi LED ışıklarını yapı marketlerden satın alabilirsin. Bunlar geceleri cırcır böceklerini ve diğer böcekleri cezbetmemek için tasarlanmıştır.
  • Eğer geceleri evin bahçesini aydınlatıyorsan bu ışıkları evden bir hayli uzağa koy ki cırcır böceklerini evin içine çekmesin.
  • Geceleri perdeleri ve jaluzileri kapat ki evin parlak ışıkları cırcır böceklerini çekmesin.
 2. 2
  Doğal avcıların çoğalmasına izin ver. Kertenkeleler ve örümcekler doğal olarak cırcır böceği avcısıdır. O yüzden evinde bunların yaşamasına izin vererek cırcır böceği nüfusunu doğal yollardan kontrol edebilirsin.
  • Evin içine böcek ilacı sıkma. Bunlar cırcır böceği avcıları için de zehirlidir.
  • Kuşlar ve kediler de cırcır böceklerini avlar. Kediyi bahçeye çıkart ve bahçeye bir kuş yemliği koy.
  Reklam

İpuçları

 • Evi derli toplu tutmak böcek istilasını önlemenin en iyi yoludur. Evin bodrumu dağınıksa cırcır böcekleri döküntülerin arasına yuvalanmış olabilir.

Reklam

Uyarılar

 • Etkili böcek ilaçlarını ev içinde kullanırken dikkatli ol. Çocukları ve evcil hayvanları ilaçlanmış alanlardan uzak tut.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?

wikiHow

Kedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?

wikiHow

Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Yavru Kedi Nasıl Sevilir?

wikiHow

Kedi Nasıl Yıkanır?

wikiHow

Evdeki Pireler Nasıl Öldürülür?

wikiHow

Köpek İshali Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?

wikiHow

Kedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?

wikiHow

Yazın Bir Kedi Nasıl Serinletilir?

wikiHow

Bir Kaplumbağanın Erkek Veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 23 kişi çalıştı. Bu makale 40.894 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 40.894 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam