Yüzünü buhara tutmak, uzun bir günün sonunda kendini ödüllendirmenin rahatlatıcı bir yoludur. Yüzündeki dolaşımı hızlandırmaya ve gözeneklerini açmaya yardım eder; böylece cildini kirlerden arındırabilirsin. Buharla yüz bakımı yapmak için işe buharla başla, sonra kirleri gözeneklerinden çıkarmak için bir maske kullan ve tonik ve nemlendiriciyle bitir. Zamanın kısıtlıysa duşta hızlı bir buhar uygulaması da faydalıdır. Her iki yöntemi öğrenmek için 1. adımı ve gerisini oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Tam Bir Yüz Bakımı Yapmak

 1. 1
  Küçük bir tencereye koyduğun suyu kaynat. Dört dörtlük bir buhar uygulaması için sadece birkaç su bardağı su gereklidir. Suyu ocakta ya da mikrodalgada kaynat.[1]
 2. 2
  Yüzünü yıka. Su ısınırken makyajı ve kirleri gidermek için yüzünü yıka. Yumuşak bir yüz temizleyicisi ve ılık su kullan. Buhardan önce makyajı ve kirleri gidermek şarttır çünkü buhar gözeneklerini açtığı için yüzündeki her şey içeriye girebilir ve tahrişe veya sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. [2] Özellikle hassas ya da kuru bir cildin varsa soyma işleminden kaçınarak ve daha nazik bir tekniği tercih ederek cildin tahriş olma ihtimalini azaltmak akıllıca olabilir.
  • Yüzünü yıkadıktan sonra bir havluyla hafifçe dokunarak kurula.[3]

  İpucu: Buhardan önce cildini nazikçe soymak aşırı yağı ve kiri gidermene yardımcı olabilir.

 3. 3
  Suyu bir kâseye boşalt. Suyu, katlı bir ya da iki havlunun üzerinde duran cam ya da seramik bir kâseye dök. Yüz bakımının bir parçası, gününe güzellik katmaktır, o yüzden güzel bir kâsen varsa onu kullan! Acelen varsa suyu kaynattığın tencereyi de kullanabilirsin.
 4. 4
  Bitkiler ya da esansiyel yağlar ekle. Buharına hiçbir şey eklemek zorunda değilsin ama gerçekten özel kılmak için biraz taze ya da kurutulmuş bitki veya esansiyel yağlar ekleyebilirsin; bunlar suya yararlı aromalarını salacaktır.[4] Bir bitki çayı poşeti de iş görür! Buharını güzelleştirmek için aşağıdaki bitkileri ya da yağları dene:[5]
  • Enerji veren bir buhar için limon otu ya da nane.
  • Rahatlatıcı bir buhar için papatya ya da lavanta.
  • Soğuk algınlığına iyi gelen bir buhar için nane ya da okaliptüs.
  • Stres azaltıcı bir buhar için sandal ağacı ya da bergamot.
 5. 5
  Yüzünü buharlı suyun üstüne tut. Yüzünün üzerinde bir tür çadır oluşturması için başını bir havluyla ört ve yüzünü suyun üstüne tut. Yüzünü yaklaşık 10 dakika buhara tut. Gözlerini kapat ve derin bir nefes al, ısının yüzünü canlandırıp gözeneklerini açmasına izin ver.
  • Yüzünü çok uzun süre buhara tutma ya da sıcak suya çok yaklaşma. Çok fazla maruz kalınırsa ısı, yangıya neden olabilir.[6]
 6. 6
  Yüzüne bir maske sür. Bir sonraki adım, artık açık olan gözeneklerindeki kirleri dışarı çıkarmak için bir maske kullanmaktır. Kil masken varsa bu iş için iyi olacaktır.[7] Kili biraz suyla karıştırıp yüzüne sür. Yüzünde yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla nazikçe durula.
  • Maske yapmak istemiyorsan buhara tuttuktan sonra yüzünü sadece durula.

  İpucu: Kil maskesi yerine, aynı etkiyi elde etmek için saf bal kullanabilirsin.

 7. 7
  Gözeneklerini kapatmak için bir tonik kullan. Gözeneklerini yeniden kapatma zamanı! Bunu, yüz bakımından sonra gözeneklerine kir girmemesi için yap. Buhardan sonra tonik kullanmak yüzünün sıkılaşmış ve taze gözükmesine yardım edecektir. Seçtiğin toniği bir makyaj pamuğuyla burnuna, alnına, yanaklarına ve çenene sür.[8]
  • Limon suyunu da tonik olarak kullanabilirsin. Bütün yüzüne sürmeden önce cildinin küçük bir yerinde dene çünkü bazı kişiler limon suyuna diğerlerine göre daha hassas olabilirler.

  İpucu: Elma sirkesinden harika bir doğal tonik olur – bir dene![9]

 8. 8
  Yüzünü nemlendir. Yüz bakımının son adımı, yüzünün nemini koruması için bir nemlendirici sürmektir. Buhara tutmak yüzünü kurutabilir, o yüzden bu önemli bir adımdır. Yüzüne sevdiğin bir nemlendiriciyi sür, ya da Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ya da argan yağı gibi yüzünü yumuşatacak bir yağı dene.[10] Doğal olduğundan ve sert kimyasal katkı maddesi içermediğinden emin olmak için, yağların üzerindeki içindekiler kısmına dikkat et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Çabuk Bir Buhar Banyosu Yapmak

 1. 1
  Duşta sıcak suyu aç. Çok sıcak olana ve buharı hem görene hem hissedene kadar suyu açık bırak. Bu yöntemle yüzünden daha fazlasına buhar uygularsın; tüm vücuduna buhar uygulamış olursun.
 2. 2
  Su ısınırken yüzünü yıka. Dört dörtlük bir yüz bakımında yapacağın gibi, yüzünü buhara tutmaya başlamadan önce kir ve makyajdan arındırmak iyi bir fikirdir.
 3. 3
  Yaklaşık 5 dakika yüzünü buharın içinde ya da yakınında tutarak dur. Buharı yüzüne yönlendirmek için havlu kullanman gerekmez çünkü duş kabinin duvarları arasında sıkışmış bir buhar sütununun içinde duruyor olacaksın. Yüzünün yaklaşık 5 dakika buharda kalmasına izi ver, sonra da duşunu tamamlamak için suyu daha düşük bir sıcaklığa getir.
 4. 4
  Duşunu bitirirken yüzüne maske yap. Sonuçları iyileştirmek için, duşunu bitirirken gözeneklerini temizlemek için satın aldığın bir maskeyi kullanabilirsin ya da yüzüne biraz saf bal sürebilirsin.[11] Maskeyi, yüzünü buhara tutmayı bitirdikten sonra uygula, duşunun sonunda da durula.
 5. 5
  Tonik ve nemlendirici sür. Duşunu bitirince cildini hafifçe dokunarak kurula, sonra da yüzüne önce tonik, sonra nemlendirici sür. Sıcak buhar, cildinin kurumasına neden olabileceği için vücudunun geri kalanına da nemlendirici sürmen iyi olur.
  Reklam

İpuçları

 • Gözeneklerin hâlâ açıkken kirleri gidermek için buharın hemen sonrasında bir yüz temizleyicisi kullan. Gözeneklerini kapatmak ve mühürlemek için soğuk suyla durula.
 • Yüzünde hiç makyaj, kir ya da yağ olmadığından emin ol. Yüzünü bir el beziyle ya da bir makyaj temizleme mendiliyle hızlıca temizlemek akıllıca olabilir.
 • Akne için sıcak suya 2-3 damla çay ağacı yağı ekle.[12]
 • En iyi sonuçlar için kaynar suya yeşil çay ekle.
 • Buharla yüz bakımı için arpa çayı kullan. Cildin pürüzsüz ve yumuşak olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Buhar uygulaması sırasında/sonrasında cildin altındaki bütün bakteriler yüzeye çıkacaktır, o yüzden cildin daha kötü gözükürse panikleme. Yüzünü hafifçe dokunarak kuruladıktan sonra 1 saate kadar kusurlar daha fark edilir olabilir. Şimdilik sadece bir nokta tedavisi uygula.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH. Dr. R. Sonia Batra, board onaylı bir dermatolog ve Los Angeles, Kaliforniya’da faaliyet gösteren Batra Dermatology'nin kurucusudur. Dr. Batra 15 yılı aşkın tecrübesi ile lazerler, tıbbi cihazlar, hasta ve halk tıp eğitimi ve cilt kanseri araştırmalarında uzmanlaşmıştır. Lisans ve yüksek lisans derecesini Halk Sağlığı alanında tamamlamış ve Harvard Üniversitesi'nden Tıp Doktoru (MD) unvanını almıştır. Rhodes Burslusu olarak Oxford Üniversitesi'nde Moleküler Genetik alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Uzmanlık eğitimini Stanford Üniversitesi'nde Dermatoloji bölümünde tamamlamıştır. Dr. Batra, Journal of Dermatologic Surgery, Journal of the American Academy of Dermatology ve JAMA Dermatology dergilerine katkıda bulunmuş ve bu dergilerin editörlüğünü yapmıştır. Aynı zamanda CBS'nin Emmy ödüllü televizyon programı The Doctors'ın ortak sunucusudur.
Bu sayfaya 749 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam