Kahverengi çok sade bir sözcük olsa da birçok farklı rengi kapsar. Açık kahverengiler, koyu kahverengiler, sıcak kahverengiler, soğuk kahverengiler; kırmızı, yeşil ve mavimsi kahverengiler vardır. İlkokulda "kırmızı ve yeşilin kahverengiyi oluşturduğunu" öğrendin ve bu doğru olsa da maviyle turuncu ve daha birçok renk kombinasyonu da sana kahverengi sunacaktır. Birkaç rengi bir araya getirerek kahverengiyi elde etmek gayet kolaydır ancak kahverenginin tam bir tonunu elde etmek daha fazla incelik gerektirir. Kahverengi yapmak için boya renklerini nasıl karıştıracağını öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Renk Çarkı Kullanarak Kahverengi Elde Etmek

 1. 1
  Bir renk çarkını incele. Renk çarkı, gökkuşağı sırasına göre renkli bölümlere ayrılmış bir disktir. Ana (birincil), ara (ikincil) ve üçüncül renkleri içerir. Ana renkler kırmızı, mavi ve sarıyken ara renkler turuncu, yeşil ve mordur. Üçüncül renkler, renk çarkında ana ve ara renkler arasında bulunan renklerdir.[1]
 2. 2
  Ana renkleri karıştır. Kahverengi yapmanın ilk ve en basit yolu tüm ana renkleri karıştırmaktır. Bu, istediğin çamurlu renge ulaşıncaya kadar mavi, sarı ve kırmızıyı bir palet bıçağıyla karıştıracağın anlamına gelir. Her birinden eşit miktarda kullanmana gerek yoktur; kahverengi boyanın nüansını hafifçe değiştirmek için her renkten farklı miktarda ekle.[2]
 3. 3
  Tamamlayıcı renkleri karıştır. Renk çarkına baktığında tamamlayıcı renkler çarkta birbirinin tam karşısında yer alan renklerdir. Tamamlayıcı renkler maviyle turuncu, kırmızıyla yeşil, sarıyla mordur. Bu çiftlerden herhangi birinin karıştırılması, birbirinden biraz farklı olan kahverengi tonları oluşturacaktır.[3]
 4. 4
  Kahverengi boyanın açıklığını veya koyuluğunu değiştir. Boyayı açmak veya koyulaştırmak için siyah veya beyaz ekle. Kahverengiyi oluşturmak için kullandığın en koyu renkten biraz daha ekleyebilirsin ama bu aynı zamanda renk nüansını hafifçe değiştirir ve koyulaştırır. Çok açık kahverengi istiyorsan en kolayı açık renkte boyadan çokça alıp renkleri karıştırarak oluşturduğun kahverengiden az miktar eklemek olacaktır. Açığa koyu eklemek, koyuya açık eklemekten daha kolaydır.[4]
 5. 5
  Doygunluğu artırmak veya azaltmak. Kahverengini daha parlak yapmak için, ilk başta kahverengiyi yaparken karıştırdığın renklerin daha fazlasını ekle. Daha donuk hâle getirmek için karışıma orta gri bir boya ekleyebilirsin.[5]
 6. 6
  Renk nüansını değiştir. Kahverengi tonunu maviyle turuncuyu karıştırarak elde ettiysen diğer renkleri ekleyerek renk nüansını hafifçe değiştirebilirsin. Örneğin daha sıcak bir kahverengi oluşturmak için karışıma kırmızı ekle. Koyu, bulanık bir kahverengi oluşturmak için mor veya yeşil ekleyebilirsin. Unutma ki başladığın tamamlayıcı renk çiftlerini istediğin kadar başka renk ekleyerek değiştirebilirsin. Daha hafif bir renk değişimi için üçüncül renkler ekle.[6]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kahverengiyi Pantone Kılavuzu ile Oluşturmak

 1. 1
  Bir Pantone Formül Kılavuzu edin. Aslen matbaa sektöründe kullanılsa da Pantone tam olarak aradığın kahverengiyi bulmana yardım edecek hassas bir renk referansı sağlar. Bunu İnternet'ten yeni veya kullanılmış olarak satın alabilirsin.[7]
  • Bununla birlikte Pantone'un renkleri RGY değil de CMYK renk uzayında tanımladığını bilmek önemlidir. CMYK, Cyan (camgöbeği), Magenta (macenta), Yellow (sarı) ve Black'in (siyah) kısaltmasıdır. Beyaz genellikle üstüne baskı yapılan kâğıdın rengi olduğu için dâhil edilmez, o yüzden biraz yorum becerini kullanman gerekir.
 2. 2
  İstediğin kahverengiyi bul. Aralarında gezinmen gereken çok sayıda kart vardır, o yüzden sabırlı ol. Photoshop'tan veya çoğu zaman Pantone renklerini farklı biçimlerde içeren diğer grafik uygulamalarından da faydalanabilirsin.
  • O renk için gereken tam macenta, sarı, camgöbeği ve siyah yüzdesini bul ve uygun biçimde karıştır. Mesela bu örnekte yüzdelerin C:%33, M:%51 ve Y:%50 olduğunu unutma.
  • Macenta, sarı ve camgöbeğinin daha doğru ana renkler olduğunu, ancak şu anda boyaları karıştırmak için standart olmadığını unutma.
 3. 3
  Renkleri karıştır. Pantone kılavuzunda verilen oranları kullanarak boyaları karıştırıp tam bir kahverengi tonu oluştur. Pantone kılavuzu genellikle matbaada mürekkep karıştırmak için kullanılsa da mükemmel bir kahverengi tonu oluşturmak için macenta, camgöbeği, siyah ve sarı boya kullanabilirsin.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Standart kahverengi boyada bile kahverenginin mükemmel tonunu elde edene kadar boyayı diğer renk nüanslarıyla karıştırmaya devam edebilirsin.
 • Kahverengi karışımını kesin yüzdelerle ölçmedikçe, renkleri karıştırarak aynı tonu ikinci kez elde etmek neredeyse imkânsız olacaktır. Kahverengiyi bir süre kullanmayı planlıyorsan baştan büyük miktarda boya karıştır ki projenin ortasında kahverengi boyan bitmesin.
 • Karıştırmaya başlamadan önce fırçanın temiz olduğundan emin ol yoksa diğer renklerin istenmeyen kalıntıları karışımını kirletebilir.
 • Bazı renklerin daha açık bir tonunu istiyorsan sadece biraz beyaz ekle. Daha koyu bir ton istiyorsan biraz siyah ekle.
 • Siyah boyayı ancak gerektiği zaman ekle. Bunu yaptığında istediğin kıvamı elde edene kadar küçük miktarlarda boya ekle.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 92 kişi çalıştı. Bu makale 38.507 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 38.507 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam