Burun Piercing'i Nasıl Temizlenir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Burun Piercing’ini TemizlemekNeler Yapılmaması Gerektiğini BilmekReferans

Burun piercing’ini temiz tutmak çok önemlidir, yoksa iyileşmesi gecikebilir ya da enfeksiyon kapabilirsin. Neyse ki burun piercing’ini temizlemek çok az zaman ve çaba gerektirir, o yüzden bahanen yok! Başlamak için 1. adımı oku.

Kısım 1
Burun Piercing’ini Temizlemek

 1. 1
  Piercing'ini günde iki kez temizle. Piercing’in takıldığı yer tamamen iyileşinceye kadar sabah ve akşam birer kez olmak üzere günde iki kez temizle. Piercing’ini çok az temizlemek, kirlenmesine ve enfekte olmasına neden olabilir, çok fazla temizlemekse tahrişe ve iyileşmenin gecikmesine yol açabilir.
 2. 2
  Tuz solüsyonu hazırla. Piercing’ini temizlemenin en kolay yolu, tuz solüsyonu kullanmaktır. Tuz solüsyonu yapmak için, 1/4 tatlı kaşığı iyotsuz deniz tuzunu 1 su bardağı ılık suyla karıştır. Alternatif olarak, eczaneden ambalajlı steril tuz solüsyonu satın alabilirsin.
 3. 3
  Ellerini yıka. Piercing’ine dokunmadan önce, ellerini antibakteriyel sabunla iyice yıkamak çok önemlidir. Aksi taktirde, ellerindeki bakteriler temelde açık bir yara olan piercing’ine temas edebilir ve bir enfeksiyona neden olabilir.
 4. 4
  Bir parça pamuğu tuz solüsyonuna batır. Temiz bir makyaj pamuğu alıp tuz solüsyonuna batır. Pamuğu nazikçe burun piercing’ine bastır ve orada 3 ya da 4 dakika tut. Burun halkasına ya da vidaya takılma ihtimaline karşı pamuğu burnundan çekerken dikkatli ol.
 5. 5
  Piercing olan bölgeyi temiz bir kâğıt mendille hafif hafif dokunarak kurula. Temizledikten sonra, piercing’inin etrafındaki bölgeyi temiz bir makyaj pamuğu, kâğıt mendil ya da kâğıt havluyla hafif hafif dokunarak kurula. Bunu yapmak için havlu kullanma çünkü havlular bakteri barındırabilir ve halkaya ya da vidaya takılabilir.
 6. 6
  Pamuklu çubukla kabuklanmayı temizle. Kabukları almak için piercing’in altını da temizlemen gerek, yoksa bunlar deriyi yırtabilir ve piercing bölgesinin iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Bunu, temiz bir pamuklu çubuğu tuz solüsyonuna batırarak ve burun deliğinin içindeki vidanın ya da halkanın arka tarafının etrafına sürerek yapabilirsin.
  • Çok sert sürme çünkü vidayı burnundan dışarıya itebilirsin.
 7. 7
  İyileşmeyi hızlandırmak için biraz lavanta yağı kullan. Lavanta yağı, piercing’i nemlendirir, hassasiyeti azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Piercing’i temizledikten sonra, pamuklu çubukla biraz lavanta yağı sür.
  • Yağın piercing’in içine girmesini sağlamak için vidayı bük ya da halkayı çevir, sonra da fazla yağı temiz bir kağıt mendille sil (yoksa, derin tahriş olabilir).
  • Lavanta yağı, sağlıklı gıda dükkanlarında, süpermarketlerde ya da eczanelerde bulunabilir. [1]

Kısım 2
Neler Yapılmaması Gerektiğini Bilmek

 1. 1
  Sert antiseptik ürünler kullanmaktan kaçın. Bactine, bacitracin, hidrojen peroksit, alkol ya da çay ağacı yağı gibi sert antiseptik ürünler, burun piercing’lerini temizlemek için kullanılmamalıdır çünkü bunlar, cildi tahriş edebilir ya da zarar verebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
 2. 2
  Piercing’in takıldığı yeri kapatmak için makyaj malzemeleri kullanmaktan kaçın. Makyaj malzemelerinin piercing’e değmesine izin verme çünkü orası tıkanabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Bu, bronzlaştırıcı losyonlar ve diğer kozmetik ürünler için de geçerlidir.[2]
 3. 3
  Burun halkasını ya da vidasını, piercing’in takıldığı yer tamamen iyileşinceye kadar çıkarma. Vida ya da halka çıkarılırsa, burun piercing’leri birkaç saat içinde kapanabilir.
  • Piercing’in takıldığı yer kapanmaya başladıktan sonra vidayı tekrar oraya sokmak için zorlamak, ağrıya, iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olabilir.
  • O yüzden, piercing’in takıldığı yer tamamen iyileşinceye kadar (bu, 12 ila 24 hafta sürebilir), vidayı ya da halkayı çıkarmaktan kaçınmak önemlidir.
 4. 4
  Yıkanmaktan, sıcak küvete girmekten ve havuzdan uzak dur. Piercing’ini havuza, banyo ya da küvetteki sıcak suya batırmaktan kaçınmalısın çünkü çoğunlukla bunlar, enfeksiyona yol açabilen zararlı bakteriler bulundurur. Ama gerekirse, burun piercing’ini korumak için eczanelerde bulunan su geçirmez yara bandıyla kapatabilirsin.[3]
 5. 5
  Kirli yastık kılıfında yatmaktan kaçın. Kirli yastık kılıfları da potansiyel bakteri kaynağıdır, o yüzden yastık kılıfını düzenli olarak değiştirmen önemlidir.
 6. 6
  Piercing’e gereksiz yere dokunmaktan kaçın. Piercing’ini ellemekten ya da onunla oynamaktan kaçın; piercing’ine yalnızca onu temizlerken, ellerini yıkadıktan sonra dokunmalısın. İyileşme sürecinde vidayı/halkayı çevirmeye gerek yoktur.

İpuçları

 • Parmakların kirliyse burnuna sokma çünkü bu, enfeksiyona neden olabilir.
 • Güzel, sıcak bir duş al çünkü bu, piercing’in etrafındaki kabukları gevşetebilir.
 • Piercing’ini günde üç defadan fazla temizleme. Bu, piercing takılan yerin kurumasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
 • Piercing’in etrafında sert bir şişlik oluşursa, üzerine aspirin macunu sürmeyi dene. Küçük bir parça aspirini birazcık suda erit ve ilacı günde iki kez piercing’in çevresindeki şişliğe sür. Şişlik, 4 ila 6 gün içinde kaybolacaktır. Şişliğe, ilacı sürmek dışında dokunma.

Uyarılar

 • Ne kadar baştan çıkarıcı gelse de kabukları koparma çünkü enfeksiyon kapabilirsin.
 • Sıradan gümüş halkaları takı yerine kullanma. Bu halkalar tehlikelidir, çünkü yarayı oksitlendirebilir ve burnunda arjiri denen kalıcı bir siyah iz oluşmasına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlara da yol açabilirler.
 • Burun deliğinin içini temizlerken daima yeni bir pamuklu çubuk kullan, böylece mikropları bir yerden diğerine taşımazsın.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Antibakteriyel sabun.
 • Tuzlu su çözeltisi ya da deniz tuzu.
 • Pamuklu çubuk, kâğıt mendil ya da tuvalet kâğıdı.
 • Lavanta yağı.
 • Temiz bir plastik kupa.
 • Ilık su.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Clean Your Nose Piercing, Español: limpiarte el piercing de la nariz, Italiano: Mantenere Pulito il Piercing al Naso, Português: Limpar o Seu Piercing do Nariz, Deutsch: Nasenpiercing reinigen, Русский: чистить пирсинг носа, Français: nettoyer son piercing au nez, Čeština: Jak se starat o piercing nosu, Nederlands: Je neuspiercing schoonmaken, Bahasa Indonesia: Membersihkan Lubang Tindik Hidung, ไทย: ทำความสะอาดแผลเจาะจมูก, हिन्दी: छिदवाई हुई नाक (nose piercing) की सफाई करें, العربية: تنظيف ثقب الأنف, Tiếng Việt: Vệ sinh khuyên mũi, 한국어: 코 피어싱 세척하는 방법

Bu sayfaya 7.176 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?