Arabanın aküsü bazı nedenlerden ötürü boşalabilir. Örneğin aracını uzun süre çalıştırmadıysan, çok soğuk havalarda dışarıda bıraktıysan, kontağı kapattıktan sonra tavan lambasını veya farları açık unuttuysan ve benzeri. Boşalmış bir aküyü şarj etmek için bir çift akü takviye kablosuna ve aküsü dolu, çalışır durumda bir diğer arabaya ihtiyacın olacak. Ardından aküleri takviye kablosuyla birbirine bağlamalı ve boşalan aküyü, işlevsel aküden enerji aktararak şarj etmelisin. Boş bir aküyü takviye kablosu kullanarak nasıl güvenli ve etkili biçimde şarj edebileceğini öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Takviyeden Önce

 1. 1
  Akü takviyesi yapmadan önce arabanın aküsünün fiziksel görünümünü kontrol et. Aküde herhangi bir çatlak ya da akü asidi sızıntısı olmamalı.
  • Aküde bu hasarlardan herhangi biri varsa takviye yapmaya kalkışmamalısın çünkü sana ya da başkalarına zarar gelebilir.
 2. 2
  Boşalmış aküye herhangi bir şekilde temas etmeden önce koruyucu gözlük tak ve lastik eldiven giy. Gözlük ve eldiven, gözlerini ve ellerini aküden akabilecek sülfürik asitten korumak içindir.
 3. 3
  Aküye bağlı kabloların iyice oturmuş olduğundan, korozyona uğramadığından emin ol.
  • Eğer akü kablolarında korozyon varsa sert kıllı fırçayla elinden geldiğince temizle.
 4. 4
  İşlevsel hâldeki arabayı, aküsü boşalmış aracın yanına getir ama iki araç birbirine temas etmemeli. Bunun için ideal pozisyonlar araçları aynı yöne bakacak biçimde yan yana ya da burun buruna park etmektir.
  • Araçların takviye kablosuyla bağlanacak kadar yakın durduğundan emin ol. Takviye kablosunun uzunluğu, tarzına ve üreticisine göre büyük değişiklik gösterebilir.
  • Eğer ilk kablolar yeterli gelmediyse iki farklı çift takviye kablosunu birbirine bağlamaya sakın kalkışma. Bu, kabloları eritip yangın çıkartabilir.
 5. 5
  Aküsü dolu olan, çalışır hâldeki aracın motorunu stop ettir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Boşalmış Aküye Takviye Uygulamak

 1. 1
  Her bir araçta kaputu ya da akünün bulunduğu kısmı aç.
 2. 2
  Her akünün artı ve eksi kutuplarını belirle. Artı kutuplarda artı işareti (+), eksi kutuplarda eksi işareti (-) olur.
 3. 3
  Artı takviye kablosunu iki akünün de artı kutuplarına bağla. Artı takviye kablosu, başka bir işaret yoksa genelde kırmızı renklidir. Takviye kablolarının bağlantı sırası çok önemlidir, o yüzden şu sıralamayı izle: Öncelikle artı takviye kablosunun bir ucunu boş aküye, diğer ucunu dolu aküye bağla.
 4. 4
  Eksi takviye kablosunun bir ucunu işlevsel olan, şarjlı akünün eksi kutbuna bağla. Çoğu durumda eksi aktarma kablosu siyah renklidir.
 5. 5
  Eksi takviye kablosunun diğer ucunu, aküsü boş olan araçtaki topraklanmış bir metal parçaya tuttur. Bu, takviye yaptığında aküsü boş olan aracı topraklayacaktır. Toprak kablosunu boyanın ya da oksitlenmenin olmaması şartıyla şasiye, kaportaya ya da herhangi bir parçaya bağlayabilirsin.
 6. 6
  Aküsü dolu olan aracın motorunu çalıştır. Motor çalışınca şarj sistemi, akü takviye kabloları aracılığıyla aküsü boş olan aracı şarj etmeye başlayacaktır.
 7. 7
  Aküsü dolu olan aracı çalıştırdıktan sonra en az beş dakika geçmesini bekle. Bu, boşalmış akünün kendi kendine şarj olmasını sağlayacaktır ama akünün tümüyle dolması daha uzun sürebilir.
 8. 8
  Aküsü boşalmış olan aracın motorunu çalıştırmayı dene. Eğer takviye kablolarında ve şarj etmeye çalıştığın aküde yeterince güç varsa motor kolayca çalışmalıdır.
  • Eğer aküsü boşalmış aracın motoru çalışmazsa boşalan akünün şarj olması için beş dakika daha bekle.
 9. 9
  Motor çalıştıktan sonra akü takviye kablolarını bağlama sırasının tersini takip ederek sök. Bu, kıvılcım çıkmasını ya da patlama olmasını önleyecektir.
  • Önce topraklama kablosunu, sonra akünün eksi kutbuna bağlı kabloyu, ardından takviye sağlayan aracın aküsünün artı kutbuna bağlı kabloyu ve son olarak da boşalmış olan akünün artı kutbuna bağlı kabloyu sök.
 10. 10
  Aküsü boşalan arabanın beş dakika daha çalışmasına izin ver. Bu, arabanın alternatörünün aküyü şarj etmesini sağlayacaktır.
 11. 11
  Takviyeyle çalıştırılmış aracı en az 20 dakika boyunca sür ya da bu süre boyunca boşta çalışmasını sağla. Kimi durumlarda akü bu zaman zarfında tamamen dolacaktır ama akü, arabayı çalıştırmaya yetecek kadar şarj olmuyorsa yeni bir akü alma zamanı gelmiş olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Uzun süre rölantide çalıştırdığında aracının hararetini kontrol et çünkü bazı arabalar uzun süreli rölantide aşırı ısınabilir.
 • Oto parçası satan dükkânlar akünün ömrünün dolup dolmadığını hemen test edebilir.
 • Ford’un bazı modelleri akü takviyesi yüzünden güç dalgalanması yaşayabilir. Bundan doğabilecek elektrik sorunlarından sakınmak için, aracın kaloriferini ve fanını sonuna kadar aç, buz çözücüyü de çalıştır. Eğer bir güç dalgalanması olursa fanın sigortası atacak ve kaloriferin ya da fanın çalışıyor olması aşırı akımı emerek aracın elektrik tesisatının zarar görmesini engelleyecektir.[1] .
 • Takviye kablosunun tel kalınlığı arttıkça şarj hızı da artar.
 • Boşalmış aküdeki elektrolit seviyesini kontrol ederek her bir hücrenin düzgün biçimde dolu olduğundan emin ol.
 • Eğer aküdeki sorunu teşhis etmeye çalışıyorsan yük testi yapmak iyi bir başlangıç olabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Artı ve eksi takviye kablolarının aküye bağlıyken asla birbirine değmesine ya da bağlanmasına izin verme; özellikle de kablolar elindeyken. Kablolar birbirine temas ederse eriyebilir, aküler hasar görebilir ve hatta yangın çıkabilir.
 • Aküyü şarj etmek patlayıcı bir gaz olan hidrojenin açığa çıkmasına neden olabilir.
 • Eğer araban düz vitesliyse debriyajı dikkatli kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Koruyucu gözlük
 • Lastik eldiven
 • Akü takviye kablosu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Araba Nasıl Kullanılır?
Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrew Quinn
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrew Quinn. Andrew Quinn, Missouri’de Tamir Ustası’dır. ASE sertifikasına sahiptir ve 2010 yılından bu yana oto tamiriyle uğraşmaktadır. Bu makale 9.718 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.718 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam