Bunyon, ayak başparmağının kökündeki eklemde oluşan kemikli bir çıkıntıdır. Bunyonlar sıkı ya da yüksek topuklu ayakkabılardan, yaralanmalardan ya da kişinin kalıtsal kemik yapısından ötürü başparmağın ayaktaki diğer parmaklara doğru itilmesiyle oluşur. Sonunda, ayak başparmağı eklemi genişler ve ağrı yapar, egzersiz yapmakta ve yürümekte güçlük yaşamaya yol açabilir. Bu makale, bunyondan kurtulmak için yaşam tarzında yapılabilecek değişiklikleri, ev çözümlerini ve tıbbi müdahaleleri anlatacak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Doğal Çözümler Kullanmak

 1. 1
  Ayak egzersizlerini dene. Egzersizler, bunyonun ilerlemesini yavaşlatabilir, hatta durdurabilir ve böylece ameliyat olma ihtiyacını ortadan kaldırabilir.[1] Aşağıdaki egzersizleri her gün, özellikle de ayakkabılarını çıkardıktan sonra dene:
  • Başparmağını ger. Elinle ayak başparmağını çekerek diğer ayak parmaklarınla aynı hizaya getir.
  • Geriye kalan ayak parmaklarını ger. Onları 10 saniye boyunca dümdüz karşıya uzat, sonra da 10 saniye boyunca kıvır. Bunu birkaç kez tekrarla.
  • Ayak parmaklarını esnet. Ayak parmaklarını, geriye bükülene kadar yere ya da duvara bastır. 10 saniye böyle tut, sonra serbest bırak. Bunu birkaç kez tekrarla.
  • Ayak parmaklarınla tut. Bir giysiyi ya da havluyu ayak parmaklarınla alma, bırakma, sonra yeniden alma çalışması yap.
 2. 2
  Ayağın için uygun genişlikte ve alçak topuklu ayakkabılar giy. Ayakkabı mağazasındaki tezgâhtardan ayaklarının yan tarafını ölçmesini iste. Ayakkabı satıcıları, ayakkabılarının ayağına tam olarak uymasını sağlamak için, sana en uygun genişliği söyleyebilirler. Ardından, bunyona yol açan baskıyı önlemek için alçak topuklu ayakkabılar seç.
 3. 3
  Ayak parmaklarını yeniden hizalamak için bir bunyon yastığı ya da ayakkabı tabanlığı kullan. Bunyonu erken aşamalarda yakalarsan eczaneden satın alacağın bir bunyon yastığı, ağrını azaltmaya ve ayak parmağını asıl yerine yönlendirmeye yardım eder. Ayakkabı giyerken kullanacağın iç tabanlar da ayak parmaklarını yeniden hizalamaya yardım edebilir.
 4. 4
  Ayağını ve ayak parmaklarını olması gereken normal pozisyonda bantla tuttur. Bir ya da iki hafta sarılı kaldıktan sonra ayakların normal pozisyonuna dönebilir. Bu süreçte yardıma ihtiyacın olup olmayacağını bir doktora sor.
 5. 5
  Ağrıyı azalt. Ayaklarına ve ayak parmaklarına egzersiz yaptırmak iyidir ama bunyonların yol açtığı şiddetli ağrıyla da ilgilenilmesi gerekir. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak ayaklarının ağrısını azalt:
  • Ayaklarını ılık suya sok.[2] Bir kaba ılık su koy ve ayaklarını 20 dakika suda beklet. Suyun ılıklığı, eklemlerini rahatlatacak ve ağrıyı bir süreliğine azaltacaktır.
  • Buz torbasını dene. Çok şiddetli ağrılar için, buz torbaları iyi bir seçenektir. Bir poşeti buzla doldurup ince bir havluya sar. Buz torbasını günde birkaç kez, 20 dakikalık artışlarla uygula.
  • Ağrıyı azaltmak için, ibuprofen gibi steroid içermeyen yangı önleyici ilaçlar (NSAII) al.
 6. 6
  Geceleri bunyon ateli tak. Ayak parmaklarını düzgün hizaya getirerek rahatlama sağlayan bunyon sabitleyicileri dene. Bunları, bir ayakkabı ya da ortotik dükkânından satın alabilirsin.[3]
 7. 7
  Bunyon atelini dene. Hafif ila orta şiddetteki bunyonlar için, “Hallufix” marka esnek bunyon atelinin Hallux valgus’u etkili biçimde düzelttiği ve bunyon acısını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.[4]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Ciddi Bunyonları Tedavi Etmek

 1. 1
  Bir doktora danış. Gittikçe kötüleşen şiddetli ağrıların varsa ya da ayakkabıların artık ayaklarına olmuyorsa hemen bir doktora danış. Bunyonların ilerlemesini yavaşlatmak ya da durdurmak mümkündür ama kendi başına iyileştiremezsin.
 2. 2
  Reçeteli ağrı kesici kullan. Bazı durumlarda doktor, yaşam tarzında değişiklikler yapmanı ve ağrı için reçeteli bir ilaç kullanmanı tavsiye edecektir. Bunyonun kötüye gitmesini engellemek için, doktorun tavsiyelerine mutlaka uy.
 3. 3
  Ameliyat olmayı düşün. Bunyonun şiddetli ağrı yapıyorsa ve diğer tedaviler belirtileri iyileştirmiyorsa doktorunla ameliyat meselesini konuş. Cerrah, ayak başparmağının kemiğini tıraşlayacak ve başparmağı diğer parmaklarla aynı hizaya getirecektir. Bunyon ameliyatı yaygın olarak yapılır ve bunyonların iyileşmesinin tek yolu olarak görülür.
  • Bunyonektomi için bazı seçenekler vardır. Hangi seçeneğin senin için en iyi olduğunu bulmak için doktorunla birlikte araştırma yap.
  • Ameliyatın çoğunlukla bunyona faydası olur ama hiç ağrın olmayacağını ya da ayak parmağının tamamen düzgün gözükeceğini garantilemez.
  • Gelecekte ağrı ve iltihaplanma yaşamamak için ameliyat sonrasında, yaşam tarzında gerekli değişiklikleri ve egzersizleri yap.
  • Ameliyatın potansiyel güçlükleri vardır, örneğin yaranın enfeksiyon kapması, bunyonun tekrarlaması ya da başparmakta his kaybı. Doktorun bu potansiyel komplikasyonları seninle konuşabilir, böylece bilinçli bir karar verebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yaşam Tarzında Değişiklikler Yapmak

 1. 1
  Yalın ayak gez. İster ebeveynlerinden birinden bunyonlara yatkınlık miras kalmış olsun ister bunyonların hayatın boyunca çok dar ayakkabılar giymenin sonucunda oluşmuş olsun, mümkün olduğunca çok yalın ayak dolaşmak, bunyonları engelleyebilir, hatta iyileştirebilir bile. Çıplak ayakla gezmek, ayaklarındaki kasları güçlendirir ve kemiklerin ayakkabının şeklini almak yerine, doğal pozisyonlarında hizalanmasını sağlar.[5]
  • Öte yandan, bunyonların ilerlemişse ve çok ağrı yapıyorsa çıplak ayakla yürümek ağrıyı daha da şiddetlendirebilir. Durum buysa sadece kalın halıyla kaplanmış zeminlerde çıplak ayakla yürü. Yoksa, evde yürürken ve günlük aktivitelerini yaparken destekli çoraplar giy.
  • Evde kalın, rahat terlikler giymek, ayaklarını ayakkabı giymenin baskısına maruz bırakmadan bunyonların ağrısını azaltmanın başka bir yoludur.
 2. 2
  Ayakkabılarının, bunyonlarını kötüleştirip kötüleştirmediğini anla. Ayakkabılarının ayakların için rahat ve iyi olduğunu düşünebilirsin ama tenis ayakkabıların ve diğer spor ayakkabıların bile bunyonlarını kötüleştiriyor olabilir. İç desteğe ve tabanlığa sahip destekleyici ayakkabılar giy. Ne tür ayakkabılar giymen gerektiğinden emin değilsen doktorundan tavsiye iste.
  • Ayakkabılarının sana uygun büyüklükte olduğundan emin ol. Çok küçük ayakkabılar giymek, bunyonların çok daha kötüleşmesine neden olabilir. Ayakkabı denerken, ayak başparmağın asla ayakkabının ucuna değmemeli. El başparmağı kuralını kullan: Ayak başparmağının ucuyla ayakkabının ucu arasında bir el başparmağı genişliğinde bir boşluk olduğundan emin ol.
  • Yüksek topuklu ya da sivri burunlu ayakkabılar giyme. Güzel gözükürler ama yüksek topuklar ve şık, sivri burunlu ayakkabılar, bunyonlar için korkunçtur. Bunlar, ağrının artmasına neden olur ve bunyonun iyileşmesini engeller. Her mümkün olduğunda daha az kısıtlayıcı olan sandalet giy.
 3. 3
  Bunyona neden olan aktivitelerden kaçın. Sıkan ayakkabılar giyilmesini gerektiren bale ve diğer aktiviteler, bunyona neden olabilir. Bu aktiviteleri, ayakların için daha sağlıklı olan ayakkabılarla yapman mümkün değilse hiç yapma.
  Reklam

İpuçları

 • "Hallufix" gibi esnek bunyon atelleri, ayağın hareketliliğini devam ettirirken ayak başparmağını yeniden doğru hizaya getirir. Bunyon atelleri, bunyon ameliyatından sonra ayak başparmağının cerrahi bakımdan sabitlenmiş halde kalmasını sağlamak ve yara dokusunu korumak için de kullanılır.
 • Gece ayak parmaklarına ve ayaklara takılan gece ateli, kemik gelişimini düzelterek çocuklarda bunyon oluşumunu engelleyebilir. Yetişkinlerin ayakları son şeklini almış olduğu için, bunyon tedavisinde yetişkinler için gece ateli kullanmak etkili değildir.
 • Ağrıyı azaltmak ve bunyon oluşumunu yavaşlatmak için eczaneden ayak parmağı ayırıcı satın almayı düşün.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bunyon yastığı ya da ayakkabı tabanlığı
 • steroid içermeyen yangı önleyici ilaçlar (NSAII)
 • Rahat, alçak topuklu ayakkabılar
 • Bant

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Miguel Cunha, DPM
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifkalı Ayak Hastalıkları Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Miguel Cunha, DPM. Dr. Miguel Cunha, Gotham Footcare'in kurucusudur ve Manhattan, New York'ta yaşayan bir ayak hastalıkları uzmanıdır. Dr. Cunha, küçük rahatsızlıklardan karmaşık rekonstrüktif ayak ve ayak bileği cerrahisine kadar çok çeşitli ayak ve ayak bileği rahatsızlıklarını tedavi etme deneyimine sahip bir ayak ve ayak bileği cerrahıdır. Dr. Cunha, ayak hastalıkları doktoru unvanını Temple Üniversitesi Podiatrik Tıp Fakültesi'nden aldı ve ihtisasını; alt ekstremite travması, diyabetik uzuv kurtarma, ayak ve ayak bileği rekonstrüktif cerrahisinde uzmanlaştığı Washington Hospital Center ve Georgetown Üniversitesi'nde baş asistan hekim olarak tamamladı. Dr. Cunha, American Podiatric Medical Association, New York Podiatric Medical Association, American College of Foot and Ankle Surgeons üyesidir ve podiatrik tıp alanında kurul sertifikasına sahiptir. Bu makale 19.267 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 19.267 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam