Bu wikiHow makalesi ile bozuk bir kulak içi kulaklık setini nasıl tamir edeceğini öğreneceksin. Unutma ki artık çalışmayan kulaklıkların ya fişlerinin değiştirilmesi ya da kendisinin tamamen değiştirilmesi gerekirken, kablosu zarar görmüş kulaklıklar başka bir kablo kullanılarak ya da kendi kablosu başka kabloyla birleştirilerek onarılabilir. Çoğu durumda, özellikle olması gereken tamir araçlarına sahip değilsen ucuz kablolu kulaklıkları tamir etmek, yeni bir çift kulaklık satın almaktan daha pahalıya mal olacaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Sorunu Bulmak

 1. 1
  Hangi araçlara ihtiyaç duyacağını öğren. Nihayetinde yapman gereken tamirata bağlı olarak aşağıdaki araçların çoğuna sahip olman (ve nasıl kullanacağını bilmen) gerekir:
  • Havya ve lehim
  • Bıçak veya makas
  • Shrink boru (ısı ile daralan makaron kablo)
  • Tel sıyırıcı pense
  • Multimetre
 2. 2
  Sorunun kulaklık ile ilgili olduğundan emin ol. Ses almak istediğin cihazına çalışan farklı bir kulaklık seti tak (örneğin bilgisayarının kulaklık fişi) ve ses alıp almadığını dinle. Eğer diğer kulaklık setinden de ses alamadığını fark edersen ses almak istediğin cihazının kulaklık girişinde sorun olabilir.
  • Kulaklığını farklı bir cihazın girişine takıp ses var mı diye dinleyerek de sorunun kulaklıkla ilgili oluğunu teyit edebilirsin.
 3. 3
  Kablo sorunlarını bulmak için dinle. Kulaklığı bir ses girişine tak sonrasında sesi dinlerken kabloyu bük. Kulaklığından az da olsa ses duyabiliyorsan aşağıdaki, kabloyu tamir etmek bölümüne geç.
 4. 4
  Fişe baskı uygulamayı dene. Sesi, yalnızca kulaklıklığın fişine baskı uyguladığında veya fişi kulaklığın ucununa doğru elinle hareket ettirdiğinde duyabiliyorsan aşağıdaki, bozuk kulaklık fişini tamir etmek bölümüne geç.
 5. 5
  Kulak üstü bir kulaklığı tamir etmeye çalış. Kafa kulaklığının, kulaklığı bağlamak için çıkarılabilir bir kablosu varsa (çoğu Bluetooth kulaklıkta olduğu gibi) çıkarılabilir kablonu farklı bir kulak üstü kulaklık seti ile kullanmayı dene. Diğer sette işe yaradığını görürsen ana setinin kulaklık kısımları büyük olasılıkla arızalıdır. Kafa kulaklığının kullanım kılavuzunu ve önerilen onarım yöntemlerini kullanarak onu tamir etmeye çalış.
 6. 6
  Multimetreyi ayarla. Sorunu henüz bulamadıysan bir multimetre kullan. Multimetreyi yapı marketlerde veya elektronikçilerde bulabilirsin. Multimetreyi aşağıdaki gibi ayarla:
  • Multimetre anahtarını ))) şeklindeki veya buna benzer bir sembole getirerek süreklilik testine ayarla.
  • Siyah ucu COM yazılı girişe tak.
  • Kırmızı ucu Ω, mA veya ))) yazılı girişe tak.
 7. 7
  Kablolarını multimetre ile test et. Telde kopma yoksa multimetre bip sesi çıkarır. Teli test etmek için aşağıdaki talimatları uygula:
  • Kulaklık fişinin hemen yanına ve kulaklık kısmının yanına birer tane kesik yap.
  • Çıplak bakır tel genellikle şeffaf koruyucu bir kaplamaya sahiptir. Bu nedenle kaplamayı bir bıçakla hafifçe kazı.[1]
  • Siyah multimetre ucu ile bir kesikteki kabloya, kırmızı uç ile de diğer kesikteki kabloya dokun.
  • Multimetreden bir tepki bekle. Bip sesi çıkarırsa sorun fiş veya kulaklık kısmındadır. Bip sesi çıkarmazsa kablonun ortasından bir kesik yap ve kablonun her iki yarısını da test et.
  • Bip sesi çıkmayan diğer yarıda başka bir kesik daha yap. Multimetrenin bip sesi çıkarmasına neden olmayacak, birkaç santimetre arayla iki nokta bulana kadar işlemi tekrarla.
  • Test adımını atlayarak kabloyu tamir etmek bölümüne devam et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Kabloyu Tamir Etmek

 1. 1
  Kabloyu test et. Kablolardaki kopukluğun nerede olduğunu bulmak için kulaklığı takıp sesi aç. Daha sonra kabloyu başparmağının ucunda dik bir açıyla bük. Baş parmağını kablo boyunca kaydır. Ses hışırdadığında ya da kesildiğinde sorunu bulmuş olursun. Sorun kulaklık fişine yakınsa onarım talimatları için bir sonraki bölüme bak. Aksi takdirde bir sonraki adıma geç.[2]
  • Aradaki kopuk yeri işaretlemek için bir parça bant veya keçeli kalem kullan.
  • Sorunu bir multimetre ile daha önceden bulduysan bu adımı atla.
 2. 2
  Kablonun yalıtımını soyup çıkar. Dış korumanın 1,25 cm'ini çıkarmak için tel sıyırıcı pense kullan veya kablonun dış yüzeyinin çevresinde bıçağı dikkatlice gezdir ve ardından kopuk bir tel görene kadar kesiği her iki yöne doğru uzat. Burası, tamir etmen gereken kısımdır.
  • Kablon birbirine yapıştırılmış iki kabloya benziyorsa her birinde yalıtımlı bir tel (sinyal) ve çıplak bir tel (topraklama) vardır.
  • Apple kulaklığında ve tek kablolu diğer kulaklıklarda iki yalıtımlı kablo (sağ ve sol sinyal) ve tek bir çıplak topraklama kablosu bulunur.
 3. 3
  Kabloyu kes. Kabloyu ikiye böl. İçindeki tel parçalanmışsa sorunu gidermek için telin iki tarafını da kes. Bunu yaparken sağ ve sol kablolardan aynı oranda kesip çıkar. Eşit olmayan kablo uzunlukları, kulaklığında elektriksel hasara neden olabilir.[3]
  • Kablolarından yalnızca biri kopmuşsa kesmeden veya birleştirmeden teli lehimleme adımına geçmek isteyebilirsin. Bu, sana zaman kazandıracak ama yapacağın tamirat daha az sağlam olacaktır.[4]
 4. 4
  Bir daralan makaronu kablonun üzerinden geçir. Daralan makaron kablo, kulaklık kablona benzeyen plastik bir borudur. Daha sonrası için kabloyu makaronun içinden geçir. Tamirat sonrası koruma amacıyla daralan makaronu açık kısmın üzerine tekrar kaydıracaksın.
  • Sorunu bulmak için kabloyu birkaç kez kesmen gerekirse her kesiğin üzerine bir daralan makaron kablo tak.
 5. 5
  Tellerin uçlarını birleştir. Bu, kabloları bir araya getireceğin anlamına geliyor. Kabloları, aynı renk yalıtıma (ya da yalıtımsız olmasına) göre bağladığından emin ol. İki seçeneğin var: saç örgüsü ve sıralı bağlantı.[5]
  • Saç örgüsü ile birbirine birleştirmek için bağlamak istediğin telin açıkta kalan iki ucunu eline al. Bunları birbirine paralel olarak yerleştir ve döndürerek uçlarını birleştir. Bu, hızlı ve kolay bir yöntemdir ama tamiratın biraz daha kaba görünecektir.
  • Sıralı olarak birbirine bağlamak için kabloları uç uca gelecek şekilde üst üste bindirdiken sonra kablo uçlarını ters yönde döndür. Bu daha zordur ancak tamir edildiğinde gizlenmesi daha kolaydır.
 6. 6
  Bağlantıları lehimle. Tellerin üzerinde çok az miktarda lehim eritmek için bir havya kullan. Her bir bağlantı için işlemi tekrarladıktan sonra lehimi soğumaya bırak.
  • Yalıtımsız çıplak teller genellikle ince bir emaye kaplamaya sahiptir. Lehimlemeden önce bu kaplamayı zımparala veya havya ile yak. Yakma esnasında ortaya çıkan dumanı solumaktan kaçın.[6]
  • Lehim soğuduktan sonra 2 çift bağlantıyı elektrik bandına sararak kırmızı ve beyaz uçları topraklama telinden ayrı tut.
 7. 7
  Daralan makaron kabloyu tamir ettiğin kısma doğru kaydır. Makaron kabloyu tamir yerine düzgün şekilde yerleştirdikten sonra daraltmak için bir ısı tabancası kullanabilirsin.
  • Makaron kablo orijinal boyutunun yaklaşık dörtte birine kadar küçülür, bu da yeni onardığın kablonu sıkıca sarmasını sağlar. Böylelikle onarılan kısmı, sağlam ve korunaklı bir şekilde tutar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Bozuk Bir Kulaklık Fişini (Jakı) Tamir Etmek

 1. 1
  Yeni kulaklık fişi satın al. Bunu, İnternet'te veya bir elektronik mağazasında ucuza bulabilirsin. Stereo bağlantılı ve yaylı metal bir fiş seç. Eski fişinle aynı boyutta olduğundan emin ol, boyut genellikle 3,5 mm olur.[7]
 2. 2
  Eski fişi kesip ayır. Bıçağını veya makasını kablonun fişe bağlandığı noktanın yaklaşık 2,5 cm ötesine yerleştirip kabloyu kes.[8]
  • Bazı kablolarda çevirerek çıkartılabilen bir fiş bulunsa da karşılaşacağın birçok kulaklık fişi sorunu, kablonun içindeki yıpranmış tellerden kaynaklanır.
 3. 3
  Kablodan 2,5 cm'lik koruyucuyu soy. Tel sıyırıcı pense ile kablonun korumasını ucundan yaklaşık 2,5 cm sıyır. Hem sağ hem de sol kulaklık kısımları için birer tel ve an az bir tane de topraklama teli görmelisin.
  • İki topraklama teli varsa bunları daha sonra birlikte lehimlemen gerekecektir.
 4. 4
  Telleri renklerine göre sırala. Genellikle sağ kulaklık için kırmızı bir tel, sol kulaklık için beyaz (veya yeşil) bir tel ve bir ya da iki siyah veya çıplak bakır "topraklama" tel(ler)i bulacaksın.
 5. 5
  Tellerin uçlarını soy. Mümkünse her telden yaklaşık 1 cm kadar plastik kaplamayı çıkar.
  • Kabloların emaye uçluysa bu adımı atlayabilirsin.
 6. 6
  Benzer renkli telleri birlikte çevirerek sar. İki topraklama telin varsa lehimlemeden önce uçlarını birlikte sarman gerekir.
  • Benzer renkli tellerin hepsi ayrıysa yıpranmış tellerin uçlarını birlikte sardığından emin ol.
 7. 7
  Emayeyi kabloların ucundan çıkar. Tellerin uçları emaye kapaklı ise bakır uçlarını ortaya çıkarmak için havya ile her telin ucuna dokunarak emaye kısmı yakman gerekir.[9]
  • Tellerin bakır uçlarını zaten görebiliyorsan bu adımı atla.
 8. 8
  Kulaklık fişinin kılıfını kabloya geçir. Kılıf, telin altına bakacak şekilde fişin takılacağı kısma rahatlıkla uymalıdır.
  • Kulaklık fişinin tabanında, dışarı çıkan iki pim olmalıdır. Sadece bir tane varsa o zaman fişin stereo değil, monodur.
 9. 9
  Her kabloya birer damla lehim ekle. Buna kabloların "kalaylanması" denir ve bu işlem kablolarının kulaklık fişine bağlanabilmesini garanti altına alır.
  • Devam etmeden önce lehimin tamamen soğumasını beklemelisin.
 10. 10
  Lehimli telleri kulaklık fişine tak. Metal lehimlemeyi kolaylaştırmak adına kenarları pürüzlendirmek için zımpara kağıdı kullan, fiş yuvasındaki bir pime lehim uygula ve lehimi eritmek için pimi ısıt. Diğer iki kablo bağlantısı için de bu işlemi tekrar edeceksin.
 11. 11
  Kulaklık fişini tekrar monte et. Fişi, fiş kılıfının içine döndürerek yerleştir ve kılıfın olabildiğince sıkı bir şekilde fişe oturduğundan emin ol. Bu noktada kulaklığını test edebilirsin.
  • Hâlâ sorun yaşıyorsan büyük olasılıkla kablolar birbirine değiyor demektir. Kulaklık fişinin kılıfını sök ve kabloları birbirinden ayır.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Kulaklık Kısmını Tamir Etmek

 1. 1
  Bunun işe yarama ihtimalinin düşük olduğunu bil. Standart kulak içi kulaklıklardaki tel veya kulaklık fişi sorunlarından farklı olarak kulaklık kısımlarındaki sorunlar oldukça karmaşık olabilir. Düzgün bir tamirat yapamayacağını düşünüyorsan profesyonel arıza tespiti ve onarımı için kulaklığını yetkili bir tamir servisine götürmen, her zaman için daha iyi olacaktır.
 2. 2
  Kulaklık kısımlarını ayır. Bu işlem her model için farklıdır. Belirli talimatlar için İnternet'ten arama yap veya aşağıdakileri dene:[10]
  • Kulaklık kısmındaki vidaları ara. 2,5 mm'lik yıldız tornavidaya ihtiyacın olabilir.
  • Kulaklık dolgusunu yavaşça çek. Dolgu çıkarsa altındaki vidaları bulmaya çalış.[11]
  • Kulaklık kubbesinin tabanındaki aralığa bir açma aleti veya başka bir düz alet yerleştir. Kaldırarak onu ayır. Bu, bazı modellerde hasara neden olabilir. Bu yüzden öncelikle doğru yönü bulman önerilir.
  • Kulaklığın içi çıkarılabilir ancak daha sonra yeni bir lastik contaya ihtiyacın olabilir. Sorun genellikle kulaklık içi kablolardadır.[12]
 3. 3
  Yerinden çıkmış kablolar var mı bak. Eğer şanslıysan sorunu kolayca göreceksin. Kulaklık içinde çıkmış olan tüm kabloların kulaklık sürücüsüne (sesi duymanı sağlayan parça) yeniden takılması gerekir. Bazılarının bağlı olmasını umarak küçük metal pimleri bul ve sonra kabloyu çıplak pimin üzerine geri lehimle.
  • Birden fazla kablo yerinden çıkmışsa hangi kablonun nereye gittiğini görmek için bir kılavuz bulman gerekebilir.
  • Hiçbir kablonun birbirine temas etmediğinden emin ol.
 4. 4
  Sürücüyü değiştir. İnternet'ten yeni bir kulaklık sürücüsü satın alabilirsin ancak bu oldukça pahalı olabilir. Değişim maliyetine değeceğine karar verirsen kulaklığını ve yeni sürücüyü bir tamirciye götür. Kendin deneyebilirsin ancak yüksek hasar riski vardır:[13]
  • Merkezdeki koninin etrafındaki lastik contayı keskin bir bıçakla kes.
  • Konik sürücüyü çıkar.
  • Yeni sürücüyü tekrar aynı yuvaya yerleştir. İnce olan diyaframa dokunmamaya çok dikkat et.
  • Sağlam durmuyorsa kenarına az miktarda tutkal sür.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer elinde varsa önce ucuz kulaklıklar üzerinde biraz pratik yap.
 • Havyayı çok uzun süre temas ettirmemeye çalış. Bu, çevredeki plastiği eritebilir veya temas noktalarını bozabilir.
 • Kulaklığını yalnızca bir cihazda kullanıyorsan sorunun belirli bir kulaklık fişi yerine kulaklıkla ilgili olduğundan emin olmak için kulaklığını başka bir cihazda kontrol etmeyi düşünebilirsin. Örneğin kulaklığın bilgisayarında kullanıldığında sorunsuz çalışıyor ancak iPhone'unda kullanılamıyorsa mevcut kulaklık yerine iPhone kulaklık girişini tamir etmen gerekebilir.
 • Kulaklığının içinin kaplaması çıkmışsa, silikona şekil verip onunla değiştirebilirsin.[14]
Reklam

Uyarılar

 • Kendini yakmamaya dikkat et çünkü havya çok ısınır.
 • Lehimden çıkan dumanı soluma.
 • İşi bilmiyorsan gerekli araçları kullanarak bu seviyede bir tamirata kalkışma. Tereddüt ediyorsan bir arkadaşından veya yetkili bir tamir servisinden kulaklığını tamir etmesini iste.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 39.376 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 39.376 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam