Bu wikiHow makalesi sana; Bluetooth kulaklığını, hoparlörünü, giyilebilir veya başka herhangi bir aksesuarını iPhone’una nasıl bağlayacağını öğretir. Bir şeylerin yolunda gitmemesi durumunda bazı basit sorun giderme ipuçları da öğrenirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
iPhone’la Eşleştirmek

 1. 1
  Bluetooth aksesuarı aç. Eşleştirmeyi denemeden önce Bluetooth aksesuarın şarjının tam oldu olduğundan ve açık olduğundan emin ol. Aksesuardan aksesuara değişmekle birlikte cihazı açmak için bir butona basman veya bir düğmeyi aktif etmen gerekebilir.
  • Bluetooth aksesuarının ve iPhone’unun birbirine yakın olduğundan emin ol. Aksesuara göre değişebilse de mesafenin 1 metreden fazla olmaması önerilir. [1]
 2. 2
  Aksesuarı eşleştirme moduna sok. iPhone’unun tespit edebilmesi için aksesuarın eşleştirme modunda olması gerekir. Bazı aksesuarlar açıldığında otomatik olarak eşleştirme moduna geçse de bazıları bir butona basmanı veya bir menüden bir seçeneği seçmeni gerektirir. Bir aksesuarın eşleştirme modunda olup olmadığını genelde bir LED ışığın durumuna bakarak anlayabilirsin. Mesela bir cihaz eşleştirilmeye hazırsa üstünde bazen bir ışık yanıp söner.
  • Eşleştirme modunu nasıl etkinleştireceğini bilmiyorsan cihazın kullanma kılavuzunu kontrol et.
  • "Eşleştirme modu" yerine bazen "keşif modu" veya "cihazı görünür yapma" yazar.
 3. 3
  iPhone’unun Control Center’ını (Denetim Merkezi) aç. iPhone X veya daha üstünü kullanıyorsan ana ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydır. [2] Daha eski iPhone’larda ana ekranının en altından yukarı kaydır.
 4. 4
 5. 5
  (Kapalıysa) açmak için Bluetooth’a dokun. "Bluetooth" simgesinin altında "Off" (Kapalı) ifadesini görüyorsan onu açmak için simgeye bir kez dokun. Bluetooth, simge maviye döndüğünde etkinleştirilir.
  • Bu seçeneği göremezsen iOS’in eski bir sürümünü kullanıyor olabilirsin. Aksesuarını eşleştirmek için Settings’i (Ayarlar) aç, Bluetooth seçeneğini seç ve "Bluetooth" düğmesini On’a (Açık) (yeşil konum) getir. Ardından Adım 8’e atla.
 6. 6
 7. 7
  Eşleştirmeye başlamak için aksesuarının adına dokun. Bir eşleştirme parolası gerekli değilse Bluetooth aksesuarını iPhone’unla kullanmaya hemen başlayabilmen gerekir. Bir parola girmen istenirse parola aksesuarının kullanma kılavuzunda (veya varsa ekranında) olabilir. Sık kullanılan fabrika çıkışı parolalar 0000, 1111 ve 1234’tür. Bir parola bulamazsan bunlardan birini dene.
  • Aksesuar artık eşleştirildiği için Bluetooth ayarlarında her zaman bir eşleştirme seçeneği olarak görünür. iPhone’una aksesuarı "unutmasını" söylemediğini sürece iki cihazı bir daha birbiriyle eşleştirme işlemini yapmana gerek olmaz.
  • Aksesuarı, kullanırken iPhone’unun menzilinde tut. Bağlantıyı korumak için menzilde kalman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Bluetooth Sorunlarını Gidermek

 1. 1
  Bluetooth aksesuarı yeniden başlat. Aksesuar bir eşleştirme seçeneği olarak çıkmazsa bu onun artık eşleştirme modunda olmamasından olabilir. Aksesuarı yeniden başlatmayı ve tekrar eşleştirme moduna sokmayı dene.
 2. 2
  Bluetooth cihazın eşleştirmesini iptal et ve cihazı yeniden bağla. Aksesuarı iPhone’unda bir seçenek olarak görebiliyorsan ama aksesuarı çalıştıramıyorsan iPhone’una aksesuarı "unutturabilirsin"; böylece onu tekrar eşleştirebilirsin. Bunun için: [3]
  • iPhone’unun Settings’ini (Ayarlar) aç.
  • Bluetooth’a dokun.
  • Aksesuarın adının yanındaki, bir halkanın içindeki mavi "i"ye dokun.
  • Forget This Device’a (Bu Cihazı Unut) dokun.
  • Geri butonuna dokun.
  • Aksesuarı yeniden başlat ve tekrar eşleştirme moduna sok.
  • Eşleştirmek için iPhone’unda aksesuarı seç.
 3. 3
  iPhone’unda Bluetooth’u yeniden başlat. Diğer yandan Bluetooth cihazını eşleştirememe sebebin iPhone’un olabilir. Control Center’ı (Denetim Mekezi) aç, Bluetooth’u kapatmak için Bluetooth simgesine dokun, ardından tekrar açmak için simgeye yine dokun. Bu işe yaramazsa iPhone’unu yeniden başlatmayı ve tekrar eşleştirmeyi dene.
 4. 4
  iOS’in son sürümüne yükseltme yap. iPhone’unun işletim sistemini bir süredir güncellemediysen eşleştirmeye çalıştığın aksesuarı kullanabilmek için bunu yapman gerekebilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 915 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam