Boraks, birçok slime tarifinde yaygın olarak kullanılır çünkü boraks tozuyla sudan yapılan solüsyon, slime’ın şeklini almasına yardım eder. Boraks solüsyonuyla hemen her türden slime yapılabilir ama yapmak isteyen herkesin eğleneceği birkaç basit slime tarifini burada bulabilirsin! Boraks içermeyen slime tarifleri arıyorsan bunun yerine Boraks Kullanmadan Nasıl Slime Yapılır makalesine bak.

⧼Malzemeler⧽

Normal Slime

 • 1 tatlı kaşığı (5 ml) boraks tozu
 • 1 su bardağı (240 ml) sıcak su
 • 110 gram tutkal
 • Gıda boyası (isteğe bağlı)

Pofuduk Slime

 • 1 tatlı kaşığı (5 ml) boraks tozu
 • 1 su bardağı (240 ml) sıcak su
 • 110 gram tutkal
 • 1/2 su bardağı (120 ml) tıraş kremi
 • Gıda boyası (isteğe bağlı)

Renksiz Slime

 • 1 tatlı kaşığı (5 ml) boraks tozu
 • 1 su bardağı (240 ml) sıcak su
 • 110 gram renksiz tutkal

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Normal Slime Yapmak

 1. 1
  Boraks solüsyonu yap. 1 tatlı kaşığı (5 ml) boraks tozunu 1 su bardağı (240 ml) sıcak suya ekle ve su tamamen berraklaşana kadar karıştır. Daha sonra kullanmak üzere bir kenara koy.[1]
 2. 2
  110 gram tutkalı bir kâseye dök.
 3. 3
  Eğer istersen gıda boyası ekle. Slime’ının renkli olmasını istersen istediğin bir gıda boyası alıp tutkala ekle, sonra da iyice karıştır. Sadece bir ya da iki damla gıda boyası ekleyerek işe başla. Çok fazla gıda boyası eklemek, slime’ının eşyaları lekelemesine neden olabilir.
 4. 4
  Boraks solüsyonunu tutkala eklemeye başla. Hepsini birden ekleme; bunu yaparsan slime’ın katılaşacaktır! Tutkala boraks solüsyonundan bir defada sadece birkaç tatlı kaşığı ekle, sonra da slime’ını karıştır. Topaklanmaya ve birbirine yapışmaya başlayacaktır.[2]
  • Muhtemelen boraks solüsyonunun tamamını kullanmayacaksın, o yüzden geriye epey kalırsa şaşırma.
 5. 5
  Fazla suyu dök. Boraks tutkalla birleştikten sonra, kâsede bir miktar fazla su kaldığını fark edebilirsin. Öyle olursa fazla suyu boşaltmak için tutkalı hafifçe yana eğ. Suyu boşaltmazsan slime’ın doğru kıvamı almayabilir.[3]
  • Suyu slime’la birleştirmeye çalışma; slime’ın kendisi boraks tarafından değiştirildikten sonra tutkal hâlini alacaktır.[4]
 6. 6
  Slime’ı ellerinle yoğur. Slime’ın topaklanınca ve kâseden ayrılmaya başlayınca çıkarıp ellerinle yoğur. Bu, slime’ın daha az yapışkan olmasına yardım edecektir.[5]
  • Slime’ın hâlâ çok yapışkansa yaklaşık bir tatlı kaşığı boraks solüsyonu ekleyip slime’le karıştır, sonra da yoğur. Ellerine çok fazla gelmemesine dikkat et.
 7. 7
  Slime’ınla oyna! Slime’ın istediğin kıvama gelince onunla oynamakta ve çekip uzatmakta serbestsin. Oynamayı bitirince hava geçirmeyen bir kapta sakla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Pofuduk Slime Yapmak

 1. 1
  Boraks solüsyonunu hazırla. 1 tatlı kaşığı (5 ml) boraks tozunu 1 su bardağı (240 ml) sıcak suya ekle ve su berraklaşana kadar karıştır. Daha sonra kullanmak üzere bir kenara koy.
 2. 2
  110 gram tutkalı bir kâseye dök.
 3. 3
  1/2 su bardağı (120 ml) tıraş kremini ekle. Tutkalla tıraş kremini karıştır. Ortaya, pofuduk, yoğun ve yumuşak dokulu bir şey çıkacaktır.[6]
 4. 4
  Eğer istersen birkaç damla gıda boyası ekle. Pofuduk slime’ının renkli olmasını istersen sevdiğin bir gıda boyasını seç ve tutkal ve tıraş kremi karışımına birkaç damla ekle, sonra da hiç beyaz çizgi kalmayana kadar karıştır. Bir ya da iki damla gıda boyasıyla işe başla; çok fazla gıda boyası eklemek, slime’ının eşyaları lekelemesine neden olabilir.
  • Slime’ını renklendirmek için bitkisel boya kullanırsan karıştırırken mutlaka eldiven tak; aksi taktirde, ellerin lekelenir![7]
 5. 5
  Boraks solüsyonu eklemeye başla. Hepsini birden eklememeye dikkat et çünkü bu, slime’ını sertleştirir. Onun yerine, her seferinde birkaç kaşık ekle ve karıştır. Slime topaklanmaya ve kâseden ayrılmaya başlayacaktır.[8]
  • Boraks solüsyonunun tamamını kullanman pek olası değil, o yüzden geriye epey kalırsa şaşırma.
 6. 6
  Slime’ı ellerinle yoğur. Slime katı bir hâl alınca kâseden çıkar ve daha az yapışkan olmasını sağlamak için ellerinle yoğurmaya başla.
  • Slime’ın yoğrulamayacak kadar yapışkansa içine biraz daha boraks solüsyonu katıp yoğur. Ellerine çok fazla gelmemesine dikkat et.
 7. 7
  Slime’ınla oyna! Slime’ın doğru kıvama gelince istediğin kadar eğip bükebileceğin, çekip uzatabileceğin ve sıkabileceğin kabarık ve yumuşak bir slime’ın olacak. Oynadıktan sonra onu hava geçirmeyen bir kapta sakla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Renksiz Bir Slime Yapmak

 1. 1
  Boraks solüsyonu yap. 1 tatlı kaşığı (5 ml) boraks tozunu 1 su bardağı (240 ml) sıcak suya ekle ve su tamamen berraklaşana kadar karıştır. Daha sonra kullanmak üzere bir kenara koy.
 2. 2
  Kâseye 110 gram tutkal ekle.
 3. 3
  Boraks solüsyonunu eklemeye başla. Hepsini birden eklemekten kaçın; öyle yaparsan slime’ın sertleşir! Onun yerine, borak solüsyonundan her defasında dikkatli bir şekilde 1 tatlı kaşığı (5 ml) ekle ve köpük oluşmaması için yavaşça karıştır. Tutkalın topaklanmaya ve kâseden ayrılmaya başladığını göreceksin.
  • Muhtemelen boraks solüsyonunun tamamını kullanmayacaksın, o yüzden geriye epey kalırsa şaşırma.
 4. 4
  Slime’ı ellerinle yoğur. Slime’ın tamamen topaklanıp bir araya gelince ellerinle kâseden alıp yoğurmaya başla. Bu, geriye kalan yapışkanlığı giderecektir.
  • Slime’ın hâlâ çok yapışkansa biraz daha boraks solüsyonu ekle, sonra da ellerine gelmemesine dikkat ederek yoğur.
 5. 5
  Slime’ı dinlendir. Muhtemelen, renksiz slime’ın yoğrulurken beyaz ve opak bir hâl almıştır. Slime’ı hava geçirmeyen bir kapta birkaç gün dinlenmeye bırakmak, tekrar şeffaflaşmasını sağlayacaktır.
 6. 6
  Slime’ınla oyna! Slime’ın şeffaflaşınca çekip uzat, sürükle ve onunla istediğin gibi oyna. Oynaman bitince hava geçirmeyen bir kapta sakla.
  Reklam

İpuçları

 • Boraks solüsyonuyla farklı türde slime’lar yapabilirsin; fikir edinmek için birkaç slime tarifine bak.
 • Boraks solüsyonunu eklemeden önce slime’ının içine bir şeyler karıştırmayı dene. Örneğin, sim ya da boncuk eklersen simli slime’ın ya da boncuklu slime’ın olabilir!
 • Gıda boyası yerine suluboya kullanılabilir ama bu boyalar daha çok leke bırakabilir.
 • Slime’ı losyonla ovalarsan daha elastik olacaktır.
 • Slime’ının güzel kokmasını ister misin? Boraks solüsyonunu eklemeden önce hoş kokulu bir sabun ya da kokulu bir yağı slime’a ekle.
Reklam

Uyarılar

 • Suya aşırı miktarda boraks ekleme. Slime’ın aşırı katı olur ve cildine zarar verebilir.[9]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kâseler
 • Karıştırma çubuğu ya da kaşık
 • Ölçme materyalleri

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Referanslar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lois Wade
Ortak yazarlar :
Lois Wade
wikiHow El Sanatları Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Lois Wade. Lois Wade dikiş, tığ işi, iğne işi, çapraz dikiş, çizim ve kağıt el sanatları konusunda 45 yılın üzerinde tecrübeye sahiptir. El sanatları makalelerine 2007 yılından bu yana katkıda bulunmaktadır. Bu makale 4.221 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 4.221 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam