Bluetooth Hoparlör Dizüstü Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Windows’taMac’te

Bu wikiHow makalesi sana Bluetooth bir hoparlörü bir Windows veya Mac dizüstü bilgisayarla nasıl eşleştireceğini öğretir.

1
Windows’ta

 1. 1
  Bluetooth hoparlörünü aç. Hoparlörü açmak için hoparlörünün "Güç" düğmesine bas. Hoparlörü açma işlemi modelden modele biraz değişir; bu yüzden, nasıl açacağını bilmiyorsan hoparlörünün kullanma kılavuzuna bak.
  • Hoparlörünün bir güç kaynağına da bağlı olması gerekiyorsa devam etmeden önce bağlantıyı yaptığından emin ol.
  • Eşleştirmeyi yaparken hoparlörün dizüstüne mümkün olduğunca yakın olduğundan da emin olsan iyi olur.
 2. 2
  Bilgisayarının Başlat’ını aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla.
 3. 3
  Ayarlar’a tıkla. Başlat penceresinin sol alt köşesindedir.
 4. 4
  Cihazlar’a tıkla. Bu seçenek ayarlar sayfasının üst tarafına yakın bir yerdedir.
 5. 5
  Bluetooth & diğer cihazlar’a tıkla. Cihazlar penceresinin sol tarafında bulunan bir sekmedir.
 6. 6
  Bluetooth’u aç. Bluetooth’u açmak için, sayfanın üst tarafına yakın bir yerde bulunan "Bluetooth" başlığının altındaki "Kapalı" anahtarına tıkla.
  • Bu anahtarın sağ tarafında "Açık" ifadesini görürsen Bluetooth zaten etkindir.
 7. 7
  Hoparlörünün "Eşleştir" düğmesine bas. Böylece hoparlörün bağlanabileceği bir Bluetooth bağlantısı (bilgisayarın gibi) aramaya başlar. Bu düğmenin de yeri ve görünüşü hoparlörden hoparlöre değişir; bu yüzden, "Eşleştir" düğmesini bulamıyorsan kullanma kılavuzunu kontrol et.
 8. 8
  + Bluetooth ya da başka cihaz ekle’ye tıkla. Bu buton sayfanın en üstündedir.
 9. 9
  Bluetooth’a tıkla. Cihaz Ekle penceresinde en üstte bulunan seçenektir.
 10. 10
  Hoparlörünün adına tıkla. Hoparlörünün adını bir süre sonra pencerede görüyor olman gerekir. Hoparlörün ismine tıklayınca hoparlör seçilir.
  • Hoparlörünün ismi büyük ihtimalle hoparlörün markasının ve model numarasının bir bileşimi olur.
 11. 11
  Eşleştir’e tıkla. Hoparlörünün pencerede bulunan isim kartının sağ alt köşesindedir. Böylece hoparlörün bilgisayarına bağlanır. Bilgisayarını kullanarak hoparlöründen müzik ve diğer sesleri artık çalabiliyor olman gerekir.

2
Mac’te

 1. 1
  Bluetooth hoparlörünü aç. Hoparlörünü açmak için hoparlörünün "Güç" düğmesine bas. Hoparlörü açma işlemi modelden modele biraz değişir; bu yüzden, nasıl açacağını bilmiyorsan hoparlörünün kullanma kılavuzuna bak.
  • Hoparlörünün bir güç kaynağına da bağlı olması gerekiyorsa devam etmeden önce bağlantıyı yaptığından emin ol.
  • Eşleştirmeyi yaparken hoparlörünün dizüstüne mümkün olduğunca yakın olduğundan da emin olmak istersin.
 2. 2
  Bluetooth’a tıkla. Bu simgeyi Mac’inin ekranının sağ üst köşesinde bulursun. Tıklayınca açılır bir menü belirir.
 3. 3
  Bluetooth Tercihlerini Aç…’a tıkla. Açılır menünün en altındadır. Böylece Bluetooth ayarları menüsü açılır.
  • Bluetooth ayarlarını Sistem Tercihleri’nden açtıysan bu adımı atla.
 4. 4
  Açık değilse Bluetooth’u etkinleştir. Pencerenin sol tarafında Bluetooth’u Aç’a tıkla. Burada bunun yerine Bluetooth’u Kapat’ı görürsen Bluetooth zaten etkindir.
 5. 5
  Hoparlörünün "Eşleştir" düğmesine bas. Hoparlör bağlanabileceği bir Bluetooth bağlantısı (bilgisayarın gibi) aramaya başlar ve hoparlörün Bluetooth penceresindeki "Cihazlar" bölümünde görünmesi sağlanır. Bu düğmenin yeri ve görünüşü de hoparlörden hoparlöre değişir; bu yüzden, "Eşleştir" düğmesini bulamıyorsan kullanma kılavuzuna bak.
  • "Eşleştir" düğmesini basılı tutman da gerekebilir.
 6. 6
  Eşleştir’e tıkla. Bluetooth penceresinin "Cihazlar" bölümünde hoparlörünün adının sağ tarafında bulunur. Bilgisayarın ve hoparlörün birkaç saniye içinde birbirine bağlanır. Bağlantı kurulduktan sonra Mac’indeki sesleri Bluetooth hoparlöründe çalabiliyor olman gerekir.
  • Hoparlörünün ismi büyük ihtimalle model numarasının ve üreticisinin adının bir bileşimi olur.

İpuçları

 • Bluetooth hoparlörünü kablosuz olarak kullanmak istemiyorsan onu genelde 3.5 mm’lik bir ses soketi ve bir de yardımcı kabloyla dizüstü bir bilgisayara bağlayabilirsin.
 • Bazı Bluetooth hoparlörler, özellikle taşınabilir olanlar, bataryayla çalışır ve bu hoparlörlerin gücü bittiği zaman şarj edilmesi gerekir.

Uyarılar

 • Hoparlörün ve bilgisayarın arasındaki mesafe 9.1 metreden daha fazlaysa müdahale etmeden bağlantı kurmak muhtemelen mümkün olmayacaktır.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Connect a Bluetooth Speaker to a Laptop, Italiano: Collegare una Cassa Acustica Bluetooth a un Laptop, Русский: подключить колонки Bluetooth к ноутбуку, Português: Conectar um Alto Falante Bluetooth a um Laptop, Deutsch: Bluetooth Lautsprecher an ein Laptop anschließen, Français: connecter une enceinte Bluetooth à un ordinateur portable, العربية: توصيل كمبيوتر محمول إلى سماعات بلوتوث, Bahasa Indonesia: Menghubungkan Laptop dengan Pengeras Suara Bluetooth, Nederlands: Een laptop koppelen met een Bluetooth hoofdtelefoon, Español: conectar una computadora portátil a un altavoz Bluetooth, ไทย: เชื่อมต่อลำโพงบลูทูธกับแล็ปท็อป, 中文: 将蓝牙音箱连接到笔记本电脑, Tiếng Việt: Kết nối loa Bluetooth với laptop, 日本語: Bluetoothスピーカーをノートパソコンに接続する, हिन्दी: ब्लूटूथ स्पीकर को लैपटॉप के साथ कनेक्ट करें (Connect a Bluetooth Speaker to a Laptop), 한국어: 노트북에 블루투스 스피커 연결하는 방법

Bu sayfaya 25.604 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?