Bitcoin, aracıyı ortadan kaldıran ilk dijital para birimi. Bitcoin, bankalar ve ödeme işleme kuruluşlarından kaçınarak merkezden uzaklaşmış ve katılım için sadece internet bağlantısı gerektiren dünya çapında bir pazar haline geldi. İşte Bitcoin kullanmaya nasıl başlayacağın hakkında bilgiler.

Adımlar

 1. 1
  Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak Bitcoin satın al:
  • İnternet üzerinde küçük miktarlarda Bitcoin satın al. 2.000 ABD dolarının altındaki miktarlarda Bitcoin satın alıyorsan ya da kripto para alanında yeniysen başlamak için cüzdan/Bitcoin birlikte sunan işlemcilerinden birini dene. Bunların örnekleri arasında Coinbase ve Xapo yer almaktadır. Bu siteler, yaklaşık %1 düzeyindeki hizmet bedeli karşılığında küçük miktarlarda Bitcoin satın almana imkan tanıyacaktır. Tıpkı bir banka gibi, bu işlemciler de sahip olduğun Bitcoin'leri senin adına sunucularında saklayacak.
  • Bir işlem sitesi aracılığıyla yüksek miktarlarda Bitcoin satın al. 2.000 ABD doları üzerindeki miktarlarda Bitcoin satın alıyorsan, bir işlem sitesinin sunduğu düşük komisyon oranlarından faydalanmak isteyeceksin. Bu siteler, teklif/talep farkları günün 24 saati değişen bir borsa gibi faaliyet göstermektedir. Bu sitelerden birinde hesap açmak, yeni bir banka hesabı açmaya benzer bir süreçtir. Bu siteye gerçek ismini, iletişim bilgilerini vermen ve para havalesi yapman gerekmesi muhtemel. Farklı ülkeler ve para birimleri, her bir coğrafyada kullanılması en avantajlı farklı Bitcoin işlem sitelerine sahip:
   • ABD dolarından Bitcoin'e - Bitfinex, GDAX (sahibi Coinbase)
   • Avrodan Bitcoin'e - Kraken
   • Çin yuanından Bitcoin'e - BTCC, Huobi ya da OKCoin
  • Bitcoin ATM’lerinin birinden para çek. Dünya genelinde birçok şehirde, Bitcoin karşılığında nakit çekebileceğin Bitcoin ATM’leri bulunuyor. Bu ATM’ler genellikle bu işlemi gerçekleştirmek için %5-8 arası bir komisyon kesiyor. Bitcoin ATM’leri hakkında güncel bilgilere CoinATMradar.com adresinden ulaşılabilir.
  • Gerçek bir kişiden çevrimdışı Bitcoin satın al. Dünyanın her yerinde bir kişiye bir tomar nakit vermek ve telefonuna bunun karşılığında Bitcoin yüklemek mümkün. Bu alışverişi yaptığın kişiye güvenene kadar küçük miktarlarda işlem yap. Yakınlarındaki bir çevrimdışı Bitcoin satıcısı için bkz. LocalBitcoins.
  • Bitcoin kazan. Maaşını Bitcoin cinsinden ödemeye istekli şirketleri ara. Ya da OpenBazaar’da (eBay’in Bitcoin versiyonu) kendi mağazanı kur ve ürünlerini Bitcoin karşılığında sat.
  • Bitcoin madenciliği yap. Matematik denklemlerini Bitcoin’e dönüştüren özel bir bilgisayar üzerinde bir “madencilik” programı (örneğin CGMiner) indir ve çalıştır. Kârlı bir şekilde madencilik yapmak Bitcoin’in ilk günlerinde mümkün olmuş olsa da günümüzde bu konuya odaklanan şirketlerin tekeline girmiş bulunuyor. [1]
 2. 2
  İlk Bitcoin cüzdanını kur. Gerekli teknik bilgiye sahip olmadığını düşünüyorsan, bundan sonraki birkaç adımı göz ardı etmen ve Bitcoin’ini satın aldığın hesapta bırakman son derece kabul edilebilir bir durum. Aslında, birçok Bitcoin sahibi sadece bunu yapıyor. Ama Bitcoin’in güzel yanı, senin adına paranı kontrol etmesi gereken üçüncü taraflar gerektirmeyen bir para olması. Buna ek olarak, işlem sitelerinde yüzlerce milyon dolar değerinde Bitcoin depolandığı için bunlar bilgisayar korsanları için cazip hedef haline geliyor. Bu nedenle, dolarları yastık altı yapmanın aksine, bir siteye güvenmek yerine Bitcoin’i kendi cüzdanında saklamak daha güvenli. Aşağıda listelenen cüzdanlar Bitcoin’lerine hiçbir üçüncü taraf erişimi sağlamayacaktır:
  • Mobil Cüzdanlar mobil cihazın üzerinde çalışan Bitcoin cüzdanlarıdır. Bu cüzdanlar taşınabilir ve mağaza içi kullanım için kullanışlıdır. Mobil cihazlar bilgisayarlara kıyasla kötü niyetli yazılımlara karşı daha güvenlidir ve bu da küçük miktardaki Bitcoin için makul düzeyde güvenlik ortamı yaratır. En iyi mobil cüzdanların bazıları şunlar:
  • İnternet cüzdanları her zaman çevrimiçi ulaşılabilmeleri nedeniyle kolaylık sağlar ve kullanıcı dostudur. Yapman gereken tek şey, bir hesap oluşturmak ve oturum açmak. En popüler internet cüzdanı şudur:
  • Donanım cüzdanları son derece güvenlidir ve hataya mahal vermez. Eğer Bitcoin’de yeniysen ve büyük miktarda Bitcoin’i güvenle depolamak istiyorsan bir donanım cüzdanına yatırım yapman akıllıca olacaktır. Popüler donanım cüzdanları arasında şunlar yer almaktadır:
  • Kağıt cüzdan uzun vadeli depolama için son derece güvenlidir. Kağıt cüzdanlar bilgisayar korsanlarına karşı son derece dayanıklı olsa da söz konusu Bitcoin’leri harcamak olduğunda oldukça zahmetlidir.
  • Gelişmiş cüzdanlar yeni başlayanlar için ideal başlangıç noktası değildir. Bu, Bitcoin’in ortaya çıkışının ardında yer alan cüzdandır. İşlemlerini isim vermeden yapmak için blok zincirin yerel bir kopyasını çalıştırman gerekir. Bilinen yazılım cüzdanları arasında şunlar yer almaktadır:
 3. 3
  Halka açık bir Bitcoin adresi oluştur. Kendin için halka açık bir adres oluşturmak üzere yukarıdaki adımlardan birinde oluşturduğun cüzdanı kullan. Paylaşabileceğin ve tıpkı sana e-posta gönderir gibi Bitcoin gönderecekleri halka açık bir adres düşün.
  • Halka açık Bitcoin adresi rastgele bir araya getirilmiş gibi görünen harf ve rakamlardan oluşan 16BPS8xb5k36MeNLWmfZ1zpjCqbDhgyaHg benzeri uzun bir dizi olacaktır.
 4. 4
  Bitcoin’i satın aldığın yerde “çek” ya da “gönder” işlevini kullanarak yukarıda oluşturmuş olduğun halka açık adrese küçük miktarda Bitcoin gönder. Bir doğrulama için 10-20 dakika kadar beklemen gerekebilir, ama her şeyi doğru yaptıysan artık bu küçük miktardaki Bitcoin’in kişisel cüzdanına gönderildiğini görebilirsin. Tebrikler! Bitcoin’i başarıyla cüzdanına aktardın ve bu cüzdanı sadece ve sadece sen kontrol edebilirsin!
 5. 5
  Bitcoin’ini yatırım, alışveriş, bağış yapmak için kullan ya da devret. Bitcoin ile yapabileceğin şeylerin listesi uzayıp gider. İşte başlamana yardımcı olacak bazı fikirler:
  • Yatırım yap. Toplamda oluşturulabilecek Bitcoin sayısı 21 milyon olduğuna göre, Bitcoin kullanan kişi sayısı gitgide arttığı sürece zaman içerisinde bunların değeri de artmalı. Bir Bitcoin yatırımcısı olmak için Bitcoin’ini elinde tutman ve beklemen yeterli.
  • Bitcoin kabul eden satıcıları bularak ürün satın al. Birçok çevrimiçi mağaza (Overstock.com, Expedia, Dell ve diğerleri), tıpkı kredi kartı kabul ettikleri gibi Bitcoin kabul ediyor. Yaşadığın yere bağlı olarak, yakınlarında Bitcoin kabul eden mağazalar da olabilir.
  • Bitcoin’ini hediye çekine dönüştür. Bitcoin kullanmanın en kolay yolu, internet üzerinden çeşitli satıcılardan hediye çeki satın almaktır. Amazon ve Sears gibi pek çok büyük firma, Bitcoin destekleyen bir çevrimiçi pazar yeri olan Gyft üzerinden hediye çekleri sunuyor.
  • Bağış yap. Vikipedi de dahil olmak üzere birçok hayır kurumu Bitcoin kabul ediyor.
  • Birazını devret. Bitcoin’in eğlenceli yanlarından biri de bir kısmını bir arkadaşına vermek ve ona nasıl kullanacağını öğretmektir. Bitcoin’ini başarıyla cüzdanına aktardığına göre artık bir Bitcoin uzmanısın! Arkadaşının telefonunu al, onun için bir cüzdan yükle ve başlaması için küçük miktarda Bitcoin gönder.
  Reklam

İpuçları

 • Bitcoin sonsuza kadar bölünebilir. Bir Bitcoin satın alman ya da kullanman gerekmiyor. 0,0000000001 Bitcoin ya da daha azını kullanmak ve göndermek mümkün. Bu miktar bir kuruşun en küçük bölenlerine kadar ulaşabilir.
 • Bitcoin bir eşler arası para birimi olarak biliniyor. Bu açık kaynaklı bir proje.
 • 1 Ocak 2011 tarihinde 100 ABD doları değerinde Bitcoin almış olsaydın, 6 sene sonra bu fiyat o kadar artacaktı ki eline 300.000 ABD dolarından fazlası geçecekti. Hiç de fena değil!
Reklam

Uyarılar

 • Bitcoin ile ilgili yanlış anlaşılmalardan biri, bunun kişisel bilgilerin tamamen gizlendiği bir sistem olması. Tıpkı internet gibi Bitcoin de aslında gizlilik sağlamıyor ve çeşitli yöntemlerle takip edilebiliyor. Eğer Bitcoin ile yasa dışı bir şey satın alırsan ve izini kaybettirmek için fazladan çaba sarf etmezsen, bir emniyet biriminin bu satın alımı nihayetinde seninle ilişkilendirmesi işten bile değil.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.933 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.933 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam