Brie peyniri, inek sütünden yapılan, pürüzsüz ve kremsi bir dokusu olan yumuşak bir Fransız peyniridir. Bu peyniri tanımıyor olabilirsin; etrafında yenebilen beyaz bir kabuğu da vardır. Geleneksel olarak küçük üçgenlere bölünür ve sade ekmek veya kraker ile yenir. Ayrıca her tür sos ya da içecekle de eşleştirilebilir. Brie peyniriyle yemek yapmayı düşünüyorsan eşsiz, yumuşak lezzetine varmak için eritip farklı yemeklerin içine kat.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bir Tekerlek ya da Blok Brie Peynirini Ele Almak

 1. 1
  Brie peynirini ucundan kabuğuna doğru dilimle. Ucunu ya da peynirin “burnunu” kesmek büyük bir hata sayılır. Brie peynirinin en lezzetli kısmı ucudur. O kısmı kendine ayırırsan temelde herkese “hepsi benim” demiş olursun. Brie peynirini kenarı boyunca üçgen şeklinde kes.[1]
  • Kabuğu sana çekici gelmiyorsa “iç” kısmının miktarının en fazla olması için peyniri daha açılı bir biçimde kes. Peynirin üçgen şeklini muhafaza edersen kimse farkına varmaz.
  • Kabuğun bir kısmını al! Brie peynirini hemen kesiyorsan her bir dilimde biraz kabuk olur. Brie peynirinin ucunu kesersen kaçınılmaz olarak hepsi kabuktan oluşan bir dilimi atmış olursun.
 2. 2
  Kabuğunu peynirin geri kalanıyla birlikte ye. Herkes peynirin üstündeki sert kabukla ne yapması gerektiğini merak eder ancak brie peynirinin kabuğunu yemek güvenlidir. Kabuktan kurtulmak için peynirin içini kazıyarak çıkartmaya çalışma. Bu, bir sandviçten eti çıkartıp ekmeği atmak gibi olur. Brie peynirinin kabuğu gevrektir ve tadı biraz acıdır ancak peynirin yumuşak lezzetiyle birlikte çok rahatsız edici olmaz.[2]
  • Kabuğunu daha önce denemediysen dene. Kabuğunu herkes beğenmez. Brie peyniri bozuldukça kabuğunun tadının da kötüleştiğini unutma, bu nedenle taze bir dilimin kabuğunu denemeye dikkat et.
 3. 3
  Eğer istemiyorsan peynir diliminin üstündeki kabuğu soy. Bazı kişiler kabuğunu sevmez ve bunda bir sorun yoktur ancak soymadan önce peynir diliminin tabağına gelmesini bekle. Elinle soyabilmek için elinden geleni yap. Brie peyniri yumuşak ve yapış yapıştır, bu nedenle kabuğunu ayırmak çok kolay bir şey değildir. Kabuğun geri kalanının kaldırılmasını kolaylaştırmak için tepesini kesmeyi dene ya da mecbur kalırsan kabuğun çevresini ye.[3]
  • Brie peynirini evde servis yaparken kabuğunu önceden kesebilirsin. Peyniri 30 dakika boyunca dondur, sonra kabuğunu keskin bir bıçakla kes. Peyniri misafirlerine ikram ediyorsan kabuğunu ayırma çünkü bazıları kabuğunu istiyor olabilir.
 4. 4
  Amonyak gibi kokuyorsa peyniri at. Brie peyniri genelde açılana kadar birkaç hafta ve açıldıktan sonra da bir hafta ya da daha az dayanır. Peynir bozuldukça kabuğu grileşir ve pul pul olur. Yeşil ve pembe küf noktaları ağzına koymaman gereken şeylerdir. Bozuldukça peynirin içi yapış yapış olur ve kötü bir kimyasal kokuya sahip olur.[4]
  • Olgunlaşmamış brie peyniri dokununca serttir. Dış kabuğu sert, içi ise elastiki olur. Fazla olgunlaşmış brie peyniri yumuşak ve sulu olur.
  • Brie peynirinin olgunlaşması dilimlendikten sonra durur, bu nedenle bozulmasını önlemek için mümkün olduğunca çabuk ye. Saklamak zorunda kalırsan onu bir parşömene ya da yağlı kâğıda sarıp nemden uzakta bir buzdolabı çekmecesinde sakla.
  • Onu çorba ya da güveç gibi dokusunun önemli olmadığı yemeklerde kullanmayacaksan dondurman genelde önerilmez. Dondurucuya uygun bir kapta 6 aya kadar dayanır. Buzdolabında, soğuk suda ya da mikrodalga fırında yumuşayana kadar buzunu çözdür.[5]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Brie Peynirini Servis Etmek

 1. 1
  Brie peynirini 1 saatliğine oda sıcaklığında bırak. Buzdolabından çıkartıp beklet. Kremsi bir hâle gelir, böylece sen de lezzetinden en iyi şekilde yararlanırsın. Biraz ılıtman, birkaç gündür buzdolabında tuttuğun bir dilimden alabileceğin amonyak tadını azaltır.[6]
  • Ayrıca peyniri içinin yumuşaması için ısıtabilirsin. Mikrodalga fırının yüksek bir ayarında yaklaşık 1 dakika boyunca ortası yumuşayana kadar ısıt. Fırında 175 °C sıcaklıkta yaklaşık 5 dakika boyunca istediğin kıvama gelene kadar ısıt.
 2. 2
  Brie peynirini üçgen şeklinde keserek servis yap. Bir üçgen şeklinde satın aldıysan onu bıçakla bir tepsiye oturtarak servis yapman kolay olur. Brie peyniri genelde tekerlek şeklinde satılır, bu nedenle partiyi başlatmak için bir üçgen kes. Dar bir peynir bıçağıyla brie peynirinin kabuğundan ortasına doğru dilimle. Dilimin yaklaşık 2,5 cm olacak şekilde nispeten küçük ya da istediğin servis boyutuna bağlı olarak daha küçük olsun.[7]
  • Brie peynirini kesmek elmalı turta kesmeye çok benzer ancak misafirsen güzel bir tekerlekte ilk dilimi kesmek göz korkutucu olabilir. Misafirlere onun gibi kesecekleri bir örnek sağlamak için bir dilim kes.
  • Bir peynir üçgeni keserken her zaman kenarlar boyunca ortadan kabuğa doğru olacak şekilde kes. Brie peynirinin en lezzetli kısmı olan sivri ucunu kesme.
 3. 3
  Temel lezzetine varmak için peyniri sade bir ekmeğin ya da krakerin üstüne koy. Bir parça baget ekmeği ya da başka bir gevrek ekmek kopartıp brie peynirini bunun üstüne koy. Fransızlar brie peynirini geleneksel olarak böyle yer çünkü sade ekmek peynirin leziz tadının önüne geçmez. Peyniri ekmeğin üstüne koyup ağzına at.[8]
  • Peyniri sürmene hiç gerek yok. Brie peyniri zaten yumuşak ve kremsidir, bu nedenle onu benzer büyüklükte bir şeyin üstüne koy ve keyfini çıkart.
 4. 4
  Lezzetini tamamlamaları için peyniri tatlı meyve ya da kuruyemişle birlikte ye. Keser kesmez bir dilimin tümünü ağzına sokma isteğine karşı koyabiliyorsan onu diğer lezzetli şeylerle birleştir. En geleneksel eşleştirme elma, üzüm ve armut gibi biraz asitli olan meyvelerle olur. Hem taze hem de kuru meyveler brie peyniriyle iyi gider. Ayrıca tuzsuz pikan cevizi, ceviz şekeri ve biraz balla da deneyebilirsin.
  • Brie peynirinin üstüne reçel sürmek her zaman harika olur. Her tür reçel işine yarar ancak en iyi türler kiraz, karışık üzümsü meyveler ve incir gibi tatlı ve asitli olanlardır.
  • Daha fazla parti seçenekleri arıyorsan kendi şarküteri sunum tahtanı hazırla. Salam ve jambon gibi etlerden oluşan bir lezzet turu oluştur. Manchego peyniri ve gevrek mavi peynir gibi çeşitli peynirler ekle.
 5. 5
  Brie peyniriyle birlikte içmek için meyveli ya da asitli bir içecek seç. Bir Fransız peyniri yiyorsun, bu nedenle güzel bir Fransız şampanyası seçmen yanlış olmaz. Pinot noir gibi tatlı, mayhoş şaraplar brie peyniriyle iyi gider ancak sağlam bir bira da içebilirsin. Alkol kullanmıyorsan peynirin yumuşak tadını tamamlaması için kendine bir bardak üzüm veya elma suyu gibi bir meyve suyu doldurmayı düşün.[9]
  • Brie peyniri gibi yumuşak peynirler riesling, marsannay ya da viognier gibi sek, meyvemsi şaraplarla iyi gitmeye meyilli olur. Pinot noir gibi daha hafif bir kırmızı şarap da yumuşak peynirinkine zıt olan hafif ancak zengin tadından dolayı uygundur.
  • Daha çok beyaz şarap tercih eden biriysen sek ve asitli bir şey bul. Güzel bir sauvignon blanc şarabının bitkimsi tadı bir dilim brie peyniriyle iyi gider.
  • Bira olarak İskoç birası ve siyah bira gibi sert ancak rahatsız etmeyen bira türleri iyi seçimlerdir. Pilsner gibi daha hafif ve daha meyveli bir şey de tercih edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Brie Peyniri ile Yemek Yapmak

 1. 1
  Yumuşatmak için brie peynirini fırınla ve daha sürülebilir bir kıvama getir. Fırınlanmış brie peyniriyle aperitif yapmanın birçok yolu vardır ancak önceden 177 °C'de ısıtılmış fırına parşömen kâğıdıyla örtülmüş bir fırın kâğıdına yumuşak brie peynirini koyarak başla. Yumuşayıp biraz kabarcıklar çıkartmasını bekle. Fırında çok uzun süre bırakırsan eriyip dağılabilir, bu nedenle sık sık kontrol et.[10]
  • Brie peynirini fırında ısıtmadan önce ya da ısıttıktan sonra üst malzeme ekle. Deneyebileceğin üst malzemelerin arasında meyve reçelleri, bal, taze otlar ve ufalanmış fındık sayılabilir.
  • Peynirin üst kabuğunu keserek bandırılabilir brie peyniri yapabilirsin. Brie peynirinin tekerlek şeklini koruması için kabuğun geri kalanını bozma. Sonra erimiş lezzete kraker bandır ya da kaşıkla çıkartıp ye.
 2. 2
  Bir hamur işi aperitifi olarak brie en croute (fırınlanmış brie) yap. Brie en croute küçük bir brie peyniri tekerleğini yufkayla kaplayıp bunu kızıl kahverengi olana kadar fırında pişirdiğin bir yemektir. Yufkayı kapatmadan önce brie peynirine ekleyebileceğin çok çeşitli üst malzemeler vardır. Bunları eklemeden önce brie peynirinin üstündeki kabuğu kes. Fırınlamaya hazır olduğunda bir yumurtayı çırp ve yufkayı peynirin üstünde katlayıp kapatmak için yumurtayı yufkanın üstüne fırçayla sür.[11]
  • Örneğin, bir bayram ya da soğuk hava aperitifi için brie peynirinin üstüne yaban mersini sosu koy. Brie peynirini üçgen şeklinde keserek ve olduğu gibi yiyerek ya da krakerlerin üstüne koyarak servis yap.
  • Zahmetsiz ancak lezzetli bir brie peyniri aperitifine her tür üst malzeme ekleyebilirsin. 3'te 1 su bardağı (42 g) doğranmış pikan cevizini 1 yemek kaşığı (14,2 g) erimiş tereyağı, çeyrek su bardağı (50 g) esmer şeker ve çeyrek tatlı kaşığı (0,6 g) tarçınla karıştırmayı dene.
 3. 3
  Bir deniz ürünleri yemeği için somon balığının içine brie peyniri ve yengeç doldur. Brie peynirinin sert, kremsi lezzeti deniz ürünlerinin sert lezzetiyle iyi gider. 4 somon filetoyu dolduracak bir cep açmak için uzunlamasına kes. Daha sonra onları 1,5 cm küpler halinde doğranmış 170 g brie peyniriyle birlikte 170 g yengeç ve karidesle doldur. Yumuşak dolgulu bir balık yemeği elde etmek için balığı önceden 200 °C'ye ısıtılmış fırında yaklaşık 10 dakika pişir.[12]
  • Brie peynirinin tatlı bir lezzet olması şart değildir. Balığı biber, soğan, çam fıstığı ve diğer tuzlu malzemelerle doldurmayı düşün. Ekstra lezzet için beurre blanc sos da yapabilirsin.
 4. 4
  Brie peynirini atıştırmalıklara sürebileceğin lezzetli bir yiyecek olarak kullan. Pesto sosu, ekmeğe ve krakerlere sürülen brie peynirine lezzet katmanın birçok yolundan biridir. Gündelik toplanmalarda yemek için harikadır ya da sadece kendine ayırabileceğin lezzetli bir atıştırmalıktır. Brie peyniri tekerleğini ortadan ikiye böl, sonra marketten aldığın pesto sosunu arasına sür. Bandırmak için bol miktarda çubuk kraker, kraker ve ekmek getir.[13]
  • Taze fesleğen yapraklarını, krem peyniri, çam fıstığını ve diğer malzemeleri karıştırarak kendi pesto sosunu da yapabilirsin. Katı bir peynir tekerleğindense sosa daha benzer bir şey istiyorsan brie peynirini de içine karıştır.
 5. 5
  Basit bir kullanım yolu olarak brie peynirini bir sandviçin üstüne koy. İyi bir dilim brie peynirinin tadına varmanın bütün yemekten daha basit bir yolu yoktur. Güzel bir ızgara peynirin tadına varmak için brie peynirini ekmeğin üzerinde erit. Ayrıca biraz pesto sosu karıştırabilir ya da lezzeti pastırma, avokado ve jambonla özelleştirebilirsin. Brie peyniri her tür malzemeyle iyi gider.[14]
  • Maceracı olup tatlı bir ızgara peynir denemek istersen brie peynirini yaban mersini ve diğer reçellerle birlikte sürmeyi dene. Çılgınca bir sonbahar ya da bayram sandviçine hindi gibi dolgular bile ekleyebilirsin.
 6. 6
  Kendi tarifini oluşturmak için diğer peynirlerin yerine brie peyniri kullan. Brie peyniriyle yemek yapmaya alışınca onunla yapabileceklerinin bir sınırı yoktur. Sade ya da salatana serpiştirilmiş olarak yiyebilirsin. Bir hamburgerde ya da patates kızartmasının üstünde eritilmiş olarak iyi gider. Sadece tarifinde kullanabilecek kadar ayırdığından emin ol![15]
  Reklam

İpuçları

 • Brie peyniri doymuş yağ bakımından zengindir, bu nedenle eğer diyet yapıyorsan arada bir yemen en iyisi olur.[16]
 • Kendi brie peynirini keserken peynirin genel şeklini ve görünüşünü değiştirmemeye çalış. En iyisi ince dilimler hâlinde kesmek olur ve başka birine sadece kabuklarını bırakmanın kabaca olduğu kabul edilir.
 • Brie peynirinin olgunlaşmamış kısımları doku olarak daha yumuşak olur. Olgunlaşmış brie peyniri daha gevrektir ve tadı daha serttir, bu nedenle bir miktar amonyak kokusu seni rahatsız ediyorsa peynirini fazla olgunlaştırma.
 • Brie peyniri aslen sürülebilen bir peynir değildir ancak fırında ısıtarak o şekle sokabilirsin. Isıtılmamış brie peynirinin bir ekmeğin ya da krakerin üstüne koyulması gerektiğini unutma.
Reklam

Uyarılar

 • Bakteri riskinden dolayı 60 gün boyunca olgunlaştırılmamışsa pastörize edilmemiş ya da çiğ süt brie peynirinden uzak dur. Olgunlaştırılmamış pastörize edilmemiş peynirin tadının daha güzel olduğu söylenir ancak güvenlik sebebinden dolayı nadiren ithal edilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Etin Bozulduğu Nasıl AnlaşılırEtin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 9.261 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 9.261 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam