Çoğu insanın alerji mevsiminde ya da grip yüzünden boğazı ağrır ya da kaşınır. Neyse ki boğaz kaşıntısını hızlı ve etkili bir şekilde geçirmek için kullanabileceğin hem doğal hem tıbbi çeşitli yöntemler vardır. Boğaz kaşıntısından kurtulmak sadece birkaç adım uzaklıkta olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Doğal Çözümler Kullanmak

 1. 1
  Tuzlu suyla gargara yap. Yarım tatlı kaşığı tuzu, bir su bardağı ılık suya ekle ve iyice karıştır. Bir yudum al ve 10 saniye boyunca gargara yap, sonra da tükür; sakın YUTMA.
  • Tuz, boğazın kaşınmasına, gıdıklanmasına neden olabilen fazla balgamı parçalamaya ve iltihabı azaltmaya yardım eder.
  • Bunu, boğazın daha iyi olana kadar günde 2 ila 3 kez tekrarla.
 2. 2
  Biraz bal ye. Bal, harika bir doğal çözümdür çünkü boğazı kaplar ve kaşıntı ya da tahrişi hızlı bir şekilde azaltır. En iyi sonuçlar için, her sabah bir çorba kaşığı bal ye.
  • Mümkünse saf ve yerel bal ye çünkü bu, alerji direncini arttırmaya yardım eder.
  • Balı doğrudan yiyemiyorsan çayına bir çorba kaşığı bal karıştırmak da bir seçenek.
  • Asla 12 aydan daha küçük bebeklere bal verme çünkü balın içerdiği bakteriler, ölüme yol açabilen bebek botulizmi adlı bir hastalığa neden olabilir.
 3. 3
  Bal, limon ve zencefil çayı yap. Az bir miktar balı bardağın dibine koy ve bardağı ağzına kadar sıcak suyla doldur.
  • Sonra, içine 1 ila 3 dilim limon sık. Son olarak, birazcık zencefil rendele ve karıştır.
  • Boğaz kaşıntısını ve ağrısını geçirmek için gün boyu birkaç bardak iç.
 4. 4
  Zerdeçallı süt iç. Sütün içine zerdeçal karıştırmak, boğaz kaşıntısını geçirmek için uzun yıllardır uygulanan bir ev çözümüdür.
  • Yatmadan önce, içine bir çay kaşığı zerdeçal attığın sütü bir tencerede kaynat (istersen zerdeçalı suyla da karıştırabilirsin).
  • İçmeden önce sütün biraz soğumasını bekle. Boğaz kaşıntın yok olana dek her gece bunu iç.
 5. 5
  Elma sirkesi iç. Elma sirkesi birçok ev çözümünde kullanılır ve sağlık açısından çok çeşitli faydaları vardır; bunlardan biri de boğaz kaşıntısını geçirmektir.
  • Bir su bardağı sıcak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekle ve yavaşça yudumla.
  • İstersen tadını iyileştirmek için bir çorba kaşığı bal ekleyebilirsin. Balın tadını sevmiyorsan akçaağaç şurubu iyi bir alternatiftir.
 6. 6
  Yaban turpunu dene. Rusya’da, boğaz ağrısını geçirmek için popüler bir ev çözümünde, yaban turpundan bir içecek yapılır.
  • Bir bardağın içine, bir çorba kaşığı saf yaban turpu (bitkinin kendisi, sosu değil), bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı çekilmiş karanfil koy.
  • Bardağı sıcak suyla doldur, yaban turpu karışımını iyice dağıtmak için kaşıkla karıştır, sonra da yavaş yavaş iç.
 7. 7
  Hava nemlendiricisi kullan. Çok kuru bir ortamda yaşamak ya da uyumak, boğazının kuruyup kaşınmasına yol açabilir.
  • Yaşadığın yere ya da yatak odana hava nemlendiricisi koymak, havayı tekrar nemlendirir ve boğaz kaşıntısını geçirmeye yardımcı olur.
  • Hava nemlendiricisine para harcamak istemiyorsan radyatörün altına büyük bir kâse su koyarak ya da yaşadığın yerde bitkiler bulundurarak da aynı sonuçları elde edebilirsin.
 8. 8
  Daha çok su iç. Susuzluk, boğaz kaşıntısının en yaygın nedenlerinden biridir çünkü boğazın kurur ve hassas dokuyu nemlendirip korumaya yetecek kadar mukus yoktur.
  • Günde en az 8 bardak su ve yeterli miktarda yeşil çay ve bitki çayı içmeye çalış.
  • Grip ya da nezleysen su içmek özellikle önemlidir çünkü ateş yüzünden terleyerek ve hapşırma ve burnunu sümkürme yoluyla mukus çıkararak çok sıvı kaybetmeye yatkın olursun.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Boğazını Korumak

 1. 1
  Kötü alışkanlıklardan kurtul. Çok sık kullanıldığında susuzluğa neden olabilen ve boğaz ağrısına ve kaşıntısına yol açabilen bazı maddeler vardır.
  • Kahve, çay ve meşrubat gibi kafein içeren içecekler susuzluğa neden olabilir (ve uykunu etkileyebilir), o yüzden bunları kesmeye ya da en azından azaltmaya çalış.
  • Keyif verici madde kullanımı ve bazı ilaçlar (örneğin, antidepresanlar), susuzluğa ve boğazın tahriş olmasına neden olabilir.
  • Sigara içmek, boğazı çok kurutur ve birçok sağlık sorununun yanı sıra kaşıntıya ve tahrişe yol açar, o yüzden sigarayı bırakmayı ya da en azından azaltmayı düşün.
 2. 2
  Sesini koru. Çok fazla konuşmak, bağırmak ya da şarkı söylemek, boğazının aşırı çalışmasına neden olabilir ve bu da kuruluğa ve kaşıntıya yol açar.
  • Boğaz kaşıntının nedeninin muhtemelen bu olduğuna inanıyorsan her gün en az bir ya da iki saat mola verip sesini dinlendirmeye çalış (konuşmak, şarkı söylemek ya da bağırmak yok).
  • Sesini çok kullanmanı gerektiren bir işin varsa yanında her zaman bir şişe su bulundurmayı unutma, böylece gün içinde boğazının nemli kalmasını sağlayabilirsin.
 3. 3
  Alerjiyle başa çık. Belirli bir yiyeceğe, bitkiye ya da polene karşı alerjik bir reaksiyon, gözlerin sulanması, hapşırma, tıkanıklık ve boğaz kaşıntısı gibi belirtilere neden olabilir.
  • Semptomlarının hafifleyip hafiflemediğini görmek için her gün bir antihistaminik tablet al.
  • Bir de yiyecek günlüğü tutarak ya da alerji testi yaptırmak için doktora giderek tam olarak alerjinin nedenini belirlemeye çalış.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Reçetesiz Çözümler Kullanmak

 1. 1
  Boğaz pastili ya da öksürük pastili em. Sıradan boğaz pastilleri, boğazını iyileştirmek için pek bir şey yapmaz ama ağrıyı azaltır.
  • Ağzındaki şekerden dolayı ürettiğin ekstra tükürük, boğazını nemlendirerek kaşıntıyı hafifletecektir.
  • Bu arada, öksürük pastilinin içindeki ilaç, boğazdaki tahrişi uyuşturan bir lokal anestetik görevi görür.
 2. 2
  Antihistaminik kullan. Antihistaminikler, vücudunda bulunan ve boğaz kaşıntısına neden olabilen bir kimyasal olan histamini bloklar. Benadryl, Zyrtec ve Claritine boğaz ağrısını ve kaşıntısını gidermek üzere tasarlanmış, gribe ve soğuk algınlığına karşı antihistaminiklerdir.
  • Antihistaminiklerin yan etkileri arasında ağız kuruluğu, sersemlik hissi ve baş ağrısı bulunur.
 3. 3
  Ağrı kesicileri dene. Analjezikler olarak da bilinen, aspirin ya da Ibuprofen gibi bilindik ağrı kesiciler de boğaz kaşıntısıyla bağlantılı boğaz ağrısını geçirmeye yardım edebilir. Doğru doz için ambalajdaki talimatlara uy.
  • Unutma ki aspirin asla çocuklara ve suçiçeğinden ya da grip benzeri belirtilerden iyileşmekte olan çocuklara verilmemelidir çünkü nadiren görülen ama ölümcül olan Reye sendromuna yol açabilir.[1]
 4. 4
  Boğaz spreyi kullan. Boğaz spreyi, boğaz kaşıntısını ve kuru, gıdıklayan öksürükleri geçirmek için harika bir yoldur. Genellikle, boğazı uyuşturan fenol (veya benzer bir içerik) içerirler.
  • Boğaz spreyleri, çoğu eczanede reçetesiz olarak mevcuttur ve nispeten ucuzdur.
  • Hatta bazı boğaz spreylerinin, nane ya da meyve gibi farklı aromaları vardır.
 5. 5
  Ağız yıkama suyuyla gargara yap. Günde iki kez içinde mentol bulunan bir ağız suyuyla (örneğin, Listerine’le) gargara yapmak, boğazı uyuşturmaya yardım eder ve sinir bozucu kaşıntı hissini hafifletir.
 6. 6
  Ciddi ya da geçmeyen belirtiler için doktora git. Çoğu zaman, boğaz kaşıntısı evdeki tedaviyle iyileşir. Ama, belirtilerin 10 günden fazla sürerse, hızla kötüye giderse ya da belirtilere yüksek ateş eşlik ederse doktorunu aramalısın. Hırıltın varsa ya da nefes almada güçlük çekiyorsan, kurdeşen döküyorsan, yüzün şiştiyse, ciddi bir boğaz ağrın ve ateşin varsa ya da yutkunma zorluğu yaşıyorsan hemen doktora git. Bu belirtilerin herhangi biri, daha ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir.
  • Boğaz kaşıntısı, bir yiyeceğe ya da ilaca karşı alerjik bir reaksiyonun sonucu olabilir, bu da tetikleyici maddeyi tükettikten sonra birkaç dakikayla birkaç saat arasında ortaya çıkabilir. Bu, hayatı tehdit eden bir durum olabilir.
  • Boğaz kaşıntısı ya da ağrısı, strep boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ya da grip gibi doktorun tedavi etmesi gereken bakteriyel veya viral bir enfeksiyonu da işaret edebilir.
  • Bazı durumlarda, boğaz kaşıntısı reflünün sonucu ya da yüksek tansiyona karşı verilen ACE inhibitörü gibi ilaçların yan etkisi olabilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Gebeler ve solunum güçlüğü çeken kişiler, boğaz spreyinden uzak durmalıdır.
 • Geçmişte reçetesiz ilaçlarla sorun yaşadıysan boğazın için bir şey kullanmadan önce doktoruna danış.
 • Canın ne kadar yanarsa yansın, soğuk algınlığı ilaçlarından tavsiye edilenden daha fazlasını alma ve tuzlu suyu yutma.
 • Bal yemeden önce alerjin olup olmadığını öğren.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Andrea Rudominer, MD, MPH
Ortak yazarlar :
Board Sertifikalı Pediatri Uzmanı ve Bütünleyici Tıp Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Andrea Rudominer, MD, MPH. Dr. Andrea Rudominer, San Francisco Körfez Bölgesi'nde yaşayan board sertifikalı bir pediatri uzmanı ve bütünleyici tıp doktorudur. Dr. Rudominer 15 yılı aşkın tıbbi tedavi deneyimine sahiptir ve koruyucu sağlık bakımı, obezite, ergen tedavisi, DEHB ve kültürel açıdan yetkin tedavi konularında uzmanlaşmıştır. Dr. Rudominer, Tıp Doktoru derecesini Davis'teki California Üniversitesi'nden almıştır ve ihtisasını Stanford Üniversitesi Lucile Packard Çocuk Hastanesi'nde yapmıştır. Dr. Rudominer ayrıca Berkeley'deki California Üniversitesi'nden Anne ve Çocuk Sağlığı alanında Halk Sağlığı yüksek lisans derecesine sahiptir. Amerikan Pediatri Kurulu Üyesi, Amerikan Pediatri Akademisi Üyesi, California Tabipler Birliği Üyesi ve Delegesi ve Santa Clara County Tabipler Birliği üyesidir. Bu makale 280.846 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 280.846 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam