Buzdolabının belli aralıklarla tepeden tırnağa temizlenmesi gerekir. Raflardaki süt lekelerinin yıkanması, raf ömrünü dolduran yiyeceklerin çöpe atılması şarttır. Çok hoş bir şey olmasa da bunu etkili ve verimli biçimde yapmayı öğrenmek sana bolca emek ve zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Buzdolabını Temizlemek

 1. 1
  Buzdolabındaki tüm yiyecekleri çıkart. Bunları bir masanın ya da mutfak tezgâhının üstüne koyarak tüm buzdolabını boşalt. Neleri düzenleyeceğini değerlendirebilmek için sana boş alan gerekecektir.[1]
  • Bunun için en iyi zaman buzdolabında az yiyecek olduğu zamandır, mesela haftalık alışverişini yapmadan önce. Böylece daha az şeyi çıkarıp geri koyman gerekir.
  • Çoğu yiyecek kısa süre dışarıda kaldığında bozulmaz ama bu tür gıdaların bir saatten uzun süre dışarıda kalmadığından emin ol. Yiyecekler "tehlikeli bölgeye" nispeten kısa bir sürede ulaşabilir.[2]
  • Özellikle de sıcak yaz aylarında elinin altında bir portatif soğutucu olması bu işlemi yiyecek güvenliği açısından daha iyi hâle getirebilir.
  • Buzdolabını soğuk havada temizliyorsan içindekileri dışarı çıkarıp acele etmeden düzenleyebilirsin.
 2. 2
  Bayatlamış, küflenmiş, yenmez durumda ya da herhangi bir biçimde şüpheli gördüğün tüm yiyecekleri at. Eğer mümkünse sızmayı ve küfün yayılmasını önlemek için bunları sıkıca kapalı bir poşete koy. Yıllık ya da mevsimlik buzdolabı temizliği bize varlığını tümüyle unuttuğumuz şeyleri hatırlatır.[3]
  • Yiyeceklerin "son kullanma" tarihlerini kontrol et. Bunlar gıdaların ne zaman atılması gerektiğini gösterir.
  • Kullanmanın pek olası olmadığı şeyleri çöpe at. Örneğin evde hiç kimse zeytin sevmiyorsa en son martini partisinden beri buzdolabında duran zeytin kavanozundan kurtul.
  • Çöpü boşalt ki buzdolabından attığın yiyeceklerin kokusu eve sinmesin!
 3. 3
  Buzdolabındaki rafları, gözleri ve diğer sökülebilir yüzey alanlarını yerinden çıkar. Bu işi daha hızlı yapmak için rafları ve diğer şeyleri mutfaktaki evyenin yanına veya içine koy ki temizlemesi daha kolay olsun.[4]
  • Hızlı bir temizlik için tüm rafları yerinden çıkarman gerekmez. Ne var ki böyle yapmak daha derinlemesine temizlik sağlar.
  • Raflar genelde fırın rafları ya da bürolardaki çekmeceler gibi yerinden çıkar.
 4. 4
  Rafları, gözleri ve diğer tüm yüzeyleri elleyıka. Bulaşık deterjanı iş görür. Buzdolabından çıkardığın parçaların çoğu bulaşık makinesine sığmayacaktır veya makineye konmamalıdır. Onun yerine suyu iyice köpürt, güzel bir sünger ya da fırça al ve buzdolabındaki sökülebilir parçaları yerinden çıkart.[5]
  • Soğuk bir cam rafı asla sıcak suyla temizleme. Ani sıcaklık değişim camı paramparça edebilir. Onun yerine camı soğuk suyla temizle ya da yıkamadan önce rafın oda sıcaklığına gelmesini bekle.
  • Zorlu lekelerde ya da yiyecek dökülmelerinde sıcak suyla amonyağın gücüne başvurmaktan çekinme. Az miktarda amonyağı sıcak suyla seyrelt (1’e 5 yeterli olacaktır) ve rafı bunun içinde beklettikten sonra ovarak temizle.
  • Rafları ve gözleri buzdolabına geri takmadan önce bir kurutma rafının üstüne koyup tümüyle kurumasını sağla.
 5. 5
  Buzdolabının içini, tercih ettiğin temizlik solüsyonuyla sil. Büyük veya inatçı lekeleri hedefle ve geri kalan tüm yüzeyleri temiz bir bez ya da süngerle sil.[6]
  • Buzdolabının içini temizlerken kokusu güçlü bir sabun ya da temizleyici kullanmaman iyi olur çünkü gıdalar bu kokuyu emebilir. Onun yerine, şu doğal temizlik solüsyonlarından birini kullan:
   • 2 çorba kaşığı karbonat ve 1 litre sıcak su
   • 3 ölçek sıcak suya 1 ölçek elma sirkesi
  • Çok inatçı kirler ya da birikintiler için bir parça beyaz diş macunu kullan. Bu hem aşındırıcı bir temizleyici rolü görür hem de çok güzel kokar.
 6. 6
  Buzdolabı kapılarının iç yüzeylerini mutlaka temizle. Eğer buzdolabı kapağının rafları varsa ve düzenli olarak kullanılıyorsa burayı da kimyasal bir temizleyiciyle ya da daha zararsız bir şeyle (açıklaması yukarıda) temizle.[7]
 7. 7
  Rafları buzdolabındaki yerine koymadan önce kurut. Sökülebilir raflardaki fazla suyu temiz bir bezle sil ve buzdolabındaki yerine yerleştir.
 8. 8
  Buzdolabının kapak contasını yarı yarıya su ve sirke ya da çamaşır suyu karışımıyla temizle. Contaya seyreltilmemiş çamaşır suyu sürme çünkü bu, contanın bütünlüğünü bozabilir. Contayı bezle kurula, sonra kauçuğun esnekliğini yitirmemesi için limon yağı, mineral yağı ya da vücut losyonu sür.[8]
 9. 9
  Yiyecekleri tekrar buzdolabına koy. Şişeleri, kavanozları ve saklama kaplarını sil, sonra da buzdolabına geri koy. Bozulabilir gıdaları geri koymadan önce son kullanma tarihlerini mutlaka bir kez daha kontrol et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Dış Yüzeyi Temizlemek

 1. 1
  Buzdolabının önü, arkası, üstü ve yanları dâhil tüm yüzeylerini sil.[9]
  • Tüm yanlarını açığa çıkarmak için buzdolabını öne çek. Ahşap döşemelerin çizilmesini ya da yer döşemesinin yırtılmasını önlemek için, buzdolabını taşırken bir tekerlekli buzdolabı altlığı kullan.
  • Buzdolabının tüm dış yüzeylerini çok amaçlı bir temizleyici ve havlu kullanarak temizle.
  • Eğer buzdolabının kondenser boruları arkada er alıyorsa arka tarafı silmeyi atlayıp 3. Kısma geç.

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Kondenser Borularını ve Fan Bıçaklarını Temizlemek

Isıyı tekrar havaya verme işinden buzdolabının kondenser boruları ve fanı sorumludur. Eğer bu borular toz, kıl ve pislikle kaplanırsa ısı doğru düzgün biçimde salınmaz ve bu da buzdolabını soğuk tutmak için kompresörün daha fazla çalışmasını gerektirir. Buzdolabı kondenser borularını altı ayda bir temizleyerek buzdolabını en iyi hâlde tut.

 1. 1
  Bu boruların yerini bul. Buzdolabının kondenser borularının yerini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bak. Buzdolabının modeline bağlı olarak kondenser boruları birkaç farklı yerde olabilir:
  • Buzdolabının arkasında,
  • Arka panelden ulaşılabilecek biçimde buzdolabının altında,
  • Ön ızgaradan erişilebilecek biçimde buzdolabının önünde.
 2. 2
  Buzdolabını güç kaynağından ayır. Elektrik şokunu önlemek için buzdolabını prizden çıkarmak çok önemlidir. Eğer buzdolabın ankastre modelse ya da öne çekmesi zorsa evin sigortalarını kapat.[10]
 3. 3
  Bir kondenser temizleme fırçasıyla borulardaki tozu ve kiri nazikçe temizle. Boruları delmemek için son derecede dikkatli davran.
  • Boruları bir fırçayla temizledikten sonra boruların üstündeki ve etrafındaki toz ve kir birikimini fırça aparatı takılmış bir elektrikli süpürgeyle temizle. Borular üstünde herhangi bir temizlik solüsyonu kullanma.
 4. 4
  Kondenser fan bıçaklarındaki tozu ve kiri temizlemek için fırça ve nemli bir bez kullan. Fan, havayı boruların üstünde dolaştırarak aşırı ısının atılmasına yardımcı olur. Eğer fanın bıçakları herhangi bir şekilde engellenirse boruların ısıyı uzaklaştırması zorlaşacaktır.[11]
 5. 5
  Buzdolabını ve civarını elektrikli süpürge ve bez kullanarak temizle.[12]
 6. 6
  Buzdolabını tekrar prize tak ve yerine geri it.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Su Filtresini Değiştirmek

Buzdolabının su filtresini her altı ayda bir değiştirmek çok önemlidir. Filtredeki birikim buz üretme sisteminde tıkanıklıklara, suyunda kötü kokulara ve kirleticilere yol açabilir.[13]

 1. 1
  Buzdolabının su filtresini nasıl değiştireceğini öğrenmek için kullanım kılavuzuna başvur.

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
Buzdolabını Temiz ve Düzenli Tutmak

 1. 1
  Nahoş kokuları emmek ve buzdolabını kokusuz tutmak için ev yapımı bir hava tazeleyici kullan. Gıdalar bozulmaya ve buzdolabının içini kötü kokularla kaplamaya başlamadan önce harekete geçmen gerekir. İşte bu kötü kokularla mücadelede buzdolabında kullanabileceğin şeyler:[14]
  • Aktifleştirilmiş kömürle dolu temiz bir çorap. Bu kömür mangal kömürü değil bir akvaryum dükkânından satın alınmış olmalıdır. Kömür üç ayı bulan bir süre boyunca kötü kokuları emer.
  • Kapağı açık bir kutuda karbonat. Karbonat da harika bir koku emicidir. Çoğu karbonat paketinde her 30 günde bir değiştirilmesi gerektiği yazsa da buna gerek kalmadan karbonatı genelde 60 ila 90 gün kullanabilirsin.
  • Buzdolabının arka tarafında küçük bir tabağa konmuş taze öğütülmüş kahve de kokuları emmede çok iyidir.
  • Kokusuz, klorofilli kedi kumu da koku emicidir. Buzdolabının arka tarafına yerleştireceğin sığ bir tabağa 1,5 cm yükseklikte kedi kumu koymak rahatsız edici kokuların büyük kısmını ortadan kaldıracaktır.
 2. 2
  Buzdolabına çok hafif bir koku kat. Bu herkesin zevkine uygun olmayabilir ama bazı insanlar buzdolabını açtıklarında sözgelimi belli belirsiz bir vanilya kokusundan hoşlanabilir. Bu basamağın anahtar sözcüğü "çok hafif." Buzdolabını açtığında herhangi bir baskın kokunun gelmesi iyi olmaz. Kolonya ya da parfümde olduğu gibi, hoş ve "zayıf bir koku" daha iyidir, özellikle de yiyeceklerle bir araya geldiğinde:
  • Bir pamuğa azıcık vanilya özütü, çay ağacı yağı ya da lavanta, limon ve hatta bergamot esansı damlat ve bunu buzdolabının arka tarafında küçük bir tabağa koy. Her birkaç haftada bir değiştir.
 3. 3
  Kokuya karşı koruma için, bir parça kahverengi kesekâğıdını buruşturup sebze ve meyvelerin yanına koy. Buruşturulmuş kesekâğıdı raftaki kokuları emmede harikalar yaratır.[15]
 4. 4
  Her mevsim (üç ayda bir) buzdolabını elden geçirerek temiz kokmasını ve hoş görünmesini sağla. Her üç ayda bir buzdolabındaki gıdaların birçoğunu dışarı çıkar ve tüm yüzeyleri karbonatla ya da sirke solüsyonuyla sil. Düzenli bakım uygulamak gelecekte sana zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.[16]
  • Bunu söylemek neredeyse gereksiz ama buzdolabına bir şeyin döküldüğünü ya da leke bıraktığını fark edersen hemen temizlemen ve lekenin kaynağını ortadan kaldırman gerekir. Hemen temizlenmeyen dökülmeler ya da lekeler kolayca sertleşip gelecekte temizlemesi daha zor bir hal alabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Nemin fazlasını emmek için küçük bir kavanoz dolusu karbonatı (kapağı açık hâlde) buzdolabında tut. Unutma ki kutu değil kavanoz olmalı.
 • Buzdolabını ortalama ayda bir defa temizle.
 • Kötü kokulara karşı her hafta buzdolabında süresi geçmiş gıda var mı diye kontrol et.
 • Hiçbir parçanın düşüp kırılmayacağından emin ol.
 • Organize ederek gıdaları bulmayı kolaylaştır. Sütü, meyve sularını ve içecekleri bir rafa, sosları ve benzer şeyleri başka bir yere koy.
 • Sosları ve marinasyonları bir plastik sepette sakla. Böylece bir defada (örneğin mangal yaparken) kolayca taşıyabilirsin ve içindekiler dökülür ya da yırtılırsa bütün buzdolabını değil de sadece sepeti yıkaman yeterli olur.
 • Buzdolabının raflarına raf örtüsü koy. Bu, rafların kirlenmesini önler. Kirlendiklerinde bunları çıkarıp çöpe at, yeni bir doku ya da tasarım uygula!
 • Buzdolabın temizlendikten sonra temiz tutmanın kolay bir yolu, her seferinde bir ya da iki gözü ya da rafı temizlemektir. Buzdolabının tamamı bir defada temizlenmese de tüm gününü alan bir projeye dönüşmeden gayet temiz olmasını sağlayabilirsin. Yeter ki tüm raf ve gözleri dönüşümlü olarak temizlediğinden emin ol.
Reklam

Uyarılar

 • Suyun ya da temizlik solüsyonunun havalandırma deliklerine gitmesine izin verme.
 • Bozulmuş gıdaların çöp torbasına konmadan önce ayrıca torbalanması gerekir çünkü çöp torbası dışarıdayken yırtılırsa ya da sıkıca kapatılmadıysa bunlar hayvanları/kemirgenleri cezbedebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sirke
 • Karbonat (isteğe bağlı)
 • Su
 • Naylon torba ya da çöp torbası, eğer gerekirse
 • Temizlik bezi ya da sünger
 • Temizleyici
 • Kondenser temizleme fırçası
 • Fırça aparatlı elektrikli süpürge
 • Su filtresi (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.056 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.056 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam