Burun piercing’ini temiz tutmak çok önemlidir, yoksa iyileşmesi gecikebilir ya da enfeksiyon kapabilirsin. Neyse ki burun piercing’ini temizlemek çok az zaman ve çaba gerektirir, o yüzden bahanen yok! Başlamak için 1. adımı oku.

Kısım 1 / 2:
Burun Piercing’ini Temizlemek

 1. 1
  Piercing'ini günde iki kez temizle. Piercing’in takıldığı yer tamamen iyileşinceye kadar onu sabah ve akşam birer kez olmak üzere günde iki kez temizle.[1] Piercing’ini çok az temizlemek, kirlenmesine ve enfekte olmasına neden olabilir, çok fazla temizlemekse tahrişe ve iyileşmenin gecikmesine yol açabilir.
 2. 2
  Tuz solüsyonu hazırla. Piercing’ini temizlemenin en kolay yolu, tuz solüsyonu kullanmaktır. Tuz solüsyonu yapmak için, 1/4 tatlı kaşığı iyotsuz deniz tuzunu 1 su bardağı ılık suyla karıştır. Alternatif olarak, eczaneden ambalajlı steril tuz solüsyonu satın alabilirsin.[2]
 3. 3
  Ellerini yıka.[3] Piercing’ine dokunmadan önce, ellerini antibakteriyel sabunla iyice yıkamak çok önemlidir. Aksi taktirde, ellerindeki bakteriler temelde açık bir yara olan piercing’ine temas edebilir ve bir enfeksiyona neden olabilir.
 4. 4
  Bir parça pamuğu tuz solüsyonuna batır. Temiz bir makyaj pamuğu alıp tuz solüsyonuna batır. Pamuğu nazikçe burun piercing’ine bastır ve orada 3 ya da 4 dakika tut. Burun halkasına ya da vidaya takılma ihtimaline karşı pamuğu burnundan çekerken dikkatli ol.[4]
 5. 5
  Piercing olan bölgeyi temiz bir kâğıt mendille hafif hafif dokunarak kurula.[5] Temizledikten sonra, piercing’inin etrafındaki bölgeyi temiz bir makyaj pamuğu, kâğıt mendil ya da kâğıt havluyla hafif hafif dokunarak kurula. Bunu yapmak için havlu kullanma çünkü havlular bakteri barındırabilir ve halkaya ya da vidaya takılabilir.
  • Piercing'in üzerinde kabuklanma görürsen bunu kaldırma isteğine karşı koy. Kabuk, vücudunun piercing'i koruma yöntemidir. [6]
 6. 6
  İyileşmeyi hızlandırmak için biraz lavanta yağı kullan. Lavanta yağı, piercing’i nemlendirir, hassasiyeti azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Piercing’i temizledikten sonra, pamuklu çubukla biraz lavanta yağı sür.
  • Yağın piercing’in içine girmesini sağlamak için vidayı döndür ya da halkayı çevir, sonra da fazla yağı temiz bir kağıt mendille sil (yoksa, derin tahriş olabilir).
  • Lavanta yağı, sağlıklı gıda dükkanlarında, süpermarketlerde ya da eczanelerde bulunabilir. Şişede, yapın tıbbi olarak kullanalabileceği etiketi bulunduğundan emin ol.
  • Piercing'in içine girebilecek lifli malzemeler kullanmaktan kaçın. Pamuklu çubuk, pamuk topu, kâğıt mendil ve tuvalet kağıdı bunlara örnek olarak verilebilir.[7]
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Neler Yapılmaması Gerektiğini Bilmek

 1. 1
  Sert antiseptik ürünler kullanmaktan kaçın. Bactine, bacitracin, hidrojen peroksit, alkol ya da çay ağacı yağı gibi sert antiseptik ürünler, burun piercing’lerini temizlemek için kullanılmamalıdır çünkü bunlar, cildi tahriş edebilir ya da zarar verebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.[8]
 2. 2
  Piercing’in takıldığı yeri kapatmak için makyaj malzemeleri kullanmaktan kaçın. Makyaj malzemelerinin piercing’e değmesine izin verme çünkü orası tıkanabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Bu, bronzlaştırıcı losyonlar ve diğer kozmetik ürünler için de geçerlidir.[9]
 3. 3
  Burun halkasını ya da vidasını, piercing’in takıldığı yer tamamen iyileşinceye kadar çıkarma. Vida ya da halka çıkarılırsa, burun piercing’leri birkaç saat içinde kapanabilir.
  • Piercing’in takıldığı yer kapanmaya başladıktan sonra vidayı tekrar oraya sokmak için zorlamak, ağrıya, iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olabilir.
  • O yüzden, piercing’in takıldığı yer tamamen iyileşinceye kadar (bu, 12 ila 24 hafta sürebilir), vidayı ya da halkayı çıkarmaktan kaçınmak önemlidir.[10]
 4. 4
  Yıkanmaktan, sıcak küvete girmekten ve havuzdan uzak dur. Piercing’ini havuza, banyo ya da küvetteki sıcak suya batırmaktan kaçınmalısın çünkü çoğunlukla bunlar, enfeksiyona yol açabilen zararlı bakteriler bulundurur. Ama gerekirse, burun piercing’ini korumak için eczanelerde bulunan su geçirmez yara bandıyla kapatabilirsin.[11]
 5. 5
  Kirli yastık kılıfında yatmaktan kaçın.[12] Kirli yastık kılıfları da potansiyel bakteri kaynağıdır, o yüzden yastık kılıfını düzenli olarak değiştirmen önemlidir.
  • Sürekli yastık kılfını değiştirmekten kaçınmak için kullanabileceğin ufak bir hile, yastığına temiz bir tişört geçirmektir. İkinci gece yastığının diğer tarafını çevir, üçüncü gece tişörtünü yastıktan çıkarıp, ters çevirip tekrar tak ve dördüncü gece de, tekrar yastığın diğer tarafını çevir. Bunu yapmak sana temiz bir tişörtle (bu aynı zamanda bir yastık kılfıyla da yapılabilir) 4 gün boyunca temiz bir yastık sağlayabilir.
 6. 6
  Piercing’e gereksiz yere dokunmaktan kaçın.[13] Piercing’ini ellemekten ya da onunla oynamaktan kaçın; piercing’ine yalnızca onu temizlerken, ellerini yıkadıktan sonra dokunmalısın. İyileşme sürecinde vidayı/halkayı çevirmeye gerek yoktur.
  Reklam

İpuçları

 • Parmakların kirliyse burnuna sokma çünkü bu, enfeksiyona neden olabilir.
 • Güzel, sıcak bir duş al çünkü bu, piercing’in etrafındaki kabukları gevşetebilir.
 • Piercing’ini günde üç defadan fazla temizleme. Bu, piercing takılan yerin kurumasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
 • Piercing’in etrafında sert bir şişlik oluşursa, üzerine aspirin macunu sürmeyi dene. Küçük bir parça aspirini birazcık suda erit ve ilacı günde iki kez piercing’in çevresindeki şişliğe sür. Şişlik, 4 ila 6 gün içinde kaybolacaktır. Şişliğe, ilacı sürmek dışında dokunma.

Reklam

Uyarılar

 • Ne kadar baştan çıkarıcı gelse de kabukları koparma çünkü enfeksiyon kapabilirsin.
 • Sıradan gümüş halkaları takı yerine kullanma. Bu halkalar tehlikelidir, çünkü yarayı oksitlendirebilir ve burnunda arjiri denen kalıcı bir siyah iz oluşmasına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlara da yol açabilir.
 • Burun deliğinin içini temizlerken daima yeni bir pamuklu çubuk kullan, böylece mikropları bir yerden diğerine taşımazsın.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Antibakteriyel sabun
 • Tuzlu su çözeltisi ya da deniz tuzu
 • Lavanta yağı
 • Hav bırakmayan kumaş
 • Temiz bir plastik kupa
 • Ilık su

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Güneş Yanığı Kızarıklığı Nasıl Giderilir?

wikiHow

Vajina Bölgesindeki Tüyler Nasıl Alınır?

wikiHow

Güneş Yanığından Sonra Derinin Soyulması Nasıl Önlenir?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Derideki Çatlak İzlerinden Hızlıca Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Regl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?

wikiHow

Aloe Vera Jeli Yüzde Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Yüzdeki Kızarıklıktan Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 26 kişi çalıştı. Bu makale 35.179 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 35.179 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam