Buzlu Kahve Nasıl Yapılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu | 10 Referans

Bu Makalede:Sıcak Demlenmiş KahveSoğuk Demlenmiş KahveFrappéHızlı Jamaica Shakerİlaveler

Buzlu kahve seni canlandıracak bir şeye ihtiyaç duyduğunda ama hava normal bir kahve için çok sıcak olduğunda harika bir tercihtir. Kendi buzlu kahveni yapmanın birçok farklı yolu vardır ve hepsini evindeki mutfağında deneyebilirsin.

1
Sıcak Demlenmiş Kahve

 1. 1
  Sıcak, taze kahveni demle. Normalden daha sert demle; kahveyi buzla seyrelteceksin. Kahveyi ne kadar sert demleyeceğin kaç tane buz koymayı planladığına bağlıdır.[1]
  • Kahvene şeker koymak istiyorsan şimdi ekle, bu sayede şeker granülleri sıcak sıvının içinde daha kolay erir.
 2. 2
  Taze demlenmiş kahveni bir karafa koy. Kahvenin oda sıcaklığına gelmesini bekle (yaklaşık bir saat) ve sonra iyice soğuması için iki saat buzdolabında beklet.
 3. 3
  Bir bardak kahve iç! Bir bardağa soğuk kahve koy, birkaç parça buz ve istersen süt veya krema ekle. İyice karıştırıp servis et.

2
Soğuk Demlenmiş Kahve

 1. 1
  Kahveyi soğuk demle. Bu, daha tatlı ve lezzetli olduğu gibi asit derecesi sıcak demlenmiş kahveye kıyasla %67 daha azdır. Soğuk demleme aynı zamanda sıcak demlenmiş kahvedeki acı, istenmeyen tadı ortadan kaldırır.[2]
 2. 2
  Kahve ekle. Bir sürahiye damak zevkine göre istediğin ölçüde iri çekilmiş kahve ekle. Tam gövdeli daha koyu kavrulmuş kahve sana daha zengin bir kahve tadı verir.[3]
 3. 3
  Su ekle. Sürahiye dokuz su bardağı oda sıcaklığında veya soğuk su ekle.
 4. 4
  Demle. Sürahinin ağzını kapat ve serin bir yerde en az on iki saat beklet.[4]
  • Demledikten sonra kahvenin telvesiyle suyu ayırmalısın.
 5. 5
  Kahveyi süz. Kahveyi ince dokunmuş bir elekten geçirip süzerek başka bir kaba al.[5]
  • Eleğe bir kahve filtresi koy (iki adet havlu kâğıt da iş görecektir) ve son kahve kalıntılarından kurtulmak için karışımı dikkatlice dök.
  • Tatlı, tam gövdeli konsantre bir kahve elde etmiş olacaksın.
 6. 6
  Servis et! Bir bardağa istediğin kadar buz koy ve üç ölçek soğuk su veya süte bir ölçek konsantre kahve ekle. Dilersen şeker koy. Daha kolay karıştırmak için şeker yerine sade şeker şurubu koy.

3
Frappé

 1. 1
  Bir blendera bir bardak taze demlenmiş kahve koy.[6]
  • Parçalanmış buz ekle.
  • 1/4 su bardağı süt ekle.
 2. 2
  10 saniye karıştır. Buzun kartopu parçacıkları gibi olması gerekir.
  • Ekstra tatlı olmasını istersen birkaç yemek kaşığı şeker koy. Vanilya aroman, aromalı kreman vb. bir malzemen varsa dilediğin gibi ekleyebilirsin.
  • Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar çek.
 3. 3
  Hazırladığın güzel kahve karışımını servis et ve afiyetle iç.

4
Hızlı Jamaica Shaker

 1. 1
  Granül kahve ve şekeri suda çözdür. [7]
 2. 2
  200 ml soğuk süt ve parçalanmış buzla karıştır.
 3. 3
  Kokteyl karıştırma kabın varsa karışımı iyice çalkala, çalkala, çalkala! Bardak veya kupada hazırlıyorsan iyice karıştır, karıştır, karıştır!

5
İlaveler

 1. 1
  Aroma ekle. Leziz portakallı buzlu kahve keyfi için soğuk kahveye portakal kabuğu, portakal suyu veya portakallı dondurma ekle.[8]
 2. 2
  Ahududulu dondurma ve taze veya donmuş ahududu al. Farklı aromalı bir buzlu kahve için soğuk kahveye ekle.
 3. 3
  Yalnızca yetişkinler için: 2 ölçek soğuk kahve, 2 ölçek Irish cream, 2 ölçek votka ve biraz vanilyayı karıştır. Ne de olsa mutlaka bir yerlerde kokteyl saatidir![9]

İpuçları

 • Buzlu kahveni şekerli seviyorsan şekeri kahve sıcakken kat, daha iyi karışacaktır; veya şekeri önce sütle karıştırıp kahveye öyle ekle.
 • Kalmış veya içilmemiş kahveyi alıp bir buz kalıbına doldur; böylece bir sonraki kahveni sulandırmadan içebilirsin.
 • Tüm şeker ve baharatları kahveye sıcakken ekle. Daha iyi karışır.
 • Bir diğer frappe önerisi karamel, çikolatalı süt ve vanilya eklemektir. Kahve ve buzla birlikte tüm malzemeleri blendera at.
 • İstersen normal kahve hazırlayıp iyice soğuyana kadar buzlukta bekletebilirsin. Buz gibi olunca buzluktan çıkarıp afiyetle iç.
 • Kahve yapıp buz kalıbına doldurduktan sonra bir gece buzlukta bırakırsan sabah kahveli buz küplerin olmuş olur. Bunları ihtiyaç duyduğunda kahvene atabilirsin.

Uyarılar

 • Sıcak kahve dolu demliği doğrudan buzdolabına koyma, cam çatlayıp kahvenin bütün dolabına dökülmesine neden olabilir. Buna termal şok adı verilir ama sen bunu tarif etmek için farklı bir tabir kullanıyor olabilirsin.[10]

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Yemek ve Davetler

Diğer dillerde:

English: Make Iced Coffee, Italiano: Preparare il Caffè Freddo, Español: hacer café helado, Français: préparer un café glacé, Deutsch: Eiskaffee machen, Português: Fazer Café Gelado, Nederlands: IJskoffie maken, Русский: приготовить кофе со льдом, 中文: 制作冰咖啡, Čeština: Jak si vytvořit ledovou kávu, Bahasa Indonesia: Membuat Es Kopi, ไทย: ชงกาแฟเย็น, 日本語: アイスコーヒーを作る, हिन्दी: बनाए कोल्ड कॉफ़ी, 한국어: 아이스 커피 만드는 방법, العربية: عمل القهوة المثلجة, Tiếng Việt: Pha cà phê đá

Bu sayfaya 1.042 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?