Buzdolapları zaman içinde biraz kirlenebilir, hatta içlerinde kötü kokular da oluşabilir. Neyse ki her evde bulunan malzemelerin yardımıyla buzdolabındaki kötü kokuları gidermek kolaydır.

Kısım 1 / 2:
Temizlemek

 1. 1
  Buzdolabının düğmesini kapat ve fişten çek.
 2. 2
  Buzdolabındaki her şeyi dışarı çıkart. Bunu yaparken son kullanma tarihi geçmiş ve bilim projesine dönüşmekte olan yiyecekler varsa at.
 3. 3
  Buzdolabını temizlerken soğuk kalmasını tercih ettiğin yiyecekleri soğutucuya koy. Bir süre dışarıda kalacaklarsa daha iyi korunmaları için biraz buz ekle.
 4. 4
  Karbonatla ılık su karışımı yap. 1/2 su bardağı karbonatı, ılık suyla dolu lavaboda erit.
 5. 5
  Tüm rafları, kutuları ve çıkartılabilen diğer kısımları dışarı çıkar. Tüm parçaları yıka, durula, sonra da iyice kurula. Buzdolabının duvarlarını ve zeminini, hatta sebzeliklerin altını bile mümkün olduğunca silmeyi unutma.
 6. 6
  Damlama tepsisini temizle. Bu, buzdolabının altında yer alır. Dikkatli ol çünkü büyük ihtimalle içinde kirli su vardır. Kapıların altındaki ızgarayı sök, dikkatlice dışarıya çekip içindekileri boşalt.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Koku Gidericiler Kullanmak

 1. 1
  Karbonat kullan. Kokuları yok etmek için bir kutu karbonatı pişirme kağıdına yay ve buzdolabına koy. Koku kaybolana kadar kapıyı kapalı tut, sonra da karbonatı at. Günlük kokuları etkisiz hale getirmek için buzdolabında daima ağzı açık bir karbonat kutusu bulundur.
  • Bunu temizleme yöntemi olarak kullanmak istiyorsan 1/2 su bardağı karbonatı suda erit.
 2. 2
  Sirke ekle. Karbonatın etkisiz hâle getirdiği kokuların çoğunu beyaz sirke de yok eder. Buzdolabına ağzı açık bir bardak ya da kâse içinde sirke koy veya suyla sirkeyi karıştırarak etkili bir temizleme solüsyonu yap.
 3. 3
  Koku emici olarak yulaf ezmesi kullan. Bir kâse yulaf ezmesini dolabına koyarsan kötü kokuları emer.
 4. 4
  Öğütülmüş kahve kullan. Kuru, taze öğütülmüş kahveyi birkaç sığ kâseye koy ya da pişirme kâğıtlarına yay. Kâseleri ya da pişirme kâğıtlarını buzdolabının farklı katlarına yerleştir. Kokular birkaç gün içinde kaybolacaktır.
 5. 5
  Aktif kömürün kötü kokuları emmesini sağla. Öğütülmüş kahve yöntemine benzer olarak, aktif kömürü (kömür briketlerini değil) birkaç sığ kâseye ya da pişirme kâğıtlarının üstüne yerleştir ve buzdolabının farklı raflarına koy. Buzdolabının derecesini düşüğe getir ve kapısını birkaç gün kapalı tut. Söz konusu kokular birkaç gün içinde kaybolacaktır.
  • Aktif kömür, evcil hayvan dükkânlarından ya da eczanelerden satın alınabilir
  • Aktif kömür, 20 dakika 180°C sıcaklıktaki fırına koyularak tazelenebilir.
 6. 6
  Kokusuz klorofilli kedi kumu kullan. Bunu sığ bir tencereye yay ve koku yok olana kadar buzdolabında bırak.
  Reklam

İpuçları

 • Buzdolabını vanilya özüyle temizlemek de kokunun giderilmesini sağlar. Buzdolabının temiz kokması için, vanilya özüne batırdığın pamuğu buzdolabında bırak.
 • Yiyecekleri mümkün olduğu kadar hava geçirmeyen kaplarda sakla. Daha uzun süre taze kalır ve bozulması durumunda kokular o kadar fazla yayılmaz.
 • Gelecekte kokuları önlemek için, hemen her hafta buzdolabını elden geçirip süresi geçmiş yiyecekleri at. Çöpü çıkarmadan hemen önce buzdolabına bakmaya çalış. Bu, hem hatırlamana yardımcı olur hem de buzdolabından çıkardıkların mutfak çöpünde durup etrafa kötü kokular yaymaz.
 • Hangi yöntemi ya da yöntemleri seçersen seç, koku yok olana kadar yiyecekleri dolaba geri koyma.
 • Buzdolabını temizledikten sonra, tekrar buzdolabına koymadan önce sos şişelerini ve yiyecek kaplarını da temizle. Bazen kötü kokular bunlara yapışabilir.
 • Buzdolabını bir süre kapalı tutman ya da fişini çekmen gerekiyorsa önce içini bir güzel temizleyip tüm yiyecekleri çıkar. Sonra kapağını bir süre açık tut. Kapısı kapalı ve soğuk olmayan bir buzdolabının temizlendiğinde bile bir süre sonra kötü kokması kesindir.

Reklam

Uyarılar

 • Soğuk bir cam rafı asla sıcak suyla temizleme. Ya oda sıcaklığına gelmesini bekle ya da ılık su kullan. Ani sıcaklık değişimi, camı kırabilir.
 • Aşındırıcı temizleme maddeleri kullanmaktan kaçın; bunların buzdolabının yüzeylerini çizme riski vardır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Su ve sabun
 • Bir sünger ya da bulaşık bezi
 • Öğütülmüş kahve ya da karbonat
 • Kâseler ya da pişirme kâğıtları/sığ tencereler
 • Karbonat

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Aloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?

wikiHow

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?

wikiHow

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

wikiHow

Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Yalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?

wikiHow

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Referanslar

 1. Martha Stewart, Martha Stewart's Homekeeping Handbook, p. 91, (2006), ISBN 978-0-517-57700-4 – research source

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 32 kişi çalıştı. Bu makale 5.657 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 5.657 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam