Boğazında rahatsız edici bir tıkanıklıkla uyanmışsın, balgamlı bir şekilde öksürüyorsun. İlaç almakla uğraşmak istemiyorsan bu wikiHow makalesini okuyarak evindeki ürünleri kullanarak balgamdan kurtulmanın birçok yolunu öğrenebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Balgamı Geçiren Gıdalar

 1. 1
  Ballı limonlu çay iç. Limonlu çay satın alabilir veya 2 tatlı kaşığı limon suyunu bir bardak sıcak su ile karıştırarak kendine limonlu sıcak su hazırlayabilirsin. Limon suyundaki asit mukus tabakasını söker. Karışıma bir tatlı kaşığı bal eklemek de boğazını rahatlatır.
 2. 2
  Baharatlı yiyecekler ye. Birazcık acılı bir şeyler yedikten sonra burnunun deli gibi aktığı oldu mu hiç? Bayır turpu veya biber gibi baharatlı yiyecekler dekonjestan görevi görür ve boğazındaki rahatsız edici balgamın giderilmesine yardım eder.
 3. 3
  Sıcak şeyler iç. Çay olsun, tavuk çorbası ya da başka sıcak bir şey olsun, bu tarz içecekler hem besleyicidir hem de boğazında biriken balgamın bir kısmını söker.
 4. 4
  Tuzlu suyla gargara yap. Bir bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz ekle ve kafanı geriye doğru yatırarak bu karışımla gargara yap.
 5. 5
  Tost ye. Tost balgamın boğazından midene gitmesini sağlayarak gidermek açısından yararlı bir yiyecektir. Boğazını nazikçe kazıyarak temizler ve mideye giderken balgamın bir kısmını giderir.
 6. 6
  Bolca su iç. Vücudun çok fazla balgam üretiyorsa bunun nedeni hastalıkları uzaklaştırmaya çalışması olabilir, yani bağışıklık sistemin çok fazla çalışıyor demektir. Su içerek vücudunun ihtiyacını karşıla ve işini yapmasına yardım et.
 7. 7
  Bir tatlı kaşığı elma sirkesi iç. Tadı güzel değildir ama işe yarayacaktır. Elinden geldiğince hızlı bir şekilde yut, ardından 5-10 saniye bekle. Ağzındaki tat gitmezse biraz su iç.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Balgama Neden Olan Şeylerden Kaçın

 1. 1
  Sigara içme. Boğazın balgamlıyken sigara içmemeye çalış. Sigara ses tellerini kurutur ve vücudun da bu kuruluğu gidermek için daha fazla balgam üretmeye başlar.
  • Dünya çapında yapılan araştırmalar sigara içmenin balgam oluşumuyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. [1] Sigara kullanıyorsan balgamın geçene kadar bir süre nikotin bandı kullanmayı dene.
 2. 2
  Süt ürünlerinden uzak dur. Süt ve süt ürünleri vücudunun balgam üretmesine neden olmaz[2] , ama sütün içerdiği yağ balgamın artmasına neden olabilir.
 3. 3
  Dumana ve tehlikeli kimyasallara maruz kalmamaya çalış. Boya, temizlik ürünleri ve diğer kimyasalları solumak vücudun solunum fonksiyonuna zarar verebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Balgamı Gidermeye Yarayan Diğer Yöntemler

 1. 1
  Sıcak duş al veya buhar solu. Suyun ısısı balgamın çözülmesine yardım eder.
  • Eğer varsa buhar cihazı kullan. Odanın havasını dengeli bir şekilde nemlendir. Ama dikkat et sadece boğazını rahatlatmaya çalışıyorsun, yanlışlıkla odanı tropikal ormana dönüştürme.
 2. 2
  İmkân oldukça kendi kendine mırıldan. Mırıldanırken oluşan titreşimlerin boğazdaki balgamın sökülmesine yardımcı olduğuna dair bir hipotez vardır.
 3. 3
  Balgamı 'yutma tükür'. Balgamını usulca çıkarman gerekirse diye yanında her zaman mendil bulundur; öksürükle çıkan balgamı yutmamaya çalış.
  Reklam

İpuçları

 • Su kaynat, içine biraz bal kat, sıcak limonata tadında olması için bir limon sık ve iç. Balgamın geçmesine yardımcı olur.
 • Bol bol sıvı tüket.
 • Boğazını rahatlatması için mentollü pastil kullan.
 • Boyun kısmını olabildiğince sıcak tut. Ama ateşin varsa bunu yapma.
 • Uyurken ayağına Vicks sür ve çarşaflarına bulaşmaması için ayağına çorap giy. Çok ağır geleceği için bebeklerin göğsüne Vicks sürülemediğinden bu yöntem bebeklere uygulanabilir.
 • Uykunu aldığından emin ol ve burnunu temiz tut.
 • Kaynar suya lavanta aromalı çiçek özü kat ve iki buçuk santim mesafeden yüzünün buhara maruz kalmasını sağla.
 • Eğer balgam yüzünden gece uyuyamıyorsan sanki sandalyede oturuyormuşçasına dik otur veya yatağında biraz doğrul ve limonlu ılık su iç.
 • Mukus tabakasını ve balgamı gidermek için limonlu tarçınlı sıcak su iç.
Reklam

Uyarılar

 • Öksürürken kan geliyorsa, nefes darlığı çekiyorsan veya nefes almakta zorlanıyorsan hemen bir doktora görün veya acil yardım ekiplerini çağır.
 • Öksürürken sarı veya yeşil renkli mukus tabakası geliyorsa doktoruna danış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 175.124 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 175.124 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam