Bluetooth Hoparlör Dizüstü Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana Bluetooth bir hoparlörü bir Windows veya Mac dizüstü bilgisayarla nasıl eşleştireceğini öğretir.

Yöntem 1 / 2:
Windows’ta

 1. 1
  Bluetooth hoparlörünü aç. Hoparlörü açmak için hoparlörünün "Güç" düğmesine bas. Hoparlörü açma işlemi modelden modele biraz değişir; bu yüzden, nasıl açacağını bilmiyorsan hoparlörünün kullanma kılavuzuna bak.
  • Hoparlörünün bir güç kaynağına da bağlı olması gerekiyorsa devam etmeden önce bağlantıyı yaptığından emin ol.
  • Eşleştirmeyi yaparken hoparlörün dizüstüne mümkün olduğunca yakın olduğundan da emin olsan iyi olur.
 2. 2
 3. 3
 4. 4
  Cihazlar’a tıkla. Bu seçenek ayarlar sayfasının üst tarafına yakın bir yerdedir.
 5. 5
  Bluetooth & diğer cihazlar’a tıkla. Cihazlar penceresinin sol tarafında bulunan bir sekmedir.
 6. 6
  Bluetooth’u aç. Bluetooth’u açmak için, sayfanın üst tarafına yakın bir yerde bulunan "Bluetooth" başlığının altındaki "Kapalı" anahtarına tıkla.
  • Bu anahtarın sağ tarafında "Açık" ifadesini görürsen Bluetooth zaten etkindir.
 7. 7
  Hoparlörünün "Eşleştir" düğmesine bas. Böylece hoparlörün bağlanabileceği bir Bluetooth bağlantısı (bilgisayarın gibi) aramaya başlar. Bu düğmenin de yeri ve görünüşü hoparlörden hoparlöre değişir; bu yüzden, "Eşleştir" düğmesini bulamıyorsan kullanma kılavuzunu kontrol et.
 8. 8
  + Bluetooth ya da başka cihaz ekle’ye tıkla. Bu buton sayfanın en üstündedir.
 9. 9
  Bluetooth’a tıkla. Cihaz Ekle penceresinde en üstte bulunan seçenektir.
 10. 10
  Hoparlörünün adına tıkla. Hoparlörünün adını bir süre sonra pencerede görüyor olman gerekir. Hoparlörün ismine tıklayınca hoparlör seçilir.
  • Hoparlörünün ismi büyük ihtimalle hoparlörün markasının ve model numarasının bir bileşimi olur.
 11. 11
  Eşleştir’e tıkla. Hoparlörünün pencerede bulunan isim kartının sağ alt köşesindedir. Böylece hoparlörün bilgisayarına bağlanır. Bilgisayarını kullanarak hoparlöründen müzik ve diğer sesleri artık çalabiliyor olman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Mac’te

 1. 1
  Bluetooth hoparlörünü aç. Hoparlörünü açmak için hoparlörünün "Güç" düğmesine bas. Hoparlörü açma işlemi modelden modele biraz değişir; bu yüzden, nasıl açacağını bilmiyorsan hoparlörünün kullanma kılavuzuna bak.
  • Hoparlörünün bir güç kaynağına da bağlı olması gerekiyorsa devam etmeden önce bağlantıyı yaptığından emin ol.
  • Eşleştirmeyi yaparken hoparlörünün dizüstüne mümkün olduğunca yakın olduğundan da emin olmak istersin.
 2. 2
 3. 3
  Bluetooth Tercihlerini Aç…’a tıkla. Açılır menünün en altındadır. Böylece Bluetooth ayarları menüsü açılır.
  • Bluetooth ayarlarını Sistem Tercihleri’nden açtıysan bu adımı atla.
 4. 4
  Açık değilse Bluetooth’u etkinleştir. Pencerenin sol tarafında Bluetooth’u Aç’a tıkla. Burada bunun yerine Bluetooth’u Kapat’ı görürsen Bluetooth zaten etkindir.
 5. 5
  Hoparlörünün "Eşleştir" düğmesine bas. Hoparlör bağlanabileceği bir Bluetooth bağlantısı (bilgisayarın gibi) aramaya başlar ve hoparlörün Bluetooth penceresindeki "Cihazlar" bölümünde görünmesi sağlanır. Bu düğmenin yeri ve görünüşü de hoparlörden hoparlöre değişir; bu yüzden, "Eşleştir" düğmesini bulamıyorsan kullanma kılavuzuna bak.
  • "Eşleştir" düğmesini basılı tutman da gerekebilir.
 6. 6
  Eşleştir’e tıkla. Bluetooth penceresinin "Cihazlar" bölümünde hoparlörünün adının sağ tarafında bulunur. Bilgisayarın ve hoparlörün birkaç saniye içinde birbirine bağlanır. Bağlantı kurulduktan sonra Mac’indeki sesleri Bluetooth hoparlöründe çalabiliyor olman gerekir.
  • Hoparlörünün ismi büyük ihtimalle model numarasının ve üreticisinin adının bir bileşimi olur.
  Reklam

İpuçları

 • Bluetooth hoparlörünü kablosuz olarak kullanmak istemiyorsan onu genelde 3.5 mm’lik bir ses soketi ve bir de yardımcı kabloyla dizüstü bir bilgisayara bağlayabilirsin.
 • Bazı Bluetooth hoparlörler, özellikle taşınabilir olanlar, bataryayla çalışır ve bu hoparlörlerin gücü bittiği zaman şarj edilmesi gerekir.

Reklam

Uyarılar

 • Hoparlörün ve bilgisayarın arasındaki mesafe 9.1 metreden daha fazlaysa müdahale etmeden bağlantı kurmak muhtemelen mümkün olmayacaktır.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 37.131 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam